Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
09 Grudzień 2018, 21:29:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Prawie doskonały falsyfikat donatywy gdańskiej 2-dukatowej Władysława IV 1647 r.  (Przeczytany 6171 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
DanK
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Monety
Zainteresowania:
Monety do 1795

« : 16 Lipiec 2018, 17:23:08 »

Doskonale odtworzony styl mennicy gdańskiej w czasach Władysława IV. Moneta sztucznie patynowana. Patyna do złudzenia podobna do naturalnej - gołym okiem nie do wykrycia. "Donatywa" wybita ze złota dukatowego (24 karaty). Zlecona ekspertyza ostatecznie wykazała, że moneta jest doskonale wykonanym (choć z kilkoma błędami) współczesnym falsyfikatem. Wcześniej kilku ekspertów uznało ją za oryginał. Niestety, nie dysponuję awersem tego falsa.

gumer
Gość
« Odpowiedz #1 : 16 Lipiec 2018, 17:33:58 »

Że tak zapytam. Kto wykonał ekspertyzę i gdzie można się z nią zapoznać?
DanK
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Monety
Zainteresowania:
Monety do 1795

« Odpowiedz #2 : 16 Lipiec 2018, 17:42:53 »

Przekazuję tylko dalej. Oto szczegóły.

dusiolek
Stały bywalec
United States United States

Zainteresowania:
Monety Polski: SAP i zabory

« Odpowiedz #3 : 16 Lipiec 2018, 18:02:00 »

tez chetnie bym zobaczyl to opracowanie.
tak dla porownania: http://archiwum.niemczyk.pl/auction/18/140/wladyslaw-lv-waza-donatywa-wagi-2-dukatow-1647-gdansk-srednica-34-mm-typowa-dla-trzydukatowek

co do stwierdzenia: "4-ry kule zamiast 5-ciu" - porownujac zamieszczone zdjecie oraz to z aukcji (oraz kilka innych z sieci) - wyglada, ze powinny byc 4-ry kule ?

Tomasz
DanK
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Monety
Zainteresowania:
Monety do 1795

« Odpowiedz #4 : 16 Lipiec 2018, 18:22:17 »

Przekazuję to, co dostałem.

Dowiedziałem się, że nie ma takiego drugiego stempla tej donatywy, a ten stempel (wyżej zaprezentowany) ma błędy. Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach, choć fałszerze w końcu pewnie zaczną bić bezbłędnie. Podobno to kwesta kilku lat. Pozdrawiam.
Vader
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #5 : 16 Lipiec 2018, 19:55:29 »

Takie porównanie może będzie bardziej pomocne.

DanK
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Monety
Zainteresowania:
Monety do 1795

« Odpowiedz #6 : 16 Lipiec 2018, 20:16:13 »

No tak, teraz dobrze widać, na czym konkretnie fałszerze się opierali. Mistrzowska robota.
Optimus_Prime
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
szóstaki

« Odpowiedz #7 : 16 Lipiec 2018, 22:30:17 »

No tak, teraz dobrze widać, na czym konkretnie fałszerze się opierali. Mistrzowska robota.
Na razie z tego porównania widać jedynie różnice między dwoma stemplami. Bez kontekstu nie da się wskazać, która miałby być fałszywa. Rodzi się tu sporo pytań np. dlaczego fałszerz skopiował rysunek stempla idealnie, a akurat wprowadził swoją inwencję w napisie Jahwe. Nie ma to sensu z punktu widzenia fałszowania monet.
Według mnie obie monety są dobre, stempel skorygowano w mennicy, żeby zmieścić poprawny napis. To coś obok kwiatka to nie jest niczyja inwencja a pęknięcie stempla, poprawiany stempel ma z resztą kilka śladów dalszego użytkowania (m. in. ślady oznaczone przez Pana na literach). Ślady po "współczesnej maszynie menniczej" posiada też oryginalna donatywa.
Alarm wydaje mi się przedwczesny.
Pabloss
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Polska od XVI wieku, SAP, II RP

« Odpowiedz #8 : 17 Lipiec 2018, 07:27:42 »

Na razie z tego porównania widać jedynie różnice między dwoma stemplami. Bez kontekstu nie da się wskazać, która miałby być fałszywa. Rodzi się tu sporo pytań np. dlaczego fałszerz skopiował rysunek stempla idealnie, a akurat wprowadził swoją inwencję w napisie Jahwe. Nie ma to sensu z punktu widzenia fałszowania monet.
Według mnie obie monety są dobre, stempel skorygowano w mennicy, żeby zmieścić poprawny napis. To coś obok kwiatka to nie jest niczyja inwencja a pęknięcie stempla, poprawiany stempel ma z resztą kilka śladów dalszego użytkowania (m. in. ślady oznaczone przez Pana na literach). Ślady po "współczesnej maszynie menniczej" posiada też oryginalna donatywa.
Alarm wydaje mi się przedwczesny.

Podzielam opinię. 95% monety jest odtworzona wręcz idealnie. Fałszerz musiałby mieć fenomenalne umiejętności - dorównujące gdańskim mistrzom. W to trudno mi uwierzyć.  Błędy, brakujące litery (głównie w tytulaturach) zdarzały się na wielu dukatach i nie tylko więc to nie jest jakiś mocny argument.
Szkoda że brakuje awersu - wierne odtworzenie z ręki zbroi Króla należałoby rozpatrywać w kategoriach cudu.

DanK - złoto dukatowe to nie są 24 karaty Mrugnięcie
PDA
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
PDA, SNP
Zainteresowania:
szeroko pojęta numizmatyka

« Odpowiedz #9 : 17 Lipiec 2018, 09:26:59 »

Witam
 A czy zadał Pan sobie pytanie w jaki sposób fałszerz miałby coś takiego wykonać? no i po co?
modsog
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
XX wiek + monety SIGIS III DG

« Odpowiedz #10 : 17 Lipiec 2018, 09:28:13 »

Podzielam opinię. 95% monety jest odtworzona wręcz idealnie. Fałszerz musiałby mieć fenomenalne umiejętności - dorównujące gdańskim mistrzom. W to trudno mi uwierzyć.
Zależy jaką techniką robiono stempel. Nie znam się zbytnio na tym (poza tym co wyczytałem) ale to oczywiste, że potencjalny fałszerz nie robił stempla ręcznie bazując na zdjęciu Chichot Zakładając, że miał do dyspozycji zaawansowaną technikę powinien odtworzyć monetę w 100% a nie zostawiać kilku widocznych szczegółów.

Przekazuję to, co dostałem.

Dowiedziałem się, że nie ma takiego drugiego stempla tej donatywy, a ten stempel (wyżej zaprezentowany) ma błędy. Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach, choć fałszerze w końcu pewnie zaczną bić bezbłędnie. Podobno to kwesta kilku lat. Pozdrawiam.

A jest jakieś oficjalne (?) źródło tych informacji? Czy tylko droga tzw. pantoflowa? Z tym "nie ma" to różnie może być. Niemal 400 lat burzliwej historii naszego kraju mogło spowodować, że różne cuda mogły się ukryć przed badaczami.
khubeo
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #11 : 17 Lipiec 2018, 09:37:28 »

bzdury bez pokrycia i tyle w temacie Uśmiech
obstawiam wakacyjną nudę i zabawę w fotoszopie przez autora wątku.
DanK
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Monety
Zainteresowania:
Monety do 1795

« Odpowiedz #12 : 17 Lipiec 2018, 10:49:54 »

Chciałbym, żeby to była zabawa w fotoszopie, ale niestety nie jest. Monetę trzymałem w ręku. Na szczęście sprzedawca tej monety przyjął zwrot od kupującego. Brana pod uwagę jest wersja, że fałszerze mogli nabyć oryginalny stempel tej donatywy (fragment paska menniczego z walca). Tylko takie wytłumaczenie jest logiczne. No chyba, że wśród fałszerzy jest "Leonardo da Vinci". Całkowicie wykluczyć się tego nie da, bo świat różne cuda fałszerskie widział (np. w malarstwie).
dariusz.m
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne
Zainteresowania:
polskie szelągi

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 17 Lipiec 2018, 11:12:26 »

Kluczowa w tej dyskusji jest odpowiedź na pytanie o źródło informacji, że był tylko jeden stempel (a w zasadzie jedna para stempli).

khubeo
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #14 : 17 Lipiec 2018, 11:20:04 »

Kluczowe jest przyjrzenie się charakterystycznym detalom monety, których kolega DanK nie usunął w programie graficznym i nie zamaskował do końca poprzez rozmazanie zdjęcia Uśmiech
Strony: [1] 2 3 4   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM