Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 07:17:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu letniego  (Przeczytany 52739 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #90 dnia: 06 Sierpnia 2018, 17:01:38 »
Letnie łowy nader owocne, gratulacje.

Nowy nabytek
Aurelian, 270 - 275
Antoninian, Siscia
IMP C AVRELIANVS AVG
ORIENS AVG/ XXIQ
RIC 150

Bardzo ładna moneta, tylko mała korekta - RIC Va 255
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpnia 2018, 17:03:49 wysłana przez Julek C »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #91 dnia: 06 Sierpnia 2018, 21:29:34 »
i znów pare probusików
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Wojciech Gwizdak

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #92 dnia: 07 Sierpnia 2018, 07:49:01 »
Oooo widzę ze licytowaliśmy te same monety.... z przebiegu licytacji wynika że podbiłem cenę jednej z monet - sorry. Ja wczoraj upolowałem:
Marcus Aurelius Probus
Cyzicus, 22 mm, 3,70 g
IMP C M AVR PROBVS P F AVG
SO- LI INVICT- O/ CM // XXIP
RIC 911

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #93 dnia: 07 Sierpnia 2018, 08:08:50 »
poniewaz były dwie z mennica prima ja ustawiłem ta słabiej widoczną zakładając ze ta lepsza pójdzie za wiecej .. wiec o tą co pan kupił nie licytowałem  :D a co do pzostałych... las Porbusowo jest jeden a mysliwych sporo :D :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #94 dnia: 07 Sierpnia 2018, 10:08:02 »
las Porbusowo jest jeden a mysliwych sporo :D :D


Miło patrzeć jak przybywa myśliwych Probusowców :) Las "Porbusowo", o którym wspomniał Pan Paweł, może jest i jeden tylko, ale jest na szczęście całkiem spory. Zwierzyna jest zaś zróżnicowana, więc może zadowolić gusta i zasoby wielu myśliwych:)

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #95 dnia: 07 Sierpnia 2018, 18:51:09 »
dokładnie las gesty i czasami stzrelając do zająca mozna trafic misia :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #96 dnia: 14 Sierpnia 2018, 21:43:50 »
Nowe naśladownictwo od sprzedawcy ,który podbija sobie ceny i raz sprzedaje na Allegro a raz na Ebay.Znany z tęczowych monetek i lewizn upychanych między dobre numizmaty.
Ostatnio sam kupił od siebie monetki na Allegro i sprzedał drożej na Ebay.
https://archiwum.allegro.pl/oferta/germanska-imitacja-denara-rzymskiego-super-nr-8-i7295816465.html
https://www.ebay.pl/itm/153129249955

« Ostatnia zmiana: 14 Sierpnia 2018, 21:45:45 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #97 dnia: 19 Sierpnia 2018, 21:03:31 »
Witam Kolegów.Po długiej przerwie spowodowanej upalnym latem oraz posuchą na Ebayu w końcu udało mi się coś kupić
1. Krispus jako cezar.Mennica Trevir 317/18 r ne. RIC  VII 170 R3? Ładnie zachowana monetka,zwłaszcza rewers cieszy oko
2.Konstantyn II jako cezar.Mennica Londynium 317 r.ne .RIC VII 118 R2. Proszę zwrócić uwagę na portrety cezarów,monetki wybite w zbliżonym czasie ,Kryspus w tym czasie mógł mieć ok 12-17 lat więc ok,ale Konstantyn II, urodzony w lutym 316 r.i powołany na cezara w marcu 317r ,zaraz potem przedstawiony jet niemalże jak rówieśnik przyrodniego brata,a ma dopiero roczek. Chyba Faustyna jako troskliwa mamusia zadbała o to żeby pierworodny szybko dorównał paśierbowi.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #98 dnia: 20 Sierpnia 2018, 09:59:15 »
Po długiej przerwie spowodowanej upalnym latem oraz posuchą na Ebayu w końcu udało mi się coś kupić

Oba bardzo ładne! gratulacje!

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #99 dnia: 21 Sierpnia 2018, 06:33:10 »
Moja wczorajsza zdobycz.Dość rzadki numizmat.
Moneta Ostrogotów.40 nummi wybite w latach 493-534 za panowania Teodoryka lub jego wnuka Atalaryka.
Na uwagę zasługuje przedstawienie orła,który tak ważny  dla Rzymian miał symbolizować chęć uszanowania tradycji i próbę odrodzenia państwa pod przywództwem Gotów.
AE Follis
Awers: INVICT-A ROMA, Roma w hełmie zwrócona w lewo
Rewers: Orzeł stojący w lewo z głową zwróconą w prawo
Mennic Rzym, 493-534 AD
Ref: COI 76b
Waga: 10,14 g
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpnia 2018, 20:59:54 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #100 dnia: 25 Sierpnia 2018, 11:09:32 »
Dzień dobry.Ostatnio narzekałem na tzw.posuchę zakupową na Ebayu,ostatnio tak od niechcenia zalicytowałem parę monet u jednego sprzedającego,tak naprawdę chciałem kupić tylko Teodozjusza, do nauki czyszczenia   :),a tu masz wpadła reszta,może nic ciekawego ,ale całość z wysyłką 30zł,Pozdrawiam Piotr

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #101 dnia: 27 Sierpnia 2018, 14:35:09 »
Wpadły mi wczoraj takie oto dwie sympatyczne monety Probusa:

1272:
 OBVERSE: IMP C M AVR PROBVS PIVS AVG
 REVERSE: SOLI INVICTO
 BUST TYPE: H2 = Radiate bust left in consular robe (toga picta and tunica palmata), holding eagle-tipped sceptre (scipio)
 MINT: SERDICA
 FIELD / EXERGUE MARKS: --//KA•A•
 WEIGHT 3.90g / AXIS: / WIDTH: 24mm
 RIC 865 VAR. (OFFICINA KAA UNLISTED)
 COLLECTION NO. 1272

 Note: ONLY THIRD EXAMPLE OF THIS (EXACT) TYPE KNOWN TO ME (THE OTHER BEING: ROMA NUMISMATICS MAY 2013 LOT 1583 AND COIN ID NO. 2035 ON PROBUSCOINS.FR)

1273:
 OBVERSE: IMP C M AVR PROBVS P F AVG
 REVERSE: ADVENTVS PROBI AVG
 BUST TYPE: E1 = Radiate, cuirassed and helmeted bust left, holding spear and shield (shield decorated with Pegasus)
 FIELD / EXERGUE MARKS: --//XXIP
 WEIGHT 3.59g / WIDTH 21mm
 MINT: SISCIA
 RIC 632
 ALFOLDI 009 / - (unlisted)
 COLLECTION NO. 1273
 Note: very interesting variant with military bust, Pegasus on shield and XXIP mintmark in exergue (instead of greek marks which were typical for Siscia's second emmission). This coin is unlisted in Alfoldi and is the only example of this (exact) type known to me !
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpnia 2018, 14:39:08 wysłana przez barnaba »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #102 dnia: 28 Sierpnia 2018, 07:18:37 »
A to mój od wczoraj "aureus".Pochodzenie pewnie z kręgu kultury czerniachowskiej.Chociaż jedyną poszlaką jest to co oferuje sprzedawca.
https://www.ebay.pl/itm/ANCIENT-AUREUS-IMITATION-THICK-GILDED-BRONZE/192630902807?hash=item2cd9b25017:g:7tcAAOSwuMRbeXda
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #103 dnia: 28 Sierpnia 2018, 10:23:36 »
Bardzo ładny Pastuch!!!
Koledzy chwalą się tu pięknościami (Probusy też piękne!!!), a ja pokażę moje urlopowe zdobycze (mniej piękne...).
W piątek po południu odwiedziłem chorwacki Split. Przed Złotą Bramą pałacu było kilka straganików z "wyrobami lokalnego rękodzieła", obrazkami, koronkami, a także z różnego rodzaju starociami. Na jednym z tych straganów stał sobie średniej wielkości szklany słój (taki jakich kiedyś używano na preparaty medyczne typu dwugłowu płód owcy...) pełen brudnych, sypiących się i przede wszystkim niemiłosiernie zużytych "rzymków". Swoim zwyczajem pogmerałem nieco w zawartości - oczywiście nie spodziewałem się niczego ciekawego, ani wartościowego. Stany były naprawdę koszmarne! Był to raczej połów typu: "ach, wezmę sobie na pamiątkę, a przy okazji wesprę lokalny handel pokątny i poćwiczę atrybucję...".
Oto co się wyłowiło.

Po pierwsze: denarek limesowy Sewera, SEVERVS PIVS AVG / P M TRP XVI COS III PP (Concordia albo Salus).
Po drugie: Pani Konstantynopol z Siscii - nieźle się musiałem natrudzić, aby dodłubać się do czegoś widocznego (awers znośny, rewers paskudny).
No i po trzecie: coś, czego absolutnie się wśród tego badziewia nie spodziewałem, rzadki medalionik z personifikacją Romy, który wg. Ramskolda wybyti został na inaugurację Konstantynopola. Niestety, stan pozostawia dużo do życzenia, ale i tak jestem z siebie zadowolony, że takie małe cudeńko wśród tego złomu udało mi się wypatrzyć! Dołączam poglądowy skan obrazka z artykułu Ramskolda: Coins And Medallions Struck For The Inauguration Of Constantinopolis 11 May 330 (2011).

Zenon M.

PS. Zdjęcia pstrykane niechlujnie i na szybko, w rzeczywistości monetki wyglądają nieco (ale tylko nieco...) lepiej.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #104 dnia: 28 Sierpnia 2018, 11:19:44 »
Zenonie! Gratulacje! Żeby w tak turystycznym miejscu znaleźć coś tak rzadkiego, trzeba wiedzy i wytrwałości w grzebaniu ;) ! Gratuluję również Barnabie kolejnych pięknych antoninianów Probusa (a wiemy, że w ciągu najbliższych tygodni pewnie uraczy nas kolejnymi)... i pozostałym Panom zacnych naśladownictw i nie tylko!
Ja pozwolę sobie skierować uwagę Szanownych Forowiczów na kilka moich ostatnich nabytków prowincjonalnych - częściowo rzadkich, a częściowo po prostu ładnych i z ciekawą ikonografią:
- moja pierwsza bilingwiczna (łacińsko-grecka) moneta z Filippopolis w Tracji - AE17 Trajana, wybity między 103-112 r. (wskazuje na to piąty konsulat w tytulaturze aw.) - Varbanov 625, waga: 2,42 g: Av. IMP C[AE] NER TRA AVG GER DAC [P M TR P (?)] COS V P P, głowa Trajana w wieńcu laurowym w prawo,
Rv. ΦIΛIΠΠO - ΠOΛEITΩN, Artemida jako łowczyni biegnie w prawo, trzyma w lewej dłoni łuk, prawą sięga po strzałę z kołczanu.
- rzadki duży brąz Gety (AE30) wybity w Serdyce między 209 a 211 r. - Ruzicka 459; Hristova/Jekov 12.22.35.2 wariant - katalog nie notuje popiersia w drapowanym płaszczu - waga: 16,89 g: Av. AVT K Π CЄ - ΠTI ΓЄTAC, popiersie Gety w zbroi i drapowanym płaszczu w prawo, Rv. OVΛΠIAC - CЄPΔIKHC, Nemesis stojąca w lewo.
- dwa duże brązy z Zeugmy (AE29) Filipa I (Butcher 32, waga: 15,36 g) i Filipa II (Butcher 31c, waga: 18,09 g) z lat 247-249: Av. AYTOK K M IOYΛI ΦIΛIΠΠOC CEB, popiersie Filipa I lub II (legendy obydwu monet są identyczne) w zbroi, drapowanym płaszczu i wieńcu laurowym w prawo, Rv. ZEYΓM - ATEΩN z obu stron tetrastylu świątyni Zeusa z siedzącym posągiem boga pośrodku, poniżej w uproszczonej perspektywie wyłożony kamieniami peribolos (otoczony kolumnadą zamknięty dziedziniec), poniżej koziorożec w prawo; na awersie obydwu kontramarka z orłem w prawo.

Pozdrawiam

B.A.

« Ostatnia zmiana: 28 Sierpnia 2018, 11:22:52 wysłana przez Hermogenes »

 

R E K L A M A
aukcja monet