Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
16 Sierpień 2018, 08:08:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2] 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ocena stanu zachowania boratynki  (Przeczytany 2918 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Stanisław
Stały bywalec
Poland Poland

« Odpowiedz #15 : 28 Kwiecień 2018, 16:01:34 »

Wiem ze w sklepach numizmatycznych i na aukcjach są zawyżone stany zachowania monet,nieraz bardzo znacznie. Dzisiaj liczy się tylko zysk, aby, jak najwięcej zarobić. No cóż mamy kapitalizm. Myślę ze to wszystko poszło w złym kierunku.
TomekP
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 95
Zainteresowania:
Monety wielkopolskie i dla Wielkopolski bite, monety antyczne

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #16 : 28 Kwiecień 2018, 16:48:23 »

Fajna skala Duży uśmiech
Ja według tej skali:  https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet    oceniłem stan tej monety na III.Przeglądając ofertę GNDM na najbliższą aukcję zerknąłem na boratynki np tę:  https://aukcje.gndm.pl/auction/5/category/6576/id/68304/   której stan oceniono na II  mimo,ze czyszczona z licznymi wżerami i wytarciami.i w kropce jestem,czy GNDM stan zawyżył,a może ja oceniłem swoją zbyt nisko.

Tak nawiązując do tego posta - stan tej akurat monety będzie na pewno zmieniony, na razie wciąż tworzymy katalog, więc wpisywane w niektórych przypadkach stany zachowania mogą jeszcze ulegać zmianom podobnie jak ceny i opisy (sporo zmieni się w najbliższym tygodniu) Uśmiech

zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe ziem polskich XX wieku monety zastępcze Zielonej Góry,boratynki

« Odpowiedz #17 : 28 Kwiecień 2018, 18:20:30 »

O!Bardzo mnie ucieszyła ta wiadomość bo , przynajmniej jeśli chodzi o monety które mnie interesują,GNDM postępuje na tle innych sprzedawców przyzwoicie. Uśmiech
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #18 : 28 Kwiecień 2018, 20:32:42 »

Generalnie nie ma miedzy nami sporu.
I takich dyskusji nam tutaj potrzeba :-)

(...) trudności z oceną znalezionych monet mają młodzi zbieracze.Jak wytłumaczyć komuś,że ma monetę w stanie V,a on powołuje się na jakiś sklep numizmatyczny (...)
Abstrahując od tego czy - jakby nas nie nazwał - środowisko bardziej doświadczonych numizmatyków ma większy wpływ zarówno na zachowanie młodych adeptów, jak i na sklepy numizmatyczne... Czy przypadkiem zdrowsze nie będzie przekonywanie młodych "a machnijcie ręką na te numerki ze stanami" niż przekonywanie nastawionych na zysk sklepów do rzetelnego numerowania stanów? (wiem, można robić i to i to, poza tym prawie każdy zaczyna od "mam monetę wartą x złotych", więc bardziej pożądane jest "mam monetę wartą 2x" i tego się nie zmieni).

A tak już zupełnie na marginesie - jeśli ktokolwiek ma jakieś przełożenie na dane w katalogach aukcyjnych (wiem, że niektóre duże firmy korzystały z pomocy niektórych kolegów z forum), to może odkładając na bok numerki zacząć kłaść duży nacisk, by wszystkie pozycje były opisane wagą, średnicą (nawet w przypadku koślawych tworów) i osią? Niestety zdarzają się bardzo poważne katalogi pozbawione częściowo lub całkowicie tych danych.

zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #19 : 28 Maj 2018, 09:56:39 »

Do napisania tego postu sprowokowało mnie to:
https://aukcjamonet.pl/product/10109/polskaczechy-waclaw-ii-1300-1305-grosz-praski   i to:
http://allegro.pl/jan-kazimierz-ort-1658-krakow-r2-bardzo-ladny-i7363918585.html
Moim zdaniem na tych monetach jest sztuczna/czytaj fałszywa/patyna.Jako,ze patyna jest istotnym elementem przy ocenie stanu zachowania monet,to kilka zdań w tym wątku.Jak już rzeczywiście trzeba monetę wyczyścić aby usunąć grynszpan,to sztuczne patynowanie jest zwykłym fałszowaniem stanu zachowania monety.Już dzisiaj zdobycie monety z prawdziwą patyną jest wyzwaniem.Namnożyło się durnych porad jak fałszować patynę,handel fałszywymi patynami kwitnie i jak tak dalej pójdzie,to monety z prawdziwą patyna spotkamy tylko w starych kolekcjach,bo na rynku ich nie będzie.
Kiedyś na forum Poszukiwanie Skarbow napisałem,ze patyna to wspaniała szata,w którą natura ubiera monetę.Na boratynkach pięknie te szaty widać.
Na zdj.1 u góry;patyna złocista,brązowa,zielona i czarna- oczywiście odcieni jest mnóstwo.Dolny rząd,to prawdziwe kolorowe patyny.
Nie patynujcie monet czyszczonych i nie lakierujcie.Póżniej tego dziadostwa nie można usunąć.Na zdj.2 i 3 monety wyczyszczone,które w spokoju odpoczywają po czyszczeniu i patynują

* patyna.jpg (341.4 KB, 1422x702 - wyświetlony 57 razy.)

* 5 lat po elektrolizie.jpg (266.42 KB, 800x784 - wyświetlony 53 razy.)

* ab.jpg (298.83 KB, 1259x609 - wyświetlony 48 razy.)
jmskelnik
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
medale nagrodowe

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #20 : 28 Maj 2018, 12:14:14 »

Podzielam pogląd, że ocenianie numizmatów w skali IV, czy V stopniowej nie ma obecnie większego znaczenia praktycznego. Każdy ma dzisiaj możliwość wykonania dobrego zdjęcia choćby podstawowym telefonem. Obserwując numizmatykę nieco z boku mam wrażenie, że podawanie stanów zachowania jest głęboko zakorzenionym obyczajem. Obecnie bardziej praktyczne wydaje się pokazanie możliwie dobrych zdjęć i podanie w formie opisowej tego, czego na zdjęciach z różnych powodów wprost nie widać. Jeśli jestem początkującym numizmatykiem, to bardziej będę potrzebował informacji, że moneta posiada sztuczną patynę (czego sam nie zrozumiem, nawet jeśli będę patrzał na świetne zdjęcia) niż to, że jest w stanie III.

Druga sprawa do daleko idące uproszczenie pięciostopniowej skali. Potrafię sobie też łatwo wyobrazić sytuację w której jeden numizmat w rzeczywistym stanie II będę chciał wymienić na inny numizmat w rzeczywistym stanie II, bo uznam go za ładniejszy. To też jakoś świadczy o nieprzydatności tego typu skali.
su-22
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
brak
Zainteresowania:
numizmatyka

« Odpowiedz #21 : 01 Czerwiec 2018, 20:38:13 »

Witam Szanowne grono kolegów z forum oraz Pana Zdzisława eksperta od szelągów Jana Kazimierza. Skoro istnieje już taki wątek pozwolę sobie podłączyć się, oczywiście  jeśli można. Załączyłem zdjęcie boratynki i prosiłbym o określenie stanu zachowania jeśli to możliwe. Dziękuję za komentarze

* borat.jpg (328.42 KB, 2363x2239 - wyświetlony 56 razy.)

* borat1.jpg (344.32 KB, 2006x2102 - wyświetlony 57 razy.)

* borat rew.jpg (147.8 KB, 1590x1578 - wyświetlony 43 razy.)
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #22 : 02 Czerwiec 2018, 10:19:32 »

Ja jestem zwykły zdzicho  Uśmiech
Do prawidłowej oceny stanu zachowania potrzebuję zdjęć na wprost i w świetle dziennym aby uchwycić prawdziwy kolor monety.Fotograf ze mnie marny ale takie zdjęcie jak niżej zupełnie wystarczy.
Według skali kol.dariusza.m  to stan II. Uśmiech
Bardzo ładnie zachowane detale.Trochę niewielkich wżerów i widzę strupa grynszpanu na policzku.Na tych zdjęciach widzę też bardzo kruchą,czarną łuszczącą się patynę i pod nią czerwony kolor miedzi albo to sztuczna patyna?
Na podstawie tych zdjęć skłaniam się do oceny stanu tej monety III z ewentualnym +

* Wilno.jpg (166.39 KB, 949x870 - wyświetlony 48 razy.)
su-22
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
brak
Zainteresowania:
numizmatyka

« Odpowiedz #23 : 02 Czerwiec 2018, 21:44:54 »

Witam Zdzicho:) moneta była fotografowana w świetle dziennym, ale bardzo ciezko znaleac odpowiednie swiatlo dla niej. jest ona w takiej ciemnej patynie, i patyna jest jak najbardziej naturalna. Tak jak piszesz spod patyny wybija kolorek miedzi.Czy patyna jest krucha? Raczej wątpie, wyglada jak solidna przytwierdzona do monety. Od macania monety spod patyny w niektorych miejscach wychodzi czerwona miedź,  albo patyna sie tak nierownomiernie umiejscowiła. Na policzku to raczej jakis bród, lub wada.
rom57
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Europa

« Odpowiedz #24 : 05 Lipiec 2018, 20:56:32 »

Wracając do tematu co oceniamy stan monety (szczegóły) jakość wybicia (centralne itp.) zachowanie patyny czy wreszcie osiągnięty połysk ( i tu mam wątpliwości, czy miedziana kilkusetletnia moneta może jeszcze zachowa połysk) Mrugnięcie
Dla przykładu która ładniejsza i która ma lepszy stan Uśmiech

* 1661_c4p.JPG (129.67 KB, 800x396 - wyświetlony 36 razy.)

* b1661b.JPG (107.72 KB, 800x388 - wyświetlony 28 razy.)

* 1660_h2p.JPG (93.9 KB, 800x406 - wyświetlony 31 razy.)

* ee1660_k_u5.jpg (93.47 KB, 800x381 - wyświetlony 31 razy.)

* pp1660_u1_k_r.JPG (91.8 KB, 800x414 - wyświetlony 45 razy.)
su-22
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
brak
Zainteresowania:
numizmatyka

« Odpowiedz #25 : 07 Lipiec 2018, 00:14:57 »

https://onebid.pl/pl/auction/391/lot/353/august-iii-sas-szelag-1751-menniczy-okazowy

Jak najbardziej:D kilkaset lat;)
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #26 : 07 Lipiec 2018, 07:41:39 »

Szeląg Sasa boratynką nie jest,no i młodszy  o 100 lat. Mrugnięcie

* tt.jpg (121.45 KB, 997x477 - wyświetlony 48 razy.)
su-22
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
brak
Zainteresowania:
numizmatyka

« Odpowiedz #27 : 07 Lipiec 2018, 18:55:21 »

Masz racje Zdzicho;)) myślałem że autor ma na mysli jakąkolwiek kilkusetletnią monetę:) ale fakt temat dotyczy boratynek:)
TomekP
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 95
Zainteresowania:
Monety wielkopolskie i dla Wielkopolski bite, monety antyczne

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #28 : 07 Lipiec 2018, 19:27:11 »

Jak dla mnie najładniejszy egzemplarz to ten ostatni, zwłaszcza pióra na szyi orła są urzekające. Uśmiech

Lord_S
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Szelągi

« Odpowiedz #29 : 08 Lipiec 2018, 20:43:56 »

Proszę ocenić stan zachowania

* IMG_1239.PNG (65.98 KB, 640x653 - wyświetlony 21 razy.)

* IMG_1240.PNG (62.42 KB, 640x582 - wyświetlony 21 razy.)
Strony: 1 [2] 3   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM