Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 00:27:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kolumna Trajana  (Przeczytany 528 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 131
Kolumna Trajana
« dnia: 30 Maja 2018, 10:40:13 »
Gratuluję naprawdę pięknej i arcyciekawej monety!

Dziękuję ponadto za podzielenie się z nami nie tylko szerszym opisem monety oraz tego co ona przedstawia, ale i historią Pana wcześniejszych bezskutecznych prób jej nabycia.

Sześć lat poszukiwań to faktycznie długi okres czasu i duża lekcja cierpliwości. Mogę sobie tylko wyobrazić jak silne emocje w tej sytuacji musiały Panu towarzyszyć przy licytacji, a następnie przy wyjęciu tak upragnionej monety z koperty :)

Oby nie musiał Pan na kolejne upragnione okazy czekać również długo!

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kolumna Trajana
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maja 2018, 16:29:12 »
Ja tylko tak tytułem malutkiej korekty :-)

Opisywane w barwny sposób sześcioletnie polowanie na króliczka dotyczy oczywiście idealnego egzemplarza wymarzonej monety, a nie denara Trajana z jego kolumną jako takiego. Jeśli weźmiemy pod uwagę rzymskie denary ukazujące konkretne budowle, to pod względem częstotliwości spotykania na rynku numizmatycznym kolumnę wyprzedza chyba tylko Aqua Marcia (RRC 425/1); jeśli nie będziemy się ograniczać do konkretnego nominału, kolumna bije raczej wszystko. Np w tym momencie na samym vcoins mamy od ręki pięć denarków, nie licząc brązów (oczywiście nie wchodzę tutaj w konkretne pozycje RIC, cenę ani stan, chodzi o samą dostępność).

Jeśli chodzi o artykuł Lehmanna-Hartlebena, postulujący pierwotną koncepcję kolumny z orłem na szczycie, to należy go raczej odłożyć ad acta. Monety przedstawiają zdecydowanie sowę i zostały uznane przez Woytka za fałszerstwa (pozycja X7).

Gratulując nabytku, życzę, żeby nie znalazł w nim Pan nic złego :-) Znam przypadek kiedy facet polował trzy czy cztery lata na idealną ateńską sówkę. Kupił ją w końcu za naprawdę solidne pieniądze, a kiedy dostał nabytek do ręki, stwierdził, że jest jednak odrobinę krzywa ;-)


DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kolumna Trajana
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Maja 2018, 19:44:17 »
I co ja poradzę na to, że skłonny byłbym nabyć tylko 10 z nich? ;-)
To Pan, innym mogą wystarczyć mniej idealne egzemplarze, szczególnie kiedy bardziej kompleksowo nastawiają się na Trajana. Pierwszego posta napisał Pan w takim stylu, jakby to była w ogóle rzadka moneta i mógł Pan tym zniechęcić mniej zaawansowanych czytelników tego wątku - "skoro na tak ciekawego denarka muszę polować tyle lat, to może dam sobie spokój".

Mogę wziąć tego Trajana na wycieczkę czy będę mieć problemy celne wywożąc go z Włoch? Czy ktoś z Państwa orientuje się w tej kwestii?
To zdecydowanie nie jest dobry pomysł. O ile się nie mylę Włochy mają jedno z bardziej restrykcyjnych przepisów jeśli chodzi o wywóz zabytków. Prawdopodobieństwo, że znajdą Panu monetę jest znikome, ale jakby się jednak jakiemuś celnikowi nudziło, to przepadek monety może być najmniej dotkliwy z tego, co tamtejsze prawo przewiduje. Chyba, że będzie Pan miał wszystkie święte papierki, że Pan to wwiózł tydzień wcześniej.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kolumna Trajana
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Maja 2018, 21:53:23 »
za „nieidealnego” (choćby po ataku nuklearnym) Tytusa z przedstawieniem Koloseum lub Brutusa w towarzystwie sztyletów oddałbym całą „idealną” swoją kolekcję ;-)
A nie uważa Pan, że te legendy zostały nadmuchane nieco na wyrost? Mamy tutaj iloczyn "rzadka moneta" * "wymowny rewers" * "ważne wydarzenie historyczne". Jakby nie patrzeć, jeśli weźmiemy emisje nie skupiające w sobie na raz tych wszystkich czynników, dostaniemy rzeczy pobudzające wyobraźnię nieco mniej, a za to dostępne finansowo. Portretowe denary Cezara (jakkolwiek nietanie) są bezpośrednią przyczyną Id Marcowych, a nie ich greckim echem bitym przez Brutusa w dwa lata później. Słonik Tytusa może i nie kojarzy się na pierwszy rzut oka z otwarciem Amfiteatru Flawiuszy, ale ciężko przypisać go do innej interpretacji. To wszystko są żywe świadectwa tej samej historii.

Gojk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Kolumna Trajana
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Maja 2018, 23:49:44 »
Elagabalus Piękny denarek, bardzo mi się podoba, co ważne w wyśmienitym stanie zachowania, gratuluje!

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kolumna Trajana
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Maja 2018, 08:19:04 »
Ostatecznie i tak wszystko rozbija się o grubość portfela.
Smutne, że Pan to tak postrzega. Naprawdę ogólnie przyjęty model rynkowy jest dla Pana jedyny i obowiązkowy? Nie próbował Pan myśleć kategoriami tamtego świata - co dla nich było ważne, co mniej, co stanowiło przełom, co było zwykłą codziennością?

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Kolumna Trajana
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maja 2018, 12:02:24 »

Mogę wziąć tego Trajana na wycieczkę czy będę mieć problemy celne wywożąc go z Włoch? Czy ktoś z Państwa orientuje się w tej kwestii?
To zdecydowanie nie jest dobry pomysł. O ile się nie mylę Włochy mają jedno z bardziej restrykcyjnych przepisów jeśli chodzi o wywóz zabytków. Prawdopodobieństwo, że znajdą Panu monetę jest znikome, ale jakby się jednak jakiemuś celnikowi nudziło, to przepadek monety może być najmniej dotkliwy z tego, co tamtejsze prawo przewiduje. Chyba, że będzie Pan miał wszystkie święte papierki, że Pan to wwiózł tydzień wcześniej.
[/quote] bez dokumnetow i zgłoszeia przy wwiezieniu do włoch. jest spore ryzyko.. jezeli tak szukaja jak u mnie w amsterdamie.. to nic sie ie ukryje.. no moze w bagazu nadawanym ... ale tez trzeba by zmienic kształt...
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Kolumna Trajana
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Maja 2018, 17:41:29 »
Piękny okaz - gratuluję!

W kwestii zabierania monet na wycieczkę...
Jadąc indywidualnie samochodem, baz odpraw granicznych i przyjemności obcowania z celnikami, nie widzę przeciwwskazań, aby zabrać ze sobą sympatyczne towarzystwo, które w swoisty, transcendentny sposób umili obcowanie z reliktami przeszłości. Sam tak czasem robię, ale wyłącznie wtedy gdy podróżuję samochodem, bez przekraczania granic UE.

W przypadku podróży samolotem, istnieje zawsze potencjalne ryzyko przechwycenia współtowarzysza podróży. Kiedyś, przy odprawie na lotnisku, zostałem zahaczony o breloczek od kluczy w postaci kiepskiej kopi sesterca Nerona, z wyraźnym oznaczeniem WRL. Oczywiście oznaczenie kopi uwolniło mnie od problemów, ale reakcja dowodzi, że służby lotniskowe wyczulone są na tego typu obiekty.

Mutaxi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 228
  • Sine Cerere et Baccho friget Venus
Odp: Kolumna Trajana
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Maja 2018, 21:37:49 »
Salvete,

Gratuluję Panu pięknej monetki i ciekawego wpisu!
Warto było poczekać na tą właściwą, jak to w życiu  :)
Chyba lepiej nie ryzykować zabierania, nie do Włoch, mogą nie zrozumieć Pańskiej radości i pasji.

Vale

Andrzej  
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2018, 08:46:04 wysłana przez Mutaxi »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kolumna Trajana
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Czerwca 2018, 21:26:47 »
(...) dealer (...) cena (...) rynek (...)
Widzę, że nic Pan nie zrozumiał z mojego wywodu, trudno. Może kiedyś.

uważa Pan, że ceny powinny być kształtowane według innych kategorii niż rynkowe. Dostanie Pan wielkie zdziwienie w odpowiedzi.
Nie uważam, nigdzie tak nie napisałem.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kolumna Trajana
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Czerwca 2018, 21:29:33 »
Kiedyś, przy odprawie na lotnisku, zostałem zahaczony o breloczek od kluczy w postaci kiepskiej kopi sesterca Nerona, z wyraźnym oznaczeniem WRL.
To był chyba ten moment, jak lecieliśmy razem i miałem taki sam :-) Celniczce WRL raczej wiele nie mówiło, natomiast pojawienie się dwóch identycznych breloczków - już tak.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Kolumna Trajana
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Czerwca 2018, 22:09:46 »
Cytuj
To był chyba ten moment, jak lecieliśmy razem i miałem taki sam

Tak Pawle, stare dobre czasy, kiedy jeszcze nam się chciało ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet