Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:34:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ku przestrodze - austro-wegry.info  (Przeczytany 11543 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Ku przestrodze - austro-wegry.info
« dnia: 25 Maja 2018, 07:10:14 »
Było sobie forum austro-wegry.info. Nie udzielałem się tam, ale lubiłem sobie poczytać mądrych ludzi. A było co - jakieś 300 000 postów, przeważnie merytorycznych. Omówienia bieżącej literatury zarówno naukowej i popularnej, filmów, ale też konkretna szczegółowa wiedza np. na temat CK Armii z wielką pomocą dla wszystkich, którzy mieli tam przodków i chcieli odszukać ich szlak bojowy etc, etc.

Było jeszcze wczoraj, dzisiaj już go nie ma. Admin się znudził i wyłączył. Wcześniej zamieścił komunikat, który jeszcze można podejrzeć w google, zaczynający się słowami "Ogłoszenie. Planuję zamknąć i zlikwidować forum po 20 maja. Dyskusji dotyczącej tej decyzji nie przewiduję. Jeżeli jest jakaś wola kontynuacji - nie blokuje jej (...)". Z dyskusji, która musiała się siłą rzeczy rozpętać wynikało, że pełne uprawnienia administracyjne miał jeden człowiek.

I tu moja konkluzja i pytanie: czy na tpzn Panowie wybierani co roku mają częściowe czy całkowite prawa administracyjne? Chodzi mi szczególnie o wykonywanie backupów. Jeśli macie takie uprawnienia, jak często te backupy robicie?

Bo administratora technicznego tutaj co najmniej od trzech lat nie ma i nikt mi nie wmówi, że z dorywczego logowania raz na parę miesięcy można faktycznie czymś zarządzać. Za to na pewno można wszystko wyłączyć, jak się znudzi.


qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Ku przestrodze - austro-wegry.info
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Maja 2018, 11:17:22 »
No cóż właściciel może zrobić wszystko i niczego nie zmieni to, że ktoś przejmie serwer czy domenę, bo za pół roku
może mu się znudzić i problem pozostanie. Dzięki temu, że jest nas kilku to mamy przynajmniej kontrolę nad codziennym życiem forum.

Jeśli chodzi o sprawę najważniejszą - backupy to robie je co miesiąc.
Pana post spowodował, że umieściłem je na chomiku, tak aby każdy ewentualnie mógł sobie pobrać.
Mam nadzieję, że nie zapomnę podmieniać pliku co miesiąc.

https://chomikuj.pl/forumTPZN/backup+forum/tpzn_forum-complete_2018-05-25,6414141448.sql
jarek

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ku przestrodze - austro-wegry.info
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Maja 2018, 11:49:44 »
Jak dla mnie bomba. Takiej konkretnej odpowiedzi oczekiwałem. Backup miesięczny jest jak dla mnie zupełnie wystarczający.

Mam jeszcze małe pytanko a propos pliku backupu - z tego co pobieżnie przejrzałem niespecjalnie widzę tam miejsce na obrazki, jeśli miały by być trzymane w bazie jako binarki, powinny zajmować dość dużo miejsca i być widoczne, a skrypt zaczyna się (mniej więcej dziesiąta tabela) od wypełnienia tablicy smf_attachments, odnoszącej się już do samych nazw plików. Coś przegapiłem, czy powinna być dodatkowo jeszcze jakaś paczka z samymi załącznikami?

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Ku przestrodze - austro-wegry.info
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Maja 2018, 11:59:02 »
Tak ten backup nie jest pelny. Jest on zrobiony z poziomu administratora.

Pelny backup jest robiony automatem codziennie i skladany na ftpie.

Tam jest wszystko.

Zobacze, czy dam rade go skopiowac na jakis inny serwer. Sprawdze ile zajmuje i dam znac, ale to wieczorkiem.
jarek

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ku przestrodze - austro-wegry.info
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Maja 2018, 12:46:53 »
Jak już Pan uważa, czy udostępniać pełny backup czy nie :-)

Ja się czuję w pełni uspokojony, generalnie chodziło mi o to, czy ktoś na bieżąco logujący się na forum regularnie robi backupy. Dotychczas, jak się podobny temat poruszyło, wychodziło enigmatyczne "Prankster (Admin techniczny) nad wszystkim panuje, nawet jak się w ogóle nie loguje".

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Ku przestrodze - austro-wegry.info
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Maja 2018, 20:00:09 »
Mysle, ze mozna juz mowic o takiej sytuacji, ze caly Triumwirat ma kontrole nad forum, wiec jest bezpiecznie.
Kwestie wlasnosci domeny i serwera to sprawa drugorzędna.
Co do backupu to musialem niestety zablokowac dostep do niego na chomiku. Ma do niego dostep Triumwirat.
« Ostatnia zmiana: 25 Maja 2018, 20:03:18 wysłana przez qcho »
jarek

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Ku przestrodze - austro-wegry.info
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Maja 2018, 20:43:12 »
Nie ulegam żadnej histerii ::)
Po prostu były tam adresy email użytkowników, które
z zasady są niejawne dla wszystkich.
jarek

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ku przestrodze - austro-wegry.info
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Maja 2018, 20:54:36 »
Po prostu były tam adresy email użytkowników, które z zasady są niejawne dla wszystkich.
Pomysł z upublicznieniem był dobry, więc może pomyśleć nad backupem wolnym od wrażliwych danych osobowych? Spreparowanie takiego czegoś nie powinno być bardzo czasochłonne.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ku przestrodze - austro-wegry.info
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Maja 2018, 21:24:13 »
Prościej będzie rozesłać okólnik
Eee, nie ma nic szybszego niż dobre operacje bazodanowe :-)

create table users2 as select * from users // czy jak tam się ta tabelka nazywała

update users2 set pole1 = null, pole2 = null // etc, wszystkie pola jak lecą bez id i nicku

eksportujemy całość, wycinamy część z tabelą users, podmieniamy nazwę users2 na users.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Ku przestrodze - austro-wegry.info
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Maja 2018, 21:38:56 »
Spreparowanie takiego czegoś nie powinno być bardzo czasochłonne.

Prościej będzie rozesłać okólnik do wszystkich użytkowników, czy nie mają nic przeciwko tak niesamowicie drastycznemu ujawnieniu swych danych osobowych i zaproponować tym, którzy chcą pozostać absolutnie tajni, wykasowanie konta ;)

Nie, nie bedzie prosciej.
- od siebie- po pierwsze nie chce otrzymywac zadnych nastepnych wiadomosci (szczegolnie jak mam cos tam zaznaczyc) - ale to pryszcz.
- na 100% po jakims czasie, ktos kto sie zgodzil na  na "publikacji" swojego e-maila w zbiorze, napisze ze chce aby jego dane wykasowac - a to juz troche bardziej upierdliwe

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ku przestrodze - austro-wegry.info
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Maja 2018, 21:48:20 »
proponowałbym wybrać Pana na Wielkiego Backupowca naszego forum, dać Panu wszystkie uprawnienia i niech się Pan bawi tą bazą aż do upojenia  :)
To na pewno jest sprzeczne z punktem 5.7 porządku dziennego i 7.18 regulaminu głównego. Musiałbym złożyć deklaracje członkowskie, przejść demokratyczne procedury... Może niech zostanie jak jest, jak się coś zepsuje z samą bazą, a będę mógł pomóc, na pewno pomogę :-)

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Ku przestrodze - austro-wegry.info
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Maja 2018, 19:28:49 »
a to juz troche bardziej upierdliwe

Przed ludzką upierdliwością nie obronią nas nawet wspaniałe przepisy wspaniałej Unii Europejskiej.

Ja nie chce byc ratowany - ale po coz sami sobie mamy zycie uprzykszac.

A co do robienia "backupow :-)" - jak duzy jest ten zbior (bez zdjec) ? - nie mam pojecia gdzie to jest na "chomiku" i dlatego sie pytam.

Tomek
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 04:23:56 wysłana przez zenonmoj »
Pozdrowienia, Tomasz

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ku przestrodze - austro-wegry.info
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Czerwca 2018, 09:25:18 »
Tak na marginesie, jeśli ten temat kogoś zainteresował - powstaje od zera nowe forum miłośników Austro-Węgier administrowane przez najaktywniejsze sieroty po utrąconym w maju austro-wegry.info.

http://austro-wegry.eu/

 

R E K L A M A
aukcja monet