Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:30:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Naśladownictwa i monety Germanów  (Przeczytany 86563 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #105 dnia: 21 Czerwca 2018, 19:04:45 »


Daruje Pan że tak ciągle krytykuję Pańskie wywody, ale trochę już w tym temacie siedzę i wiem, że nie jest to wszystko takie proste. Często naśladowane było już naśladownictwo, wiele stempli było naprawianych i poprawianych co sprawy nie ułatwia.

Przecież ciekawie nam się dyskutuje. Dlaczego miałbym się czuć urażony?
A odnośnie naprawiania stempla. Właśnie dziś dotarło do mnie następne naśladownictwo.Już dyskutowaliśmy o nim z kolegą DzikiZdeb.Jak pisałem odnoszę wrażenie ,że stempel awersu był "regenerowany" .Dziwnie wygląda na tle reszty nos i broda.Ryte grubą krechą ,jakby doprawione.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #106 dnia: 22 Czerwca 2018, 08:29:06 »
Sam nie wiem co sądzić o rewersie tego denarka.Wygląda faktycznie jakby ktoś zaczął np jakąś personifikacje z rogiem obfitości a skończył coś innego.
I tak mamy przedziwną mutację przypominającą żebraka z miską i wyciągniętą dłonią.Do góry od ramienia biegnie linia pozostałość po pierwotnym zamiarze rytownika.Podobnie jest w przypadku dziwnego trójkąta odstającego od korpusu i nogi postaci.
Nie mogę raczej zgodzić się z opisem Lanza że to Mars z tarczą i włócznią.Domniemana "tarcza" to raczej patera,duża dłoń to być może kłosy.
Wzorem mogą być monety M.Aurelisza lub A.Piusa.Zastanawiam się kogo  bardziej przypomina z profilu głowa  na awersie?
Zdjęcia możliwego wzorca i lepiej wykonanej imitacji.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2018, 19:37:32 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #107 dnia: 22 Czerwca 2018, 08:50:11 »
dziwnego trójką ta odstającego od korpusu i nogi postaci.
A może właśnie ten trójkąt jest wskazówką, z czym nie poradził sobie germański rytownik? Może to podwinięta kieca Spes? Za dużo było tych niuansów ubraniowych i w pewnym momencie machnął ręką na szczegóły i zrobił model uproszczony? :-)
https://www.acsearch.info/search.html?id=3289278

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #108 dnia: 22 Czerwca 2018, 09:19:13 »
Coś w tym jest ,zwłaszcza że ten badylek wystający do góry przy końcówce jakby się rozwidlał.
Takiego cudaka jeszcze nie miałem w kolekcji.Moneta ,która przerosła "tfurcę"  :D
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #109 dnia: 22 Czerwca 2018, 16:55:02 »
Teraz zauważyłem że to to ma podwójne stopy.Jakby mistrz rzemiosła nie wiedział w którą strone skierować postać.Układają się w taki poziomy X.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #110 dnia: 22 Czerwca 2018, 18:55:49 »
Teraz zauważyłem że to to ma podwójne stopy.Jakby mistrz rzemiosła nie wiedział w którą strone skierować postać.Układają się w taki poziomy X.
Kim jestem? Dokąd zmierzam? W lewo czy w prawo? To jest po prostu bardzo filozoficznie nastawiona postać. Głowa jest zwrócona w lewo, tułów w prawo, więc stopy w X wpasowują się w model :-)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #111 dnia: 22 Czerwca 2018, 19:18:04 »
O to to właśnie... Terwingowie na lewo ,Greutungowie na prawo . ;D Wszystko jasne.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #112 dnia: 01 Lipca 2018, 12:17:10 »
Doszedł wreszcie "aureus" Probusa.
Wzorowany na RIC 896.Stan nie jest może najlepszy ale niemniej jest to ciekawy przykład "monety" ,wyrobu z kręgu kultury czeniachowskiej.
Zapewne koniec III może początek IV wieku.
Interesująca sprawa jest z pokazanym wcześniej naśladownictwem z półwyspu Tamań.
Autor artykułu w Celatorze twierdzi ,że nazywanie tych monet gockimi to nadużycie ze strony sprzedawców.
Tak jak pisałem wcześniej Goci na mocy układu z Hunami przesiedlili się tam z Krymu w VI wieku.Monety datowane są natomiast najpóźniej na połowa IV wieku.
Imitacje tego typu powinno nazywać się "naśladownictwami nieznanego ludu".
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #113 dnia: 01 Lipca 2018, 13:26:22 »
Można dodać jako ciekawostkę, że ta moneta została odnotowana jako drugi egzemplarz odmiany Anohina 177, a jest hybrydą bardzo popularnego awersu występującego na szeregu typów, między innymi 55 z rewersem znanym z odmiany 86, która jest nb wzorowana na brązie prowincjonalnym z dwiema kontramarkami...

Sam motyw tronowy jest zresztą wśród naśladownictw aureusów niezmiernie popularny, więc raczej nie powoływałbym się na konkretny numer RIC i w tym przypadku

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #114 dnia: 01 Lipca 2018, 13:35:05 »
Można dodać jako ciekawostkę, że ta moneta została odnotowana jako drugi egzemplarz odmiany Anohina 177, a jest hybrydą bardzo popularnego awersu występującego na szeregu typów, między innymi 55 z rewersem znanym z odmiany 86, która jest nb wzorowana na brązie prowincjonalnym z dwiema kontramarkami...

Sam motyw tronowy jest zresztą wśród naśladownictw aureusów niezmiernie popularny, więc raczej nie powoływałbym się na konkretny numer RIC i w tym przypadku
Numer RIC napisałem za Anochinem.Wiadomo w naśladownictwach różne rzeczy się zdarzały,więc ta atrybucja jest "przybliżona".
A tak na marginesie istnieje możliwość kupowania monet antycznych z Violity?
« Ostatnia zmiana: 01 Lipca 2018, 13:39:11 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #115 dnia: 01 Lipca 2018, 13:41:35 »
Co do zasady dla osób spoza Ukrainy nie ma takiej możliwości ze względu na przepisy prawne

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #116 dnia: 01 Lipca 2018, 13:50:28 »
Tak też myślałem.Szkoda bo tam jest z oczywistych względów najwięcej naśladownictw. :(
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #117 dnia: 02 Lipca 2018, 13:31:35 »
Tak się zastanawiam czy ta wędrówka plemion Gockich z obszaru kultury wielbarskiej na tereny czerniachowskiej mogła być spowodowana pośrednio wojnami markomańskimi?
A może  wojny markomańskie to skutek jakiegoś poruszenia na północy? Coś się wydarzyło ,oprócz chęci znalezienia się bliżej imperium i skorzystania z tego?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #118 dnia: 04 Lipca 2018, 15:29:47 »
Wyroby z jednego warsztaciku (mennicy) wreszcie razem. :)
Waga 2,4g  2,7g  2,4g
Wszystkie to subaeraty.Z tym ,że ten ostatni bez wżerów, może być wzięty za denara.Dlatego dużo tego krąży zapewne jako monety rzymskie.
Dwa pierwsze posiadają charakterystyczne "purchle".To było pierwsze co skojarzyłem widząc następny egzemplarz.Może to jest coś, co jest typowe dla tego typu monet?Coś ze stopem rdzenia?Techniką wykonania?
1 Hybryda L Werus RIC 540 /M Aureliusz RIC 91-93
2 Hybryda M Aureliusz RIC 211-222/Komodus RIC 169
3 Hybryda M Aureliusz RIC 198-207 /M Aureliusz RIC 255
Znane jest chyba coś ok 100 egzemplarzy z tego typu imitacji.Styl w miarę poprawny,chociaż zdarzają się rewersy dość silnie zbarbaryzowane.Świadczy to,chyba o tym,że istniał jakiś duży ośrodek menniczy na terenie kultury czerniachowskiej.Nie wiem czy się nie mylę ale zapewne w drugiej połowie III wieku.
Mnogość kombinacji awers/rewers powala...
 
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

TomekP

  • Gość
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #119 dnia: 06 Lipca 2018, 13:22:11 »
Naśladownictwo aureusa Probusa na aukcji Naumanna - egzemplarz znaleziony na Ukrainie, ilustrowany u Anohina dla numeru 365.

Pomijając kwestie prawne dość wysoka cena wywoławcza

 

R E K L A M A
aukcja monet