Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 16 Kwietnia 2024, 09:06:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skarb z czasów Cesarstwa Rzymskiego odnaleziony w Gruzji  (Przeczytany 3433 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Skarb z czasów Cesarstwa Rzymskiego odnaleziony w Gruzji
« dnia: 12 Lipca 2018, 17:15:39 »
"Kilkanaście monet z brązu i srebra z czasów Cesarstwa Rzymskiego odkrył polsko-gruziński zespół archeologów prowadzący wykopaliska w forcie Apsaros w Gruzji. Zdaniem odkrywców może być to tylko niewielka część większego skarbu.
Najstarsze monety, wchodzące w skład znaleziska, wybito za panowania Hadriana (117-138 lat n.e.); najmłodsze pochodzą z ostatnich lat panowania Septymiusza Sewera (pocz. III w.).
– Wszystkie numizmaty znaleźliśmy bardzo blisko siebie wewnątrz rzymskiego fortu Apsaros – powiedział PAP badacz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, kierownik projektu ze strony polskiej.
Gruzińskim partnerem jest prof. Shota Mamuladze z Uniwersytetu im. Shoty Rustavelego w Batumi oraz Muzeum i Rezerwatu Gonio-Apsaros. Badacze polscy i gruzińscy będą poszukiwać kolejnych monet.
Sezon wykopalisk potrwa do końca lipca. Zdaniem numizmatyka ekspedycji, dr. Piotra Jaworskiego z Instytutu Archeologii UW, dotychczas znalezione monety mogą stanowić tylko niewielką część większego skarbu. Mógł on zostać rozproszony w wyniku późniejszych prac ziemnych i budowlanych na terenie fortu. Po Rzymianach stacjonowały w nim także garnizony bizantyjskie, osmańskie a nawet... radzieckie.
Wszystkie odkryte monety pochodzą z mennicy w Cezarei, stolicy Kapadocji – zatem z miejsca oddalonego od fortu Apsaros o blisko 1000 km. Wykonano je z brązu i ze srebra.
Kto ukrył monety?
Dotychczas w forcie w Apsaros kilkanaście lat temu odkryto tylko jeden skarb z tego okresu. Liczy on ponad 40 srebrnych monet, z których najmłodsze pochodzą z czasów panowania Karakalli (pocz. III w.). Monety mogli schować żołnierze rzymscy tuż przed wyprawą przeciwko Partom. Naukowcy uważają, że nowo odkryte monety ukryto w tym samym czasie.
Fort Apsaros, zbudowany ok. 2 tys. lat temu na granicy rzymskiej prowincji Kapadocja, ze względu na strategiczne położenie pełnił ważną rolę w systemie obrony wschodnich rubieży Cesarstwa Rzymskiego.
– Dlatego każdego roku prace na tym stanowisku dostarczają nowych, unikalnych odkryć – mówi Karasiewicz-Szczypiorski. Dotychczas najistotniejszym osiągnięciem zespołu kierowanego od 2014 r. przez dr. hab. Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego w Apsaros było odkrycie części budynku łaźni, który powstał w 2 poł. I w. n.e. Największe zaskoczenie stanowiła natomiast mozaika zdobiąca podłogę w jednym z pomieszczeń kąpielowych. Było ono częścią rezydencji dowódcy garnizonu."


https://www.tvp.info/38046096/skarb-z-czasow-cesarstwa-rzymskiego-odnaleziony-w-gruzji


Czy jest to prawda? Raczej nie.
"Najstarsze monety, wchodzące w skład znaleziska, wybito za panowania Hadriana (117-138 lat n.e.); najmłodsze pochodzą z ostatnich lat panowania Septymiusza Sewera (pocz. III w.). "

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Skarb z czasów Cesarstwa Rzymskiego odnaleziony w Gruzji
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lipca 2018, 18:58:51 »
"Najstarsze monety, wchodzące w skład znaleziska, wybito za panowania Hadriana (117-138 lat n.e.); najmłodsze pochodzą z ostatnich lat panowania Septymiusza Sewera (pocz. III w.). "
Albo zdjęcie pomylili, albo numizmatyk ekspedycji się zupełnie nie przyłożył :-)

Zdjęcie strasznie marne i tylko awersy, ale przecież na pierwszy rzut oka widać Wespazjana (5), u góry jest chyba jakaś tetra Klaudiusza? (1), po lewej nieco wytarty Tyberiusz ( 8 ), nie liczę ryjków, które na pierwszy rzut oka wyglądają na hellenistyczne (2, 3, 4), a Trajana nawet nie zaznaczam. W drugą stronę już nie jest tak oczywiste - przyglądam się 6 i 7 czy to nie przypadkiem któryś z młodych Sewerów? A 9 to jakiś antoninian?
« Ostatnia zmiana: 12 Lipca 2018, 19:00:31 wysłana przez DzikiZdeb »

 

R E K L A M A
aukcja monet