Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:37:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Naśladownictwa i monety Germanów  (Przeczytany 86542 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #75 dnia: 27 Maja 2018, 09:07:29 »
To co teraz napiszę jest jak zwykle moją gdybologią runiczną, proszę więc tego nie brać jako poważną informację.
Można założyć hipotetycznie że X to runiczne G a O oznacza monetę jako taką .Na denarach z półwyspu Tamań występują te dwa symbole w różnych kombinacjach.
Same O ,OX ,X i X wpisane w O.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #76 dnia: 27 Maja 2018, 09:16:44 »
Można też łatwo założyć, że rytownicy grali w jakąś wersję gry "kółko i krzyżyk"...

A tak na poważnie - runy wyglądają nieco bardziej skomplikowanie, to raz, dwa - X i O to jedne z najprostszych znaków do wykonania, trzy - jeśli naśladujemy coś, co ma nieczytelną praktycznie legendę, albo samo w sobie jest już naśladownictwem, to prędzej czy później dojdziemy do szlaczków (wersja wyrafinowanych estetów), lub najprostszych znaków i przedstawień (dla barbarzyńców bez doświadczenia).

Nie doszukiwałbym się w tak zbarbaryzowanych monetach żadnych drugich den. Można ich szukać przy rzeczach prestiżowych, lub o niskim stopniu barbaryzacji, ale nie w takich przypadkach

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #77 dnia: 27 Maja 2018, 09:32:26 »
No cóż gdyby nie przedstawione wcześniej przykłady gdzie legenda jest kwestią różnych znaczków  a w POLU mamy i X lub OX uznałbym te z denarów tamańskich za nieistotne.
To nie jest kwestia przypadku ,że legenda zamienia się w ciąg przecinków dookoła rewersu a symbole pozostają.Niekoniecznie muszą to być runy ale jest w tym jakaś ciągłość i chęć przekazania informacji przy pomocy znaków(liter?).
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #78 dnia: 27 Maja 2018, 09:59:36 »
Tutaj zebrałem wszystkie przykłady razem.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #79 dnia: 27 Maja 2018, 10:14:20 »
Pokazał Pan 6 przykładów potwierdzających Pańską tezę z...ponad 1.000 różnych stempli.... Trochę mało jak na jakieś znaczenie, nie sądzi Pan?
To nie jest przypadek - tak, dwie z tych monet są z jednego warsztatu, pozostałe 4 mają krzyżyki w formie: bo postać na oryginale coś trzymała, ale nie wiedział biedny barbarzyńca, co; bo była to swego rodzaju kropka do ustalenia rozmieszczenia elementów na stemplu; bo było w oryginale; bo naśladowało naśladownictwo, na którym to już było.

Naprawdę, w tym mennictwie są rzeczy dużo ciekawsze, niż to czy gdzieś występują runy. Proponuję Panu poczytać trochę prac prof. Bursche, r Myzgina czy Więcka. Poszperać dokładniej w Anohinie. Nie ma sensu mnożyć nieistniejących zagadek tam, gdzie jest ich naprawdę dużo

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #80 dnia: 27 Maja 2018, 13:43:09 »
Dziękuję za Pana uwagi.
Nie wiem czy 6 przykładów na 1500 to dużo ,czy mało.Jest ich wystarczająco by  zauważyć pewne analogie.Jeżeli do tego doda się te z półwyspu Tamań będzie to w sumie przynajmniej kilkadziesiąt numizmatów.
Zostawmy już sprawę run ,które tak obwarowałem w tym konkretnym przypadku "hipotetycznie,możliwe" itd .Chociaż czy to nie ciekawy temat?
https://www.academia.edu/16687554/East_Germanic_imitation_of_an_aureus_of_Severus_Alexander_with_runic_legend_the_newest_acquisition_to_the_collection_of_ancient_coins_in_the_Ossolineum
Co do czytania .Staram się pogłębić wiedzę w tym temacie.W kwestii "szperania"wystarczy ,że cofnie się Pan kilka wpisów  wcześniej i znajdzie Pan kilka przykładów już wyszperanych.
 Podsumowując dla Pana to nieistniejąca zagadka ,ciężko więc podjąć dyskusję.
« Ostatnia zmiana: 27 Maja 2018, 13:55:23 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #81 dnia: 27 Maja 2018, 14:28:13 »
Nie tyle nieistniejąca, co niemożliwa do potwierdzenia. Oparł Pan w zasadzie możliwość istnienia run o egzemplarz sprzedany na WCN-ie. Egzemplarz, co do którego wszyscy, którzy go widzieli na żywo, brali udział w zakupie, badali etc. mówią, że istnienie na nim run jest...wysoce wątpliwe. Są tam znaki, które runy przypominają, ale jest to jednostkowy przypadek. Jeśliby przyjąć Pańską hipotezę, że runy są, to czemu pojedyncze? Czemu cały napis nie jest z nich złożony? Czemu nic nie znaczą? Bo rytownik zastąpił nimi inne znaki... w takim razie po co? Czemu niektóre?
Pańska hipoteza nie broni się o tyle, że jest oderwana od wszystkiego, co w gockim mennictwie widoczne.
Ważniejsze by było odpowiedzieć sobie na pytanie chociażby takie, czemu w danych miejscach mamy tych monet więcej, ile było +- warsztatów które te monety produkowały itd. itp.
Dopiero wtedy można spróbować wchodzić w cokolwiek głębszego.

W tej chwili jest prowadzony grant dotyczący tych monet. Mam przyjemność w nim uczestniczyć i - niestety - stwierdzić, że jego wyniki dadzą dopiero początek badań w temacie. Na Ukrainie został ostatnio podjęty duży depozyt naśladownictw i półfabrykatów wskazujący na jeden z zakładów produkcyjnych - mennicę. Nie jest to pierwsze takie znalezisko, jednak że dość szybko się rozpraszają, to wiedza o nich jest znikoma, a czasami żadna. Są różne techniki produkcji stosowane w tych kręgach, zarówno w srebrze, posrebrzanych jak i pozłacanych.
Istnieje kwestia prześledzenia skąd się wzięły dane naśladownictwa na wczesnym etapie i jak ewoluowały.

Jest naprawdę mnóstwo zagadek i niewiadomych związanych z tym mennictwem, może więc niech Pan najpierw spróbuje na nie odpowiedzieć, zamiast szukać nowych mocno wątpliwych ;)


Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #82 dnia: 27 Maja 2018, 15:00:09 »
Oj prosiłem by zostawić sprawę run. ;)
Trudno mówić o hipotezie na tym etapie.To raczej spostrzeżenie przy porównywaniu imitacji.A czy to znak wytwórcy,nominału czy jakikolwiek na to za wcześnie.
Na szczęście możemy sobie tutaj  swobodnie bez zadęcia  podyskutować.
Na razie cieszę się z odnalezienia "bliźniaków" rewersu mojej hybrydy .Teraz wiem skąd pochodzi.
« Ostatnia zmiana: 27 Maja 2018, 15:30:42 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #83 dnia: 27 Maja 2018, 17:11:01 »
Zdjęcie hybrydy(naśladownictwa)  z mojej kolekcji i  monet wyłowionych u Pana Anochina z tożsamymi rewersami.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #84 dnia: 27 Maja 2018, 20:09:50 »


Jest naprawdę mnóstwo zagadek i niewiadomych związanych z tym mennictwem, może więc niech Pan najpierw spróbuje na nie odpowiedzieć, zamiast szukać nowych mocno wątpliwych ;)



https://community.vcoins.com/the-celator-vol-20-no-07/
Ciekawy artykuł o naśladownictwach z półwyspu .Wspomniano o symbolach X,OX ,więc jest coś na rzeczy.Jak napisano może być to min. oznaczenie mennic.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #85 dnia: 27 Maja 2018, 20:46:20 »

https://community.vcoins.com/the-celator-vol-20-no-07/
Ciekawy artykuł o naśladownictwach z półwyspu .Wspomniano o symbolach X,OX ,więc jest coś na rzeczy.Jak napisano może być to min. oznaczenie mennic.

Artykuł ciekawy, jednak śmiem wątpić w poprawną "naukowość", skoro nawet w bibliografii są błędy. Artykuł, na który powołuje się autor jest artykułem nie tylko Kazamanowej ale i Kropotkina z Wiestnika Drievniej Istorji. Numer ten jest dostępny online http://www.sno.pro1.ru/lib/vdi/1961/vdi-1-1961.pdf

Dzieło w tym, że w artykule z Celatora jest wskazane że według Kazamanowej miały to być rozróżnienia mennic lub emisji. U Kazamanowej i Kropotkina jest wskazanie, że mają to być oznaczenia emisji, bo...stemple o takich samych znakach mają mniej więcej takie same parametry. Czyli mamy pośrednią wskazówkę wziętą jako dowód.

Tak czy siak warto przejrzeć (nawet jeśli nie zna Pan rosyjskiego) dla samych tablic, które są dość interesujące

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #86 dnia: 27 Maja 2018, 21:22:11 »
Na razie przejrzałem tablice.Mnogość kombinacji jest niesamowita.Moja też tam jest O/OX. Nie wiem dlaczego podają to jako krzyżyk bo dla mnie to bardziej X .
I to jest to o co mi chodziło .To co znalazłem u Anochina to mogły być jakieś przymiarki do jakiegoś ich systemu "oznaczeń" czegokolwiek  :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #87 dnia: 28 Maja 2018, 13:25:28 »
Wydaje się ,że ta zabawa to dopiero początek.Mnogość powiązanych z moją hybrydą awersów i rewersów zdaje się nie kończyć.
Wszystko jeden warsztat.Większość to chyba subaeraty.
« Ostatnia zmiana: 28 Maja 2018, 13:34:07 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #88 dnia: 29 Maja 2018, 11:35:46 »
To tylko dzisiejsze.Tym razem skupiłem się na nowych rewersach.
Od Antoninusa Piusa po Kommodusa. Wszystko jeden warsztat (mennica  ;)  )  Tłukli jak popadło ,pomieszane i poplątane jak tylko można.
Widać jak z czasem dłubano przy napisach otokowych rewersów i było już chyba gorzej .Litery poodwracane bez większego sensu.I tak styl jest lepszy niż innych naśladownictw.Jednak większość podejrzewam to subaeraty.
Musiała to być naprawdę duża ilość.Początek III wieku?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #89 dnia: 30 Maja 2018, 07:28:37 »
Nie jestem pewien różne czy naprawiane(przerabiane) stemple rewersu?
Bo jeżeli tak to imitacje tego typu można umieścić gdzieś w okolicy przełomu III i IV wieku.
« Ostatnia zmiana: 30 Maja 2018, 07:30:29 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet