Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:32:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej  (Przeczytany 51405 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« dnia: 28 Listopada 2009, 23:39:14 »
Szanowni Państwo,

wszystkich zainteresowanych numizmatyką starożytnego Rzymu, ale też Grecji chciałbym zaprosić do zapoznania się z ofertą "Letnich warsztatów numizmatyki antycznej", które wraz z kolegami z Zakładu Archeologii Antycznej UMK chcielibyśmy zainaugurować w sierpniu br.:
http://www.traditio-europae.org/Dzialalnosc_Fundacji/Letnie_warsztaty_numizmatyki_antycznej.html
Warsztaty adresowane są przede wszystkim do początkujących kolekcjonerów antyku, lecz nie wątpię, że również osoby bardziej w tej materii doświadczone znajdą coś dla siebie. Poza tematami podanymi na stronie zamierzamy poruszyć m.in. kwestie oceny autentyczności monet.

Łączę pozdrowienia i zachęcam do dzielenia się ze mną Państwa opiniami i sugestiami,
Bartosz Awianowicz
« Ostatnia zmiana: 21 Stycznia 2017, 19:45:35 wysłana przez TomekP »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Listopada 2009, 07:43:07 »
Ciekawe i warte grzechu...

Szkoda tylko, że letnie, a nie zimowe.
Lato, to okres rozjazdów, podróży i do tego jeszcze ten sierpień.

Czy wiadomo już coś konkretnie odnośnie terminu? Zajęcie będą odbywały się w dni robocze, czy też sobota z niedzielą również wchodzą w rachubę?

Pozdrowionka,

Tomek S.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Listopada 2009, 12:56:09 »
Witam ponownie,

dziękuję za zainteresowanie i spieszę z wyjaśnieniami:
1. Termin sierpniowy został wybrany z kilku przyczyn: warsztaty mają być prowadzone w budynkach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (na Wydziale Sztuk Pięknych lub w Instytucie Archeologii), więc ograniczeni jesteśmy dostępnością sal, a te łatwiej pozyskać w ferie i wakacje, gdy nie ma zajęć dydaktycznych; proponujemy sierpień, a nie lipiec, gdyż w lipcu będziemy za granicą na wykopaliskach, choć jeśli wielu potencjalnych uczestników będzie zainteresowana początkiem września, możliwe jest jeszcze przesunięcie terminu.
2. Wstępnie planowałem zajęcia w dni robocze, mając nadzieję, że uczestnicy warsztatów przyjadą do Torunia na urlop, by połączyć przyjemność poszerzania wiedzy z przyjemnością zwiedzania. Uwzględnienie w harmonogramie sobót i niedziel nadal jest jednak możliwe, zwłaszcza jeśli ktoś będzie mógł przyjechać tylko na weekend.
3. Jeśli letnie warsztaty spotkają się z zainteresowaniem, nic nie stoi na przeszkodzie, by następne zorganizować zimą, np. w lutym 2011 r. (podczas uniwersyteckich ferii).

Czekając na dalsze sugestie, pozdrawiam serdecznie,
B.A.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Listopada 2009, 15:01:29 »
Niezwykle kusząca propozycja, pomimo tego, że numizmatyka antyczna nie leży w kręgu moich zainteresowań. Co prawda lato 2010 mam dokładnie już zaplanowane, ale kolejne tego typu projekty będę wciągał do swojego kalendarza.
Gratuluję konceptu i zaangażowania!
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Listopada 2009, 15:06:14 »
Bardzo kusząca impreza, w tej chwili nic nie mogę obiecać czy dam radę przybyć i uczestniczyć w takich warsztatach. Planowany jest może jakiś materiał w formie pisanej, jakieś referaty, artykuły?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Listopada 2009, 15:14:29 »
Panie Bartoszu, bardzo ciekawa inicjatywa. Podoba mi się też, że będą cwiczenia czyli jak myślę - zajęcia praktyczne. Może Pan przybliżyć jak miałoby to wyglądać?
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Listopada 2009, 15:41:07 »
Dziękuję Panom serdecznie za zainteresowanie i wstępne deklaracje!
Zarówno ja, jak i koledzy archeolodzy dysponujemy własnymi zbiorami, które już teraz wykorzystujemy w naszej praktyce dydaktycznej, zarówno tej w ramach zajęć, jak i np. na warsztatach dla studentów archeologii:
http://www.archeologia.umk.pl/images/phocagallery/stud/sprawozdanie.pdf
Ćwiczenia będą polegały przede wszystkim na datowaniu konkretnych numizmatów, odczytywaniu legend i rozwiązywaniu skrótów (zarówno bardziej znanych łacińskich, jak i trudniejszych nieco greckich) w oparciu o literaturę oraz pomoc prowadzącego ćwiczenia. Przewidujemy również zajęcia z oceny autentyczności monet ("na żywo" będzie to znacznie łatwiejsze niż na podstawie samego zdjęcia).
Z materiałów drukowanych przewidujemy rozdanie wśród uczestników mojego kompendium "Monety Republiki Rzymskiej" (mimo zapewnień wydawcy ciągle jeszcze w druku) oraz skryptów do datowania monet Cesarstwa na podstawie zmian w tytulaturze, konsulatów, tribunicia potestas i obwołań imperatorskich, jak również z alfabetem greckim, greckimi oznaczeniami lat, popularnymi przydomkami władców hellenistycznych etc.

Pozdrawiam serdecznie,
B.A.

 

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Listopada 2009, 16:07:14 »
Panie Bartoszu, naprawdę kapitalna sprawa. Mam nadzieję, że poinformuje nas Pan kiedy już będzie ustalaona dokładna data warsztatów. Ze swojej strony mam nadzieję, że uda mi się na nie zajrzeć.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Listopada 2009, 17:22:29 »
Tak, coś wspaniałego. Aż żal mi, bo bardzo chciałbym wziąć w warsztatach udział, a nie mam raczej szans.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Listopada 2009, 18:56:51 »
Witam ponownie,

skoro wstępnie deklarują Panowie chęć uczestnictwa w warsztatach, bardzo proszę o przesyłanie na mój adres e-mailowy propozycji z terminami. Jest to oferta stworzona również, a może nawet przede wszystkim z myślą o osobach z Forum TPZN. Wprawdzie pierwszym impulsem była dla mnie działalność Institut für Numismatik und Geldgeschichte Uniwersytetu Wiedeńskiego, lecz pomysł, by toruńskim warsztatom nadać formę bardziej popularyzatorską niż stricte naukową wiąże się już z moimi obserwacjami poczynionymi m.in. na Forum.

Raz jeszcze pozdrawiam i zapraszam do współpracy,
B.A.
 

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Listopada 2009, 19:09:22 »
Z kalendarzem w ręku czekam na konkretne terminy...

Pomysł jest super i z pewnością wszyscy będziemy mu kibicować!

Panie Bartoszu, jeśli jako organizator jest Pan otwarty na sugestie, to proszę rozważyć weekendy.
Sierpień to miesiąc urlopowy. Sporo ludzi na ten właśnie okres planuje wyjazdy wakacyjne. Wrzesień jest zazwyczaj luźniejszy.

Proszę nas informować na bieżąco.
Może ta inicjatywa okaże się na tyle inspirująca, że przy okazji uda się zorganizować jakieś spotkanie naszego grona 

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Listopada 2009, 21:19:59 »
Panie Bartoszu, ciężko mi teraz określać jakiś termin. Nie mam aż tak długich planów. Mam nadzieję, że obrany termin będzie po prostu mi pasował. :)
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Listopada 2009, 18:45:55 »
Drodzy Koledzy,

mam nadzieję, że warsztaty rzeczywiście mogą stać się wydarzeniem integrującym środowisko TPZN, dlatego termin ciągle jeszcze jest kwestią otwartą. Lipiec nie będzie możliwy ze względu na terminy ekspedycji archeologicznych. Jeśli większości potencjalnym uczestnikom bardziej będzie odpowiadać początek września, oczywiście to uwzględnimy...

Raz jeszcze dziękuję wszystkim za słowa poparcia i czekam na zgłoszenia,
B.A.

PS. Mogą Panowie wesprzeć Fundację "Traditio Europae" 1% podatku. Jeśli będziemy mieć wystarczająco duże własne fundusze, będziemy mogli obniżyć opłatę lub w jej ramach zapewnić uczestnikom atrakcyjniejsze pomoce naukowe...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Grudnia 2009, 09:28:03 »
Jeszcze pytanie natury logistycznej.

Jak będzie wyglądać ewentualna baza noclegowo-gastronomiczna?

Organizatorzy coś zapewniają, czy też ewentualni uczestnicy będą musieli sami coś załatwiać?

Mój kalendarz przewiduje lukę w termine od 6 września 2010 r. Wcześniejszy termin może być problemem, ale nie twierdzę, że nic nie ulegnie ewentualnej korekcie.

Pozdrawiam,

Tomek

Mutaxi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 228
  • Sine Cerere et Baccho friget Venus
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Grudnia 2009, 21:49:16 »
Witaj Bartoszu,

ja wchodzę zdecydowanie w Rzym,  nie wiem jeszcze czy na 1 dzień, czy na 2, ale ustaliłem z żonką, że ja jadę do Was na seminarium, a ona w tym czasie do SPA. Jutro sprawdzę kalendarz na sierpień i podeślę okienka, ale gdyby większości pasował wrzesień, to nie ma kłopotu - też 2 dni wyciosam.  Lipiec odpada najpierw do 15-go szlaban na urlopy, a potem 2 tygodnie urlopu z rodzinką, a w planie urlopowym wizyta w pięknym Toruniu  :)
Czy do prezentacji kompendium "Monety Republiki Rzymskiej" zamierzasz zorganizaować wystawkę swoich denarków republikańskich, a może przy okazji jakieś mini targi dla hobbystów ;)

Pozdrawiam i do zobaczenia

Andrzej
« Ostatnia zmiana: 01 Grudnia 2009, 22:43:34 wysłana przez Mutaxi »

 

R E K L A M A
aukcja monet