Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:13:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szeląg litewski Jana Kazimierza - nieznana odmiana  (Przeczytany 3594 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Szeląg litewski Jana Kazimierza - nieznana odmiana
« dnia: 12 Czerwca 2018, 21:53:52 »
Na forum poszukiwanieskarbow.com takie cudo się objawiło. Ciekaw jestem opinii kolegów.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szeląg litewski Jana Kazimierza - nieznana odmiana
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Czerwca 2018, 22:27:40 »
Na pewno jest to nieznany typ szeląga i na moje oko jest to oryginał. Natomiast byłbym ostrożny co do określania go jako próbnego. Aby stwierdzić, że jakiś emisja jest próbna sama jej spora rzadkość nie wystarczy, trzeba określić jeszcze kontekst takiej emisji. Według tej miary próbnymi można by nazwać np. wszelkie orty wybite w ordynacji z 1659 roku np. lwowskiego (1660), bydgoskiego (1660), a take część krakowskich. Jednak jak dziś wiemy geneza ich rzadkości wiązała się ściśle z ordynacją menniczą, która nakazywała ich bicie według innej stopy, nie były one bite na próbę.  Czy takiego szeląga ktoś pokazał podskarbiemu a ten nie zaaprobował treści stempla to tego nie wiadomo, więc na razie chyba warto określić go  jedynie jako nową nieznaną odmianę szeląga, bez dodatkowych epitetów ubarwiających jego odkrycie.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Szeląg litewski Jana Kazimierza - nieznana odmiana
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Czerwca 2018, 23:48:08 »
Generalnie - słuszna uwaga. W dyskusji na forum "ps" napisałem: "niewykluczone, że jest to jakieś próbne bicie zanim zaczęto emisję popularnej odmiany z Pogonią na rewersie". Kol. dragasz1 zauważył jednak, że moneta nosi ślady obiegu, a monety próbne raczej nie były przeznaczone do obiegu. Myślę, że bardziej ostrożne jest określenie emisja inauguracyjna. Z pewnością była ona wcześniejsza od "masówki" z Pogonią na rewersie, co jednak nie musi oznaczać, że była to emisja próbna.

Cytuj
więc na razie chyba warto określić go  jedynie jako nową nieznaną odmianę szeląga, bez dodatkowych epitetów ubarwiających jego odkrycie.

Można oczywiście poprzestać na określeniu monety jako „nowej nieznanej odmiany szeląga”. Można jednak również włączyć dedukcję i podrążyć temat. Na przykład spróbować umiejscowić nową odmianę chronologicznie. Określenie "emisja inauguracyjna" nie jest jedynie figurą literacką, która ma ubarwić odkrycie, lecz niesie za sobą określony przekaz informacyjny dotyczący chronologii poszczególnych odmian. Podobnie było z określeniem "emisja próbna". Nie miało ono na celu niczego ubarwić, stanowiło jedynie pewną hipotezę (zgadzam się, że zbyt wątłą).
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwca 2018, 07:35:16 wysłana przez dariusz.m »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Szeląg litewski Jana Kazimierza - nieznana odmiana
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Czerwca 2018, 17:18:06 »
Jedno trzeba przyznać,w dobie całej nagonki na detektorystów takie odkrycia utrwalają mnie tylko w przekonaniu że Państwo powinno bardziej podzielać pasję poszukiwaczy. Gdyby nie pan X to ta moneta nigdy by nie ujrzała światła dziennego a to tylko kropla w morzu.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Szeląg litewski Jana Kazimierza - nieznana odmiana
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Czerwca 2018, 17:51:42 »
Nigdy nie byłem detektorystą i patrzę na tę sytuację trochę z boku. Mam jednak nieodparte wrażenie, że toczy się jakiś mecz między odkrywcami-amatorami a zawodowymi archeologami. Miażdżącą przewagę osiągnęli amatorzy, więc zawodowcy w przerwie meczu wywarli odpowiedni nacisk na sędziego. No i teraz zawody są rozgrywane na nieco innych zasadach.
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwca 2018, 00:09:53 wysłana przez dariusz.m »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Szeląg litewski Jana Kazimierza - nieznana odmiana
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Czerwca 2018, 18:08:14 »
To była armia 100 tys pasjonatów,którzy zasilali rynek kolekcjonerski .To se ne vrati...
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Szeląg litewski Jana Kazimierza - nieznana odmiana
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Czerwca 2018, 15:09:09 »
Na blogu wstawiłem wpis zawierający kilka refleksji i hipotez n. t. analizowanego szeląga:
http://blognumizmatyczny.pl/2018/06/15/nieznana-odmiana-szelaga-litewskiego-jana-kazimierza/

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Szeląg litewski Jana Kazimierza - nieznana odmiana
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Lutego 2021, 13:56:38 »
a few more unpublished varieties
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

 

R E K L A M A
aukcja monet