Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
17 Sierpień 2018, 05:20:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 ... 4 5 [6]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: PROBUS Atrybucje  (Przeczytany 8890 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 058
Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #75 : 10 Sierpień 2018, 20:10:35 »

Jedyną niewiadomą były ceny wywoławcze. Na szczęście okazały się one niskie (przynajmniej w odniesieniu do monet Probusa), co uzasadnia nadzieję, że niektóre sztuki być może uda się kupić okazyjnie. O wiele sztuk niestety trzeba będzie toczyć zażartą walkę, a niektóre pójdą po cenach astronomicznych:(
Niestety, w przypadku nie-Probusów ceny wywoławcze nie są niskie...
 Smutny
ZM
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #76 : 10 Sierpień 2018, 20:49:31 »

Jednak Gysen powiedział mi już 4 maja br.

W takim razie, skoro ma Pan tak dobre kontakty, dziwię się, że nie dogadał się Pan z nim wcześniej, co do najbardziej Pana interesujących okazów (chyba że się mylę  Mrugnięcie ).

Bo i dlaczego dawać zarobić pośrednikowi? Natomiast Gysenowi byłoby chyba przyjemnie wiedzieć, że część jego kolekcji poszła w tak dobre ręce, będzie znakomicie opisana, a we wszelkich źródłach internetowych umieszczana z podaniem proweniencji "ex Philippe Gysen".

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #77 : 10 Sierpień 2018, 21:48:11 »

W takim razie, skoro ma Pan tak dobre kontakty, dziwię się, że nie dogadał się Pan z nim wcześniej, co do najbardziej Pana interesujących okazów (chyba że się mylę  Mrugnięcie ).

Bo i dlaczego dawać zarobić pośrednikowi?

Ja tez sie dziwie Ze nie udalo sie dogadać bezpośrednio i ze woli dać zarobić pośrednikowi. Proszę mi wierzyć, ze próbowałem wiele razy wyciągnąć od niego bezpośrednio lepsze sztuki. Udało sie wyciągnąć tylko siedem. Nie wypada mi komentować jego decyzji ani motywów. Musialem  sie z nią ostatecznie pogodzić. Ale gdy juz podjął decyzje sprzedaży swej kolekcji przynajmniej mnie lojalnie o swoich krokach informował od początku, wiec o pewnych rzeczach wiedziałem z wyprzedzeniem.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #78 : 10 Sierpień 2018, 23:08:09 »

Nie wypada mi komentować jego decyzji ani motywów.

Może czuje się jakoś zobowiązany wobec Jacquiera? Dawniej, w czasach przedinternetowych, sprzedawcy lubili mieć stałych klientów i czasem z góry odkładali dla nich lepsze kąski.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Tomanek
Gaduła
Poland Poland

Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.

« Odpowiedz #79 : 11 Sierpień 2018, 10:04:56 »

Ja tez sie dziwie Ze nie udalo sie dogadać bezpośrednio i ze woli dać zarobić pośrednikowi.

A ja się dziwię, że się dziwicie Panowie. Gysen żegna się z numizmatyką i robi to świadomie, nie pozostawiając spadkobiercom problemu ze zbyciem kolekcji. Tacy spadkobiercy, którzy nie czują związku z tego typu dziedzictwem, nie są zazwyczaj zdolni do właściwego potraktowania odziedziczonej kolekcji i jedyne co ich interesuje, to szybka sprzedaż, co jest szkodliwe dla samej kolekcji (nie mam tu na myśli ceny takiej "amatorskiej" sprzedaży).

Nie wyobrażam sobie burzy uczuć jakie muszą targać kolekcjonerem, który przez sporą część życia z pieczołowitością dokładał do zbioru kolejne smakowite krążki, a teraz rozstaje się z nimi z własnej woli. Koszmar egzystencjalny najwyższego lotu.

Gysen rozstaje się ze swoją bogatą kolekcją, ale czyni to w sposób dobrze przemyślany. Sprzedaż w jednym domu aukcyjnym, gdzie renoma sprzedawcy przekłada się często na wysokie ceny, jest jedną strona medalu, ale raczej nie to jest najważniejsze. Sprzedaż w jednym miejscu pozostawia po sobie ślad w postaci zwartego katalogu, który sam w sobie będzie skromną tabliczka pamiątkową po tej wysmakowanej kolekcji monet z drugiej połowy III wieku. Należy tylko żałować, że Gysen nie był w tym przedsięwzięciu konsekwentny i wcześniej sprzedał już część monet ( często tych ciekawszych i rzadszych wariantów), których nie ujrzymy obecnie w zwartym katalogu aukcyjnym. Szkoda...
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #80 : 11 Sierpień 2018, 12:14:40 »

Należy tylko żałować, że Gysen nie był w tym przedsięwzięciu konsekwentny i wcześniej sprzedał już część monet.

I właśnie o tę niekonsekwencję wszystko się rozbija.

Zrozumiałbym decyzję, by pójść z CAŁOŚCIĄ do renomowanego domu aukcyjnego, żeby tam profesjonalnie obfotografowali kolekcję i zrobili elegancki katalog.

Poza tym katalog jest - jak się zdaje - tylko w PDF-ie, więc miłośnicy papieru i tak niczego na półkę nie postawią  Smutny

Tomanek
Gaduła
Poland Poland

Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.

« Odpowiedz #81 : 11 Sierpień 2018, 13:54:11 »

Poza tym katalog jest - jak się zdaje - tylko w PDF-ie, więc miłośnicy papieru i tak niczego na półkę nie postawią  Smutny

Znając aukcje i k katalogi aukcyjne Jacquiera, zakładam, że lada moment pojawi się również wersja papierowa i zapuka do drzwi pan listonosz z przesyłką Uśmiech
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #82 : 11 Sierpień 2018, 14:31:15 »

zakładam, że lada moment pojawi się również wersja papierowa

Niby w tym PDF-ie jest jakieś "printed in Germany", więc może to PDF wydawniczy. Ale w takim razie nie wygląda specjalnie zachwycająco. Zdjęcia monetek będą realnie w skali 1:1. Malutkie.

To już lepiej na własną rękę zapisać to, co wisi w Internecie.

barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #83 : 13 Sierpień 2018, 10:35:12 »

Znając aukcje i katalogi aukcyjne Jacquiera, zakładam, że lada moment pojawi się również wersja papierowa i zapuka do drzwi pan listonosz z przesyłką Uśmiech

Tak, na pewno będzie również wersja papierowa.

(...) Ale w takim razie nie wygląda specjalnie zachwycająco. Zdjęcia monetek będą realnie w skali 1:1. Malutkie.

Faktycznie, katalogi Jacquiera to nie jest mistrzostwo świata i daleko im do jakości katalogów chociażby NAC czy Leu Numismatik, ale mimo wszystko to jest pomnik dla kolekcjonera i każdemu z nas życzę, aby jego kolekcji był poświęcony kiedyś cały odrębny katalog aukcyjny, chociażby na miarę katalogu Jacquiera (jeżeli już taki kolekcjoner podejmie decyzję sprzedaży swej kolekcji).

To już lepiej na własną rękę zapisać to, co wisi w Internecie.

Jedno nie wyklucza drugiego. Niezależnie, po kolekcji Gysena zostaną nie tylko katalogi Jacquiera, ale i jego własna strona internetowa probus1.com. Dodatkowo większość jego monet Probusa jest również dostępna na probuscoins.fr i probvs.net, zaś monet od Klaudiusza II Gockiego po Floriana na ric.mom.fr Wreszcie, wiele jego monet jest zilustrowana w artykułach numizmatycznych (m.in. autorstwa Sylviane Estiot oraz jego własnego).  

Strony: 1 ... 4 5 [6]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM