Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:52:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Naśladownictwa i monety Germanów  (Przeczytany 86558 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #45 dnia: 20 Maja 2018, 11:58:31 »
Wspominałem wcześniej, że naśladownictwa germańskie prezentowały czasem różne detale, których próżno szukać na rzymskich pierwowzorach.

Proszę zwrócić uwagę na unikatowe naśladownictwo aureusa Aureliana, na którym mamy jeźdźca trzymającego draco - sztandar kawaleryjski.

Może jestem w błędzie i zbyt słabo odrobiłem lekcje, ale jakoś nie kojarzę oryginalnej rzymskiej monety, na której mamy przedstawiony wizerunek draconariusa, bądź samego cesarza dumnie dzierżącego draco.

Z tego co widać, przykład ten dowodzi, że spora część przedstawień z germańskich krążków powstała pod wpływem własnej inwencji twórczej, bez wiernego odwzorowywania rzymskich oryginałów.

Naśladowczy wariant aureusa Aureliana, odnotowany przez Anochina pod poz. 366

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #46 dnia: 20 Maja 2018, 12:13:17 »
Co Pan powie z kolei na taki wariant jeździecki? Cóż takiego dzierży jeździec w tym wydaniu?
A on musi coś dzierżyć w oryginale? Może w pierwowzorze był powiewający płaszcz, którego nie zrozumiał kopiujący?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #47 dnia: 20 Maja 2018, 12:15:01 »
nie kojarzę oryginalnej rzymskiej monety, na której mamy przedstawiony wizerunek draconariusa, bądź samego cesarza dumnie dzierżącego draco.
Dacja dzierży.

Konnego albo z cesarzem też nie kojarzę.

TomekP

  • Gość
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #48 dnia: 20 Maja 2018, 12:35:25 »
A tak w kwestii innych fajnych wynalazków.
Ciekawa fałszerska/naśladowcza hybryda aureusów Probusa (Calico 4222, Serdica) i Karusa (Calico 4294, Cyzicus). Na awersie zwłaszcza ciekawa położona litera S i T zamiast B w PROBVS, na rewersie wydłużona legena z VIRTVS CARI INVICTI AVG zrobiło się VIRTVS CARI IN[]IAICTI AVG

Dodatkowo zdjęcia oryginałów

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #49 dnia: 20 Maja 2018, 12:47:30 »
Cytuj
A on musi coś dzierżyć w oryginale? Może w pierwowzorze był powiewający płaszcz, którego nie zrozumiał kopiujący?

Zakładam, że mogło być wręcz odwrotnie. Autor barbarzyńskiego stempla widywał oryginalne rzymskie monety, ale widywał również rzymskie wojska, w tym oddziały jazdy. Przystępując do pracy, odwzorował to co znał z rzeczywistości.

Pokazywałem już wcześniej przykłady naśladowczych monet, gdzie np. na oryginale monety Konstantyna mamy na rewersie władcę trzymającego w rękach dwa sztandary w typie vexillum, a na wariancie naśladowczym w miejscu "szmatek" przedstawione zostały  figuralne postacie, które na znakach wojskowych bywały, ale na monetach Konstantyna takich wizerunków brak.

Podobnie z naśladownictwem Probusa ze świątynią,  gdzie układ dodatkowych linii sugeruje odwzorowanie girland zdobiących odświętnie rzymskie przybytki. Analogicznie, na oryginalnych monetach Probusa takowego detalu nie uwzględniono.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #50 dnia: 20 Maja 2018, 12:51:52 »
Cytuj
Dacja dzierży.

Pawle, to co dzierży personifikacja Dacji, z całą pewnością nie jest sztandarem kawaleryjskim, który oprócz rozwartej paszczy smoka posiadał korpus z ogonem, wykonany z tkanin i uszyty w ten sposób, że pełnił rolę rękawa nadymającego się w trakcie szybszej jazdy.
Przypominało to trochę chińskie latawce.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #51 dnia: 20 Maja 2018, 12:55:47 »
Cytuj
Ciekawa fałszerska/naśladowcza hybryda aureusów Probusa (Calico 4222, Serdica) i Karusa (Calico 4294, Cyzicus)

To jest właśnie to o czym wspominałem wcześniej - nagminne mieszanie różnych stempli.

Podejrzewam, że uważnie szukając, znajdzie się jeszcze inny układ z tymi wariantami awersu i rewersu.

TomekP

  • Gość
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #52 dnia: 20 Maja 2018, 13:21:38 »

To jest właśnie to o czym wspominałem wcześniej - nagminne mieszanie różnych stempli.

Podejrzewam, że uważnie szukając, znajdzie się jeszcze inny układ z tymi wariantami awersu i rewersu.

Dokładnie - mieszanie stempli jest nieraz całkowicie "od czapy".

Tu będzie ciężko o inny układ, bo (przynajmniej według mojej wiedzy) na dzień dzisiejszy to pierwszy egzemplarz takiej monety, ale i takiego awersu i takiego rewersu. W każdym razie innych sztuk nie znalazłem

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #53 dnia: 20 Maja 2018, 17:42:17 »
Mieszanie stempli.Stemple od czapy.Tutaj całkiem nowy z "klibanariuszem" ;)  Czy w tym przypadku można mówić o początku mennictwa germańskiego?Czy też o produkcji świecidełek z fantazyjnymi obrazkami podnoszącymi prestiż?
Draco i "klibanariusz" te dwa rewersy coś łączy.Nie mają odpowiednika i stworzone zostały na podstawie czegoś przed czym Goci czuli respekt .Na podstawie obserwacji nauczyli się szacunku do elitarnej ciężkiej jazdy i powielali jej przedstawienia dla swoich elit.
Uwaga jest to wytwór mojej wyobraźni  ;D
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #54 dnia: 20 Maja 2018, 18:02:02 »
Świecidełka dla prestiżu ;) w przypadku naśladownictw aureusów w każdym bądź razie. Były noszone jako zawieszki. Skończył się materiał po Abrittus - zaczęło się klepanie po swojemu na podstawie będących w obiegu wzorców i własnych doświadczeń

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #55 dnia: 20 Maja 2018, 18:09:48 »
No tak ale równolegle klepali srebrne naśladownictwa a te już dziur nie mają.O ile złoto i udające złoto "fantazje" można uznać za ozdoby to co powiedzieć o srebrze?Albo idąc dalej o czymś co udaje srebro tzw  "limesy".
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #56 dnia: 20 Maja 2018, 18:26:29 »
To oczywiście jest początek mennictwa wzorowanego na monetach rzymskich. Ale pomieszanie z poplątaniem tam panujące stanowi duże utrudnienie przy ustalaniu co było naśladowane I kiedy

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #57 dnia: 20 Maja 2018, 18:41:32 »
Tak to oczywiste .Tylko po co? Wydaje się że monety srebrne(naśladownictwa) jednak spełniały rolę pieniądza czyli nie jubilerstwo a mennictwo.Co z "limesami"?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #58 dnia: 20 Maja 2018, 18:57:02 »
Przecież to właśnie napisałem... Limesy pełniły najpewniej taką samą rolę jak w całym barbaricum, być może były fałszerstwami - dziś ciężko to rozsądzić. Na pewno były częścią obiegu.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #59 dnia: 21 Maja 2018, 09:04:13 »
No dobra.
Widziałem monetę.To rzeczywiście Domicjan.
Jest cały czas dostępna w sieci .Rewers Minerwa. Znalezisko z Wielkopolski.Ten sam stempel awersu.Gorący kartofel.
Mój ma rewers M.Aureliusza i pochodzi z Ukrainy.Ciekawe....
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2018, 09:21:25 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet