Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:02:19

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Naśladownictwa i monety Germanów  (Przeczytany 86548 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #270 dnia: 04 Grudnia 2020, 10:37:23 »
c.d
Pozdrawiam
Karol

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #271 dnia: 04 Grudnia 2020, 20:30:44 »
Też jeszcze jakiś czas temu tak myślałem.Po prostu tak sobie wyrył kreski.Za dużo już widziałem tych "krzaczków"by dopatrywać się w tym czegoś innego.Na razie jest tylko jeden przypadek nie podlegający dyskusji, reszta to gdybanie ;).
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #272 dnia: 04 Grudnia 2020, 20:57:43 »
Też jeszcze jakiś czas temu tak myślałem.Po prostu tak sobie wyrył kreski.Za dużo już widziałem tych "krzaczków"by dopatrywać się w tym czegoś innego.Na razie jest tylko jeden przypadek nie podlegający dyskusji, reszta to gdybanie ;).
Chyba ma Pan rację.  ;)
Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam
Karol


Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #274 dnia: 05 Grudnia 2020, 17:32:28 »
Cytuj
Na 21 barbarzyńskich galijskich antoninianów z mojego zbiorku , tylko ten ma legende zapisaną runami.

Oj! Bardzo proszę, aby nie uprawiać fusologocznej gwiazdologii. W przypadku monetek naśladowczych (zastępczych) tzw. Imperium Galliarum, nie może być mowy o piśmie runicznym. Te dzikusy masowo produkowano pokątnie w zachodniej części cesarstwa w dobie kryzysu czwartej ćwiartki III stulecia i to co roi się Panu jako runy, jest zwykłymi znakami naśladującymi "szlaczek" oficjalnej łacińskiej legendy.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #275 dnia: 05 Grudnia 2020, 20:02:20 »
to powinno panów zainteresować :) https://www.zwiadowcahistorii.pl/kamienny-krag-gotow-sprzed-2000-lat-odkryty-w-gminie-resko/?fbclid=IwAR1gKamHWC492lgl0fOBXWJCYjkcOBxSOZa06E9dN5WYMMg7fJrZKY46Vzo
No i gdzie w końcu wylądowali Goci i Gepidzi ?Ujście Odry czy Wisły?Jak to było :nastąpiła masowa migracja ,czy "transfer elit"?Ciekawe...Pytanie za pytaniem.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #276 dnia: 06 Grudnia 2020, 11:05:36 »
Cytuj
Na 21 barbarzyńskich galijskich antoninianów z mojego zbiorku , tylko ten ma legende zapisaną runami.

Oj! Bardzo proszę, aby nie uprawiać fusologocznej gwiazdologii. W przypadku monetek naśladowczych (zastępczych) tzw. Imperium Galliarum, nie może być mowy o piśmie runicznym. Te dzikusy masowo produkowano pokątnie w zachodniej części cesarstwa w dobie kryzysu czwartej ćwiartki III stulecia i to co roi się Panu jako runy, jest zwykłymi znakami naśladującymi "szlaczek" oficjalnej łacińskiej legendy.
E tam od razu "fusologiczna gwiazdologia".  ;)
Czasami po prostu lubię sobie porozkminiać i pomyśleć co to tam mogło być.
W każdym razie co sobie ten szałasowiec ubzdurał naśladować ( czy to miała być łacina , czy runy ), raczej się nigdy nie dowiemy.
Pozdrawiam
Karol

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #277 dnia: 06 Grudnia 2020, 11:28:54 »
Cytuj
co sobie ten szałasowiec ubzdurał naśladować ( czy to miała być łacina , czy runy ), raczej się nigdy nie dowiemy.

Te naśladowcze krążki wcale nie powstawały w dziczy szałasów na terenie Brabaricum, a wręcz przeciwnie, masowo produkowano je w sercach rzymskich miast, zaspokajając w ten sposób niedobór oficjalnej monety. Skoro naśladowały oficjalne imperialne monety, to jednocześnie naśladowały łacińskie legendy i o runach nie ma co gdybać.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #278 dnia: 07 Grudnia 2020, 10:16:01 »
Cytuj
co sobie ten szałasowiec ubzdurał naśladować ( czy to miała być łacina , czy runy ), raczej się nigdy nie dowiemy.

Te naśladowcze krążki wcale nie powstawały w dziczy szałasów na terenie Brabaricum, a wręcz przeciwnie, masowo produkowano je w sercach rzymskich miast, zaspokajając w ten sposób niedobór oficjalnej monety. Skoro naśladowały oficjalne imperialne monety, to jednocześnie naśladowały łacińskie legendy i o runach nie ma co gdybać.
No tak , ale nie mogę się zgodzić , że wszystkie tego typu monetki pochodzą z rzymskich miast. :)
Na pewno ( tak jak we wcześniejszych i późniejszych czasach ) część naśladownictw była wypuszczana na terenie Barbaricum , i po prostu przenikały one przez limes na teren cesarstwa.

Pozdrawiam
Karol

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #279 dnia: 07 Grudnia 2020, 16:57:48 »
Jeżeli chodzi o imitacje antoninianów to większość wybijano na terenie cesarstwa.Coś w stylu boratynek tłuczonych pokątnie przez kowala po godzinach .
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #280 dnia: 08 Grudnia 2020, 19:56:40 »
Cytuj
nie mogę się zgodzić , że wszystkie tego typu monetki pochodzą z rzymskich miast. :)
Na pewno ( tak jak we wcześniejszych i późniejszych czasach ) część naśladownictw była wypuszczana na terenie Barbaricum , i po prostu przenikały one przez limes na teren cesarstwa.

O ile metodami archeologicznymi udało się zlokalizować i zidentyfikować 45 oficyn produkujących monety naśladowcze z drugiej połowy III wieku, to żadna z nich nie została odkryta na terenie Barbaricum. Wszystkie te warsztaty zostały udokumentowane w północno-zachodnich rubieżach cesarstwach i nie ma wzmianek o jakimkolwiek szałasowym warsztacie poza limesem. Mało tego, większość z tych naśladowczych "mennic" została zlokalizowana wśród zabudowań miejskich i na terenie wiejskich oraz podmiejskich willi.

Tak wygląda obecny stan badań w temacie naśladownictw antoninianów z drugiej połowy III wieku.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #281 dnia: 08 Grudnia 2020, 20:10:58 »
Wreszcie po ponad miesięcznej tułaczce ...
Jak opisywałem w mojej hipotezie ,wizerunek wodza rozdzielającego monetoordery  ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #282 dnia: 11 Grudnia 2020, 18:41:54 »
Congiarium na barbarzyńskich imitacjach - podoba mi się takowa wariacja interpretacyjna  :)

anima:

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #283 dnia: 11 Grudnia 2020, 21:11:25 »
A co mi tam pójdę dalej w moich  turbogermańskich wywodach.Zastanawiał mnie ten wąż(?) przy tronie.Teraz już wiem.Przecież przekaz jest jasny."Patrzcie to ja wasz wódz .Król który was tak hojnie obdarowuje, bo nie mam węża w kieszeni tylko obok tronu." :D ;D
A tak na poważnie ,to Pana moneta?Egzemplarz jest przepiękny.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudnia 2020, 22:28:39 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #284 dnia: 12 Grudnia 2020, 18:06:44 »
Powiedzmy, że w czasach przed bumem na barbarzyńskie cukiereczki, udało mi się wygrać ten okaz na aukcji, za w miarę normalne pieniądze.

 

R E K L A M A
aukcja monet