Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
16 Październik 2018, 00:59:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Miliony denarów obrachunkowych  (Przeczytany 433 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
DzikiZdeb
Gaduła

« : 17 Sierpień 2018, 18:42:58 »

W co najmniej kilku publikacjach dotyczących historii późnego cesarstwa pokutuje taka tabelka:

Okres    Jednostka odniesienia    Liczba denarów
(...)
311 n.e.    1 funt złota    120 000
324 n.e.    1 funt złota    300 000
337 n.e.    1 funt złota    20 000 000
po 350 n.e.    1 funt złota    330 000 000

Pal licho, gdzie pojawiła się jako pierwsza, a gdzie jako wygodne kopiuj-wklej. Ponieważ nie siedzę za bardzo w tym okresie, więc mogę się mylić, ale chyba monety z IV w. nie miały określonej wartości w dawnych denarach (albo jej nie znamy). Mylę się? Są jakieś inne źródła opisujące kwoty w denarach obrachunkowych? A jeśli nie, to czy mógłby ktoś mi wyjaśnić metodę, na podstawie której skonstruowano powyższą tabelkę?
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #1 : 17 Sierpień 2018, 22:38:55 »

Oczywiście - co mam nadzieję widać po wycięciu początkowej części - chodzi mi o okres po edykcie Dioklecjana określającym ceny maksymalne.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 18 Sierpień 2018, 14:28:34 »

ale chyba monety z IV w. nie miały określonej wartości w dawnych denarach

Do 324 i ciut później da się jeszcze coś tam zrekonstruować i te liczby z roku 311 i 324 pokazują wzrost inflacji w stosunku do 72 000 d.c. z edyktu.

Ale na jakiej zasadzie następuje przejście do dziesiątek i setek milionów - to szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Jakieś dziwne założenie tam zostaje przyjęte, bo Imperium - mimo różnych kłopotów - jednak nie przypominało wtedy Wenezueli.

Tutaj ma Pan esencję tego, co mniej więcej wiemy. Ale - o ile pamiętam - nie ma tam żadnych milionów.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #3 : 18 Sierpień 2018, 20:06:26 »

Tutaj ma Pan esencję tego, co mniej więcej wiemy. Ale - o ile pamiętam - nie ma tam żadnych milionów.
Dziękuję serdecznie, o ile czegoś nie przeoczyłem artykuł kończy się na 100 tys. za funt złota.

Tabelka jest efektowna i najwidoczniej mnoży się bez jakiejkolwiek próby sprawdzenia poprawności w źródłach.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM