Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:18:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Naśladownictwa i monety Germanów  (Przeczytany 86560 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #300 dnia: 10 Stycznia 2021, 19:47:50 »
Na słynnym stanowisku ofiarnym w Illerup Adal, w miejscu zarośniętego i osuszonego jeziora, przez lata wydobywano broń i oporządzenie , twierdząc, że w miejscu tym zatapiano wyłącznie fanty zdobyte na pokonanych wrogach. W 2009 roku, studenci z pobliskiego uniwersytetu w Aarthus, w ramach wznowionych prac badawczych, w innym miejscu osuszonego jeziora, natrafili na koncentrację ludzkich szczątków, doliczając się około dwustu ofiar. Okazało się, że w jednej części zatapiano ciała złożonych w ofierze wrogów, a w innych miejscach broń i wyposażenie.

Wszystko płynie, nawet wcześniejsze ustalenia...

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #301 dnia: 10 Stycznia 2021, 20:00:43 »
Czyli nawet sensownie przed wyprawą ,chlup do wody nieostygłą jeszcze ofiarę w celu przebłagania bóstwa. A po udanym wypadzie, chlup trochę broni w ramach podziękowania .To jednak Jutlandia a tutaj zwyczaje mogły być jednak lekko odmienne. Wystarczy spojrzeć na sposoby chowania zmarłych.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #302 dnia: 11 Stycznia 2021, 11:19:11 »
Cytuj
To jednak Jutlandia a tutaj zwyczaje mogły być jednak lekko odmienne.

Półwysep Jutlandzki rzeczywiście daleko jest położony od ziem zajmowanych przez Gotów, a tym czasem w okolicach Mrągowa, we wsi Czaszkowo...

  https://www.archeologia.uw.edu.pl/czaszkowo/


  https://it.mragowo.pl/odkrycia-archeologiczne-w-czaszkowie,16,2238,pl.html
« Ostatnia zmiana: 11 Stycznia 2021, 11:22:21 wysłana przez Tomanek »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #303 dnia: 11 Stycznia 2021, 11:30:08 »
Na Pomorzu Zachodnim, w powiecie gryfińskim, mamy jezioro Lubanowo, z kolejnym stanowiskiem ofiarnym...

  https://www.archeologia.uw.edu.pl/jezioro-lubanowo-miejsce-ofiarne/

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #304 dnia: 11 Stycznia 2021, 19:35:07 »
Tak to już całkiem blisko. Cały czas jednak obok terenów gockich.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Germański Oprawca

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #305 dnia: 27 Stycznia 2021, 14:57:21 »
Nie dawno w czeluściach internetu odnalazłem taką monetkę. Opisana jest jako naśladownictwo denara Septymiusza Sewera. Co panowie o niej sądzą?

oster

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #306 dnia: 27 Stycznia 2021, 15:55:17 »
Jest to drachma z Kapadocji.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #307 dnia: 27 Stycznia 2021, 17:19:04 »
Zgadza się, to jest drachma cezarejska z Kapadocji, która nominałem odpowiadała rzymskiemu denarowi i miała zbliżony stopień zawartości srebra.

Germański Oprawca

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #308 dnia: 28 Stycznia 2021, 12:53:41 »
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #309 dnia: 03 Lutego 2021, 19:24:14 »
Dotarły wreszcie moje nowe naśladownictwa z grupy ONAV. Trzy takie same awersy Kommodusa .Co ciekawe ,czwarty miałem w swojej kolekcji. W sumie cztery identyczne awersy i żadne powtarzające się rewersy. Jednak najciekawszą monetą z nich jest ta z silnie zbarbaryzowanym rewersem. Widać tutaj wyraźnie ,że stempel został poprawiony a może wykonany od podstaw ,niewprawną ręką barbarzyńcy. W tej grupie to naprawdę rzadkość.
 Wszystkie naśladownictwa tego typu powstawały poprzez odbicie oryginalnego denara na rozgrzanym kawałku metalu. Jeżeli czynność tą powtarzano ,to  kolejne odbitki były chyba coraz podlejszej jakości. Najgorzej było prawdopodobnie z napisami otokowymi ,które uzupełniano puncowanymi ,bezsensownymi ciągami liter. Ale jak musiała marnie wyglądać ta konkretna odbitka skoro zdecydowano się stworzyć relief praktycznie od nowa .Nie użyto punc tylko wyryto na nowo jakieś znaczki(runy ;)) Personifikacja to też dzieło sztuki, chociaż pod spodem jak mi się wydaje widać prześwity słabo odbitego pierwowzoru.
 Oko germańskiego odbiorcy i tak pewnie nie wyłapało różnicy.
Większość "denarów" tego typu nie odróżniano od będących w obrocie rzymskich wycieruchów, przywiezionych przez ich dziadków z terenów obecnej Polski. Na początku IV wieku większość monet była zapewne baaardzo zmęczona obiegiem, więc subaeraty tak marnej jakości były nie do wychwycenia przez przeciętnego Gota.
Przyznam się, że pierwszy denar tego typu kupiłem jako hybrydę z przekonaniem ,że to pomyłka samych rzymian.
Na zdjęciach wszystkie cztery okazy i dla porównania prawdopodobny pierwowzór do obijania oraz jego "poprawiony" wariant.
« Ostatnia zmiana: 04 Lutego 2021, 15:40:41 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Germański Oprawca

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #310 dnia: 08 Lutego 2021, 11:37:45 »
Jakiś czas temu nabyłem monetkę z załączonego zdjęcia. Wtedy zakwalifikowałem ją jako hybrydę, jednak teraz patrząc na coraz więcej pojawiających się egzemplarzy barbarzyńskich naśladownictw zastanawiam się czy to również nie jest jedno z nich. Chyba, że to ja coś pokręciłem w identyfikacji. Proszę o opinię.

Antoninus Pius (?)
Średnica: 17-17,8  Waga:2,89g
Awers: Głowa cesarza w wieńcu laurowym w prawo; ANTONINVS AVG PIVS P P
Rewers: Felicitas stojąca w lewo, trzymająca kaduceusz oraz róg obfitości; OTIMO * PRINCIPI * EHTO I I

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #311 dnia: 08 Lutego 2021, 12:04:08 »
Jakiś czas temu nabyłem monetkę z załączonego zdjęcia. Wtedy zakwalifikowałem ją jako hybrydę, jednak teraz patrząc na coraz więcej pojawiających się egzemplarzy barbarzyńskich naśladownictw zastanawiam się czy to również nie jest jedno z nich. Chyba, że to ja coś pokręciłem w identyfikacji. Proszę o opinię.

Antoninus Pius (?)
Średnica: 17-17,8  Waga:2,89g
Awers: Głowa cesarza w wieńcu laurowym w prawo; ANTONINVS AVG PIVS P P
Rewers: Felicitas stojąca w lewo, trzymająca kaduceusz oraz róg obfitości; OTIMO * PRINCIPI * EHTO I I


Tak , jest to jedno z naśladownictw barbarzyńskich ,a więc, słuszne ma kolega podejrzenia.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #312 dnia: 22 Kwietnia 2021, 15:06:35 »
Ostatnim czasem zagłębiłem się w mennictwo szałasowców z UK. I wypatrzyłem takiego oto pseudo antoniniana:
 
1 b.pngNaśladownictwa i monety Germanów

Niby wszystko jest ok... ale ten rewers jakiś taki dziwny. Co Panowie o nim sądzą ? Czy można tu jeszcze mówić o imitacji jakiegoś oryginalnego rzymka , czy może już o radosnej inwencji twórczej ? 
« Ostatnia zmiana: 22 Kwietnia 2021, 16:22:32 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #313 dnia: 22 Kwietnia 2021, 18:32:29 »
Fajny, raczej nie jest to już imitacja, powiedział bym nawet że jest to przejście na nośniki trwałe  ;). Opisywania własnej historii, i gloryfikacji czynów, z pieśni chwalebnych, na rewersowy obraz coś opowiadający, ale już trwały i docierający do innych współplemieńców i nie tylko, albo wczesna propaganda  ;).

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #314 dnia: 24 Kwietnia 2021, 21:28:25 »
A tu mój trupek. :)
 
minimissimus1.pngNaśladownictwa i monety Germanów

Anglosaski minimissimus/obol , maleństwo ma aż 8 mm.
Monetka jest utrzymana w charakterystycznej dla anglosaskich scaettów stylistyce ( trójkątne oczy , pofalowane ręce etc. ).
Na awersie analogicznie jak na późnych AE4 jest głowa w diademie. Co do rewersu to wydaje mi się , że jest to chłopek w hełmie , z mieczem w lewej ręce i tarczą w prawej.  :P
A może to nie tarcza tylko patera ?
Co Panowie sądzą o tym rewersie , czy moje przypuszczenia co do atrybucji są trafne ?

Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet