Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 07:31:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: wyjazd do rzymu  (Przeczytany 23808 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Czerwca 2018, 21:04:27 »
jak z wejsciami do muzeów koloseum itp są przedsprzedaze, czy jakis bilet archeo ??
Tak jak pisałem wyżej, musi sobie Pan kupić przez sieć bilet do Muzeów Watykańskich, bo tam jest zawsze zawijana kolejka - szkoda czasu. Z reszty dłuższe ogonki są raczej tylko przed Koloseum (nie kupowałem tam biletu przez sieć, ale pewnie się da), reszta obsługuje raczej na bieżąco i szkoda kupować wcześniej, bo w razie zmiany planów taki bilet zobowiązuje. Aha, jest jeszcze Domus Aurea - jak Pan chce to zaliczyć za tym razem, to albo bilet przez sieć, albo na bieżąco wepchać się do grupy włoskojęzycznej - te są mniej obłożone, a przewodnik i tak nie ma wiele do powiedzenia.

Co do samochodu, może Pan przemyśleć wynajem na jeden-dwa dni do Pompejów-Herkulanum. Alternatywa jest dość dobra - z Termini odjeżdża dość często do Neapolu ichnie pendolino (1h05), potem trzeba się przesiąść na kolejkę podmiejską, która dojeżdża pod same wykopaliska w Pompejach; jak ze stacją w Herkulanum nie pamiętam, chyba też staje tylko trochę dalej od stanowiska.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Czerwca 2018, 07:11:22 »
Z tym Zatybrzem oczywiście mi się coś pokręciło - Roma Ostiense jest jeszcze na "właściwym" brzegu Tybru.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Czerwca 2018, 08:20:14 »
Koledzy sporo już podpowiedzi na tacy podali, więc tyko w skrócie dopiszę kilka pomysłów.

Warto zamieszkać w samym centrum starożytnego miasta i w miarę możliwości zaliczać Rzym spacerkiem, a z metra korzystać na odrobinę dalsze odcinki.

Samochód w Rzymie... Nie ma co demonizować. Ja przeszedłem neapolitańską szkołę jazdy po Neapolu i półwyspie Sorrento, więc Rzym przy nich to kaszka z mlekiem. W każdym bądź razie, nie mam oporów aby po Rzymie poruszać się samochodem, zwłaszcza że taka opcja zdecydowanie ułatwia wycieczki za miasto - np. Ostia, Via Appia,  czy Willa Hadriana w Tivoli. Można również wybrać się samochodem do miast Wezuwiusza i po drodze zahaczyć o Benewet z Łukiem Trajana.

Kwestia biletów... W zależności od posiadanego czasu warto nabywać bilety łączone. W samym Rzymie Archaeological Card otwierający podwoje do:
– Koloseum – Forum Romanum – Palatyn
– Palazzo Massimo
– Palazzo Altemps
– Cripta Balbi
– Termy Dioklecjana
– Termy Karakalli
– Villa dei Quintili
– Mauzoleum Cecilii Metelli.

Jedna zasada, aby taki bilet kupować w mniej popularnym miejscu, a nie np. w Koloseum czy przy wejściu na Forum Romanum. Tam są zawsze spore kolejki do kasy, a z kartą wchodzi się oddzielnym wejściem do Koloseum, podczas gdy reszta kisi się w ogonku. Sama karta cenowo wychodzi dużo taniej niż indywidualne bilety do poszczególnych miejsc, a jednocześnie stanowi mobilizację do intensywnego zwiedzania tych wszystkich obiektów z listy.

Podobnie jest z biletem łączonym do miast Wezuwiusza. Nie zaczynać od Pompejów, bo tam znowu kolejki do kasy. Jeden dzień na Herkulanum i Oplontis, gdzie swobodnie można to zrobić jadąc z Rzymu przez Benewent (Łuk Trajana), a następny dzień poświęcić na Pompeje. Będąc już w tamtym rejonie warto jeszcze wyskrobać kolejny dzień na Neapol ( Muzeum Archeologiczne).

Ulgi na bilety. Jeśli jedzie Pan z rodziną, to dzieciaki mają w państwowych muzeach gratis, oczywiście za wyjątkiem kościelnych spichlerzy. Jeśli jest Pan członkiem PTN i posiada legitymację ze stosownym wpisem na odwrocie, to na samych zniżkach można zaoszczędzić kilkadziesiąt euro na biletach muzealnych. Oczywiście wszystko wtedy zależy od osoby w kasie, bo zazwyczaj mają wytrzeszcz oczu, ale w wielu miejscach honorują i można uzyskać wejście gratis, bądź na bilet zniżkowy.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Czerwca 2018, 08:56:02 »
W samym Rzymie Archaeological Card otwierający podwoje do:
No właśnie jak pisałem wcześniej, coś z tą kartą dzieje się nie tak. Tu np. (https://www.tickitaly.com/galleries/archaeological-rome-pass.php) komunikat taki: "Since the start of 2018 there have been administrative issues in Rome that have meant this product is currently unavailable - we'll update here as soon as that changes."

Nie wiem, czy się nie zorientowali, że im się to bardzo nie opłaca i wycofali, zostawiając niezbyt korzystną Roma Pass. Jakby jednak było, powinno wyglądać tak, jak w załącznikach.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Czerwca 2018, 10:03:49 »
Polecam pomocną stronę:
https://www.rzym.it
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Czerwca 2018, 12:36:35 »
https://www.rzym.it
O, fajne! Tak na pierwszy rzut oka bardzo praktyczne: https://www.rzym.it/najtanszy-dojazd-do-lotniska-ciampino/

Odkąd przestały jeździć autobusy Cotral z Ciampino na Laurentinę trzeba było się kolebać do hotelu przy linii B metra przez Anaginę i Termini, a tu miła niespodzianka. Brakowało mi takiego połączenia.
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwca 2018, 12:39:45 wysłana przez DzikiZdeb »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Czerwca 2018, 21:02:06 »
no i pieknie .. odradzaja wrzesien :(
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Czerwca 2018, 21:12:59 »
Paradoksalnie lipiec i sierpień w Rzymie jest poza sezonem.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Czerwca 2018, 10:58:57 »
Ja bym wyraźnie oddzielił to co w Rzymie i to co poza nim. W mieście samochód niepotrzebny, wręcz zbędny. Szkoda kasy na wynajem. Ale poza miastem się przyda i pozwoli oszczędzić czasu - z Rzymu do okolic Neapolu jedzie się wygodnie i szybko, a możliwość zajechania tu czy tam jest bezcenna. Nie samymi starożytnościami człowiek żyje - będąc o rzut kamieniem od wybrzeża Amalfi grzechem byłoby nie zobaczyć Sorrento czy przepłynąć się na Capri. Z dzień można sobie odpuścić starożytności, a chłonąć inne wrażenia.

Zgodzę się z kolegami, że i tak się tam wróci, więc nie ma co na siłę robić ambitnego i napiętego planu. Lepiej dostować plan do okoliczności i do pogody, niż latać z wywieszonym jęzorem od atrakcji do atrakcji. Bo człowiek jednak jedzie dla przyjemności i żeby odpocząć, a nie robić doktorat ze starożytności. A tak poza tym jak się z dzień w Pompejach spędzi, poogląda to czy tamto, to zwyczajnie po ludzku po pewnym czasię się to znudzi, a i słabsze pozycje nie robią wtedy wrażenia i wydają się nijakie. Zwłaszcza jeśli Pan nie jedzie sam, to proszę też mieć na uwadze zmęczenie materiału u małżonki/dzieci/znajomych... ;-)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 737
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Czerwca 2018, 14:06:28 »
To oczywiście sprawa indywidualna, ale jazda samochodem po Włoszech to nie wielka sztuka. W tym roku objechałem Rzym, Neapol i wybrzeże Amalfi a lusterko porysowałem dopiero na pustym parkingu. A na serio, to pomimo pozornego chaosu, Włosi jeżdżą naogół dość płynnie i uważnie. W Rzymie samochód niepotrzebny. Na pierwszą wizytę wszędzie można dojść. Osobiście jeżdżę do Włoch na marsze, 20-25km dziennie w Rzymie to standard. Oczywiście to rzecz gustu.
Na wyjazd do Pompejów samochód niepotrzebny. Połączenie kolejowe jest wystarczające. Uwaga w pociągu lokalnym (circumvesuviana), grasują tam doliniarze. Opowiadał mi pewien starszy Anglik, że go opucowali tego dnia na kilkaset euro. Po zastanowieniu, żeby nie przeładować, to radziłbym skupić się tylko na Rzymie, lub, jeśli się Pan upiera, to wyskoczyć na dzień tylko do Pompejów. Helculaneum jest mniejsze i niewiele się różni, coś trzeba zostawić na następną wizytę. Atrakcje rzymskie zapełnią te pięć, ani się Pan obejrzy.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Czerwca 2018, 20:13:54 »
jak to czytam panowie to faktycznie, lepiej zaplanowac druga wizytę :D i na spokojnie. jade z zoną, na szczęscie lubi to co ja i tez niezły łazik z niej. nawet lepszy niż ja  :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Czerwca 2018, 07:19:18 »
osz w mordę ... piekne lokum
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Czerwca 2018, 07:19:53 »
a gdzie pan szukał lokum?
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Października 2018, 20:49:42 »
no i wróciłem.... rzym dom wariatów, w koncu odpusciłem tłumy i zagłebiłem sie w uliczki .... nie wchodziłem np do koloseum, ale odwiedzałem małe i stare koscioły i ruinki wychodzące z ziemi,
 Ostia antica... powaliła mnie na kolana w koncu przestałem  robic zdjecia i zacząłem chłonąć,
 Anzio ciekawe zwłaszcza podczas cyklonu :D
mam tez swoje małe odkrycie.. w jednym z najstarszych kosciołów ( bazylika św Klemensa)gdzie do budowy uzyto rzymskich kolumn ze swiatyn, znalazłem na nich takie dwa znaczki
« Ostatnia zmiana: 09 Października 2018, 07:44:43 wysłana przez okejos »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 870
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: plan wyjazdu do rzymu
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Października 2018, 17:12:48 »
Ten pierwszy to tzw. Krzyż mocy.
Janek

 

R E K L A M A
aukcja monet