Aktualności:

• 19 Kwiecień 2019, 06:42:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Coś dla Kol. Marienburga...  (Przeczytany 1989 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tytus

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • x
Odp: Coś dla Kol. Marienburga...
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Styczeń 2019, 18:25:26 »
 :) Niemniej ciągle nie wiem (oczywiście zakładając autentyczność!) do czego miał służyć.
Wywody Demela w tej publikacji przeczytałem ale co mnie uderza;
- "nasz", tj. omawiany numizmat (nr 36) oraz może jeszcze nr 38 absolutnie odstają od większości przedstawionych podskarbiówek
   (zwykle z sentencją łacińską, przeładowane herbami i tytułami)
- jest też sporo mniejszy  
- Krzysztof Riedmüllner "mieszczanin gdański i mincerz malborski", chyba tylko rzemieślnik a jednak ośmielił się użyć swojego nazwiska w inskrypcji dookoła orła
- nie wiem czy miał prawo do znaku pierścienia (przypisywanego Kacprowi Goeblowi)
- jedynie "nasz" obiekt ma wyraźnie zaznaczony nominał (DENARIUS) i to jeszcze explicite zaznaczony że z miedzi (CUPREUS)
- jeśli był to żeton obrachunkowy np. do gry w karty czy symboliczny odpowiednik jakiejś usługi to po co te inskrypcje sugerujące tak niski nominał?
- żetony winny być czymś z czym nie obchodzono się specjalnie ostrożnie i przeznaczone były aby krążyć a o ile wiem nie spotyka się egzemplarzy wytartych
- a więc może jednak prototyp wyprzedzający epokę o 50 lat?
- a może żart z okazji urodzenia wnuka? ;)

W każdym bądź razie moim zdaniem atrakcyjny temat do esseju dla znawcy tematu...
« Ostatnia zmiana: 11 Styczeń 2019, 18:26:57 wysłana przez Tytus »

Marienburg

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
Odp: Coś dla Kol. Marienburga...
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Styczeń 2019, 19:50:54 »
Nie wiem czy to pod wpływem dopytywań się Tytusa, ale Gabinet Numizmatyczny Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
właśnie zamieścił informację na FB na temat tej blaszki:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1870394476405336&id=1351645118280277
Myślę, że się nie obrażą, jak umieszczę te zdjęcia.
Marcin