Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 03:26:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mylny, lub niepełny opis aukcji  (Przeczytany 7868 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 735
Mylny, lub niepełny opis aukcji
« dnia: 19 Maja 2018, 08:35:23 »
Moneta skądnąd ciekawa ale uszkodzona. Wyraźne ślady szlifowania wskazujące na naprawę, lub usunięcie oprawy biżuteryjnej, względnie uszka.
Dodatkowo, moneta jest opisana jako "stan II, lub nawet wyższy", co byłoby nieprawdą nawet gdyby była nieuszkodzona. Opisany "piękny menniczy połysk" jest efektem wyczyszczenia monety do połysku klamki od zakrystii.

Jest to moneta problematyczna, jednak w opisie nie ma o tym ani słowa.

http://allegro.pl/grosz-litewski-na-stope-polska-wilno-1547-st-2-i7353245711.html
« Ostatnia zmiana: 19 Maja 2018, 08:44:37 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Mylny, lub niepełny opis aukcji
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Maja 2018, 09:12:15 »
Zgadzam się z Tobą Jacku w 100%. Ten grosz został zniszczony. Możliwe że z dolutowaną zawieszką oraz z patyną byłby o wiele lepszy. W tym stanie nie jest warty nic.
Qui Non Proficit, Deficit.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 735
Odp: Mylny, lub niepełny opis aukcji
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Maja 2018, 09:58:09 »
Dzięki Grzesiu.
Zapraszam wszystkich do udziału w tym wątku i pokazywania podobnych problemów ku przestrodze mniej doświadczonych kolekcjonerów.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Mylny, lub niepełny opis aukcji
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Maja 2018, 10:49:12 »
Pomijając efekt szlifowania to wygląda na odlew.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Mylny, lub niepełny opis aukcji
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Maja 2018, 10:59:37 »
Jacku, takie mylne opisy to niestety temat rzeka i.. to taka szeroka i rwąca  ;)

Jeśli zwykły sprzedający na zwykłej aukcji przegnie z opisem, to jeszcze jakoś staram się to zrozumieć, choć nie pochwalam takich zagrań.
Jednak jak to sie dzieje nagminnie i robią takie "myki" zarejestrowane firmy lub zawodowi handlarze, to działa to na mnie już zdecydowanie bardziej. Efekt jest jeden - zapamietuje delikwentów i na dobre odpycha mnie to od zakupów w tych miejscach.
Mam kilku takich "ulubieńców", od których już dla zasady niczego nie kupuje i jakoś żyję.

Weźmy tylko dwa, naprawdę pierwsze z brzegu przykłady ze strony Numimarket.

1) Złotówka z 1767 opisana jako stan I minus (menniczy). Ja nawet rozumię, że ona w naturze może wyglądac ładniej a i pewnie sie błyszczy, ale te liczne wytarcia i spłaszczenia na awersie, musiały przecież powstać podczas obiegu. Cena promocyjna, jedyne 3000 złotych!
http://numimarket.pl/sap-zlotowka-1767--stan-i-----sn12-_478929

2) Kolejna złotówka z 1767, tym razem w stanie (o mój Boże) II, dobrze że chociaz wystawiona za 200 złotych w cenie złomu, jakim niestety jest.. O jakości zdjęcia nie wspomnę, bo nie warto  :scyth:
http://numimarket.pl/zlotowka--sap--1767--_478655

Uważam, że takie miejsce jak Numimarket, który skupia zarejestrowane firmy, mógłby sie nieco bardziej postarac i zdyscyplinowac swoich członków do trzymania pewnego poziomu opisów i wycen. Ja tam czasem kupowałem, ale niestety ostatnio poziom oferty bardzo osłabł...
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 735
Odp: Mylny, lub niepełny opis aukcji
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Maja 2018, 11:19:59 »
Pomijając efekt szlifowania to wygląda na odlew.
Myślę, że to efekt polerowania. Nie wykluczam jednak teorii odlewu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 053
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Mylny, lub niepełny opis aukcji
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Maja 2018, 14:54:58 »
5 zl 1831 - moneta ogolnie bardzo ladna - ale czy nie wydaje sie wam, ze cos z nia robiono  - zawieszka ?


link: https://www.ma-shops.de/podlaski/item.php?id=1769&lang=en

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Mylny, lub niepełny opis aukcji
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Maja 2018, 15:55:35 »
5 zl 1831 - moneta ogolnie bardzo ladna - ale czy nie wydaje sie wam, ze cos z nia robiono  - zawieszka ?
Tomasz

Nie wydaje mi się. Koluszko umieszczało się w takim miejscu aby stempel monety (awersu lub rewersu) tworzył wizerunek przywieszki. Czyli nad popiersiem lub herbem. W tej monecie przytarcie na awersie jest w całkowicie niestandardowym miejscu. Najprawdopodobniej jest to przytarcie związane z eksploatacją monety. Natomiast na rewersie ślad wydaje się rozwarstwieniem blaszki menniczej. Ale oczywiście mogę się mylić.
Qui Non Proficit, Deficit.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 053
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Mylny, lub niepełny opis aukcji
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Maja 2018, 16:16:57 »
Mozliwe, ze uzylem zlego slowa "zawieszka" - niestety w momencie pisania nic lepszego mi do glowy nie przyszlo - moze lepiej - jakis slad po mocowaniu
Na aversie (godzina 5-ta) sa slady justunku - wygldaja jak trzeba, ale juz "krecha" w poprzek oraz zniszczony rant - nie pasuje. I nie jest to zwiazane z zuzyciem monety (ma ona prawie zero sladow obiegu).

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 735
Odp: Mylny, lub niepełny opis aukcji
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Maja 2018, 16:52:55 »
Coś było tam zdecydowanie robione, jakby usunięte mocowanie. Miejsce na obwodzie rzeczywiście dziwne. Trzeba by dokładniej zbadać obwód rantu. Ślad na rewersie przypomina mi nieco kiedyś oglądaną broszkę - miejsce przylutowania agrafki. Być może też jest to ślad od zaciśniętej klamry oprawy jubilerskiej.

Ślady piłowania już widziałem kiedyś na tych monetach. Czy ktoś wie, czy one bywały justowane? Osobiście nie sądzę, ale może?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 053
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Mylny, lub niepełny opis aukcji
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Maja 2018, 17:14:08 »

Ślady piłowania już widziałem kiedyś na tych monetach. Czy ktoś wie, czy one bywały justowane? Osobiście nie sądzę, ale może?

Tak, 5-tki i 2-ki z Powstania byly justowane, jak najbardziej- nikt sie z nimi w mennicy nie cackal :-)

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

 

R E K L A M A
aukcja monet