Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:58:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: ID grosza  (Przeczytany 6799 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: ID grosza
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Maja 2018, 22:00:11 »
Zobacz zdjęcie lepiej.
Poza tym Dutkowski w swoim opracowaniu warianty interpunkcji ma jako oddzielnie numerki.

Faktycznie się walnął w opisie. Co do interpunkcji - ostatnio doszedłem do wniosku, że robił ją w miarę dokładnie tylko dla wczesnych roczników, a potem czasem jest dobrze, a czasem bardzo słabo rozpisana

To fakt. U Gumowskiego jest 5 odmian a tutaj tylko jedna. Wygląda jakby pod koniec "sił brakło" . Ostatnio opisywałem wg jego katalogu grosze z lata 1604-8. Tu się trochę nakląłem szukając wszystkich kropeczek itp. A i tak co do niektórych monet nie mam 100% pewności czy dobrze zakwalifikowałem.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Tomek81

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 103
Odp: ID grosza
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Maja 2018, 22:08:23 »
(...) jak i grosze z 1624r i1627r ,były bite w olbrzymich ilościach. Do ich wybicia potrzeba było bardzo dużo stempli. Wcale się nie dziwcie ze na światło wychodzą nowe odmiany tych monet.

Pewnym odzwierciedleniem tego w jakich ilościach bito dany rocznik (poprawcie mnie jeżeli się mylę) jest liczba wyszczególnianych wariantów w literaturze. I tak Gumowski we wspomnianej wyżej książeczce wymienia 17 wariantów rocznika 1624 i tylko 5 z 1627 r. Kopicki w swoim "Katalogu podstawowych typów monet i..." zachowuje podobne proporcje, tj. 3:1 (pomijając jeden omyłkowy). Z drugiej strony, jak wspomina rubinowakrew, autorzy starszych publikacji nie mieli takich możliwości jak współcześni - Internetowe archiwa to potwierdzają. Inna sprawa - i tutaj już naprawdę mnie poprawcie - z moich obserwacji wynika, że w tym okresie używanie "Z" zamiast "2" nie powinno strasznie dziwić, może i jest to rzadszy wariant, ale czy unikat w skali rocznika? - raczej nie...

@rubinowakrew - ja dawałem 3, z plusem się wahałem ;)
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2018, 22:15:50 wysłana przez Tomek81 »

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: ID grosza
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Maja 2018, 22:21:13 »

Pewnym odzwierciedleniem tego w jakich ilościach bito dany rocznik (poprawcie mnie jeżeli się mylę) jest liczba wyszczególnianych wariantów w literaturze.

Po części się zgadzam. Ale też drugi powód to staranność przy biciu monety. Jeśli bito je niechlujnie automatycznie rośnie odmian z błędami.



I tak Gumowski we wspomnianej wyżej książeczce wymienia 17 wariantów rocznika 1624 i tylko 5 z 1627 r. Kopicki w swoim "Katalogu podstawowych typów monet i..." zachowuje podobną proporcje, tj. 3:1 (pomijając jeden omyłkowy). Z drugiej strony, jak wspomina rubinowakrew, autorzy starszych publikacji nie mieli takich możliwości jak współcześni - Internetowe archiwa to potwierdzają.

Ogólnie można wydzielić dwa główne źródła danych o monetach - muzea i handel. Kiedyś bardziej dominowało klasyfikowanie poprzez muzea (można w to wrzucić wielkie zbiory) - dość niezmienne i kiedyś znacznie łatwiej dostępne. Wtedy gdy numizmatyka (i technika) nie była tak popularna jak teraz. Dziś jest łatwiej poszukać w archiwach firm numizmatycznych niż jechać do muzeum. Szczególnie dla monet zdawkowych. I na podstawie właśnie występowania w handlu można określić realną rzadkość monety. Wracając do tematu groszy koronnych z 1627 roku multum litewskich gro gdańskich a koronnych jakoś mało.

Z drugiej strony - i tutaj już naprawdę mnie poprawcie - z moich obserwacji w tym okresie używanie "Z" zamiast "2" nie powinno strasznie dziwić, może i jest to rzadszy wariant, ale czy unikat w skali rocznika? - raczej nie...

Oczywiście masz rację. Nie dziwi takie użycie. I tutaj też masz rację. Monety 16Z7 pewnie jeszcze wypłyną ale stawiam, że nie będzie to jakoś często.


I mam jeszcze jedno pytanie dlaczego nie ma  notowanego rocznika 1626 ??
Mam wrażenie, że te bite w 1627 nie były bite przez cały rok ...



« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2018, 22:25:48 wysłana przez rubinowakrew »
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Tomek81

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 103
Odp: ID grosza
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Maja 2018, 22:39:23 »
Mam wrażenie, że te bite w 1627 nie były bite przez cały rok ...
...nie tylko Ty masz takie wrażenie, miłej nocy.

 

R E K L A M A
aukcja monet