Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Październik 2018, 07:58:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: 100 trylionów dolarów Zimbabwe  (Przeczytany 9736 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #60 : 25 Sierpień 2018, 20:16:41 »

Z dużym niesmakiem i zażenowaniem

Bez przesady, nie torturujmy się nadmiernym moralizmem, bo w przeciwnym razie nie będziemy mogli nawet przeglądać przy śniadaniu codziennych wiadomości. Tam wojny, głód, trzęsienia ziemi, a my tu sobie kawusię i kanapeczkę z szynką.... Ładnie to tak?

Nasz wpływ na życie Wenezuelczyków jest zerowy. Poza tym żaden z nich nawet się o tym nie dowie. Co innego, gdybyśmy takie typowania robili na stronie wenezuelskiej opozycji etc.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #61 : 25 Sierpień 2018, 20:53:56 »

w latach 1989-90 jakoś nie było mi do śmiechu kiedy cena bochenka chleba sięgnęła 2000 zł
Prawdę mówiąc nie rozumiem, co Pana tak bulwersuje. Załóżmy, że mamy z powrotem rok 1989 i dowiaduję się, że na drugim końcu świata w jakimś całkowicie obcym kraju ktoś obstawia kurs złotówki. Jedyne hipotetyczne myśli, które przychodzą mi do głowy oscylują pomiędzy "jakiś szurnięty, ciekawe czy nie ma nic lepszego do roboty" a "w sumie miło że komuś z tak daleka chce się śledzić naszą sytuację, nawet w tak ograniczony sposób". W życiu nie przyszłoby mi do głowy, że mogę poczuć się urażony.
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #62 : 24 Wrzesień 2018, 18:23:15 »

No i nikt nie zgadł. Prawdę mówiąc trzeba by chyba czytać na bieżąco ten ich portal, żeby mieć jakąś sensowna hipotezę, co tak naprawdę się stało.

Najprawdopodobniej wygląda taka:
- nikt już poważnie nie traktuje boliwara, niemal wszystkie transakcje idą w dolarach;

aczkolwiek może być i tak:
- zostały bardzo mocno przycięte limity wypłat (w tym bankomatowych) i na chwilę machina stanęła, aczkolwiek przy każdym kolejnym zwiększeniu dostępu gotówki gonitwa zacznie się z powrotem
- udało im się sprzedać jakieś ostatnie zapasy dewiz/złota (o ile takie mieli) lub ropy i dokupić za to brakujących na rynku dóbr
- coraz ciężej dotrzeć do rzeczywistych kursów wymiany czarnorynkowej, bo ludzie boją się ujawniać takie dane
- ?
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #63 : 24 Wrzesień 2018, 21:14:23 »

No i nikt nie zgadł.

Moja wiara w siłę spokoju wenezuelskiego ludu pozwoliła mi się pomylić najmniej skandalicznie Uśmiech

Ja bym jednak spojrzał na to nie od wenezuelskiej, ale od naszej strony. Dlaczego wszyscy przewidywaliśmy tak nieracjonalnie i co tu dużo mówić - nieco histerycznie.

Ta realna inflacja przecież dalej jest bardzo duża, ale my podeszliśmy do niej niemal apokaliptycznie.

Smutny wniosek mógłby być taki, że to u nas, w Polsce, bardziej grzeje się atmosferę niż w Wenezueli i wskutek tego na wszystko reagujemy z przesadą.

To, że ktoś o czymś nie wspomniał, nazywa się "cenzurą". Psiknięcie przez policjanta gazem to "tortura". No i w ogóle jak wiadomo mamy w Polsce aktualnie faszyzm i bolszewizm w jednym Uśmiech

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
dusiolek
Stały bywalec
United States United States

Zainteresowania:
Monety Polski: SAP i zabory

« Odpowiedz #64 : 24 Wrzesień 2018, 21:56:17 »

Nie wiem ilu znasz Wenezualczykow (?) Ja znam kilku (teraz mieszkaja w Texasie), jednego dosc dobrze - praca glownie z ropa.
Udalo mu sie prawie cala rodzine (dzieci, bratanki, ....) wyprowadzic poza kraj - glownie studia, USA, Niemcy i Grecja - w jego przypadku
Niestety jego  matka zostala (ciezko jej juz pojsc na studia:-). Wiec ja utrzymuje, jako ze jej emerytura nie ma zadnej wartosci.

Niesety problem jest jeszcze gorszy - gdy wyszla w 2 razy z domu, zostalo napadnieta - wiadomo, ma syna w USA.

Z tego co szlyszalem (chyba npr.org) - to ponad 2 miliony ucieklo z kraju  - tu widzisz te "sile spokoju wenezuelskiego ludu" ?
I to ida do krajow, gdzie wlace nie jest super - Brazylia, Peru, Argentyna, Kolumbia, ...

Tomek
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #65 : 24 Wrzesień 2018, 22:17:25 »

znam kilku
Wydaje mi się, że jest Pan w tym wypadku jedyną osobą na forum, która może popatrzeć realnie, na to co tam się dzieje (a na pewno wesoło nie jest). Osobiście nie tyle nie znam żadnego Wenezuelczyka, co nawet żadnego w życiu na oczy nie widziałem (tzn. może i widziałem, ale w żaden sposób nie uświadomiono mi, że to mieszkaniec tego właśnie kraju). Stąd też przynajmniej moje zakłady są zupełnie teoretyczne, oparte na wyskakujących w internecie cyferkach. Tak samo obserwowałem hiperinflację w Zimbabwe i stąd moje zdziwienie, że udało się wyhamować kurs, który leciał po wymianie 50% w stosunku tygodniowym - w Zimbabwe przy takiej szybkości upadku waluty żadnych hamulców już się zastosować nie udało. W sumie jeśli patrzeć na interes Wenezuelczyków to chyba szkoda, bo wydaje mi się, że w tym wypadku wycofanie własnej waluty i zastąpienie ją walutą obcą zapewnia jednak trochę większą stabilność życiową.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #66 : 24 Wrzesień 2018, 22:51:31 »

tu widzisz te "sile spokoju wenezuelskiego ludu" ?

Ale zauważył Pan uśmieszek po tym zdaniu czy nie? Nie mówiąc już o tym, że fraza o "sile spokoju" sama w sobie ma wydźwięk ironiczny.

dusiolek
Stały bywalec

Zainteresowania:

« Odpowiedz #67 : 25 Wrzesień 2018, 16:46:49 »

tu widzisz te "sile spokoju wenezuelskiego ludu" ?

Ale zauważył Pan uśmieszek po tym zdaniu czy nie? Nie mówiąc już o tym, że fraza o "sile spokoju" sama w sobie ma wydźwięk ironiczny.
Nie, jakos go ominolem - czlowiek powoli poznaje ludzi na forum, mysle, ze z biegiem czasu bedzie lepiej :-) - mniejmy nadzieje, ze tez w Wenezueli

Tomek
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #68 : 10 Październik 2018, 00:45:14 »

Na dolartoday kurs 105.44, a w Gazecie Wyborczej widzę tytuł "Wenezuela z inflacją ponad milion procent rocznie".

Jak oni to liczą?

W tym roku inflacja w Wenezueli wyniesie 1,37 mln proc., a w przyszłym roku sięgnie 10 mln proc. - przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Wenezuela, która ma największe potwierdzone zasoby ropy naftowej na świecie, to także jedyne państwo, w którym pieniądze dosłownie tracą na wartości.

W poniedziałek wenezuelski deputowany Alvar Alvardo poinformował, że według jego szacunków inflacja w Wenezueli wynosi już 4 proc. dziennie, a od września zeszłego roku wyniosła 488 865 proc. Inny wenezuelski deputowany Rafael Gusman, który kieruje parlamentarną komisją finansów, napisał na Twitter, że na koniec roku inflacja w Wenezueli sięgnie 1 030 281 proc.

10 mln proc. inflacji

Jednak zdaniem ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego szacunki Gusmana mogą być zbyt optymistyczne.

We wtorek Fundusz ocenił, że w tym roku z powodu gigantycznego deficytu budżetowego i utraty zaufania do rodzimej waluty, inflacja w Wenezueli może wynieść 1,37 mln proc. A na koniec 2019 r. sięgnie nawet 10 mln proc.

To faktycznie będzie anihilacja wenezuelskiej waluty. A towarzyszyć jej będzie zapaść gospodarki. Wzrost gospodarczy zmaleje o 18 proc., a PKB kraju skurczy się o 5 proc.

Kraj na kryptowalucie

Alarmujące doniesienia wenezuelskich deputowanych i szacunki ekspertów MFW wskazują też na fiasko reform walutowych wprowadzonych pod koniec sierpnia przez władze Wenezueli. Przeprowadzono wtedy denominację, usuwając pięć zer z banknotów. A jednocześnie wprowadzono nową walutę – suwerennego boliwara, którego wartość powiązano z państwową kryptowalutą petro. Według deklaracji władz w Caracas wartość 1 petro ma odpowiadać cenie baryłki wenezuelskiej ropy naftowej – czyli dziś jest to blisko 60 dol.

Od 1 września władze Wenezueli podniosły też o 3 tys. proc. płacę minimalną. Obecnie wynosi ona 1,8 tys. suwerennych boliwarów (180 mln boliwarów przed denominacją), czyli równowartość 0,5 kryptowaluty petro.

Takie manipulacje nie zapewniły jednak mieszkańcom Wenezueli żywności. Bo głód to nowy problem w tym niezwykle zasobnym w surowce państwie Ameryki Południowej, które znalazło się w zapaści po latach rządów socjalistów.

Katastrofa humanitarna

Zdaniem ONZ przez ostatnie cztery lata z Wenezueli uciekło już 2,3 mln ludzi do sąsiednich państw Ameryki Południowej. Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaprzecza tym szacunkom i w zeszłym miesiącu chwalił się repatriacją 7 tys. mieszkańców swojego kraju.

Ale zdaniem międzynarodowych obserwatorów coraz więcej mieszkańców Wenezueli szuka za granicą możliwość dalszej egzystencji. Już kilka lat temu przed sklepami w Wenezueli zaczęły się ustawiać kolejki po żywność sprzedawaną po urzędowych cenach i widać było ludzi obwieszonych zdobytymi w trudem rolkami papieru toaletowego – jak w schyłkowej epoce PRL. Teraz jednak problemy z dostępem do żywności pogłębiają się, w miarę jak spada wydobycie ropy naftowej ze znacjonalizowanych przez władze złóż.
Asdrubal Chavez, krewny byłego lewicowego prezydenta Wenezueli, został nowym prezesem amerykańskich rafinerii Wenezueli.

Nic dziwnego, że wielu mieszkańców Wenezueli z wściekłością oglądało, jak ich prezydent w zeszłym miesiącu raczył się stekiem przyrządzonym w luksusowej tureckiej restauracji przez znanego na całym świecie kucharza Salt Bae.

A Nicolas Madura beztrosko tłumaczył, że chciał skorzystać z wyjątkowej okazji na taki posiłek, gdy wylądował w Stambule, wracając do ojczyzny z Chin.

W kieszeni Pekinu

Od końca zeszłej dekady Chiny pożyczyły Wenezueli już 65 mld dol., a w zeszłym miesiącu Maduro dostał w Pekinie kolejny kredyt na 5 mld dol. – który trzeba będzie spłacać ropą naftową.

W ten sposób Chiny zapewniły sobie kolejne dostawy taniej ropy z Wenezueli. Ale Caracas będzie miało jeszcze mniej surowca do sprzedaży na wolnym rynku i zdobycie w ten sposób pieniędzy na poprawę warunków życia swoich mieszkańców.

DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #69 : 10 Październik 2018, 07:46:25 »

Na dolartoday kurs 105.44, a w Gazecie Wyborczej widzę tytuł "Wenezuela z inflacją ponad milion procent rocznie".

Jak oni to liczą?
Prawdę mówiąc bez dostępu do ichnich obliczeń to nie mam pomysłu. Minimalna pensja rok temu wynosiła 136 tys. boliwarów fuerte (https://indianexpress.com/article/world/venezuela-hikes-minimum-wage-30-per-cent-to-equivalent-of-4-30-4918528/), teraz w przeliczeniu 180 mln - to daje jakieś 130 tys. % inflacji. Biorąc jednak pod uwagę, że tamto było po kursie czarnorynkowym jakieś 6$, a to obecne - ok. 18$, dostajemy jakieś trzydzieści parę tysięcy %.

Tu jest jakaś strona z wskaźnikami ekonomicznymi, ale nie potrafię dobrać się do konkretnych danych, a z wykresików niewiele przy takich przyrostach widać: https://tradingeconomics.com/venezuela/minimum-wages
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #70 : 11 Październik 2018, 08:32:12 »

Stronka https://www.bloomberg.com/features/2016-venezuela-cafe-con-leche-index/ pokazuje wskaźnik inflacji na podstawie wzrostu ceny zwykłej filiżanki kawy. Wychodzi im coś podobnego do moich wyliczeń, te miliony procent muszą pochodzić z jakichś wydumanych wskaźników ekonomicznych oderwanych od rzeczywistości.
dusiolek
Stały bywalec

Zainteresowania:

« Odpowiedz #71 : 11 Październik 2018, 16:15:03 »

Nie to zeby sie czepiac - gdyz wydaje mi sie, ze jest to dosc dobry "wyznacznik" ale ogolnie ceny kawy wzrosly, wiec mozna troche to uwzglednic ale  przy skali inflacji w Kolumbii to zapewne nie ma wiekszego znaczenia :-) ogolnie - przerypane
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #72 : 11 Październik 2018, 18:40:34 »

ceny kawy wzrosly
Pewnie tak, ale i tak poruszamy się po omacku - w kraju, w którym do niedawna udawano, że kurs wynosi 10 BSF:1 USD i że nie ma żadnego kursu czarnorynkowego (za publikowanie takowego chyba do tej pory obowiązują surowe kary, stąd cytowany wielokrotnie dolartoday jest zarejestrowany poza granicami Wenezueli) ciężko określić choćby przybliżony wskaźnik rocznej inflacji. Ponieważ wzrost cen kawy pokrywa się ze wzrostem płacy minimalnej, można założyć, że na dzień dzisiejszy to rząd wielkości 10^5, a nie 10^6, jak twierdzą gazetowi ekonomiści.
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #73 : 16 Październik 2018, 13:08:19 »

Sztuczne duszenie kursu dolara powoduje wzrost cen w USD:

https://dolartoday.com/estragos-del-madurazo-la-inflacion-venezolana-devora-dolares-y-euros-mientras-fulmina-el-bolivar/
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #74 : 16 Październik 2018, 13:42:07 »

Sztuczne duszenie kursu dolara

Jak można sztucznie dusić kurs czarnorynkowy?

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM