Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
17 Sierpień 2018, 02:01:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [3]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: 100 trylionów dolarów Zimbabwe  (Przeczytany 4308 razy)
Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #30 : 19 Maj 2018, 20:16:21 »

Ten pan pcha chyba taczkę o numerze bocznym nr 5.
Na to nie wpadłem.Sytuacja wymusiła nowy fach tzw "tragarza portfela" Duży uśmiech
Idziesz na zakupy ,pan pcha taczkę z twoją forsą ,wszystko poniżej burty jego  Chichot

Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #31 : 19 Maj 2018, 20:17:32 »

numer boczny taczki

Tak swoją drogą, to tego papieru na tej taczce jest przynajmniej z trzydzieści ryz. Czyli w pewnej fazie to było jednak warte ze 300 złotych. Gdyby żądać, by wypłata była uiszczana czystym papierem i kubełkiem z farbą, można by częściowo wyjść na swoje.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #32 : 19 Maj 2018, 22:18:20 »

Ten pan pcha chyba taczkę o numerze bocznym nr 5.
Chodziło mi o drugiego pana, w białej koszuli, stojącego tyłem. Na 100% tam jest 78. Może Pan np. kupuje samochód, także uwidoczniony na zdjęciu? Sprzedawca w błękitnej koszuli zainkasował już 77 taczek, zaraz zainkasuje 78 i zostanie tylko dwie taczki do umówionej ceny.
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #33 : 19 Maj 2018, 22:26:55 »

Tak swoją drogą, to tego papieru na tej taczce jest przynajmniej z trzydzieści ryz. Czyli w pewnej fazie to było jednak warte ze 300 złotych. Gdyby żądać, by wypłata była uiszczana czystym papierem i kubełkiem z farbą, można by częściowo wyjść na swoje.
Niestety pewne inne alternatywne próby odzyskania części wartości nie znalazły powszechnego uznania:

Jeszcze inne są dla mnie niezbyt czytelne - czy ten pan z poniższego, niestety bardzo słabego zdjęcia, zrobił sobie z zimdolarów stoliczek do handlu tekstyliami, czy też chodzi tu o coś innego?
meszuzel
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety IIRP, PRL, IIIRP z przyjemnością przeglądam trojaki

« Odpowiedz #34 : 22 Maj 2018, 12:10:10 »

Jeśli teraz je drogie a ludzie wcześniej kupowali dla zabawy to z czasem się zorientują ,że trzeba to sprzedawać a im więcej ich będzie na rynku tym cena niższa , moim zdaniem warto by poczekac jeszcze kilka tygodni i obserwować co się z ceną dzieje , jak spada to od razu sprzedawać Mrugnięcie zawsze to coś wpadnie do portfela i zasili budżet Uśmiech .

Ja kilka lat temu kupiłem kilka tych banknotów po 2 zł sztuka, i rozdawałem znajomym żeby poczuli się prawdziwymi milionerami. Ten banknot rośnie systematycznie od kilku lat. To czy rozpoczyna się chwilowy szał nie wiem, ale wartość jego powyżej stówki zaobserwowałem juz ponad rok temu, a może to być blisko dwóch.
Jeden mam wiec cieszy oko podwójnie. Uśmiech
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #35 : 24 Maj 2018, 13:40:59 »

Tak w temacie...

http://www.rp.pl/Przestepczosc/180509741-Bialorus-62-latek-przerabial-dolary-z-Zimbabwe-na-euro.html
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #36 : 06 Czerwiec 2018, 14:23:50 »

[Wenezuela] już jakiś czas temu zrobili denominacje i znów mają małe nominały od 2 do 500 ...
Przesunięte na 4 sierpnia (https://www.telesurtv.net/english/news/Venezuela-Postpones-New-Change-of-Currency-20180602-0002.html).

Biorąc pod uwagę, że już dziś najwyższy nominał z nowej serii byłby wart według kursu czarnorynkowego 28 centów USA, chyba się na trzech zerach nie skończy.
qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 068
Zainteresowania:
Naśladownictwa i imitacje trojaków

« Odpowiedz #37 : 06 Czerwiec 2018, 15:18:07 »

Tak mi się nasunęło przy okazji:

Najmniej wartościowym  bedącym obecnie w obiegu banknotem który udało mi się znależć jest kambodżańskie 50 Riel.

50 KHR =0.0122602 USD

Ewentualnie może to być wietnamskie 200 Dong. Ale od 2003 zaczęto tam wprowadzać nowe banknoty, choć wyczytałem, że te stare też są ciągle
przyjmowane. Jeśli tak to:

200 VND =0.00876981 USD

Jakieś inne propozycje ?

* cambodia-50-riel-2002.jpg (411.72 KB, 458x458 - wyświetlony 24 razy.)

* 11.jpg (261.05 KB, 771x760 - wyświetlony 23 razy.)

jarek
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #38 : 06 Czerwiec 2018, 18:51:05 »

Najmniej wartościowym  bedącym obecnie w obiegu banknotem

To może być trudne do ustalenia. Czy jest Pan na przykład pewien, że te pierwsze "mocne boliwary" sprzed 10 lat zostały formalnie wycofane z obiegu? Z niektórych informacji wynika, że to dalej legalne papierki, choć się do niczego nie nadają. A tam był banknot dwuboliwarowy, czyli jakieś 0,000025 USD.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #39 : 06 Czerwiec 2018, 19:26:24 »

Najmniej wartościowym  bedącym obecnie w obiegu banknotem
To może być trudne do ustalenia.
A nawet jeśli, to wartość ta będzie pewnie tylko teoretyczna. Praktycznie w przypadku pojedynczych sztuk kurs będzie wynosił "aweźpantoniechmitotunieleży", a hurtowe ilości pewnie dawno zostały wyprzedane do handlarzy zajmujących się sprzedażą banknotów na ebayu czy w innym podobnym miejscu.

Czy jest Pan na przykład pewien, że te pierwsze "mocne boliwary" sprzed 10 lat zostały formalnie wycofane z obiegu? Z niektórych informacji wynika, że to dalej legalne papierki, choć się do niczego nie nadają. A tam był banknot dwuboliwarowy, czyli jakieś 0,000025 USD.
Wygląda na to, że formalnie toto dalej obiega - próbowali wycofać tylko setki, bo w nich gromadzili oszczędności panowie zajmujący się środkami halucynogennymi, a i to im się nie udało. Oficjalna wartość będzie znacznie niższa, bo dzisiejszy kurs czarnorynkowy to prawie 1,9 mln BsF za dolara (https://dolartoday.com/).

Mniej okazałych drobiazgów można szukać po krajach, gdzie nie było dawno denominacji, a inflacja jest przez lata względnie duża (kilka - kilkanaście%) - np. 1 rupia indyjska (coś 1,4 centa) czy 100 irańskich riali (1/6 centa).
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #40 : 04 Sierpień 2018, 19:19:20 »

Przesunięte na 4 sierpnia (...) na trzech zerach nie skończy.
Mamy 4 sierpnia, a w Wenezueli panuje taki bałagan, że nijak nie potrafię znaleźć, czy wprowadzili tego trzeciego boliwara, czy nie. Jedyne, co znalazłem, to informacja, że międzyczasie zwiększyli obcięcie do 5 zer.
Mad_Tiger
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet Obiegowych Uśmiech
Zainteresowania:
Monety Obiegowe II RP, PRL oraz III RP

...

« Odpowiedz #41 : 04 Sierpień 2018, 21:45:24 »

Tutaj:

Pięć zer zostanie skreślonych z wenezuelskiej waluty 20 sierpnia. To jednak nie wszystko. Prezydent Nicolas Maduro zdecydował też, że zmieni się nazwa samej waluty. Do tej pory w tym kraju płaciło się boliwarami, niedługo będzie się płaciło „suwerennymi boliwarami”.
https://bezprawnik.pl/hiperinflacja/

"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

Mój skromny zbiorek monet zagranicznych:
http://pl.ucoin.net/uid32181 Mad_Tiger
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #42 : 05 Sierpień 2018, 09:31:20 »

Pięć zer zostanie skreślonych z wenezuelskiej waluty 20 sierpnia. To jednak nie wszystko. Prezydent Nicolas Maduro zdecydował też, że zmieni się nazwa samej waluty. Do tej pory w tym kraju płaciło się boliwarami, niedługo będzie się płaciło „suwerennymi boliwarami”.
Coś czuję, że 20 sierpnia też nic z tego nie wyjdzie... A co do nazwy, to musieli jakąś dać, waluty przed i po wymianie to są de facto różne waluty. Obecny boliwar to boliwar fuerte (mocny, kod ISO4217 VEF), boliwar bez przydomka był do 2007. Tak jak my mamy nadal PLNy, mimo że starych już nawet w bankach wymieniać nie można.
Strony: 1 2 [3]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM