Aktualności:

  • 20 Wrzesień 2019, 07:14:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Na skarpie znalazł monetę... Cudo sprzed 1800 lat w elbląskim muzeum.  (Przeczytany 5093 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dahomey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
aureus Faustyny Młodszej (130 - 176) ten który znajduje się w Berlinie nie posiada otworu.
Ma Pan jakieś zdjęcie? Niestety Berlin leży :-( (Radosne HTTP404 https://www.smb.museum/ikmk/index.php?lang=en można otrzymać np. z https://www.smb.museum/en/museums-institutions/muenzkabinett/collections-research/research.html)

A drogi panie Lechu co to jest Aureus ze Stygain? Coś mi umknęło uwadze, albo źle doczytałem.
Panie Pawle. Stygajny są podane jako miejsce znalezienia w artykule, który Pan jako pierwszy podlinkował.

  Ale namieszałem. Stygajny miejscowość pod Braniewem, oczywiście. Sugerowałem się nazwą, skarb z Braniewa.
A co najważniejsze, nie panie Lechu tylko Panie DzikiZdeb, za co bardzo przepraszam. Moje roztargnienie, czy już starcza ślepota mnie dopada.
  A co do zdjęcia, to jeszcze wczoraj udało mi się wygooglać artykuł w pdf w języku niemieckim zawierający tę monetę właśnie z muzeum berlińskiego. Nie zapisałem tego artykułu, a już dziś niestety nie mogę znaleźć.
  Ale za to jest na faceboku Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu filmik ze spotkania z prof. Aleksandrem Bursche.
W otoczeniu mych zbiorów pomników dawno minionych kultur, znajduję największe szczęście i uciechę życiową, niezrozumiałą dla innych, goniących za przemijającmi rozrywkami tego świata. Śmieją sie ze mnie i uważają za dziwaka, a nie wiedzą, że nigdy nie osiągną tej satysfakcji jaka mi przypadła.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 3 627
wczoraj udało mi się wygooglać artykuł w pdf w języku niemieckim zawierający tę monetę właśnie z muzeum berlińskiego. Nie zapisałem tego artykułu, a już dziś niestety nie mogę znaleźć.
  Ale za to jest na faceboku Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu filmik ze spotkania z prof. Aleksandrem Bursche.
Jakby Pan znalazł artykuł, niech Pan podrzuci. Smutne, że naprawdę duże i liczące się muzea najpierw wydają duże środki na digitalizację zbiorów, a potem zupełnie nie dbają o ich dostępność.

Póki co znamy aureusa z Brukseli, który jednak jest nieco innym typem/podtypem (jak tam ktoś sobie te słówka przyporządkuje według uznania) monety. Prof. Bursche w wzmiankowanym wykładzie powołuje się tylko na tego jednego, brukselskiego aureusa + brązy.

 

R E K L A M A
aukcja monet