Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:36:53

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szelągi Zygmunta III  (Przeczytany 39346 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Sierpnia 2018, 11:53:18 »
Zacząłem się interesować tematem już ładnych kilka lat temu...i myślę, że mam anielską cierpliwość...ale kilka egzemplarzy na rok, i to z reguły roczniki dość popularne nie tylko typologicznie, ale też najczęściej się pojawiające na rynku...to trochę maławo jak na takiego popularesa :/ Aby zebrać reprezentatywną kolekcję, potrzeba ok.80 sztuk, które widnieją w katalogach...mimo, iż moja kolekcja raczkuje, już mam 4 niekatalogowane przez Kopickiego, Kałkowskiego i Haljaka...może życia mi zabraknąć :P
Na allegro ostatnio jest tego znów więcej. Na ebayu trzeba poszukać sprzedawców z tamtych okolic też tego mają sporo. Co do katalogów - szelągi wciąż czekają na samobójcę, który zrobi bardziej specjalistyczny katalog.
Zbierasz tylko Zygmunta czy szwedzkie też ?
I czy tylko stany okołomennicze Cię interesują ?  Bo mógłbym sprzedać wszystkie swoje szelągi ryskie. 
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Sierpnia 2018, 18:48:00 »
...same igły...praktycznie wszystkie, które posiadam, to najładniejsze egzemplarze w biciu i pełnym połysku. Chyba najciekawszym do tej pory jest 1599/98 z idealnym srebrzeniem i max notą NGC MS64, jeśli chodzi o zakres, to tylko Zygmunt III.

Wojciech_Opioła

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 234
  • kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi
    • Monety Zygmunta III Wazy
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #32 dnia: 23 Sierpnia 2018, 17:28:45 »
Wczoraj udało mi się wylicytować coś takiego - szeląg ryski z zapisem daty nienotowanym, ani u Kopickiego, ani u Haljaka - Ryga "612"  ;)
Monety Zygmunta III Wazy - blog  - autor https://monetyzygmunta.blogspot.com/
Poszukiwacze monet - Coins Prospectors - prezes https://www.facebook.com/groups/974043932688354/?fref=ts
TPZN - legitymacja nr. 105

denar68

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Września 2018, 19:41:53 »
Mam szeląga litewskiego z 1614 z imieniem króla "SIGIS" 
W "Katalogu monet polskich 1587-1632" Cz. Kamińskiego nie znalazłem takiej odmiany.
Jest tylko SIG oraz SIGI.
Czy znana jest odmiana z SIGIS  ?

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Września 2018, 11:14:14 »
yes, 2SV8-5 by Ivanauskas with MDL on obverse (my upper left one) and unpublished with MD only (another three).
« Ostatnia zmiana: 12 Września 2018, 12:33:12 wysłana przez gdrsb »
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

denar68

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #35 dnia: 15 Września 2018, 11:00:15 »
a jaki jest stopień rzadkości tego szeląga 1614 SIGIS / MDL  ?

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #36 dnia: 15 Września 2018, 12:30:11 »
a jaki jest stopień rzadkości tego szeląga 1614 SIGIS / MDL  ?

Without rarity....
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

dragasz12

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #37 dnia: 15 Września 2018, 17:36:45 »
Mennica Poznań
Szeląg z 1600 roku.
Awers: Skrócona data po bokach monogramu w sznurowej obwódce. W otoku napis przedzielony koroną :SIG:III:D:G:REX.POL.O.MDL.
Rewers: Herby Korony i Litwy w sznurowej obwódce przedzielonej koroną u góry i tarczą z herbem Lewart a nad nim literka P. W otoku napis przedzielony koroną i tarczą z herbem SOLI.DVS. :REG:POLO:
Na rewersie widać ślady przebicia drugiej i trzeciej litery, rytownik z rozpędu zaczął od SIG, IG jest przeprawione na OL.
Waga- 1,13g Średnica-18mm
Kopicki nr.138, R2.

TomekP

  • Gość
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #38 dnia: 15 Września 2018, 23:05:44 »
Gratuluję! Cudny I ciekawy egzemplarz :) może kiedyś wyjdzie kolejny do kupienia...

Wojciech_Opioła

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 234
  • kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi
    • Monety Zygmunta III Wazy
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #39 dnia: 18 Września 2018, 22:11:59 »
Mennica Poznań
Szeląg z 1600 roku.
Awers: Skrócona data po bokach monogramu w sznurowej obwódce. W otoku napis przedzielony koroną :SIG:III:D:G:REX.POL.O.MDL.
Rewers: Herby Korony i Litwy w sznurowej obwódce przedzielonej koroną u góry i tarczą z herbem Lewart a nad nim literka P. W otoku napis przedzielony koroną i tarczą z herbem SOLI.DVS. :REG:POLO:
Na rewersie widać ślady przebicia drugiej i trzeciej litery, rytownik z rozpędu zaczął od SIG, IG jest przeprawione na OL.
Waga- 1,13g Średnica-18mm
Kopicki nr.138, R2.
A to mój ostatni zakup ;)
Monety Zygmunta III Wazy - blog  - autor https://monetyzygmunta.blogspot.com/
Poszukiwacze monet - Coins Prospectors - prezes https://www.facebook.com/groups/974043932688354/?fref=ts
TPZN - legitymacja nr. 105

dragasz12

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #40 dnia: 21 Września 2018, 07:29:16 »
Szeląg koronny z Bydgoszczy. Rocznik 1625, nie notowany wariant z formą zapisu daty Z-5.
A: W obwodce pięciopolowa tarcza herbowa, napis w otoku rozdzielony krzyżem- SIGIS.III.D.G.REX.POLONIAE
R: Pod koroną monogram, po bokach skrócona data Z-5, w otoku napis- SOLIDVS.REGNI.[POLON?]
Moneta ze srebra bilonowego, waga- 0,61g, średnica- 16mm. Stopień rzadkości-?.

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Października 2018, 10:42:00 »
...to może kolejny Wulff...wcześniej zapowiedziany...
Walor głęboko wybity, z pełnym srebrzeniem, do tego z intensywnym głębokim lustrem po obu stronach.
Mimo iż znacznie przesunięty, to urokliwy i przyjemny w obcowaniu.
Popularniejsza odmiana z DLI na  końcu legendy awersu i RIGENS po stronie rewersu.
Już wkrótce odmiana z DL i RIGEN...

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #42 dnia: 14 Października 2018, 11:10:32 »
Lithuanian schilling 1616 with mistake RX instead of REX
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #43 dnia: 25 Października 2018, 19:01:12 »
...przydałoby się podapować trochę wątek :)
Na dzisiaj dwie najładniejsze monety na rynku, i zdecydowanie rzadziej pojawiające się w handlu...
Hmmm...o której zacząć...to może od 1609 z pełną datą.
Egzemplarz wyjątkowej urody z idealnie gładkim tłem, dość płytko wybity, jednak  w prezencji wyjątkowej urody moneta.
Zapraszam do komentowania

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Szelągi Zygmunta III
« Odpowiedź #44 dnia: 25 Października 2018, 19:03:18 »
...druga moneta to 1620 rok zapisany w formie "6Z0". Egzemplarz wyjątkowej urody, z ostrym jak brzytwa połyskiem i pełnym srebrzeniem.
Praktycznie, poza tym walorem nie spotkałem innego menniczego.

 

R E K L A M A
aukcja monet