Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:55:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Istambuł  (Przeczytany 15152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Istambuł
« dnia: 13 Maja 2018, 17:29:14 »
Niedługo zawitam do tego miasta.Na co zwrócić uwagę,co odwiedzić oprócz największych atrakcji jak Hagia Sofia,hipodrom?Głównie interesują mnie miejsca związane z Bizancjum.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Maja 2018, 18:08:34 »
Będzie Pan na własną rękę, czy uwiązany do jakiegoś biura podróży? Ja niestety byłem tylko drugim sposobem, więc wiele poza absolutny standard nie podskoczyłem i mogę wypisać tylko to, co sobie obiecywałem zobaczyć jak kiedyś wrócę bez dziwnych ograniczeń. Ponieważ to tylko spis "na sucho" lepiej żeby to potwierdził/rozszerzył ktoś, kto był na miejscu dłużej.

Muzeum Archeo (sarkofagi bazyleusów, trochę ołtarza Pergamońskiego, itp, itd, jak dla mnie nr 1 do zobaczenia poza tym, co widziałem)
Muzeum Mozaiki

Cysterna Bazyliki (tu akurat dałem radę się wcisnąć jak towarzystwo wycieczkowe zrobiło sobie przerwę na lody)

Akwedukt Walensa
Mury Teodozjusza

<!--  odtąd to już nie wiem, jaki jest faktyczny stan zachowania, czy można normalnie tam wejść i czy nie trzeba mocno uruchamiać wyobraźni
Pałac Porfirogenetów
Boukoleon

-->

Tyle mi się na chwilę obecną przypomniało, pewnie jeszcze niemało niewypisanego jest do zobaczenia.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Maja 2018, 18:33:15 »
Niestety jadę tam z wycieczką.Jest to objazdówka Efez,Hierapolis ,Pergamon Troja itd
W Stambule chcę się "urwać".Zrezygnuję z rejsu po Bosforze i wyskoczę gdzieś na 2-3 godziny jak się da.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Maja 2018, 18:42:45 »
Niestety jadę tam z wycieczką.Jest to objazdówka Efez,Hierapolis ,Pergamon Troja itd
No to chyba dokładnie ta sama objazdówka :-) Duże biuro podróży na R?

W Stambule chcę się "urwać".Zrezygnuję z rejsu po Bosforze i wyskoczę gdzieś na 2-3 godziny jak się da.
Na siłę i po łebkach da Pan radę zrobić Cysternę i Muzeum Archeo (500 m. od Cysterny, nie dałem rady, ale popłynąłem na ten rejs). Nie wiem jak Muzeum, ale do Cysterny jest zawijana kolejka na co najmniej 20 minut, rozejrzał bym się czy nie da się wcześniej kupić biletów przez internet - zawsze to parę minut do przodu.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Maja 2018, 19:09:44 »
Duże biuro na "I"  :)
Teraz pytanie płynąć czy zwiedzać?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Maja 2018, 21:34:52 »
Duże biuro na "I"  :)
To się może różnić w szczegółach, chociaż plan wygląda na identyczny :-) "R" kończy jeszcze dniem w Kapadocji, który ze względu na odległość jest potrzebny jak kwiatek przy kożuchu. Ale ad meritum, mnie udało się urwać ponad plan:
- Hierapolis - przewidzianą atrakcją było taplanie się w wodach wapniowych, a jak się to pominęło to można było za ten czas przez całe starożytne miasto przejść razem z teatrem.
- Antalya - tu się wycieczka zaczynała i biuro podróży zwoziło jednego dnia do wieczora ludzi z różnych czarterów z całej Polski, a całość startowała bladym świtem drugiego dnia. Katowicki czarter lądował na tyle wcześnie, że załapałem się jeszcze na tamtejsze muzeum i naprawdę było warto.

Teraz pytanie płynąć czy zwiedzać?
Pana wybór :-) Cysterna robi wrażenie, Muzeum na pewno też, tylko czasu na to mało. Bosfor dopóki jest widok na Złoty Róg, albo potem przepływa się obok Fortecy Rumeli dość uruchamia wyobraźnię, XVIII wieczne pałacyki, których jest tam dość dużo - już mniej.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Maja 2018, 09:28:22 »
Wycieczka zaczyna się w Bodrum. Chyba jednak zrezygnuję z rejsu by uszczknąć coś ponad program.
Ile czasu jest na zwiedzanie Hagia Sofia?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Maja 2018, 11:03:18 »
Wycieczka zaczyna się w Bodrum.
A, Halikarnas :-) Internet mówi, że mają muzeum archeologii podwodnej, nawet z jakąś wystawką numizmatyczną (http://www.bodrum-museum.com/coins-and-jewellery-hall/) i teatr.

Ile czasu jest na zwiedzanie Hagia Sofia?
Niby wszystko zależy od przewodnika, ale obstawiam standard wycieczki zorganizowanej - środkiem środkiem, tup, tup, tup, cyferki, cyferki, cyferki, teraz na galerię południową, do góry, do góry, mają Państwo dziesięć minut na zdjęcia, spotykamy się przed wejściem. Całość pewnie nie dłużej niż trzy kwadranse.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Maja 2018, 15:26:45 »
Tak to na wycieczkach bywa.Coś człowieka zainteresuje a już poganiają bo opóźnia grupę.Wolałbym jechać sam ale nie wiedziałem jak do tego się zabrać.I tak coś wyrwę dla siebie, tyko muszę jakoś to zorganizować.
W Bodrum już dla samej zasady trzeba będzie zobaczyć resztki mauzoleum.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Maja 2018, 17:35:10 »
Ja się dwa lata temu nastawiałem na starożytności i... na miejscu doszedłem do wniosku, że te chłonąć będę któryś już raz tam z kolei w Rzymie, a w Stambule wolę chłonąć ostatnie kilkaset lat tego miasta, szukać akcentów polskich (to oczywiście tylko w muzeach) i mimo wszystko spróbować poznać jakże historycznie bliskie nam do niedawna państwo.
Cysterna i akwedukty są łatwe do znalezienia i w miarę szybko do zobaczenia. A reszta wymaga dużo samozaparcia, żeby dopatrywać się w nich pozostałości antycznych. Taki plac Sultanahmet to dawny hipodrom, który tylko kształtem placu przypomina czym był dawniej.

Muzeum na szybko nie za bardzo da się zobaczyć. Choćby przy wystawach poświęconych Troi warto się dłużej zatrzymać, a reszty też zwyczajnie nie można olać.

Moja propozycja: spędzić więcej czasu w Hagia Sophia, tam bardzo fajne jest odczytywanie wszelkich graffiti (nie tylko słynnych wikińskich runów) i podziwianie przepięknych mozaik. Jak czasu zostanie to zobaczyć w środku jakiś meczet (Blue Mosque tuż obok na przykład) i pogadać z jakimś miejscowym o symbolice w meczecie (są wolontariusze, władają też językiem angielskim), a w ostateczności zjeść gdzieś na tyłach Wielkiego Bazaru jakiś kebap, ale nie tam gdzie nas zaganiają, tylko tam, gdzie Turcy w kolejce stoją (!). Pamiątek nie kupować bo są bezczelnie drogie (ja ich porcelanę z ich słynnymi wzorami kupiłem w... Warszawie), co najwyżej skusić się na drogie, ale wyśmienite Turkish Delight i koniecznie świeżo wyciskany sok z granatów... :-)

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Maja 2018, 18:32:26 »
Tak to na wycieczkach bywa.Coś człowieka zainteresuje a już poganiają bo opóźnia grupę.Wolałbym jechać sam ale nie wiedziałem jak do tego się zabrać.I tak coś wyrwę dla siebie, tyko muszę jakoś to zorganizować.
W Bodrum już dla samej zasady trzeba będzie zobaczyć resztki mauzoleum.

Jeszcze nigdy nie bylismy (ja i zona) na "zaorganizowanej" wyciecze i jest szansa ze tak zostanie do konca. A co do trudnosci/zabrania sie - tak naprawde nie jest to takie trudne przy dostepnosci informacji na sieci (przelot i zakwaterowanie to naprawde rzaden problem) .
Trzebe kupic przewodnik (i przeczytac :-), zobaczyc co chce sie zobaczyc (a jak wiedac juz wiesz) i zdecydowac sie kiedy. Jedne co czesto robimy: to przy samym zabytku/...  sa przewodnicy ktorych mozna "zatrudnic", a ktorzy wiecej maja do powiedzenia niz "ksiazka"

Troche na to trzeba poswiecic czasu ale warto jest sie do wycieczki lepiej przygotowanym i pozostaja  - duzo lepsze wspomnienia

Pozdrawiam, Tomasz

Wiem ze to daleko ale jak ktos z Was poleci do Peru to plecam tez to : https://en.wikipedia.org/wiki/Santa_Catalina_Monastery
Pozdrowienia, Tomasz

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Maja 2018, 01:55:48 »
W Turcji do zwiedzania atrakcji starożytnych jest na miesiące zaczynając od Hetytów a na Imperium Osmańskim kończąc. Co polecam osobiście poza Stambułem -
1. Dolina królów Lycji w Dalaman, do tego piekny rejs i plaża zółwi Careta Careta, gdzie rzeka wpada do morza
2. Efez i muzeum w Selcuk, Meryemana (domek-kaplica) a także grota Siedmiu Śpiących Braci
3. Pamukkale i Hierapolis
4. Kapadocja i cały asortyment od podziemnych miast Hetytów, przez doliny w tym miłości aż po kościółki pierwszych eremitów w Göreme, po drodze warto zahaczyć o meczet-muzeum derwiszy w Konya
5. Izmir czyli Smyrna
6. Bergama czyli Pergamon
7. Side
8. Perga
itd. itd. tego jest tyle że można zwariować :P Sam mam jeszcze duuużo do zobaczenia a lista się wydłuża
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Maja 2018, 07:17:44 »
itd. itd.
Ja myślę bardzo ciepło gdybym miał się tam kiedyś znaleźć jeszcze o Aphrodisias, ewentualnie Milecie (ale chyba na miejscu nie ma już takich perełek jak brama z Muzeum Pergamońskiego), świetne rzeczy z tego co widzę są też w muzeum w Ankarze, ale to znowu kawał drogi.

Jeździł Pan tam na własną rękę?

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Maja 2018, 18:24:59 »
Zawsze robiłem to tak - wycieczka normalna do Turcji bez żadnych dodatków zwykłe all inclusive, a na miejscu lub jeszcze z domu załatwiałem dodatkowe wycieczki tam gdzie miałem ochote się wybrać. W Turcji działają polskie firmy wycieczkowe np. Metin Tour tu reklama :P http://metintour.pl/ i z nimi załatwiałem sobie mailem gdzie i co chcę zobaczyć w ramach ich oferty, przy czym można im coś zasugerować ale to opcje extra. Generalnie cenowo było ok i zobaczyć można było sporo, w dodatku z polskimi przewodnikami. Za pierwszym razem załatwiałem sobie wycieczki w Marmaris u kolesia na plaży i pojechaliśmy z rodzinką na wycieczkę w której dokoptowali nas do Rosjan i też było super. A właśnie zapomniałem jeszcze o Aspendos ;)

W Hierapolis tez olałem tarasy wapienne a obleciałem całe miasto i nekropolię, dosłownie byłem tam sam, wszyscy taplali się na tarasach, ewentualnie obeszli okręgiem teatr i kawałeczek miasta do początku nekropolii, ja dolazłem do samego końca i wszystko obfotografowałem jak rasowy Japończyk :P

Kilka na szybko wybranych fotek z Dalaman, Hierapolis, Efezu i Kapadocji:

« Ostatnia zmiana: 15 Maja 2018, 18:48:59 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Istambuł
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Maja 2018, 18:49:59 »
.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet