Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:22:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu letniego  (Przeczytany 52850 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wojciech_Opioła

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 234
  • kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi
    • Monety Zygmunta III Wazy
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #60 dnia: 17 Lipca 2018, 11:08:33 »
Kolejny raz coś skusiło mnie do zakupu monety rzymskiej ;)
Pewnie ten przyjemny stan i rozmiar :)
AE4 Teodozjusz,  mennica Nicomedia, RIC IX 45b, 13mm i 1,45g.
Monety Zygmunta III Wazy - blog  - autor https://monetyzygmunta.blogspot.com/
Poszukiwacze monet - Coins Prospectors - prezes https://www.facebook.com/groups/974043932688354/?fref=ts
TPZN - legitymacja nr. 105

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #61 dnia: 17 Lipca 2018, 15:02:02 »
szkoda było odpuscic za pare funciaków

Przyznam szczerze że moneta budzi moje wątpliwości. Litery jakieś takieś pokraczne,PAX AVG gdybym nie wiedział że taki napis tam jest to bym nie wpadł na to:). Niech wypowiedzą sie znawcy tematu:)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #62 dnia: 17 Lipca 2018, 15:20:28 »
szkoda było odpuscic za pare funciaków

Przyznam szczerze że moneta budzi moje wątpliwości. Litery jakieś takieś pokraczne,PAX AVG gdybym nie wiedział że taki napis tam jest to bym nie wpadł na to:). Niech wypowiedzą sie znawcy tematu:)


Mnie też się wydaje podejrzana, ale na podstawie samego zdjęcia trudno zawyrokować na 100%. W każdym razie, nawet jeżeli jest oryginalna, to pytanie po co kupować takie trupy popularnych typów, nawet za kilka funtów? Mnie byłoby szkoda tych kilku funtów, bo kilka funtów tu, kilka funtów tam, i z czasem zebrałaby się większa sumka, pozwalająca na zakup jakiegoś bardzo ładnego egzemplarza. Przecież nie chodzi o ilość posiadanych egzemplarzy, ale ich jakość!   


Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #63 dnia: 17 Lipca 2018, 15:21:28 »
Kolejny raz coś skusiło mnie do zakupu monety rzymskiej ;)

Rzeczywiście sympatyczne maleństwo. Gratulujemy!

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #64 dnia: 20 Lipca 2018, 07:27:52 »
falsik?
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #65 dnia: 20 Lipca 2018, 08:30:37 »

TomekP

  • Gość
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #66 dnia: 20 Lipca 2018, 12:27:22 »
Dziś dotarł zakupiony jakiś czas temu denarek wybity przez Septymiusza Sewera z wizerunkiem Gety. Na rewersie atrybuty pontyfików. Legenda jest tutaj również dość interesująca - SEVERI PII AVG FIL a więc mamy w genetivie objaśnienie kim jest wzmiankowany Geta - Sewera pobożnego Augusta syn.
Datacja tej monety jest obecnie niezbyt dokładna - można ją rozciągnąć od 198 do 209 roku, gdy Geta był cezarem, jednak sam fakt, że mamy tu wyjaśnienie, kto znajduje się na awersie, a więc potrzebę wprowadzenia do publicznej informacji nowego członka rodziny panującej wskazywać może na początek tego okresu.
Równocześnie warto zauważyć, że denary identycznego wyglądu były bite również z popiersiem Karakalli jako cezara a więc w latach 196-197, co dodatkowo wskazuje na datę jak najbliższą 198 roku w przypadku omawianego egzemplarza.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #67 dnia: 22 Lipca 2018, 10:41:23 »
Cytuj
denarek wybity przez Septymiusza Sewera z wizerunkiem Gety. Na rewersie atrybuty pontyfików

Całkiem sympatyczny denarek :) Gratulacje :)

Nie dalej jak wczoraj oglądałem ten motyw w żółtej, naśladowczej wersji. Na awersie zbarbaryzowany młodzieńczy portret,
a na rewersie utensylia kapłańskie. Portret wykonany w taki sposób, że jedynie  fusologia stosowana pozwoli zgadnąć,
czy za pierwowzór posłużył młodzieńczy Marek, czy któryś z synów Septymiusza Sewera ;)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #68 dnia: 22 Lipca 2018, 10:56:49 »
Wakacje to okres posuchy aukcyjnej, więc zbyt wielu nowości nie pozyskałem.

Trafiłem jednak na kilka fajnych egzemplarzy.

M.in. rzadszy wariant antoninianusa Dioklecjana z wczesnego okresu samodzielnych jeszcze rządów, ale już po decydującej rozgrywce z Karinusem.

Rewers z wizerunkiem personifikacji szczęścia i pomyślności, z legendą FELICITAS AVG.

RIC Vii 158;  La Venera 7028-7043

oś 6 h;  średnica 20,3 - 22,1 mm;  waga 3,96 g

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #69 dnia: 22 Lipca 2018, 11:33:29 »
Felicitas z poprzedniej monety wspomogła w nabyciu kolejnej, tym razem unikatowej sztuki.

Na antoninianach z Lugdunum stosunkowo powszechnym przedstawieniem na rewersie był wizerunek Herkulesa, szczególnie akcentowany po powołaniu do współwładzy Maksymiana Herkuliusza. Wśród tych wariantów częstym  motywem były monety z legendą HERCULI PACIFERO. Bastien w swoim katalogu odnotował kilka egzemplarzy ze skróconą legendą, których nie ewidencjonował przestarzały katalog RIC V.

Bastien 393,  z awersem typu A i legendą IMP MAXIMIANVS P F AVG; rewers ze skróconą legendą HERC PACIFERO (w katalogu Bastiene odnotowane dwa egzemplarze i trzeci w Suplemencie II).

Bastien 393α, ponownie z awersem typu A, ale z  legendą IMP MAXIMIANVS P  AVG; rewers ze skróconą legendą HERC PACIFERO (jeden egzemplarz w Suplemencie I do katalogu Bastiena).

Bastien 394, popiersie typu A i legenda IMP MAXIMIANVS P  AVG; rewers z jeszcze bardziej skróconą legendą HER PACIFERO; jeden jedyny odnotowany i znany egzemplarz, pochodzący ze słynnego skarbu w Gloucester (poz. 2037), przechowywany w British Museum (BM - 1962,1212.1350), ten sam egzemplarz co w katalogu Bastiena.

     http://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details.aspx?assetId=924714001&objectId=1184017&partId=1


Do zestawu egzemplarzy ze skróconą legendą dołączył kolejny unikat :)

TS 1718, z popiersiem typu B i legendą awersu IMP MAXIMIANVS P F AVG; rewers HER PACIFERO

oś 6 h;  średnica 21,5 - 22,4 mm;  waga 3,47 g

 RIC V -

 Bastien -

 Bastien s. I -

 Bastien s. II -

Trafić okaz, którego nie ma w katalogu Bastiena i w suplementach to spora gratka :-*

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #70 dnia: 22 Lipca 2018, 11:58:36 »
Gratulacje!
Niestety, wakacje to naprawdę czas posuchy, więc takie "małe drobiazgi" tym bardziej cieszą...  ;)
Ja wczoraj upolowałem wyglądającego dość paskudnie Galliena z legendą rewersu COHH PRAET VI P VI F.
W jakim naprawdę jest stanie, ocenię, gdy przesyłka dojdzie.

ZM

TomekP

  • Gość
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #71 dnia: 22 Lipca 2018, 12:40:53 »

Całkiem sympatyczny denarek :) Gratulacje :)

Nie dalej jak wczoraj oglądałem ten motyw w żółtej, naśladowczej wersji. Na awersie zbarbaryzowany młodzieńczy portret,
a na rewersie utensylia kapłańskie. Portret wykonany w taki sposób, że jedynie  fusologia stosowana pozwoli zgadnąć,
czy za pierwowzór posłużył młodzieńczy Marek, czy któryś z synów Septymiusza Sewera ;)

Dziękuję Tomku! Tobie również gratuluję wspaniałych nabytków!

Ah te nasze naśladownictwa... ja ostatnio znów sobie nie mogłem odmówić dwóch sztuk.... Nb ciekawie brzmi wspomniany przez Ciebie egzemplarz! Nie kojarzę takiego

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #72 dnia: 22 Lipca 2018, 16:56:00 »
Cytuj
ciekawie brzmi wspomniany przez Ciebie egzemplarz! Nie kojarzę takiego

Tomku, nie kojarzysz, bo to unikatowy egzemplarz, którego nie odnotował jeszcze Anochin.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #73 dnia: 22 Lipca 2018, 19:01:56 »
To  też naśladownictwo.Kupiony co prawda jakiś czas temu Lucius Werus / Lucylla
RIC 516 / RIC 775 (Marek Aureliusz).
Okazuje się że duża część moich hybryd może pochodzić z Barbaricum.Coś ten styl przypomina?Coś podobnego gdzieś odnotowano?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu letniego
« Odpowiedź #74 dnia: 22 Lipca 2018, 20:08:14 »
taki popularesik, ale fajna szatka
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet