Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:44:23

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu letniego  (Przeczytany 52851 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #45 dnia: 01 Lipca 2018, 22:27:46 »
Witam serdecznie

Forumowiczom gratuluję udanych i ciekawych zakupów.Miałem odkładać na wrześniową aukcję ale nie mogłem przejść obok sympatycznych Probusów:)

1)Data: 279
Mennica : Ticinum
Emisja : 6
Officina : 1
Tytulatura : IMP C PROBVS P F AVG
Legenda :  SALVS AVG
Popiersie: B
N° RIC : 562
Sympatyczna moneta z siedzącą Salus,wydaje się że jest znacznie rzadsza od wariantu z stojącą postacią:)

2)Data: 280
Mennica : Siscia
Emisja : 7
Officina : 3
Tytulatura : IMP C PROBVS P F AVG
Legenda :  PAX AVG    /-/T//XXI
Popiersie: B1
N° RIC : 706
Rzadszy typ popiersia cesarza zwróconego w lewo (B1 wg Bastiena)

Pozdrawiam Maciej

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #46 dnia: 02 Lipca 2018, 07:54:02 »
na tym ostatnim probusiku sniper mi bład wywalił :D :D  no cóż szukamy dalej :)
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #47 dnia: 02 Lipca 2018, 10:40:36 »
Witam serdecznie

Forumowiczom gratuluję udanych i ciekawych zakupów.Miałem odkładać na wrześniową aukcję ale nie mogłem przejść obok sympatycznych Probusów:)

(...)
Sympatyczna moneta z siedzącą Salus,wydaje się że jest znacznie rzadsza od wariantu z stojącą postacią:)

(...)
Rzadszy typ popiersia cesarza zwróconego w lewo (B1 wg Bastiena)

Panie Macieju, gratulacje! Obie sztuki naprawdę bardzo sympatyczne!

Odkładać rzecz jasna na wrzesień trzeba, ale z drugiej strony jeśli trafiają się popiersia B1 w tak przyzwoitym stanie zachowania poniżej 30 euro to nie sposób nie skorzystać z takich okazji (bo to jest naprawdę bezcen)!

Ma Pan rację co do relatywnej większej rzadkości siedzącej SALVS w stosunku do SALVS stojącej.

Siedzącą SALVS biły bowiem tylko Ticinum i Siscja, zaś stojącą nie tylko Ticinum i Siscja, ale dodatkowo jeszcze Lugdunum i Rzym.  

Ponadto, jeżeli chodzi o Ticinum, siedząca SALVS była bita tylko w ramach szóstej emisji, podczas gdy stojąca SALVS w emisjach od szóstej do dziesiątej włącznie, z czego kodowane emisje nr 9 i 10 byłe bite w ogromnych liczbach i są dziś powszechnie dostępne.

Z drugiej strony, w obrębie samej szóstej emisji Ticinum (z greckimi literami w odcinku) siedząca SALVS jest mniej więcej tak samo często spotykana jak SALVS stojąca. Podobnie rzecz się przedstawia w Siscji według moich obserwacji, tj. także w tym przypadku oba warianty spotykane są mniej więcej z podobną częstotliwością.

Niezależnie od relatywnej większej rzadkości, wariant z siedzącą SALVS jest m.zd. również ciekawszy ikonograficznie niż stojąca SALVS.

Jeżeli już o ikonografii siedzącej SALVS mowa, zwracam uwagę na b. ciekawy i nieopublikowany wariant, który pojawił się niedawno na "srebrnej" aukcji SAVOCA (zamieszczam zdjęcie poniżej). Jest to jedyny znany mi egzemplarz, na którym SALVS ma obie ręce przy wężu. Na wszystkich pozostałych egzemplarzach Salvs tylko jedną ręką karmi węża, zaś drugą rękę (a właściwie ramię) ma opartą o krzesło.

Niestety, nie tylko ja zauważyłem powyższy ciekawy, nieznany wcześniej wariant, bo monetka ostatecznie trafiła do innych rąk i to za niebagatelną kwotę 700 EUR + opłaty młotkowe.  

Poniżej dla porównania zestawienie monet Probusa z "typową" siedzącą SALVS:

https://probuscoins.fr/index.php?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=123&reversType=B&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=&page=2
« Ostatnia zmiana: 02 Lipca 2018, 10:46:46 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #48 dnia: 02 Lipca 2018, 11:20:04 »
Mnie wpadły w ostatni weekend dwie nowe sztuki.

Pierwsza (RIC 19; BASTIEN 184) wybita w Lugdunum w ramach czwartej emisji (według Bastiena) jest ciekawa, bo rewers ADVENTVS PROBI AVG (bardzo, bardzo popularny w Rzymie, popularny w Kyzikos, nieco mniej, ale nadal dość popularny w Siscji, a sporadycznie pojawiający się także w Serdyce) jest dość rzadki w przypadku monet z Lugdunum. Jest to mój pierwszy ADVENTVS z Lugdunum.

Znane są egzemplarze tego dość rzadkiego rewersu z wszystkich czterech operujących w Lugdunum oficyn. Moja została wybita przez pierwszą oficynę - por. cyfrę "I" w odcinku.  

Ten rewers w Lugdunum występuje albo z tytulaturą IMP[erator] C[easar] PROBVS P[ivs] F[elix] AVG[vstsvs] i popiersiem "B" (cesarz w corona radiata i w pancerzu w prawo; jak w przypadku mojego nowego egzemplarza) albo z tytulaturą VIRTVS PROBI AVG[vsti] i popiersiem E1 (cesarz w corona radiata, hełmie i pancerzu w lewo, trzymający włócznię i tarczę; tarcza często dodatkowo dekorowana cesarzem na koniu albo Gorgoną).

Jak wiadomo, ADVENTVS to uroczyste przybycie cesarza do miasta. Monety te bito z tej właśnie okazji, przy czym w praktyce bito je często jeszcze długo po tym jak już cesarz opuścił miasto.

Druga moneta pochodzi z Siscji i, mimo słabego stanu zachowania, jest bardzo ciekawa, bo to rzadki i poszukiwany typ popiersia (F8 w klasyfikacji Bastiena: cesarz w koronie radiata i zbroi w lewo, trzymający włócznie i tarczę, ale widziany od tyłu), dość rzadki typ rewersu (P[ontifex] M[aximvs] TR[ibuniciae] P[otestate] P[ater] P[atraie]; cesarz pomiędzy dwoma sztandarami; rewers ten był bity wyłącznie w Rzymie i Siscji, przy czym monety z Siscji są znacznie rzadsze od tych z Rzymu), zaś ta konkretna kombinacja awersu, rewersu, oficyny i tytulatury jest nienotowana w RIC oraz przez Alfoldiego i jest najprawdopodobniej unikatem (w każdym razie w mojej bazie danych nie ma drugiego egzemplarza tego wariantu).
« Ostatnia zmiana: 02 Lipca 2018, 12:05:12 wysłana przez barnaba »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #49 dnia: 02 Lipca 2018, 21:24:46 »
Witam

Dla doświadczonego kolekcjonera takie szczegóły nie umkną uwadze. Dopiero uczę się mennictwa rzymskiego i dlatego chylę czoła osobom które wiedzą gdzie wypatrywać niuansów w pozornie zwykłych monetach.
Co do Probusa od Lanza z popiersiem F8. Eh,podniósł mi Pan ciśnienie:)). Miałem go w obserwowanych bo chciałem wziąść udział w aukcji z racji tego że takiego popiersia nie doświadczyłem w swojej kolekcji. Ponieważ nie używam snajpera z racji tego żeby nie doznać porażek jakich doświadczył ostatnio Pan Okejos (mowa o korzystaniu z snajpera) miałem licytować online:). Niestety wpadli znajomi ,wiec nastawiłem budzik na 2 minuty przed zakończeniem. I do licha nie wiem jakim cudem budzik zadzwonił 2 minuty po;///.
Obyłem się smakiem bo walka byłaby zacięta:).Nie mniej jednak gratuluje ciekawego okazu.

Pozdrawiam Maciej

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #50 dnia: 03 Lipca 2018, 08:14:06 »
hahaha jakies fatum ... na ostatniej monetce pana Barnaby tez poległem :D :scyth: :scyth:
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #51 dnia: 03 Lipca 2018, 09:48:06 »
(...)Ponieważ nie używam snajpera z racji tego żeby nie doznać porażek jakich doświadczył ostatnio Pan Okejos (mowa o korzystaniu z snajpera) miałem licytować online:). Niestety wpadli znajomi ,wiec nastawiłem budzik na 2 minuty przed zakończeniem. I do licha nie wiem jakim cudem budzik zadzwonił 2 minuty po;///.

Właśnie w celu uniknięcia sytuacji, którą Pan opisał, warto używać snajpera:) Nawet jeśli od czasu do czasu snajperowi zdarza się nie wystrzelić z przyczyn technicznych, zawsze lepiej go mieć ustawionego, a najwyżej dodatkowo licytować "ręcznie" istotniejsze egzemplarze na żywo (w takiej sytuacji ebay zarejestruje po prostu dwa strzały: jeden ze snajpera, a drugi "ręczny"). Wtedy ma się podwójne zabezpieczenie. Nie namawiam do całkowitego zawierzenia snajperowi, ale też odradzam zupełną rezygnację z niego tylko dlatego, że czasem nie wystrzeli. W większości przypadków bowiem strzela, a czy celnie, to już zależy od naszych limitów:)

hahaha jakies fatum ... na ostatniej monetce pana Barnaby tez poległem :D :scyth: :scyth:
 

Panie Pawle, to nie żadne fatum, tylko tradycyjnie za niski limit Pan postawił na tak ciekawą monetę. Raz na ruski rok uda się rzadką sztukę ustrzelić za grosze, ale to jest wyjątek od reguły, a nie reguła. Proszę spróbować następnym razem potroić limit, to może się uda:)
« Ostatnia zmiana: 03 Lipca 2018, 20:37:59 wysłana przez barnaba »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #52 dnia: 05 Lipca 2018, 21:11:29 »
Witam serdecznie.

Jeszcze ciepły nabytek z Ebaya. W sumie nie zamieszczałbym tej monety bo jest dość popularna,dostępna do wyłapania z pełnym srebrzeniem ale.... No właśnie to co mnie w niej zaintrygowało to legenda rewersu. W legendzie wkradł się błąd;literę I (w CLEMENTIA) stanowi odwrócone L lub jak kto woli Gamma. Nie wiem czy to popularny błąd czy też nie w każdym bądź razie traktuje to jako ciekawostkę.Niech wypowiedzą się znawcy tematu.

Date : 280
Mennica : 4wschodnia
Emission : 3
Officyna : 1
Aw : IMP C M AVR PROBVS PF AVG
Rw : CLEMENTIA TEMP
Buste ? : A2
N° RIC : 922

Pozdrawiam Maciej
« Ostatnia zmiana: 06 Lipca 2018, 08:01:22 wysłana przez nosfer3 »

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #53 dnia: 05 Lipca 2018, 22:16:12 »

Jeszcze ciepły nabytek z Ebaya. W sumie nie zamieszczałbym tej monety bo jest dość popularna,dostępna do wyłapania z pełnym srebrzeniem ale.... No właśnie to co mnie w niej zaintrygowało to legenda rewersu. W legendzie wkradł się błąd;literę I (w CLEMENTIA) stanowi odwrócone L lub jak kto woli Gamma. Nie wiem czy to popularny błąd czy też nie w każdym bądź razie traktuje to jako ciekawostkę.Niech wypowiedzą się znawcy tematu.


Uważam, na podstawie zdjęcia, że ten "błąd" to po prostu zanieczyszczenie na monecie, tak jak ta "kropka" pod drugą nogą w "A".

Co do mennicy, to nie Antioch, a czwarta wschodnia.

Estiot, Sylviane
L'Empereur et l'usurpateur: un 4e atelier oriental sous Probus
Studies in ancient coinage in honour of Andrew Burnett.
Spink, 2015

https://www.academia.edu/29744478/L_Empereur_et_l_usurpateur_un_4e_atelier_oriental_sous_Probus

G/<
.
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #54 dnia: 06 Lipca 2018, 07:56:10 »
Faktycznie,kształt popiersia bardziej odpowiada 4-wschodniej.
Dziękuje za korektę

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #55 dnia: 06 Lipca 2018, 08:58:51 »
Uważam, na podstawie zdjęcia, że ten "błąd" to po prostu zanieczyszczenie na monecie, tak jak ta "kropka" pod drugą nogą w "A".

Co do mennicy, to nie Antioch, a czwarta wschodnia (...)

Pełna zgoda, że to niewątpliwie czwarta mennica wschodnia. Nie tylko styl popiersia, ale również krój litery "M" za tym przemawia.

Mam jednak pewne wątpliwości, czy ten "błąd" jest rzeczywiście efektem zanieczyszczenia. Na powiększonych zdjęciach dostępnych w poniższym linku widać więcej i to bardziej wygląda jak defekt stempla niż zanieczyszczenia:

https://www.ebay.pl/itm/LANZ-ROME-EMPIRE-PROBUS-ANTONINIAN-ANTIOCH-CLEMENTIA-JUPITER-A-BILLON-BEC2345/372350719302?hash=item56b1d51546:g:OAUAAOSwWwtbNRnM

Nota bene na monecie jest dodatkowa kropka na awersie przed IMP (...).

Podsumowując, niezależnie czy to tylko zanieczyszczenie, czy wady stempla wynikające ze zużycia stempla (bardziej prawdopodobne w mojej ocenie), to całkiem sympatyczna blaszka z 4 mennicy wschodniej, w ciemnej, równomiernej patynie, z pewnością warta wylicytowanej (niewygórowanej) ceny.

« Ostatnia zmiana: 06 Lipca 2018, 11:59:23 wysłana przez barnaba »

Samogitia

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 107
    • SpodStempla
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #56 dnia: 06 Lipca 2018, 09:17:07 »
To nie może być odwrócone L, gdyż te do góry nogami dało by belkę w drugą stronę  ;) No i sama litera L jest krótsza.

Oceniając po zdjęciach powiedziałbym, że to postępująca wada stempla wynikająca z jego eksploatacji.
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #57 dnia: 07 Lipca 2018, 20:50:51 »
Pozdrowienia ze słonecznej Turcji!
Jutro mamy przejazd do Istambułu i zwiedzanie .Pierwsza będzie Hagia Sofia.
Tymczasem ustawiony snajper ustrzelił mi z tej okazji...
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #58 dnia: 08 Lipca 2018, 08:11:47 »
wśród paru kupionych ostatnio probusów taka R2 wpadła i R
« Ostatnia zmiana: 08 Lipca 2018, 20:43:53 wysłana przez okejos »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #59 dnia: 16 Lipca 2018, 18:51:05 »
szkoda było odpuscic za pare funciaków
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet