Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:05:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Naśladownictwa i monety Germanów  (Przeczytany 86533 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #180 dnia: 03 Maja 2019, 21:52:21 »
Cytuj
Tym razem Babie Doły.Stanowisko mniejsze ale na odkrytym terenie.Kurhany  wyższe przez co wszystko jest  bardziej  widoczne.W sumie do zobaczenia jest pięć kurhanów i dwa kręgi.Miejsce warte odwiedzenia i równie klimatyczne.

W to miejsce jeszcze nie dotarłem i muszę dopisać do listy w przypadku ponownej eskapady po gockich cmentarzyskach.

Ze swojej strony polecam Panu trzy sztandarowe stanowiska - Grzybnica, Leśno, Odry.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #181 dnia: 04 Maja 2019, 20:56:03 »
 Grzybnica, Leśno, Odry zapewne odwiedzę.Odry miałem  w zasięgu ale reszta "wycieczki" nie wyraziła zainteresowania  ;)
Co do Babiego Dołu to ,żadna karta  tym razem mi nie padła ale wysiadając z samochodu ,przy samym stanowisku  uczucie było dziwne (zatkane uszy i ucisk w głowie-żona i ja).Może to autosugestia,może pogoda ale coś takiego miałem tylko zjeżdżając z górki lub w samolocie.Trochę dziwne...
Co do samego stanowiska to trzeba pochwalić, ładnie zrekonstruowane.Mój znajomy archeolog był jednym z pionierów badań w tym miejscu o czym informuje bardzo ciekawie zredagowana tablica informacyjna.
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2019, 21:12:38 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #182 dnia: 06 Maja 2019, 10:51:41 »
znalazłem cos jak małe kurchany koło ryczywołu, a na polu placidło celtyckie..... sporo skorup garnków od wczesnego sredniowiecza. jeden kawałek chyba starożytny....
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #183 dnia: 06 Maja 2019, 19:44:52 »
To chyba troszkę inna bajka... ;) Jakie płacidło?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #184 dnia: 19 Maja 2019, 13:41:19 »
Tym razem "gockie"a może raczej sarmackie naśladownictwo z ostatniej grupy tych ciekawych monet.Nie ma już w niej śladów srebra .To całkowicie miedziany krążek.Ten typ datowany jest na IV wiek.Awers stał się całkowitą abstrakcją.Marek Aureliusz zamienił się w promieniście rozchodzące  kreski.Rewers gdzie kiedyś widniał Mars z trofeum i włócznią, przedstawia teraz jakiegoś wzbijającego się"bociana" ;) .Ciekawa jest sprawa z tymi oznaczeniami w polu.Są różne warianty.Nie wiem czy to jest OX czy OT .Wcześniej oznaczenia X widoczne są na monetach Królestwa Bosporu .Może ma to jakiś związek?Miałbym już wersje OXO,OO,OX lub OT.
« Ostatnia zmiana: 19 Maja 2019, 13:56:17 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #185 dnia: 21 Maja 2019, 22:50:30 »
Artykułem o popiersiach z konikiem Barnaba otworzył nam kuferek pełen niespodzianek.

Np. taki artykuł:

  https://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=288698

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #186 dnia: 23 Maja 2019, 18:24:14 »
Tym razem "gockie"a może raczej sarmackie naśladownictwo z ostatniej grupy tych ciekawych monet.Nie ma już w niej śladów srebra .To całkowicie miedziany krążek.Ten typ datowany jest na IV wiek.Awers stał się całkowitą abstrakcją.Marek Aureliusz zamienił się w promieniście rozchodzące  kreski.Rewers gdzie kiedyś widniał Mars z trofeum i włócznią, przedstawia teraz jakiegoś wzbijającego się"bociana" ;) .Ciekawa jest sprawa z tymi oznaczeniami w polu.Są różne warianty.Nie wiem czy to jest OX czy OT .Wcześniej oznaczenia X widoczne są na monetach Królestwa Bosporu .Może ma to jakiś związek?Miałbym już wersje OXO,OO,OX lub OT.
Witam , a nie należało by tego denara wiązać z Illyrien i Epirusem , jak Dembski przypisuje te dwie sztuki z linków , inna kwestia że ci Goci czy też Sarmaci , po tych terenach też się szwendali i trochę tam nabroili na ile zdążyłem się zorientować , gdy w zeszłym roku tam urlopowałem .
 https://www.acsearch.info/search.html?id=316383
https://www.acsearch.info/search.html?id=316384

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #187 dnia: 23 Maja 2019, 19:57:54 »
To monety z półwyspu Tamań. Przypisywane są Gotom chociaż i to jest problematyczne.Można mówić raczej o "nieznanym ludzie", który od końca II do połowy IV wieku emitował coraz bardziej zdegradowane imitacje z wizerunkiem Marka Aureliusza i Marsa.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #188 dnia: 24 Maja 2019, 19:33:29 »
Tak się zastanawiam czy te trzy kropki mają ze sobą jakiś związek czy to przypadek?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #189 dnia: 20 Czerwca 2019, 11:08:22 »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #190 dnia: 20 Czerwca 2019, 13:07:46 »
Właściwie te rewelacje naszych uczonych głów , są chyba spóźnione gdzieś o jakąś dekadę  :(, takie wnioski już od jakiegoś czasu świtają w głowach , chyba większości zbieraczy antycznych blaszek , /nawet tych co przed nazwiskiem nie mają dr. czy hab. / ;), wystarczy spojrzeć tylko na denary , te oferowane ze wschodu / oczywiście nie wszystkie/, a te które są oferowane na zach . aukcjach.
Ale to co jest w wypowiedziach u - cyklonb - jest dość ciekawe i zastanawiające  , zwłaszcza to co wspomniał o tz. miejskich monetach z napisem Corrodunum , a może tak jak zapisał z jedną literą R ?

ps. widział już ktoś, gdzieś to monetę ? , jak to cudo wygląda ?

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #191 dnia: 20 Czerwca 2019, 21:03:54 »
Nowy nabytek.Imitacja ozdobna aureusa .Prawdopodobnie Maksymiana RIC 610(Anochin).Czyli lata produkcji to 291 -376 .Możemy chyba mówić z dużym prawdopodobieństwem o czasach Hermanaryka. Fajna sprawa bo to już ewidentnie produkt z IV wieku.Brąz złocony, 18.8 mm, 2.55 g.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #192 dnia: 28 Czerwca 2019, 16:27:59 »
Dotarł do mnie dzisiaj "aureus" Maksymiana  lub opcjonalnie  Dioklecjana.Troszeczkę go podczyściłem.Efekt raczej dobry.U Anochina odnotowane dwa egzemplarze.Jeden z dziurką drugi z zawieszką ,co wskazuje bardziej na późniejszy okres tego typu naśladownictw. Pierwowzór aureus RIC 610 Maksymina ,ewntualnie RIC 308 Dioklecjana miał na rewersie imperatora w todze, siedzącego na krześle i trzymającego Wiktorię.W naśladownictwie dołożono coś na kształt berła a głowę zdobi chyba hełm.
A wczoraj uciekł mi ładny jeździec z contus. Cena poszybowała wyżej niż chciałem ...https://allegro.pl/oferta/nasladownictwo-fals-z-epoki-aureus-piekny-ciekawy-8231317586?item=8231317586#
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwca 2019, 20:08:50 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #193 dnia: 28 Czerwca 2019, 18:21:18 »
Cytuj
Dotarł do mnie dzisiaj "aureus" Maksymiana ,ewentualnie  Dioklecjana.Troszeczkę go podczyściłem.Efekt raczej dobry.U Anochina odnotowane dwa egzemplarze.Jeden z dziurką drugi z zawieszką ,co wskazuje bardziej na późniejszy okres tego typu naśladownictw.

Anochin odnotował nie dwa, a dwadzieścia dziewięć egzemplarzy tego wariantu. Dwadzieścia pięć krążków platerowanych - wszystkie z dziurkami. Cztery egzemplarze w pełnym złocie - jeden z dziurką, dwa z uszkami i jeden bez śladów po zawieszce lub otworze. Nota bene, ten ostatni okaz zszedł miesiąc temu na aukcji za 3000 franków plus młotek.

Pana egzemplarz figuruje na liście u Anochina jako 22 egzemplarz i pochodzi z obwodu chmielnickiego.

Swoją drogą, ma Pan szczęście, że posiadam już ten wariant, bo pewnie tak łatwo by go Pan nie odstrzelił ;)
Wariant z konikiem również znajduje się w mojej stajence, więc tylko mogłem z żalem odnotować, że nie pojawiło się nic nowego.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Naśladownictwa i monety Germanów
« Odpowiedź #194 dnia: 28 Czerwca 2019, 19:56:32 »
Ale  ja korzystam z  http://barbarous-imitations.narod.ru/index/au_1_80/0-607 a tam znalazłem tylko dwa.Jest coś bardziej rozbudowanego?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet