Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:31:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 50 groszy  (Przeczytany 5799 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marcel

  • Gość
50 groszy
« dnia: 29 Listopada 2009, 10:59:40 »
Czy ktos spotkał się z czymś podobnym.
Metal wygląda na aluminium. Może jest to moneta zabawkowa z jakiejś gry
typu monopoly ? Niewiem.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopada 2009, 11:02:35 wysłana przez Marcel »

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: 50 groszy
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Listopada 2009, 11:43:16 »
Moża prosić o więcej szczegółów (metal, waga, średnica i informacja, czy to - jak wynika z ilustracji - "skrętka").

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: 50 groszy
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Listopada 2009, 15:36:41 »
i zdjęcie rantu bo wygląda to na prywatną inwencję twórczą
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Marcel

  • Gość
Odp: 50 groszy
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Listopada 2009, 15:59:21 »
Metal jak wspomniałem to aluminium.
Średnica identyczna jak w zwykłych 50-groszówkach.
Rant jest ząbkowany. Ogólnie to coś wygląda mi również na dość prymitywną "robotę własną".
Znalazłem to w ok. kilogramie bilonu podczas rozliczania kasjerek (pracuję w sklepie).
Swoją drogą nie wiem poco ktoś wykonał taką blaszkę. W rzeczywistości od razu wygląda nie tak.
Chociaż jedna z kasjerek jakimś cudem to przyjęła :D 

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: 50 groszy
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Listopada 2009, 16:10:58 »
Jexteś pewien że jest to aluminium ?? Czym się kierujesz w określeniu metalu ? Jeżeli tylko wagą, to możesz byc w błędzie. Trafiłą mi się podobna 10 groszówka, okazało się (po nacięciu) że jest to twarde tworzywo sztuczne.
Były takie monetki w jakiejś grze dla dzieci, ale cała partia gry została wycofana właśnie ze względu na te monetki. Rozmiary i szczegóły odpowiadają prawdziwym monetom. To że gra została wycfana, nie oznacza że nie była sprzedawana, i na pewno ludzie mają takie niespodzianki w domach. Sprawę dość dawno temu opisywał, jak dobrze pamiętam Mediarun.

Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: 50 groszy
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Listopada 2009, 16:11:49 »
...jedna z kasjerek jakimś cudem to przyjęła
Obstawiam, że to najzwyklejsza współczesna fałszywka, która domorosłemu fałszerzowi miała przynieść zwyczajnie kilka złotych !  Trzeba pamiętać że lat temu 10 taki nominał miał już jakąś wartość, a krążków aluminiowych (nic nie wartych starych PRL-owskich monet) było pod dostatkim. Jak też widać, zawsze znajdzie sie ktoś, kto taką monetę przyjmie.

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
 
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Marcel

  • Gość
Odp: 50 groszy
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Listopada 2009, 19:36:16 »
Dzięki za zainteresowanie tematem.
Pozdrawiam

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: 50 groszy
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Listopada 2009, 02:15:47 »
a mnie wciąż ciekawi ułożenie orła względem napisu i daty :)
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: 50 groszy
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Listopada 2009, 11:11:40 »
Cytuj
a mnie wciąż ciekawi ułożenie orła względem napisu i daty

Wydaje mi się oczywiste, że celowo tak zamieszczono datę z napisem, by wydawca tej gry nie był posądzony o fałszowanie monety. Co można było kupić za 50gr. o tak słomkę do napojów kolorowych w folii, sprzedawanych w warzywniaku, czy tam proszek od bólu głowy sprzedawany na sztuki... raczej zysk z tego fałszowania był żaden...
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: 50 groszy
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Listopada 2009, 22:11:19 »
Takie "niebanalne" usytuowanie orla wobec napisu otokowego nie wydaje mi sie wciaz w oczywisty sposob posunieciem zabezpieczajacym tworce obiektu od posadzenia o falszerstwo (chocby czysto teoretycznie). Caly czas brakuje jakichs bezsprzecznie rzucajacych sie w oczy elementow, rozniacych w oczywisty sposob "monete" od oryginalu (jak np. calkowicie odmienny rewers...) Bedac sedzia w sprawie karnej na pewno nie zakwalifikowalym do takich elementow nienaturalnego przesuniecia napisu otokowego wobec orla - pamietajmy ze jestesmy numizmatykami, z natury wyczulonymi na tego typu elementy - a kto wie jaki procent pozostalego spoleczenstwa zwroci uwage na taki malo wyrazny szczegol?
Co innego gdyby np. zamiast orla znajdowala sie tam znakomicie widoczna - bo ja wiem? moze kaczka - wtedy odstepstwo od oryginalu byloby juz zdecydowanie jednoznaczne...



Co nie zmienia faktu, ze falszowanie monet 50 gr uwazam za bardzo malo prawdopodobny proceder :)

Pozdrowienia!



Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: 50 groszy
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Grudnia 2009, 08:40:21 »
Co innego gdyby np. zamiast orla znajdowala sie tam znakomicie widoczna - bo ja wiem? moze kaczka - wtedy odstepstwo od oryginalu byloby juz zdecydowanie jednoznaczne...



Ja raczej umieścił bym Kaczora :D

A tak po za tym poniżej zasady jakie obowiązują przy używaniu wizerunków monet i banknotów;

Cytuj
Zasady wykorzystywania wizerunków polskich banknotów i monet

Narodowy Bank Polski, jako emitent oraz właściciel praw majątkowych do projektów znaków pieniężnych, zastrzega sobie w każdym przypadku prawo wyrażania zgody na reprodukowanie znaków pieniężnych, aby wykluczyć przypadki ich odwzorowania w formie dezawuującej ich powagę jako prawnego środka płatniczego.

NBP nie wyraża zgody na:
wykorzystywanie wizerunków znaków pieniężnych w reklamach używek, których nadużywanie może zagrażać zdrowiu lub życiu,
odwzorowywanie wizerunków znaków pieniężnych w sposób sugerujący ich niszczenie np. gniecenie, dziurawienie, przerywanie, cięcie,
składanie banknotów w różne kształty.

Z uwagi na konieczność zapewnienia przez NBP bezpieczeństwa obiegu banknotów, zgoda na wykorzystanie wizerunków banknotów jest obwarowana wymogiem jednostronnego reprodukowania, w wymiarach większych niż 125 proc. lub mniejszych niż 75 proc. w długości i w szerokości oryginalnych banknotów.

Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), na korzystanie z utworu konieczne jest uzyskanie zgody jego autora. Bez zezwolenia twórcy nie wolno wykorzystywać elementów lub całości dzieła, wprowadzonego do obiegu w charakterze prawnego środka płatniczego, bądź jego opracowania do celów innych, niż związanych z jego urzędową funkcją środka płatniczego.

W związku z powyższym, w celu uzyskania zgody na wykorzystanie wizerunków banknotów lub monet należy skierować do NBP pismo zawierające następujące informacje:
dane wnioskodawcy,
opis sprawy tj.:
jakie znaki pieniężne będą wykorzystane (banknot strona przednia/odwrotna, moneta awers/rewers, nominał),
rodzaj przedsięwzięcia,
dla kogo realizowany jest projekt,
na jakich nośnikach będzie umieszczony projekt.

Do pisma należy załączyć ostateczny projekt reklamy, a w przypadku filmów reklamowych – film lub scenopis obrazkowy (storyboard).

Ze względu na konieczność dokonania analizy projektu, wskazane jest przesłanie go, w miarę możliwości, na co najmniej 14 dni przed realizacją przedsięwzięcia.

Adres do korespondencji:

Narodowy Bank Polski
Departament Emisyjno-Skarbcowy
ul. Świętokrzyska 11/21
00-919 Warszawa

e-mail: sekretariat.des@nbp.pl

fax: 022 826 38 53

Po uzyskaniu zgody NBP należy skontaktować się z autorem projektu banknotu lub monety w celu uzyskania także jego zgody.

NBP nie pobiera żadnych opłat z tytułu udzielenia zgody na wykorzystanie wizerunków banknotów lub monet.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


artn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: 50 groszy
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Grudnia 2009, 09:18:24 »
Nie wiem czy nie nadinterpretujemy powodów powstania tego wyrobu.Nie wiem czy to to cos tłumaczy,ale w latach 80-tych jako młody chłopak "natrzaskałem" dziesiątki tego typu wyrobów w różnych technologiach :ołów ,cyna ,modelina itp.Z czystej ciekawości oczywiście ,bez zamiaru wprowadzenia do obiegu aż taki naiwny nie byłem.Może ta pięcdziesięciogroszówka to wynik takich działań.Nie moich oczywiście.

 

R E K L A M A
aukcja monet