Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:40:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.  (Przeczytany 22208 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« dnia: 14 Lipca 2018, 23:34:51 »
Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy!

Ostateczny termin krakowskiej edycji TWNA został ustalony na 5-6 października br. Tak wczesna data związana jest z otwarciem 4 października wystawy zbiorów monet (również antycznych) zgromadzonych przez żołnierzy armii gen. Andersa. Być może w ramach zajęć praktycznych uczestnicy dostaną część owej kolekcji do pomacania i próby dokonania atrybucji. Program jest jeszcze in statu nascendi, niemniej już teraz mogę zapowiedzieć, że nie zabraknie Waszych ulubionych prelegentów...

Pozdrawiam cordialiter i już teraz serdecznie zapraszam

B. A.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Lipca 2018, 15:12:26 »
Kolizja terminu z sesją wykładową zapowiedzianą przez D. Marciniaka (przed 6 aukcją).
Pewnie nie tylko ja będę musiał załatwiać szybki transport na trasie Warszawa Kraków.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lipca 2018, 22:17:07 »
Drogi Panie,

wybór dobrego terminu to zawsze wyzwanie - w dzisiejszych czasach jest tyle aukcji, targów numizmatycznych i związanych z nich imprez, że trudno wszystkich zadowolić. Myślałem też o 12-13.10, lecz koledzy z Krakowa skusili mnie terminem o tydzień wcześniejszym, by TWNA następowały bezpośrednio po otwarciu wystawy...

Pozdrawiam serdecznie

B.A.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Lipca 2018, 11:40:41 »
Cytuj
Być może w ramach zajęć praktycznych uczestnicy dostaną część owej kolekcji do pomacania i próby dokonania atrybucji.

Mniam, to co tygryski lubią najbardziej :)

Do miłego :)

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Września 2018, 20:33:21 »
Salvete!

Wakacje się skończyły, więc najwyższy czas ogłosić program XVII edycji TWNA. Oto on:

5 października: wykłady i zwiedzanie od godz. o 10.00 do 18.00, między modułami przerwa na obiad - od 13.30 do 14.30:
- „Moneta rzymska: wokół osoby cesarza, jego przodków i potomków” - 1 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (A. Kluczek)
- „Problem bezpieczeństwa cesarza i państwa w świetle monet rzymskich” - 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (K. Balbuza)
- „Antyczne monety dwujęzyczne” - 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (B. Awianowicz)
- „Mennictwo antycznej Pamfilii na przykładzie Side” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (P. Groński)
- wizyta w LANBOZ z możliwością przebadania wybranych monet  – 1  godz.

6 października: od godz. 9.00 do 18.00, między modułami obiad - od 14.00 do 15.00:
- od godz. 9.00 do 10.00 możliwość indywidualnego zwiedzenia ekspozycji monet w MNK w Pałacu Czapskich
- „Mennictwo Seleukidów - cz. 6. (po Demetriosie I)” - 1,5 godz. wykładu + ok. 30 min. dyskusji (J. Bodzek)
- „Muzyka i instrumenty muzyczne w mennictwie antycznym” – 1,5 godz. wykładu + ok. 30 min. dyskusji (Z.Mojżysz)
- niespodzianka
- zwiedzanie wystawy czasowej  (oprowadza J. Bodzek)

Warunki uczestnictwa:

Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa w warsztatach do końca września 2018 r. Prosimy też o informację, czy będą Państwo uczestniczyć w całości, czy też w części przewidzianych zajęć. Jeśli przyjeżdżają Państwo jedynie na część warsztatów, prosimy o informację o konkretnych terminach.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 90 zł za całość, lub 45 zł za udział w modułach jednego dnia (w cenę wliczony obiad i materiały). Dla studentów i doktorantów udział darmowy.
Prosimy o wpłaty najpóźniej do 30 września 2018 r. na konto Fundacji „Traditio Europae” w Volkswagen Bank Direct: 16 2130 0004 2001 0426 1574 0001 z dopiskiem: „darowizna na cele statutowe – numizmatyka antyczna”.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Bartoszem Awianowiczem: bartosz.awianowicz@uni.torun.pl

Pozdrawiam cordialiter

B. A.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Września 2018, 13:56:03 »
Salvete Amici!

Przede wszystkim zapraszamy do Gabinetu Numizmatycznego MNK już 4 października o godz. 18.00 na otwarcie wystawy przekazanych Gabinetowi zbiorów żołnierzy armii gen. Andersa (w tym niemałego zestawu monet antycznych)!
Jestem Państwu / Wam winien też drobną korektę programu XVII edycji TWNA w Krakowie. Otóż w piątek jeden z wykładów wygłosi prof. Mariusz Mielczarek, wobec czego mój wykład przesunąłem na sobotę. Na niespodziankę wciąż jest miejsce przed sobotnim oprowadzaniem po wystawie czasowej...

Oto zaktualizowany program:

5 października: wykłady i zwiedzanie od godz. o 10.00 do 18.00, między modułami przerwa na obiad - od 13.30 do 14.30:
- „Moneta rzymska: wokół osoby cesarza, jego przodków i potomków” - 1 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (A. Kluczek)
- „Problem bezpieczeństwa cesarza i państwa w świetle monet rzymskich” - 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (K. Balbuza)
- „Mennictwo Rodos” - 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (M. Mielczarek)
- „Mennictwo antycznej Pamfilii na przykładzie Side” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (P. Groński)
- wizyta w LANBOZ z możliwością przebadania wybranych monet  – 1  godz.

6 października: od godz. 9.00 do 18.00, między modułami obiad - od 14.00 do 15.00:
- od godz. 9.00 do 10.00 możliwość indywidualnego zwiedzenia ekspozycji monet w MNK w Pałacu Czapskich
- „Mennictwo Seleukidów - cz. 6. (po Demetriosie I)” - 1,5 godz. wykładu + ok. 30 min. dyskusji (J. Bodzek)
- „Muzyka i instrumenty muzyczne w mennictwie antycznym” – 1,5 godz. wykładu + ok. 30 min. dyskusji (Z.Mojżysz)
- „Antyczne monety dwujęzyczne” - 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (B. Awianowicz)
- zwiedzanie wystawy czasowej  (oprowadza D. Malarczyk)

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam!

B.A.
« Ostatnia zmiana: 12 Września 2018, 12:34:26 wysłana przez Hermogenes »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Października 2018, 09:31:14 »
Serdeczne podziękowania dla wszystkich organizatorów, wykładowców i uczestników za kolejne fantastyczne Warsztaty!

Zenon M.

PS. Mojej córce też się bardzo podobało!

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Października 2018, 12:34:04 »
Z wielką przyjemnością wziąłem udział w znakomitych Toruńskich Warsztatach Numizmatyki Antycznej – jesiennej edycji w Krakowie. Wielkie podziękowania dla Bartka, współorganizatorów, prelegentów i zaangażowanych pracowników MNK oraz Pałacu Czapskich. Dzięki temu, że Warsztaty nieprzypadkowo zbiegły się w czasie z otwarciem wystawy "A ślady zasypał piasek...", z pierwszej ręki usłyszeliśmy sensacyjną historię odkrycia przed trzema laty zbioru monet i innych zabytków zgromadzonych przez żołnierzy Armii Andersa oraz przewiezienia ich do Polski. Zostaliśmy także oprowadzeni przez p. Dorotę Malarczyk, kurator wystawy. Oprócz tego wysłuchaliśmy bardzo ciekawych wykładów i podziwialiśmy ilustrujące je monety nie tylko na zdjęciach, lecz także na żywo, obracając te małe dzieła sztuki w rękach. Możliwość podsunięcia pod nos licznych egzemplarzy należących do uczestników to już tradycja i duża atrakcja Warsztatów. Oprócz tego była możliwość zwiedzenia stałej ekspozycji numizmatycznej w Pałacu Czapskich, gdzie odbywały się Warsztaty. Część nieformalna to biesiadowanie i numizmatyczne gawędy do późnych godzin nocnych (lub rannych ;)). Wspaniała podróż w czasie i przestrzeni do świata starożytnego a dla mnie możliwość spotkania się z Przyjaciółmi i spędzenia czasu w znakomitym towarzystwie!
« Ostatnia zmiana: 07 Października 2018, 12:43:46 wysłana przez Eneasz »

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Października 2018, 12:36:27 »
Kilka zdjęć z wystawy :)

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Października 2018, 12:38:55 »
c.d.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Października 2018, 16:07:04 »
Przyłączam się do podziękowań dla wszystkich organizatorów, prelegentów i uczestników za kolejną, fantastyczną edycję warsztatów! Nieobecni mają - jak zwykle - czego żałować! Do Zobaczenia w kwietniu w Toruniu!
« Ostatnia zmiana: 10 Października 2018, 11:09:46 wysłana przez barnaba »

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Października 2018, 08:34:21 »
Salvete Amici Cari!

Dziękuję Wam serdecznie za miłe słowa i przede wszystkim za wierną obecność na krakowskich i toruńskich edycjach TWNA! Niewiele rzeczy daje mi tyle satysfakcji, ile wymyślanie i organizowanie kolejnych warsztatów. Choć formuła się sprawdza, już od zeszłego roku myślałem o jej lekkim odświeżeniu, dlatego 12-13 kwietnia w Toruniu będziemy inaugurować warsztaty również z akcentem międzynarodowym w postaci dwojga znakomitych niemieckich numizmatyków: dr Ulrike Peter i prof. Bernharda Weissera...

Pozdrawiam serdecznie

B.
 

MaciekU

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Października 2018, 17:29:17 »
Wielkie podziękowania dla organizatora i prelegentów za wysiłek. Dla miłośnika Antyku Warsztaty to naprawdę ożywcze i stymulujące doświadczenie.
Do następnego!
« Ostatnia zmiana: 08 Października 2018, 18:14:16 wysłana przez MaciekU »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Października 2018, 18:05:00 »
a dla mnie możliwość spotkania się z Przyjaciółmi i spędzenia czasu w znakomitym towarzystwie!

Gratuluję kolejnych udanych TWNA XVII i mam nadzieję Przemku, że nie zapomniałeś, że masz wielu oddanych przyjaciół na forum.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: TWNA XVII w Krakowie - 5-6 października 2018 r.
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Października 2018, 20:04:29 »
Januszu, dziękuję Ci za dobre słowo! Jak wiesz moje zaangażowanie na Forum jest niczym aktywność Etny czy Wezuwiusza (ostatnio raczej tego drugiego). Długo, długo nic, a potem... Mam nadzieję, że udział w Warsztatach będzie takim impulsem do "przebudzenia" ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet