Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:58:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prawie doskonały falsyfikat donatywy gdańskiej 2-dukatowej Władysława IV 1647 r.  (Przeczytany 24502 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DanK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Chcesz ją kupić ?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
No dobra, ale tu widać okrągłe placki (jeden obok drugiego) nad szczytami wież. Widać, że to photoshop.
Nie ma żadnych placków. Moneta tak samo dobra, jak i Pańska.

DanK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Dobra, mija doba od utworzenia tematu.  :) Pewnie, że to fotomontaż.  ;D Żaden photoshop, bo ten program zostawia małe ślady. Ok. 100 elementów na zasadzie wytnij - wklej. Wszystko w 20 minut. Specjalnie zostawiłem trochę charakterystycznych śladów. Gdybym posiedział 2-3 godziny, nikt by się nie kapnął.  ;D

Coś Wam powiem. Zrobiłem podobną przeróbkę reala Elżbiety I. Również zostawiłem trochę charakterystycznych śladów, choć tu przerobiłem kilka elementów i kilka dodałem nowych, np. ładniejsze, czysto renesansowe jabłko królewskie. Robota w 15 minut. Wysłałem do wszystkich najlepszych domów w Polsce. Napisałem, że to 1/2 reala Elżbiety I (nie ma takiej monety) I co ? Kapnął się tylko Damian. Inni byli podnieceni tym "unikatem" i żywo zainteresowani dalszym losem tej monety. Wysłałem maila do muzeum brytyjskiego. No euforia ! Chcą kupować !  ;D Cyrk na kółkach !  ;D

DanK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
No dobra, ale tu widać okrągłe placki (jeden obok drugiego) nad szczytami wież. Widać, że to photoshop.
Nie ma żadnych placków. Moneta tak samo dobra, jak i Pańska.


Są placki w delikatnym powiększeniu. Charakterystyczne kółeczka obok siebie, skupione nad szczytami wież.

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Dobra, mija doba od utworzenia tematu.  :) Pewnie, że to fotomontaż.  ;D Żaden photoshop, bo ten program zostawia małe ślady. Ok. 100 elementów na zasadzie wytnij - wklej. Wszystko w 20 minut. Specjalnie zostawiłem trochę charakterystycznych śladów. Gdybym posiedział 2-3 godziny, nikt by się nie kapnął.  ;D

Coś Wam powiem. Zrobiłem podobną przeróbkę reala Elżbiety I. Również zostawiłem trochę charakterystycznych śladów, choć tu przerobiłem kilka elementów i kilka dodałem nowych, np. ładniejsze, czysto renesansowe jabłko królewskie. Robota w 15 minut. Wysłałem do wszystkich najlepszych domów w Polsce. Napisałem, że to 1/2 reala Elżbiety I (nie ma takiej monety) I co ? Kapnął się tylko Damian. Inni byli podnieceni tym "unikatem" i żywo zainteresowani dalszym losem tej monety. Wysłałem maila do muzeum brytyjskiego. No euforia ! Chcą kupować !  ;D Cyrk na kółkach !  ;D

Nie za bardzo rozumiem do czego to wszystko zmierzało i co Pan chciał udowodnić? Że kogoś dało się oszukać ? Przecież nikt nie kupi od Pana takiej monety bez dokładnego jej obejrzenia. A na pewno nie świadczy to o braku wiedzy osób które były nią zainteresowane - w końcu "powstała" na bazie oryginału. Wszystko to co Pan wymyślił praktycznie mogło mieć miejsce. Stąd zainteresowanie.

DanK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Po prostu w ramach zabawy chciałem zobaczyć, ile osób da się nabrać albo po jakim czasie się zorientuje. Gdybym chciał oszukać, popracowałbym 2 godziny nad awersem i następne dwie nad rewersem i puściłbym np. na ebayu, powiedzmy od rodaka z USA, za cenę atrakcyjną.

Z 20-30 różnych dukatów można stworzyć całkiem nowego dukata. Precyzyjne oko ułoży nową całość na monecie, precyzyjnie wszystko połączy, itd.

Wszystkie zabrudzenia, wady stempla, itd. na tej donatywie nie były maskowane czy rozmywane. Były wycinane i zastępowane innymi fragmentami z monety. Sztuką było idealne dopasowanie.

Najprostszy przykład. Donatywa wzięta z google.

https://images83.fotosik.pl/1118/8b964ed4bc3ff04e.jpg
Prawie doskonały falsyfikat donatywy gdańskiej 2-dukatowej Władysława IV 1647 r.


Druga donatywa to stempel naprawiany.  ;D
« Ostatnia zmiana: 17 Lipca 2018, 21:04:46 wysłana przez DanK »

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Cytuj
Po prostu w ramach zabawy chciałem zobaczyć, ile osób da się nabrać albo po jakim czasie się zorientuje.
Ale nabrać Pan chciał na co? Rozumiem, że próbę tą zdefiniował Pan w temacie i nie udało się. Poległ Pan z kretesem.

DanK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Cytuj
No tak, teraz dobrze widać, na czym konkretnie fałszerze się opierali. Mistrzowska robota.
Na razie z tego porównania widać jedynie różnice między dwoma stemplami. Bez kontekstu nie da się wskazać, która miałby być fałszywa. Rodzi się tu sporo pytań np. dlaczego fałszerz skopiował rysunek stempla idealnie, a akurat wprowadził swoją inwencję w napisie Jahwe. Nie ma to sensu z punktu widzenia fałszowania monet.
Według mnie obie monety są dobre, stempel skorygowano w mennicy, żeby zmieścić poprawny napis. To coś obok kwiatka to nie jest niczyja inwencja a pęknięcie stempla, poprawiany stempel ma z resztą kilka śladów dalszego użytkowania (m. in. ślady oznaczone przez Pana na literach). Ślady po "współczesnej maszynie menniczej" posiada też oryginalna donatywa.
Alarm wydaje mi się przedwczesny.

No chyba niezupełnie poległem z kretesem.  ;)

DanK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Według mnie obie monety są dobre, stempel skorygowano w mennicy, żeby zmieścić poprawny napis.

Nie wiem, czy obie monety są dobre. Może obie są złe  ;) - nie znam się na tym.

Ale widzę, że stempel tej pierwszej (uważanej za oryginalną) był poprawiany, bo komuś nieobeznanemu z hebrajskim z tetragramu zrobił się trigram. Wskutek tego słoneczko na tej drugiej monecie (przedstawionej tu jako fals), wygląda zdecydowanie lepiej, ale napis jest błędny. Hipoteza, że tak świetny fałszerz pomylił się w tak kluczowym momencie i poprawił stylistycznie oryginał jednocześnie robiąc błąd w napisie, jest - moim zdaniem - niezwykle wątła.

Czyli żadnego fałszerza najprawdopodobniej nie było, a ten fałszywy stempel, to stempel pierwotny, przed remontem.

DanK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Wiem, wiem. Teraz każdy będzie pisać, że WIEDZIAŁ.  ;) Błogosławieni cisi, albowiem oni nie zostali wkręceni (przynajmniej publicznie).  ;D

DanK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Według mnie obie monety są dobre, stempel skorygowano w mennicy, żeby zmieścić poprawny napis.

Nie wiem, czy obie monety są dobre. Może obie są złe  ;) - nie znam się na tym.

Ale widzę, że stempel tej pierwszej (uważanej za oryginalną) był poprawiany, bo komuś nieobeznanemu z hebrajskim z tetragramu zrobił się trigram. Wskutek tego słoneczko na tej drugiej monecie (przedstawionej tu jako fals), wygląda zdecydowanie lepiej, ale napis jest błędny. Hipoteza, że tak świetny fałszerz pomylił się w tak kluczowym momencie i poprawił stylistycznie oryginał jednocześnie robiąc błąd w napisie, jest - moim zdaniem - niezwykle wątła.


Lech Stępniewski .... i o to właśnie chodzi ! pzd SS

Najlepszy wpis popierający.  ;D

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Cytuj
No chyba niezupełnie poległem z kretesem.  Mrugnięcie
Na pytanie postawione w temacie padła odpowiedź. Każdy tutaj, jak Pan Stępniewski słusznie zauważył, zakłada pewną bazę. Choćby taką, że przedstawione materiały nie są zmanipulowane, a opisywane doświadczenia prawdziwe. Historia miała drugie dno... no cóż intryga oparta na tych wielu kłamstwach się Panu  udała trzeba przyznać.  Może Pan czerpać satysfakcję garściami.

DanK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Nie chodziło mi o satysfakcję. Nic z tych rzeczy ! O zwyczajne wkręcenie. No może byłem też ciekawy, ile osób da się nabrać na bajki - słowne i te wizualne, od których nie są wolne takie serwisy, jak allegro czy ebay.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Autorowi wkręcam bana za prowokację.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Bez reakcji forum utonie w śmieciach typu breloczki,numizmatyzm czy jakieś wkręcanie
Pozdrawiam. zdzicho


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet