Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 03:28:53

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 100 trylionów dolarów Zimbabwe  (Przeczytany 83213 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 760
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #45 dnia: 25 Sierpnia 2018, 20:07:55 »
Z dużym niesmakiem i zażenowaniem obserwuję w jakim kierunku ewoluuje ten wątek.Ciekawe czy mieszkańcy tego kraju tez są skorzy do żartów.Z tego co pamiętam,to w latach 1989-90 jakoś nie było mi do śmiechu kiedy cena bochenka chleba sięgnęła 2000 zł
Pozdrawiam. zdzicho

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #46 dnia: 25 Sierpnia 2018, 20:11:33 »
Większość z forumowiczów pamięta tamte czasy.Troszkę dystansu...
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #47 dnia: 25 Sierpnia 2018, 20:53:56 »
w latach 1989-90 jakoś nie było mi do śmiechu kiedy cena bochenka chleba sięgnęła 2000 zł
Prawdę mówiąc nie rozumiem, co Pana tak bulwersuje. Załóżmy, że mamy z powrotem rok 1989 i dowiaduję się, że na drugim końcu świata w jakimś całkowicie obcym kraju ktoś obstawia kurs złotówki. Jedyne hipotetyczne myśli, które przychodzą mi do głowy oscylują pomiędzy "jakiś szurnięty, ciekawe czy nie ma nic lepszego do roboty" a "w sumie miło że komuś z tak daleka chce się śledzić naszą sytuację, nawet w tak ograniczony sposób". W życiu nie przyszłoby mi do głowy, że mogę poczuć się urażony.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #48 dnia: 24 Września 2018, 18:23:15 »
No i nikt nie zgadł. Prawdę mówiąc trzeba by chyba czytać na bieżąco ten ich portal, żeby mieć jakąś sensowna hipotezę, co tak naprawdę się stało.

Najprawdopodobniej wygląda taka:
- nikt już poważnie nie traktuje boliwara, niemal wszystkie transakcje idą w dolarach;

aczkolwiek może być i tak:
- zostały bardzo mocno przycięte limity wypłat (w tym bankomatowych) i na chwilę machina stanęła, aczkolwiek przy każdym kolejnym zwiększeniu dostępu gotówki gonitwa zacznie się z powrotem
- udało im się sprzedać jakieś ostatnie zapasy dewiz/złota (o ile takie mieli) lub ropy i dokupić za to brakujących na rynku dóbr
- coraz ciężej dotrzeć do rzeczywistych kursów wymiany czarnorynkowej, bo ludzie boją się ujawniać takie dane
- ?

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 053
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #49 dnia: 24 Września 2018, 21:56:17 »
Nie wiem ilu znasz Wenezualczykow (?) Ja znam kilku (teraz mieszkaja w Texasie), jednego dosc dobrze - praca glownie z ropa.
Udalo mu sie prawie cala rodzine (dzieci, bratanki, ....) wyprowadzic poza kraj - glownie studia, USA, Niemcy i Grecja - w jego przypadku
Niestety jego  matka zostala (ciezko jej juz pojsc na studia:-). Wiec ja utrzymuje, jako ze jej emerytura nie ma zadnej wartosci.

Niesety problem jest jeszcze gorszy - gdy wyszla w 2 razy z domu, zostalo napadnieta - wiadomo, ma syna w USA.

Z tego co szlyszalem (chyba npr.org) - to ponad 2 miliony ucieklo z kraju  - tu widzisz te "sile spokoju wenezuelskiego ludu" ?
I to ida do krajow, gdzie wlace nie jest super - Brazylia, Peru, Argentyna, Kolumbia, ...


Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #50 dnia: 24 Września 2018, 22:17:25 »
znam kilku
Wydaje mi się, że jest Pan w tym wypadku jedyną osobą na forum, która może popatrzeć realnie, na to co tam się dzieje (a na pewno wesoło nie jest). Osobiście nie tyle nie znam żadnego Wenezuelczyka, co nawet żadnego w życiu na oczy nie widziałem (tzn. może i widziałem, ale w żaden sposób nie uświadomiono mi, że to mieszkaniec tego właśnie kraju). Stąd też przynajmniej moje zakłady są zupełnie teoretyczne, oparte na wyskakujących w internecie cyferkach. Tak samo obserwowałem hiperinflację w Zimbabwe i stąd moje zdziwienie, że udało się wyhamować kurs, który leciał po wymianie 50% w stosunku tygodniowym - w Zimbabwe przy takiej szybkości upadku waluty żadnych hamulców już się zastosować nie udało. W sumie jeśli patrzeć na interes Wenezuelczyków to chyba szkoda, bo wydaje mi się, że w tym wypadku wycofanie własnej waluty i zastąpienie ją walutą obcą zapewnia jednak trochę większą stabilność życiową.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 053
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #51 dnia: 25 Września 2018, 16:46:49 »
tu widzisz te "sile spokoju wenezuelskiego ludu" ?

Ale zauważył Pan uśmieszek po tym zdaniu czy nie? Nie mówiąc już o tym, że fraza o "sile spokoju" sama w sobie ma wydźwięk ironiczny.
Nie, jakos go ominolem - czlowiek powoli poznaje ludzi na forum, mysle, ze z biegiem czasu bedzie lepiej :-) - mniejmy nadzieje, ze tez w Wenezueli

Tomek
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 09:31:41 wysłana przez zenonmoj »
Pozdrowienia, Tomasz

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #52 dnia: 10 Października 2018, 07:46:25 »
Na dolartoday kurs 105.44, a w Gazecie Wyborczej widzę tytuł "Wenezuela z inflacją ponad milion procent rocznie".

Jak oni to liczą?
Prawdę mówiąc bez dostępu do ichnich obliczeń to nie mam pomysłu. Minimalna pensja rok temu wynosiła 136 tys. boliwarów fuerte (https://indianexpress.com/article/world/venezuela-hikes-minimum-wage-30-per-cent-to-equivalent-of-4-30-4918528/), teraz w przeliczeniu 180 mln - to daje jakieś 130 tys. % inflacji. Biorąc jednak pod uwagę, że tamto było po kursie czarnorynkowym jakieś 6$, a to obecne - ok. 18$, dostajemy jakieś trzydzieści parę tysięcy %.

Tu jest jakaś strona z wskaźnikami ekonomicznymi, ale nie potrafię dobrać się do konkretnych danych, a z wykresików niewiele przy takich przyrostach widać: https://tradingeconomics.com/venezuela/minimum-wages
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 09:31:54 wysłana przez zenonmoj »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #53 dnia: 11 Października 2018, 08:32:12 »
Stronka https://www.bloomberg.com/features/2016-venezuela-cafe-con-leche-index/ pokazuje wskaźnik inflacji na podstawie wzrostu ceny zwykłej filiżanki kawy. Wychodzi im coś podobnego do moich wyliczeń, te miliony procent muszą pochodzić z jakichś wydumanych wskaźników ekonomicznych oderwanych od rzeczywistości.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 053
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #54 dnia: 11 Października 2018, 16:15:03 »
Nie to zeby sie czepiac - gdyz wydaje mi sie, ze jest to dosc dobry "wyznacznik" ale ogolnie ceny kawy wzrosly, wiec mozna troche to uwzglednic ale  przy skali inflacji w Kolumbii to zapewne nie ma wiekszego znaczenia :-) ogolnie - przerypane
Pozdrowienia, Tomasz

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #55 dnia: 11 Października 2018, 18:40:34 »
ceny kawy wzrosly
Pewnie tak, ale i tak poruszamy się po omacku - w kraju, w którym do niedawna udawano, że kurs wynosi 10 BSF:1 USD i że nie ma żadnego kursu czarnorynkowego (za publikowanie takowego chyba do tej pory obowiązują surowe kary, stąd cytowany wielokrotnie dolartoday jest zarejestrowany poza granicami Wenezueli) ciężko określić choćby przybliżony wskaźnik rocznej inflacji. Ponieważ wzrost cen kawy pokrywa się ze wzrostem płacy minimalnej, można założyć, że na dzień dzisiejszy to rząd wielkości 10^5, a nie 10^6, jak twierdzą gazetowi ekonomiści.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #56 dnia: 16 Października 2018, 13:08:19 »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #57 dnia: 16 Października 2018, 13:57:19 »
Jak można sztucznie dusić kurs czarnorynkowy?
Skoro ceny przeliczane na dolara w widoczny sposób rosną, to najwidoczniej się da. Nie czytam regularnie artykułów na dolartoday, ale chyba mają tam jakiś dziwny mechanizm sprzedaży dolarów przez państwo albo byt zależny od państwa na czymś w rodzaju aukcji. Ponieważ może to być w jakiś sposób kontrolowane, można pewnie w ten sposób trochę kurs zaniżyć. Poza tym jest limitowany dostęp do wypłat z bankomatów, co powoduje, że ludzie nie mają wystarczającej ilości gotówki, żeby wymienić taką ilość dolarów, jaką by chcieli - sztucznie zmniejszony popyt = sztucznie zmniejszony (zapewne nieznacznie) kurs.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 09:32:12 wysłana przez zenonmoj »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #58 dnia: 07 Listopada 2018, 14:33:49 »
po mniej niż kwartale jest cztery razy tyle.
Masa pieniądza od wymiany wzrosła 4,64 raza. Wszystko się zgadza.

https://dolartoday.com/oxigeno-para-la-hiperinflacion-liquidez-monetaria-se-multiplico-por-4-desde-la-reconversion/
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 09:32:23 wysłana przez zenonmoj »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 trylionów dolarów Zimbabwe
« Odpowiedź #59 dnia: 21 Listopada 2018, 18:32:40 »
po dalszych dwóch tygodniach już ponad 300.
Do końca roku na pewno dojadą na tych banknotach co mają, i pewnie dopiero na wiosnę zaczną się absurdy z kupowaniem podstawowych towarów za zgumkowane kostki banknotów.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 09:32:34 wysłana przez zenonmoj »

 

R E K L A M A
aukcja monet