Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
18 Styczeń 2019, 07:04:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 ... 4 5 [6]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy Lublin wybił szelągi w 1597 bez znaków mincerskich?  (Przeczytany 8118 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dariusz.m
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne
Zainteresowania:
polskie szelągi, mennica lubelska

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #75 : 09 Styczeń 2019, 11:32:19 »

Osobiście nie widzę uzasadnienia dla postawienia na szelągu akurat znaku probierza, a nie jak jest to przyjęte dzierżawcy, bądź zarządcy zakładu.
Roboracja (czyli urzędowe zatwierdzenie) umowy z nowym kierownikiem – Dittmarem – nastąpiła dopiero w lipcu 1596. Przez pierwsze pół roku Brussel był więc zapewne nie tylko probierzem, ale także p.o. kierownika.

Dodatkowo później również mamy tam znaki właśnie tych urzędników.
Oczywiście zgodne z ordynacją byłoby umieszczenie na monecie znaków dzierżawcy, czyli Rudigera. Ale ordynacja – która obowiązywała w latach 1591-1599 – nakazująca umieszczanie na monecie znaków osób odpowiedzialnych za produkcję, nie była ściśle przestrzegana. Znane są w tym okresie liczne wyjątki, gdzie znaków dzierżawcy, czy mincmistrza nie umieszczano.

Osobiście jestem zdania że z czasu zarządu przez Brussel'a mennicą poznańską pochodzą szelągi w nowej szacie graficznej z inicjałami Jahnsa (przynajmniej widzę objęcie zarządu przez Brussel'a jako przesłankę do zmiany wyglądu monety)
Jest to jakieś zupełne nieporozumienie. W czasie gdy Brussel obejmował zarząd mennicy (na krótko w 1595) Jahns nie był już dzierżawcą, a więc z pewnością nie wprowadzono wówczas nowej szaty graficznej z inicjałami Jahnsa.

znak pojedynczego haka nijak mi do tej mennicy nie pasuje, również ze względu na:
-brak zbieżności stylistycznej (co oczywiście jest tylko przesłanką) z innymi produktami poznańskimi z lat 1595-96
Zbieżność stylistyczna istnieje. Jest nią przede wszystkim umieszczenie imienia króla po stronie tarcz z herbami – cecha typowo poznańska.

znak pojedynczego haka nijak mi do tej mennicy nie pasuje, również ze względu na:
-brak uzasadnienia zmiany po raz drugi (a więc trzeciego wzoru) wyglądu monety w ciągu jednego roku
A czy znamy wszystkie uzasadnienia zmiany wyglądu monet? W Olkuszu schemat ikonograficzny szelągów w roku 1593 zmieniał się cztery razy. Nie wiemy dlaczego. Czy będziemy w związku z tym kwestionowali atrybucję olkuską nie pasujących nam odmian, bo nie wiemy dlaczego zmienił się rysunek monety?  Zapewne poprzedni stempel uległ zniszczeniu, a wykonanie następnego zlecono innemu rytownikowi i tyle.

Nie ma bezpośrednich dowodów, że pojedynczy hak należał do Brussela. Ale z przesłanek pośrednich można jednak wywnioskować, że tylko on pasuje do układanki. Ja się nie upieram, że moja hipoteza jest prawdą objawioną, ale jak na razie nie zostały przedstawione argumenty, które by ją podważyły.

Strony: 1 ... 4 5 [6]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM