Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:25:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Naśladownictwa i monety Germanów  (Przeczytany 86549 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #210 dnia: 06 Października 2019, 21:22:39 »
Tylko dlaczego niektóre są częściowe.Tak jak mój Kommodus gdzie awers tylko w połowie to punce.
Tego to się chyba nigdy nie dowiemy. Możemy snuć co najwyżej hipotezy w stylu dwóch nadzorców mennicy, jeden skrupulatny Germanin, co to ani literki kazał nie opuszczać, a drugi gastarbeiter z Lugii, który przejąwszy niedokończone stemple po pierwszym stwierdził "oj tam, oj tam, i tak nikt tego nie czyta" i wprowadził innowację z puncami.

Drugie co mnie nurtuje to czy  możliwe jest ,by użyć do jednego uderzenia dwie punce jednocześnie?
To już by trzeba eksperyment zrobić. Teoretycznie da się np. związać dwie punce i w nie walnąć, ale czy w praktyce się to jakoś nie rozleci? Może nie.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #211 dnia: 06 Października 2019, 21:32:26 »
Po prawie dwóch tysiącach lat ktoś jednak przeczytał i teraz ma zagwozdkę.
Ciekawe też jest jak oni to nabijali.Rozgrzewali stempel ?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #212 dnia: 01 Listopada 2019, 11:32:26 »
Jak to się mówi do trzech razy sztuka.I w końcu się udało.Opiszę o co chodzi...
Niestety trafiłem na niezbyt uczciwego sprzedawcę,który przy zbyt niskiej cenie pod byle pretekstem anulował aukcje.
Tak było w dwóch przypadkach kiedy robiłem u niego zakupy.Następnie "anulowane" monety trafiały na Ebay z zaporową ceną kup teraz.Tak było też ze złoconym naśladownictwem z awersem "podwójnym".Zaporowa cena na Ebay okazała się zbyt wysoka i została obniżona do pułapu ,który mogłem przyjąć.Przemogłem się i zapłaciłem.Naśladownictwo jest bardzo ciekawe i pasujące do tego,które już posiadam.
I w ten bardzo niesmaczny sposób dwie monety są wreszcie razem.
Są to absolutne unikaty nienotowane u Anochina. Podobne  a jednocześnie odmienne.Już wcześniej je opisywałem.
Coraz bardziej jestem skłonny do jakiegoś powiązania rewersu z medalionami połowy IV wieku .Inspiracji dla twórców tego typu rewersu mogło być oczywiście  więcej .Może to być swoista synteza kilku wcześniej widzianych przez barbarzyńców   przedstawień .Podkreślam  to jest moje subiektywne odczucie.
Wersja z zachowanym złoceniem i dziurką wydaje mi się jednak wcześniejsza.O ile na imitacjach ma to jakieś znaczenie ,to na awersie da się odczytać jakiś napis G(C?)ORDIUS AV...Egzemplarz srebrny ma prawdopodobnie całkowicie wytarte złocenie i ślady po zawieszce. Tutaj napisy to w dużej mierze tylko kreseczki.
Zaskakująca jest też różnica w grubości monet.
Stan kupionego drugi raz naśladownictwa może nie jest najlepszy ale większość jest czytelna i podobna do pierwszego egzemplarza.Trzeciego z tego typu nie ma... ;)
A skoro to wątek "germański" to polecam:

Najciekawszy wykład moim zdaniem prof Kokowskiego.Czytałem o tym wcześniej w jego książce ale cały czas jestem pod wrażeniem.Dosłownie nekromancja. Powiązanie tych praktyk czarownicami Haliurunnami może mieć jakieś ziarno prawdy. Wypędzono je z plemienia gdzieś w połowie wędrówki na południe.A może zostały z wyznawcami w tym miejscu?
« Ostatnia zmiana: 01 Listopada 2019, 13:58:15 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #213 dnia: 09 Listopada 2019, 18:20:51 »
Oglądając jeszcze dokładniej naśladownictwo denara Kommodusa dokonałem następnego ,zaskakującego "odkrycia".Znalazłem kolejne IM.Teraz chyba jest to na 100% dowód jak wykonano tą monetę.Wyraźnie mniejsze w stosunku do reszty legendy litery IM zachodzą na relief z Salus.Wychodzi na to ,że na rozgrzany przygotowany stempel nakładano oryginalny denar rzymski i uderzając  w ten sposób go odciskano.Tam gdzie powstało niedobicie poprawiano je puncami, co nie zawsze miało sens i jakiekolwiek uzasadnienie .Stąd litery zupełnie niepotrzebne w tytulaturze IM nachodzące na gałązkę Salus. Tej samej wielkości punce z literami IM widzimy na dole rewersu (też takie fantazyjne uderzenie) i  powtórzone na awersie 4 X w połączeniu z wyraźnie większym S (SIM).Musze dodać,że w tytulaturze rewersu jest jeszcze IM (P) pochodzące z wzorca.Wyraźnie większe i z niepołączonymi literami.
Ha ile to radości może sprawić jedna niepozorna monetka takiemu amatorowi jak ja. ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #214 dnia: 09 Listopada 2019, 19:43:46 »
Na egzemplarzu podobnej monety z katalogu Anochina drugie IM z rewersu jest widoczne o wiele lepiej.Słabo a też jest do uchwycenie  widoczne jest nachodzenie na relief z Salus.Przy okazji można porównać IM z rewersu z tym z awersu.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #215 dnia: 09 Listopada 2019, 20:08:41 »
I jeszcze jedna zagadka.Trzeci bliźniaczy egzemplarz tego samego rewersu.Wszystko identyczne....Brak tylko obydwóch przykładów puncy IM ! :D  Za to widoczne poprawki przy stemplu na początku legendy.Tym razem przy pomocy innej puncy VV i odwrócone V.
Można przy pomocy jednego denarka  na rozgrzanym metalu odcisnąć kilka stempli z niedoskonałościami w różnych miejscach?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #216 dnia: 10 Listopada 2019, 09:38:15 »
Zebrałem razem trzy wersje rewersu z Salus.
-Na pierwszym ,który posiadam widać całą legendę plus dwa wykonane przy pomocy puncy napisy IM
-Drugi egzemplarz. Znikają zbędne IM.Natomiast coś się stało z początkiem legendy i przy pomocy puncy V uzupełniono braki.
-Trzeci egzemplarz opisany u Anochina jako osobny typ rewersu,wygląda jakby był najbardziej "wymęczony".Z oryginalnej legendy pozostaje tylko początek i koniec czyli TR.....SPP .Reszta zrobiona jest przy pomocy nierówno i odwrotnie nabitych literek.Co ciekawe ponownie pojawia się wyraźnie mniejsze IM ,tym razem w innych miejscach.

Jedno co się nie zmienia to sama postać siedzącej Salus i to ona łączy te trzy wersje rewersu.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #217 dnia: 10 Listopada 2019, 18:47:32 »
Podsumowując.
Jeżeli moje przypuszczenia są prawdą, wychodzi na to,że stempel tworzono nabijając oryginalny denar rzymski na rozgrzany kawałek metalu.
Jeżeli w ogóle jest to możliwe robiono to kilka razy.Mniej więcej w kolejności jak ponumerowałem rewersy z ostatniego zdjęcia.
Przy czym ostatnia wersja była już tak fatalna ,że wymagała licznych poprawek.
I tutaj w szczególności przydały się punce.Legenda ostatniego stempla była na tyle niedoskonała ,że w większości składa się z nierówno nabitych literek ,bądź sylab(IM) .
Ogólnie  monety z tego warsztatu to  subaeraty o dziwnie "płaskich" i nieostrych reliefach. Na tym tle wyróżniają się tylko puncowane napisy otokowe.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2019, 08:16:14 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #218 dnia: 04 Grudnia 2019, 18:16:23 »
Ale fajny egzemplarz puncowany znalazłem.Oprócz znanego już awersu Kommodusa z SIM x 4 pojawił się nowy rewers.Cały! :)  wykonany puncą IM.Następny do serii rewersów z dziwnymi nabijanymi literkami.Normalnie petarda...
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2019, 18:26:33 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #219 dnia: 04 Grudnia 2019, 18:35:16 »
Ale fajny egzemplarz puncowany znalazłem.
Bardzo fajny :-) To nowy nabytek, czy tylko zdjęcie Pan gdzieś znalazł?

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #220 dnia: 04 Grudnia 2019, 18:59:15 »
Niestety znalazłem tylko zdjęcie.Nie mogę   tego tam kupić  :(
Przerobione napisy rewersów dwóch ,które wcześniej pokazałem.Mam wrażenie ,że cała seria tych monet to przynajmniej początek IV wieku.Wszystkie odciskane na gorąco z oryginalnych denarów w lepszych stanach (potem ewentualnie puncowane).Znanych jest ok 200 egzemplarzy w różnych konfiguracjach.Widocznie brakowało im powoli rzymskiej monety i zaczęli produkcję  takich cudaków.
Na zdjęciu ten sam rewers z trzema wariantami przerabianych(puncowanych) napisów otokowych.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2019, 19:04:53 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #221 dnia: 29 Grudnia 2019, 10:06:53 »

Z cyklu -jak niepiśmienni Germanie pomagali sobie puncami.
 Ciekawy przykład ,tym razem odmienny niż poprzednie.Też subaeratus.Widać na nim doskonale jak naprawiano stempel.Bardzo charakterystyczne są litery  jakich w tym przypadku użyto.N z dużymi szeryfami i lekkim nacięciem w jednym z nich. Lekko zaoblone V lub A (występuje w odwróconej formie) .Ewentualne M z charakterystycznym szeryfem u góry.Dziwny znak podobny do połączonych liter I V.Na rewersie bardzo nietypowe zaokrąglone I
Portret też wygląda na poprawiony ,zwłaszcza nos i usta.
Ogólnie "zestaw naprawczy"wykonany w jakimś dziwnym zokrąglonym stylu.Ten kto robił punce niewątpliwie umiał pisać.Ciekawe skąd wziął inspirację do tego kroju czcionek?
Natomiast ci ,którzy użyli "zestawu" walili nim jak popadnie.Bez wyraźniejszego sensu ,często odwracając litery.Wdać też ,zwłaszcza na rewersie,że nabijano je nierówno nie trzymając się lini i pionu.
Nie wiem czy moneta pochodzi z tego samego warsztatu co poprzednie.Sposób wykonania i rodzaj monety(subaerat) jest taki sam.Inny jest jednak styl liter.
« Ostatnia zmiana: 08 Marca 2020, 11:14:18 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #222 dnia: 06 Stycznia 2020, 23:43:40 »
Nabyłem kilka barbarzyńskich imitacji. Opisy według sprzedającego:

01 Barbaric Imitation Antoninianus 0,73 g - 15 mm
02 Barbaric Imitation Constantine I Follis 1,61 g - 17 mm
03 Barbaric Imitation Constantius II Follis 2,45 g - 14 mm
04 Gallic Empire Imitation Antoninianus 0,86 g - 15 mm
05 Gallic Empire Imitation Antoninianus 2,06 g - 15 mm

Czy ktoś mógłby powiedzieć o tych imitacjach więcej niż napisał to sprzedający?
Pierwsza wydaje się być imitacją Galliena, na rewersie jest chyba sarenka?
Będę wdzięczny za wszelkie informacje i uwagi.



Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #223 dnia: 07 Stycznia 2020, 19:22:28 »
W temacie tego typu naśladownictw raczej nic nie dodam.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #224 dnia: 09 Stycznia 2020, 20:33:29 »
Nabyłem kilka barbarzyńskich imitacji. Opisy według sprzedającego:

Czy ktoś mógłby powiedzieć o tych imitacjach więcej niż napisał to sprzedający?
Pierwsza wydaje się być imitacją Galliena, na rewersie jest chyba sarenka?
Będę wdzięczny za wszelkie informacje i uwagi.
Rzeczywiście 01 wygląda na "sarenkę".
02 to naśladownictwo Konstantynowego typu "VICTORIAE LAETAE"
por.:
http://www.constantinethegreatcoins.com/sis/53eStar.JPG
Naśladownictwa i monety Germanów

więcej na stronie: http://augustuscoins.com/ed/imit/imitation2victs.html

03 to prawdopodobnie typ "FEL TEMP REPARATIO" (piechur rzymski zabija powalonego barbarzyńskiego jeźdźca)
por.:

więcej na stronie: http://augustuscoins.com/ed/imit/imitFTRFH.html

04 i 05 to diabli wiedzą co - klepano tego wtedy mnóstwo w podobnym stylu...

Pozdrawiam
ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet