Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:14:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam serdecznie.  (Przeczytany 7208 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tekaen1

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 143
Witam serdecznie.
« dnia: 30 Czerwca 2018, 23:19:33 »
Witam serdecznie I Pozdrawiam Wszystkich uzytkownikow forum. Interesuje sié numizmatyka od jakiegos czasu. Przyszed Czas na poglebienie wiedzy o moneta ch. Mam kolekcje monetek (rozne prl, boratynki,  carska rosja II RP) . Tylko co dalej kolekcjonowac.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lipca 2018, 01:36:41 »
Witam na forum. Pytanie "co kolekcjonowac?" nurtuje chyba kazdego.
Dla mnie odpowiedz jest wlasciwie prosta. Zbierac nalezy to, co nas kreci.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lipca 2018, 09:36:23 »
I jakie masz możliwości finansowe do zakupu monet.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Lipca 2018, 18:32:40 »
witam kolegę
niestety żeby mieć radość z numizmatyki i mieć KOLEKCJĘ  nie można zbierać co podleci
prl? czemu nie, boratynki - bardzo obszerny temat inne? trzeba coś do tych dwóch dobrać ? ale już wiecej nie sądzę żebyś podołał finansowo ha ha, ja ograniczyłem swoje zainteresowania do PRL-u , II RP no i zakonu
czasem jeden temat ruszam , innym razem drugi a kiedy indziej znów trzeci i powoli idzie bez wyrywania rękawów
pozdrawiam
WIESIEK
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Lipca 2018, 22:33:13 »
Co zbierac temat rzeka,ale w 98% zalezny od zasobności kieszeni. Czas pokazuje że złe dobranie tego kryterium potrafi strasznie zniechecic początkujacych numizmatyków z wielkimi ambicjami. Padł temat boratynek,temat trudny i wymagający ,ale na każdy portfel. PRL i II RP jak sami kolekcjonerzy piszą są wstępem do całej gry.Zwykle większośc po jakims czasie swoje kroki kieruje ku Polsce królewskiej.Tu można się zatrzymać przy półtorakach,mnogośc odmian,wariantów stempli itp,naprawde wciągający temat,dostepny finansowo choć jak w każdym zagadnieniu zdarzają się niebagatelne cenowo białe kruki:). Ale być może Pana uwiedzie temat numizmatyki antycznej.Grecja,Rzym,mnogośc cesrzy,tematów.ale  co lepiej zachowane okazy trza juz uszczuplic kieszeń.
Decyzja neleży do Pana,ale warto naprawde temat przemysleć.

Pozdrawiam Maciej

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lipca 2018, 23:01:36 »
A jest jakas czesc historii Polski ktora sie bardzo (bardziej) interesuje ? Jesli masz takowy, to sprobuj zbierac monety z tego okresu.
 Dla mnie wlasnie jest to SAP (przed rozbiorami), same rozbiory (glownie zabor rosyjski) no i 2 RP (jako ze po)

Tomek

Lubie tez jako monety orty, szczegolnie gdansk i torun

Pozdrowienia, Tomasz

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Lipca 2018, 10:20:55 »
Ja bym zaproponował trojaki Zygmunta III Wazy.Monety srebrne, z popiersiem. Ładne wizerunkowo.Stosunkowo łatwo dostępne, to tez trzeba brać pod uwagę. Jak się znudzą, łatwo można je sprzedać. Duzo osób je zbiera. Srebro łatwo się przechowuje. Jak nie wszystkie, to może zacząć od którejś mennicy np.olkuskiej lub innej. Trojaki bito w wielu mennicach, zbierania wystarczy do końca życia.

Samogitia

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 107
    • SpodStempla
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Lipca 2018, 10:46:42 »
Im dłużej zbieram tym bardziej przekonuje się do zbierania typologicznego. Zacząć od jednego króla - Zygmunta III - bo najwięcej bił, mennictwo jest różnorodne i ciekawe. Spróbować kupować monety atrakcyjne na miarę własnych możliwości. Dwa orty - Gdańsk, Bydgoszcz. Trojaki po jednym z danej mennicy. Po groszu itd itd.
I mając już za sobą taki wstęp, po pierwsze poznajesz co Ci sprawia radość, po drugie widzisz jakie zbieranie preferujesz. Jeśli chcesz kontynuujesz typologiczne uzupełnianie zbioru - inni królowie, kolejne nominału, albo przechodzisz w zbieranie specjalistycznie wąsko określając swoją specjalizację. 
Z mniej popularnych tematów, które mogę polecić: grosze Zygmunta I Starego, szóstaki Jana Kazimierza.
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Lipca 2018, 11:48:34 »
Ja zacząłem  od różnych monet Zygmunta - wszystko było w nich ciekawe.
Po jakimś czasie zwróciłem się w kierunku trojaków i obrałem cel - mieć trojaka reprezentanta (władca, mennica, rocznik) - oczywiście w miarę możliwości.
Potem rozszerzyłem to na lenne, śląskie i zagraniczne.

Jak już wypełniłem wszystkie swoje założenia to stwierdziłem, że albo pójdę w szczegóły ( warianty itp ) albo coś zupełnie innego.
I w ten sposób obrałem cel na nieznane, a że cieżko zbierać nowe typy czy odmiany trojaków ( bo są poza zasięgiem finansowym i zbyt rzadko się pojawiają) to poszedłem w kierunku trojaków - naśladownictw i imitacji z epoki - tym bardziej, że temat nie jest do końca zbadany i opisany. Może kiedyś na emeryturze wydam jakiś katalog - jeśli ktoś inny mnie nie uprzedzi.
jarek

tekaen1

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Lipca 2018, 20:30:16 »
Dziekuje bardzo za informacje, sugestie od Wszystkich . Posiadam juz w swoich zbiorach ponad 150 boratynek jeszcze tylko odpowiednio musze je sklasyfikowac. PRL -wiekszosc okolicznosciowych I sporo obiegowy ch  wedlug rocznika. Kazda moneta która trafia w moje rece cieszy oko,ale dla mnie wazne jest historia Monetki. Kiedy zostala wybita bo kazda ma swia osobna historie.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Lipca 2018, 20:45:19 »
Witam Kolegę! ;)
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Lipca 2018, 18:45:31 »
Panowie,
Oczywiscie kwestia finansow ma ogromne znaczenie, ale nie zaczne kupowac tylko tanich rzeczy, jezeli nic mnie w nich nie kreci.
Kiedys zbieralem WSZYSTKO, lacznie z kolekcjonerska Bialorusia, to nie zart.
Wydawalem kupe forsy i codziennie przychodzily paczki. Teraz skupilem sie jednym temacie i kupuje duzo rzadziej, wydaje w sumie mniej, a radosc wieksza.
Jak zobacze cos ekstra, co mnie interesuje ale jest duuzo za drogie, to albo odpuszczam, albo kombinuje jak to nabyc.
Chwilowo kasa zamknieta, bo byl wysyp ciekawych rzeczy, ktorych kilka nabylem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lipca 2018, 21:44:35 »
Proponuję obrać temat którego nie zbierają inni. Po pierwsze czeka Cię dużo odkryć, co daje sporo satysfakcji. Po drugie ceny powinny być relatywnie niższe, bo nie będziesz miał za dużo konkurentów.

tekaen1

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Lipca 2018, 22:14:57 »
Ciagnie mnie do boratynek. Posiadam ponad 150 sztuk I jak ogladam to Prawie kazda inna.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Witam serdecznie.
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Lipca 2018, 23:14:46 »
Proponuję obrać temat którego nie zbierają inni. Po pierwsze czeka Cię dużo odkryć, co daje sporo satysfakcji. Po drugie ceny powinny być relatywnie niższe, bo nie będziesz miał za dużo konkurentów.
To najlepiej dukaty ;) Malo kto zbiera, gorzej z cena.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet