Aktualności:

• 02 Lipiec 2020, 20:24:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Naśladownictwa i monety Germanów  (Przeczytany 44143 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #240 dnia: 20 Kwiecień 2020, 19:31:26 »
Pierwowzór to z dużym prawdopodobieństwem coś w okolicy RIC 203   TRP XXIII to widać.Czyli Marek Aureliusz.Ale i tak największą frajdę mam z tego IM  ;D ;D ;D
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #241 dnia: 20 Kwiecień 2020, 19:48:02 »
Trzy razy IM (IM IM IM).
Teraz to wyraźnie widać, co tam jest :-) Swoją drogą niezłe ilości denarków musiał ten warsztat tłuc. Nie dowiemy się tego, ale ciekawe np. ile osób było w ten proceder zaangażowane. Albo jak długo działał.

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #242 dnia: 20 Kwiecień 2020, 20:35:35 »
W tej chwili to co można wyłowić z sieci to efekt poszukiwań z detektorem.Mam nadzieję,że nie wyleją dziecka z kąpielą i ktoś trafi ten warsztat nie niszcząc go przy okazji .
Na razie z obserwacji można zawęzić okres produkcji na jakieś przynajmniej 70 lat.Obstawiam czasy panowania Hermanaryka kiedy powstało naprawdę prężne królestwo.Jeżeli są naśladownictwa z tego warsztatu udające denary z jednoczesnym połączeniem awersu któregoś z tetrarchów to myślę o latach 332-376.Dlaczego 332? Klęska Ostrogotów w walce z Rzymianami w tym roku spowodowała ich ekspansję w innych kierunkach.I tu odnieśli niezwykły sukces.Możliwe,że takie warsztaty pracowały w tym czasie pełną parą a produkcja rozrosła się do niespotykanych wcześniej rozmiarów.Nie wiem jaki był powód produkcji na taką skalę.Jakiś obrót pieniężny?Wymogi religijne?Moda na denary?
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2020, 11:47:51 wysłana przez Divusric »

elnio

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #243 dnia: 22 Kwiecień 2020, 23:02:38 »
W tej chwili to co można wyłowić z sieci to efekt poszukiwań z detektorem.Mam nadzieję,że nie wyleją dziecka z kąpielą i ktoś trafi ten warsztat nie niszcząc go przy okazji .
Na razie z obserwacji można zawęzić okres produkcji na jakieś przynajmniej 70 lat.Obstawiam czasy panowania Hermanaryka kiedy powstało naprawdę prężne królestwo.Jeżeli są naśladownictwa z tego warsztatu udające denary z jednoczesnym połączeniem awersu któregoś z tetrarchów to myślę o latach 332-376.Dlaczego 332? Klęska Ostrogotów w walce z Rzymianami w tym roku spowodowała ich ekspansję w innych kierunkach.I tu odnieśli niezwykły sukces.Możliwe,że takie warsztaty pracowały w tym czasie pełną parą a produkcja rozrosła się do niespotykanych wcześniej rozmiarów.Nie wiem jaki był powód produkcji na taką skalę.Jakiś obrót pieniężny?Wymogi religijne?Moda na denary?

Nie śledzę tego forum, dlatego umknęła mi ta dyskusja. Te naśladowcze subaeraty (przynajmniej niektóre) to monety z grupy ONAV, opisanej przez Olega Anochina (łącznie z dość mocno rozbudowanym łańcuchem stempli). Razem z Kirillem Myzginem również trochę na ten temat pisaliśmy.
Byłbym wdzięczny, gdybym mógł wykorzystać w publikacji zdjęcia monet zamieszczone na forum (a byłbym przeszczęśliwy, gdybym mógł dostać fotki nieco lepszej jakości).
Pozdrawiam,
Arkadiusz Dymowski

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #244 dnia: 23 Kwiecień 2020, 08:10:12 »

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #245 dnia: 23 Kwiecień 2020, 10:59:36 »
Oczywiście mogę udostępnić zdjęcia a także postarać się zrobić lepsze .Chętnie przeczytam więcej o grupie ONAV. Temat bardzo mnie interesuje i staram się go pogłębiać a być może przypadkowo wzbogacać.

elnio

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #246 dnia: 23 Kwiecień 2020, 20:48:16 »
Oczywiście mogę udostępnić zdjęcia a także postarać się zrobić lepsze .Chętnie przeczytam więcej o grupie ONAV. Temat bardzo mnie interesuje i staram się go pogłębiać a być może przypadkowo wzbogacać.

Dziękuję. W bazie danych Anochina jest ok. 150 monet z Ukrainy i Rep. Mołdawii. Większość do denary wzorowane na emisjach z II w. (w tym subaeraty, a może nawet wszystkie subaeraty), ale jest też kilka naśladownictw złotych (nasladownictwa monet z II w. i z przełomu III/IV w.). Jest tez jedna moneta ze wschodniej Rumunii (rumuńska część Mołdawii). Wcale bym się nie zdziwił, jakby coś się znalazło w Polsce, ale jak dotąd brak informacji na ten temat.
Publikacje, które do tej pory się ukazały:
ANOKHIN, O. V. 2015, Fal’shivomonetchestvo u varvarskikh plemën na territorii sovremennoĭ Ukrainy i Moldovy. Katalog varvarskikh podrazhniĭ, Dnipropetrovs’k.
ANOKHIN, O. V. 2018, „Do pitannya chasu karbuvanya ta obigu varvars’kikh nasliduvan’, [in:] Aktual’ni problemi numizmatiki u systemi special’nikh galuzej istorichnoi nauki: trezi dopovidej V Midzhnarodnoi naukovo-praktichnoi konferencii, 21-22 chervnya 2018 r., Medzhibidzh-Pereyaslav Khmel’mic’kii-Kropivnic’kii-Kiiv, 35-38.
MYZGIN, K., DYMOWSKI, A., CHEMURANOV, O. 2020, „Typical features of a Roman Imperial denarius hoard from the Chernyakhiv culture territory – the case of the Skypche hoard from Ukraine”, [in:] C. Găzdac (ed.) Group and individual tragedies in Roman Europe from Augustus to Diocletianus  (27 BC to AD 284). The definition of 'coin hoard' between historical events and daily life episodes, Cluj Napoca: 359-383.

Omnes

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #247 dnia: 26 Kwiecień 2020, 18:11:39 »
Chętnie pomogę.Czytałem Pana artykuł .Bardzo ciekawy
https://www.academia.edu/41986098/The_CERES_Group_of_Barbarian_Imitations_of_Roman_Denarii

Istnieje to opracowanie w języku polskim ?
------------------------LICYNIUSZ------------------------

TPZN nr 056

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #248 dnia: 28 Kwiecień 2020, 21:24:57 »
Następna wizyta w ciekawym miejscu związanym z Gotami.Tym razem Odry.Naprawdę robią wrażenie.Kręgi są większe w stosunku do tych ,które do tej pory widziałem.Jest też ich naprawdę sporo.Cały kompleks zajmuje też o wiele więcej miejsca niż ten w Węsiorach .Zaciekawiły mnie podwójne kamienie oznaczające środek.Czyżby  w tym przypadku stało dwóch mówców?Z tego co się dowiedziałem wiece (thingi)odbywały się w ściśle określonym czasie ,najczęściej wyznaczanym przez nów lub pełnię księżyca.Wszystko odbywało się pod przewodnictwem kapłanów. Rozstrzygano spory ,podejmowano decyzje itd..Oczywiście wcześniej wszystko omawiano w gronie starszyzny.Sam mówca stojący na środku kręgu musiał się postarać ,ponieważ wszystko odbywało się przez aklamację.Zebrani przybywali z bronią a na pewno z włóczniami,którymi potrząsano na znak aprobaty.Zgoda nie kończyła sprawy.Na tym etapie inicjatywę przejmowali kapłani i dokonywali podwójnej ceremonii związanej z wróżbami pytając o zgodę bóstwa.Wszystko opisał Tacyt w "Germanii".Pewnie w przypadku Gotów przebieg był podobny.I tak miejsca jak Odry to jednocześnie cmentarzyska ,parlament,sąd i świątynia.
« Ostatnia zmiana: 29 Kwiecień 2020, 06:40:30 wysłana przez Divusric »

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #249 dnia: 28 Kwiecień 2020, 21:26:58 »
I jeszcze kilka fotek.
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2020, 22:42:09 wysłana przez Divusric »

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #250 dnia: 29 Kwiecień 2020, 09:53:01 »
Kolejne zdjęcie to widok z góry(jest tam specjalna platforma widokowa) na kamienny krąg gdzie odbywały się thingi. Jedne starożytne wyobrażenie takiego wiecu można dostrzec na kolumnie Marka Aureliusza.Widać tam to o czym wspomniałem ,"przyklepanie" decyzji wróżbą dokonywaną przy pomocy koni.To jeden z elementów rytuału wspomnianego przez Tacyta w "Germanii".Najpierw losowano rozrzucone drewienka z tajemniczymi znakami(runy? ;)) a potem potwierdzano to obserwując zachowanie specjalnych białych rumaków.Widać więc,że to kapłani mieli decydujący głos.Co ciekawe podobne zwyczaje przejęli potem Słowianie.Też były wróżby i potwierdzenie konikami.Nie wiem jak było u Gotów ale zapewne zebrania i decyzje miały charakter religijny.Wszystko odbywało się wśród duchów przodków spoczywających w kurhanach lub w ich pobliżu a zgoda bogów z pośrednictwem kapłanów była konieczna.Może sama ceremonia była inna ale sposób podejmowania decyzji podobny.Ciekawe po co im tyle kręgów?Może każdy służył w innym celu?A może każde plemię miało swój własny?
Sama okolica rezerwatu jest przepięknie położona wśród lasów nad rzeką Wdą.Miejsce jest zadbane i ogrodzone z przyzwoitym dojazdem .Brakuje może trochę opisów jak w Węsiorach. Jest też oczywiście punkt "mocy" nazywany Elipsą.Tym razem jednak nic mnie nie bolało i nie wysiadła mi żadna elektronika jak ostatnio.. ;)
Cena wstępu to 4 zł.Wczoraj nie było nikogo i otworzono specjalnie dla nas, więc dałem "napiwek"
« Ostatnia zmiana: 29 Kwiecień 2020, 09:55:13 wysłana przez Divusric »

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #251 dnia: 19 Czerwiec 2020, 15:41:21 »
Tak jak zapowiedziałem w wątku łowieckim nowe monety nowy wpis.
Następne naśladownictwa grupy ONAV. Jedna moneta zdublowana ale i tak cieszy.Następne mutacje awers /rewers.Druga z Wiktorią i trzecia oraz czwarta z bliżej nieokreśloną personifikacją.Jeden z awersów najbardziej podobny do Kommodusa prawdopodobnie nieodnotowany.Widać na nim ślady poprawy fryzury i brody.Takie widoczne kreseczki na przedłużające portret cesarza.
I znowu widać charakterystyczne wyoblone literki nabijane przy pomocy punc.
Powoli zbliżam się do 20 egzemplarzy z tej serii.
Już wiem w jakim kierunku pójdzie moja kolekcja naśladownictw.

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #252 dnia: 22 Czerwiec 2020, 17:01:45 »
Tak obrazowo. Zaznaczone. Przykład  wspólnego użycia charakterystycznej puncy przy obydwu naśladownictwach. Poprawianie reliefu w okolicy fryzury i brody.Widać ręcznie wyryte kreski.Widocznie nie bardzo podobał się wizerunek Kommodusa i dołożono mu zarostu.Temat cały czas  zaskakuje.Bo o ile napisy otokowe puncowano często częściowo lub w całości to pierwszy raz widzę tak ewidentnie poprawiony awers z tej serii ONAV

R E K L A M A
aukcja monet