Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:19:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Naśladownictwa i monety Germanów  (Przeczytany 86586 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #165 dnia: 24 Kwietnia 2019, 11:54:37 »
Nie macie Panowie wrażenia, że te Wasze monety pochodzą z tego samego stempla?
nasl-1-2.JPGNaśladownictwa i monety Germanów


Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #166 dnia: 24 Kwietnia 2019, 16:10:03 »
Moja jest w najgorszym stanie.Niemniej to bliźniacze naśladownictwa.Różnica jest w technice wykonania.Bardzo zaskoczyło mnie srebrzenie pod warstwą złota.Jeżeli dwa egzemplarze są tylko złocone ,to naprawdę jest ciekawostka.Może świadczyć faktycznie o jakiejś gradacji tych ozdób "odznaczeń".Możliwe, że tym przypadku wraz ze wzrostem prestiżu zamieniono kolor kruszcu.
Wcześniej pokazane srebrne (możliwe że posrebrzane) naśladownictwo też ma  swój "złoty" odpowiednik.
« Ostatnia zmiana: 24 Kwietnia 2019, 16:15:46 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #167 dnia: 24 Kwietnia 2019, 19:34:03 »
Niemniej to bliźniacze naśladownictwa.
Ja bym też optował za jednym stemplem. Wiadomo, że przy tych stanach zachowania ciężko dokładnie analizować całość, ale nie widzę tam cech, które wskazywałyby na różne stemple. Trzecia moneta ma mało wyraźną literę "H" naprzeciw nosa "cesarza", ona jest słabo wybita? Może tutaj trzeba szukać klucza do zagadki - jeśli bito do zużycia stempla, to musiało tego powstać co najmniej kilka tysięcy (załóżmy, że stemple były tak samo wytrzymałe jak te oficjalne), a może i więcej, bo pewnie jak tutaj jest trzy sztuki, to kto wie ile jeszcze jest do namierzenia?

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #168 dnia: 24 Kwietnia 2019, 19:57:11 »
Znalazłem jeszcze jeden egzemplarz u Anochina.Bez srebrzenia ale tym razem z zawieszką.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #169 dnia: 26 Kwietnia 2019, 07:59:39 »
Cytuj
Znalazłem jeszcze jeden egzemplarz u Anochina.Bez srebrzenia ale tym razem z zawieszką.

Anochin odnotował łącznie osiem egzemplarzy typu 63. Oprócz tego, z tym samym awersem, odnotował dwie monetki z innym jeździeckim rewersem i "legendą" IIIIIIIIIIIIIIIIIII (typ 345) oraz jeden okaz, ponownie z tym samym awersem, ale z rewersem na którym występują dwie stojące postacie (typ 306).

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #170 dnia: 26 Kwietnia 2019, 16:18:16 »
Faktycznie...Szukałem tylko po rewersach zapominając o swobodnym  traktowaniu przedstawień na tych monetach przez ich twórców.
Tak sobie pooglądałem złote naśladownictwa i  co wyraźnie je odróżnia od srebrnych(oprócz dziurki  ;)  ) to chyba datowanie  większej części pierwowzorów na przełom III/IV wieku .
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #171 dnia: 27 Kwietnia 2019, 20:37:10 »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #172 dnia: 27 Kwietnia 2019, 20:43:32 »
http://abrau-antiqua.ru/?page_id=1555
Warto zwrócić uwagę na długi okres obiegu tych monet.
Biorąc pod uwagę egzemplarze z krzyżem, czas emisji być może też jest dłuższy.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #173 dnia: 27 Kwietnia 2019, 20:44:29 »
Będzie się działo...
https://www.ebay.pl/itm/233202154049
Nie chcę nic mówić, ale póki co licytacja wygląda na pilotowaną. Nikt, kto chce kupić monetę, nie daje maksymalnego progu MINUS parę groszy. Nikt, kto chce kupić monetę nie bada ostrożnie przeciwnika, jakie jest jego maksimum dzień przed końcem :-)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #174 dnia: 28 Kwietnia 2019, 20:19:12 »
Poszła o ponad tysiąc więcej.Jednak się działo... ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #175 dnia: 02 Maja 2019, 08:16:59 »
Majówka :) Mały wypad do Węsiorów.Kamienne kręgi i kurhany przypisywane do kultury wielbarskiej,Ciekawe ,klimatyczne miejsce i dziwnie zachowujący się ludzie.Siadają i kładą się na kamieniach.Wokoło mnóstwo śladów jakiegoś "kultu"?.Wstążki,znicze ,kwiatki.Rozczuliły mnie teksty w stylu"leżąc czułam jakbym lewitowała" albo "przytulanie do drzewa ściągnie więcej energii"
« Ostatnia zmiana: 02 Maja 2019, 14:00:30 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #176 dnia: 03 Maja 2019, 10:04:40 »
Cytuj
Mały wypad do Węsiorów.Kamienne kręgi i kurhany przypisywane do kultury wielbarskiej,Ciekawe ,klimatyczne miejsce i dziwnie zachowujący się ludzie.Siadają i kładą się na kamieniach.Wokoło mnóstwo śladów jakiegoś "kultu"?.Wstążki,znicze ,kwiatki.Rozczuliły mnie teksty w stylu"leżąc czułam jakbym lewitowała"

W dobie New Age starożytne kręgi kamienne przyciągają przeróżnych nawiedzonych "ufologów" i samorodnych mistyków. Można jedynie lekko uśmiechnąć się na widok "medytującej" osoby przytulonej do głazu w miejscu, którego pierwotnego przeznaczenia nikt tak na prawdę dzisiaj nie zna. Czy były to miejsca zebrań i narad plemiennych (rodowych), czy też "sanktuaria" pod gołym niebem? Może pełniły rolę jednego i drugiego jednocześnie? Do tego dochodzą przeróżne spekulacje na temat astronomicznego charakteru kręgów i kurhanów na gockich cmentarzyskach - np. wyznaczenia linii letniego przesilenia słońca itp.

Dla mnie osobiście zagadką pozostaje kurhan w Węsiorach z podwójną okładziną bruku kamiennego. Kiedyś czytałem o jego właściwościach magnetycznych. Kiedy byłem tam naście lat temu, to bez ściemy i bajania, wyszedłem z niego ze sporymi zawrotami głowy. Zaznaczam, że jestem nadciśnieniowcem i czasem takie dolegliwości  przytrafiają mi się w sytuacjach stresowych i związanymi z tym skokami ciśnienia. Tam byłem jednak wyluzowany, również na majówce, więc o stresie i nagłym skoku ciśnienie nie mogło być mowy. Od dawna myślę aby wybrać się tam ponownie, tym razem zabierając ze sobą odpowiedni sprzęt pomiarowy. Jeśli pod nietypowym podwójnym brukiem kryje się zaryty w ziemi jakiś meteoryt o silnie magnetycznym stopie, to mój miernik Halla (pola magnetycznego) powinien to wykazać bez problemu. Używam go na co dzień w celach zawodowych, więc mam małe pojęcie na temat występowania pola magnetycznego w miejscach nazwijmy to neutralnych oraz w pobliżu przedmiotów silnie namagnesowanych.

W ostatnich latach dzięki technice mapowania laserowego odkryto całkiem sporo nowych stanowisk z kurhanami i kręgami kamiennymi.
Na części z nich zostały przeprowadzone wstępne badania, a efekty tych badań są często bardzo imponujące.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #177 dnia: 03 Maja 2019, 10:51:48 »
Cytuj
Mały wypad do Węsiorów.Kamienne kręgi i kurhany przypisywane do kultury wielbarskiej,Ciekawe ,klimatyczne miejsce i dziwnie zachowujący się ludzie.Siadają i kładą się na kamieniach.Wokoło mnóstwo śladów jakiegoś "kultu"?.Wstążki,znicze ,kwiatki.Rozczuliły mnie teksty w stylu"leżąc czułam jakbym lewitowała"



Dla mnie osobiście zagadką pozostaje kurhan w Węsiorach z podwójną okładziną bruku kamiennego. Kiedyś czytałem o jego właściwościach magnetycznych.
No to starł Pan uśmieszek z mojej twarzy.Zdjęcia robione są komórką.A dlaczego? Bo po kilku uwiecznionych aparatem wewnątrz kręgu wyskoczył komunikat "błąd karty".Kartę pamięci szlag trafił i wszystko co na niej było.
Nurtuje mnie jeszcze jedno.Kilka lat temu znaleźliśmy cmentarzysko z tego okresu(dzięki temu to teraz stanowisko archeologiczne).W rozmowie ze znajomym archeologiem ,któremu pokazaliśmy to pole dowiedzieliśmy się ,że obok prowadził wykopaliska przy grobach skrzynkowych.Mało tego ,dosłownie kilka metrów dalej jest opuszczony cmentarz ewangelicki a jakieś 100-200 metrów współczesny.Coś ciągnie ludzi(nieboszczyków} do takich miejsc czy przypadek?
« Ostatnia zmiana: 03 Maja 2019, 13:33:16 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #178 dnia: 03 Maja 2019, 17:33:53 »
Majówki z Gotami ciąg dalszy  ;)
Tym razem Babie Doły.Stanowisko mniejsze ale na odkrytym terenie.Kurhany  wyższe przez co wszystko jest  bardziej  widoczne.W sumie do zobaczenia jest pięć kurhanów i dwa kręgi.Miejsce warte odwiedzenia i równie klimatyczne.Obok wyschnięte jeziorko w którym składano ofiary.W sumie nie wiem czy dobrze je   namierzyłem.Jest tam lekki spadek terenu.Wg mapy przy krawędzi obniżenia odnaleziono ślady palenisk.W najgłębszym miejscu ślady wykopu.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #179 dnia: 03 Maja 2019, 17:40:00 »
  Jeszcze kilka zdjęć .
Kurhany i miejsce po jeziorku?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet