Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:17:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szelągi Zygmunta III  (Przeczytany 39351 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Lipca 2018, 23:02:23 »
W 2008 już inna interpretacja (zdj. z Kopickiego na Zygmunta III) ;)

Swoją drogą fajny artykuł na ten temat jest w najnowszej książce Dariusza Marzęty. Ja od dłuższego czasu szukam punktu zaczepienia, co bito w Warszawie i nie mogę go znaleźć.
Trochę odbiegając od tematu. Czasem wydaje mi się, że część półtoraków 1626-7 nie pochodzi z Bydgoszczy.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Lipca 2018, 03:12:28 »
Ja mam takie cus
Awers: SIG.III D G.REX PO M D L
Rewers: SOLIDVS.M.-.D.LITV 1626 -
Mennica wilenska
« Ostatnia zmiana: 20 Lipca 2018, 03:22:35 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Lipca 2018, 03:24:00 »
I tez 1623, taki jak Kolegi Tuk Tukat
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Sierpnia 2018, 01:33:13 »
...to może bardzo "popularny" w stanie menniczym Wolf

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Sierpnia 2018, 01:37:59 »
...i jeszcze jeden...rzadko widuje się roczniki do 90 w takich stanach
« Ostatnia zmiana: 19 Listopada 2018, 11:05:40 wysłana przez motm »

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Sierpnia 2018, 03:01:44 »
...a tak na marginesie, jednak w temacie. Analizując katalog Kurpiewskiego i Kopickiego większość szelągów z miasta Rygi z lat bicia 90-96 szacowanych jest na stopień rzadkości max R. Dokonałem analizy ich obecności na aukcjach wszystkich dostępnych archiwów firm zajmujących się obrotem numizmatami i ze świecą szukać choćby pojedynczych egzemplarzy...nie mówiąc już o stanach menniczych.

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Sierpnia 2018, 03:07:13 »
...być może ktoś z Szanownego Grona będzie w stanie wyjaśnić tę zagadkę?

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #22 dnia: 20 Sierpnia 2018, 07:12:55 »
Bo mało, która z tych firm sprzedaje je pojedynczo.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Sierpnia 2018, 13:13:10 »
...nawet w lotach nie jest tego za dużo, poza tym DA potrafią sprzedawać pojedynczo półtoraki królewskie...notabene których cena często oscyluje w granicach 20~30 zł, a nie ma aukcji na szelągi?

TomekP

  • Gość
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Sierpnia 2018, 17:13:42 »
To bardzo proste. Od wielu lat szelagi ryski były wykopane kilogramami, więc stany mennicze niemal zawsze były od ręki dostępne po 30-40 złotych. W tej sytuacji domy nie przyjmowały ich w komis.

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Sierpnia 2018, 19:44:43 »
...hmmm...jednak w takim razie nasuwa się kolejne pytanie...skoro nie było ich w DA, nie ma ich na innych portalach aukcyjnych, to gdzie można zdobyć je w stanach menniczych "od ręki"? W obrocie numizmatycznym, poza późnymi rocznikami, tj. 1616-19, i Z0 z lisem nie spotkałem menniczego egzemplarza. Panie Tomku, zna Pan kogoś, kto miałby dostęp do wczesnych roczników?

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #26 dnia: 20 Sierpnia 2018, 21:40:43 »
...hmmm...jednak w takim razie nasuwa się kolejne pytanie...skoro nie było ich w DA, nie ma ich na innych portalach aukcyjnych, to gdzie można zdobyć je w stanach menniczych "od ręki"? W obrocie numizmatycznym, poza późnymi rocznikami, tj. 1616-19, i Z0 z lisem nie spotkałem menniczego egzemplarza. Panie Tomku, zna Pan kogoś, kto miałby dostęp do wczesnych roczników?
Dobre gabinety i sklepy numizmatyczne ;) .
Janek

TomekP

  • Gość
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Sierpnia 2018, 21:49:43 »
...hmmm...jednak w takim razie nasuwa się kolejne pytanie...skoro nie było ich w DA, nie ma ich na innych portalach aukcyjnych, to gdzie można zdobyć je w stanach menniczych "od ręki"? W obrocie numizmatycznym, poza późnymi rocznikami, tj. 1616-19, i Z0 z lisem nie spotkałem menniczego egzemplarza. Panie Tomku, zna Pan kogoś, kto miałby dostęp do wczesnych roczników?

W niektórych firmach i kolekcjach leżą nawet po kilka sztuk ale nikt się nie spieszy z ich sprzedawaniem... Poza tym dużo z nich poszło faktycznie do kolekcji i to nie tylko tych polskich, stąd obecne braki na rynku. Wie Pan, gdy zaczynałem zbierać monety miejskie Poznania nie było tygodnia by na rynek nie wyszły 3-4 nowe sztuki. Teraz jak wyjdą 2-3 nowe w miesiącu to się cieszę. Czasem gdy przegapi się moment trzeba potem być cierpliwym :)

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #28 dnia: 20 Sierpnia 2018, 22:14:37 »
...hmmm...jednak w takim razie nasuwa się kolejne pytanie...skoro nie było ich w DA, nie ma ich na innych portalach aukcyjnych, to gdzie można zdobyć je w stanach menniczych "od ręki"? W obrocie numizmatycznym, poza późnymi rocznikami, tj. 1616-19, i Z0 z lisem nie spotkałem menniczego egzemplarza. Panie Tomku, zna Pan kogoś, kto miałby dostęp do wczesnych roczników?

W niektórych firmach i kolekcjach leżą nawet po kilka sztuk ale nikt się nie spieszy z ich sprzedawaniem... Poza tym dużo z nich poszło faktycznie do kolekcji i to nie tylko tych polskich, stąd obecne braki na rynku. Wie Pan, gdy zaczynałem zbierać monety miejskie Poznania nie było tygodnia by na rynek nie wyszły 3-4 nowe sztuki. Teraz jak wyjdą 2-3 nowe w miesiącu to się cieszę. Czasem gdy przegapi się moment trzeba potem być cierpliwym :)

Hrabe14 ?
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Sierpnia 2018, 23:54:18 »
Zacząłem się interesować tematem już ładnych kilka lat temu...i myślę, że mam anielską cierpliwość...ale kilka egzemplarzy na rok, i to z reguły roczniki dość popularne nie tylko typologicznie, ale też najczęściej się pojawiające na rynku...to trochę maławo jak na takiego popularesa :/ Aby zebrać reprezentatywną kolekcję, potrzeba ok.80 sztuk, które widnieją w katalogach...mimo, iż moja kolekcja raczkuje, już mam 4 niekatalogowane przez Kopickiego, Kałkowskiego i Haljaka...może życia mi zabraknąć :P

 

R E K L A M A
aukcja monet