Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:06:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: LONDYNIUM  (Przeczytany 2215 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
LONDYNIUM
« dnia: 27 Sierpnia 2018, 15:25:01 »
Tym razem wakacyjnie :)Przemierzając ulice współczesnego Londynu,można natrafić na pozostałości rzymskiego Londynium.
Jednym z ciekawszych miejsc, są ruiny Mitreum ,ruiny świątyni Mitry udostępnione do zwiedzania 7 metrów pod poziomem współczesnej ulicy.Miejsce to odkryto w 1954,w tym czasie była to niewątpliwie sensacja archeologiczna,niestety po przebadaniu miejsca ruiny zakopano,a zarys świątyni odtworzono nieopodal na pobliskim skwerku.W 2010 roku nowy inwestor postanowił ponownie explorować miejsce z zamiarem odtworzenia ruin w pierwotnym miejscu i  udostępnienia ich do zwiedzania.Podczas 2 letnich wykopalisk, na niewielkim terenie odkryto 14000 tys. artefaktów ,w tym ponad 600 monet z okresu rzymskiego,ponad 60000 tyś. fragmentów ceramiki i ponad 3 tony kości zwierzęcych  . Jednak najciekawszym znaleziskiem okazały się fragmenty drewnianych tabliczek,na tych tabliczkach pokrytych woskiem,za pomocą metalowego rylca dokonywano zapisów transakcji,korespondencji itp.Oczywiście wosk się nie zachował,ale na nasze szczęście,piszący tak mocno używał rylca że część zapisów odcisnęło się na drewnie.Część z tych tekstów udało się odczytać.Okazało się że jednym z nich jest najstarszy datowany dokument z terenów rzymskiej Brytanii. W wolny tłumaczeniu-" W konsulacie Nerona Klaudiusza Cezara Augusta Germanika po raz drugi i Luciusa Calpurniusa Piso, 6 dnia  przed Idami stycznia (8 stycznia AD 57). Ja, Tibullus wyzwoleniec Venustusa, napisałem i mówię, że jestem winien Gratusowi wyzwoleńcowi Spuriusa, 105 denarów od ceny towaru, który został sprzedany i dostarczony. Te pieniądze mam mu spłacić lub osoba, której sprawa dotyczy ... "Dlatego pozwoliłem sobie zamieścić ten wąntek na forum dotyczącym numizmatyki :).Serdecznie pozdrawiam....Zdjęcia,1 ruiny Mitreum.2.monety znalezione podczas wykopalisk,3 tabloczka z najstarszym datowanym rzymskim Tekstem w Brytanii.

gumer

  • Gość
Odp: LONDYNIUM
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Sierpnia 2018, 16:55:15 »
... na niewielkim terenie odkryto 14000 tys. artefaktów ... ponad 60000 tyś. fragmentów ceramiki

14000 tys. to 14 000 000, a 60000 tys. to 60 000 000. Na pewno o takie ilości chodziło?

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: LONDYNIUM
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Sierpnia 2018, 20:36:50 »
... na niewielkim terenie odkryto 14000 tys. artefaktów ... ponad 60000 tyś. fragmentów ceramiki

14000 tys. to 14 000 000, a 60000 tys. to 60 000 000. Na pewno o takie ilości chodziło?

Słownie czternaście tysięcy i sześćdziesiąt tysięcy  :)

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: LONDYNIUM
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Sierpnia 2018, 20:54:12 »
Skąd tak duża liczba artefaktów? Teren na którym znajdowała się świątynia,to centrum starożytnego Londynium,zbudowana nieopodal jedynej rzeki (Walbrook) przepływającej przez miasto,oraz nieopodal jej ujścia do Tamizy,przepuszcza się także że znajdował się w tym miejscu most nad rzeką. Bagnisto- gliniaste brzegi doskonale zakonserwowały wiele organicznych materiałów,znaleziono skórzane buty,narzędzia , ww.tabliczki ,a nawet drewniane drzwi.Ciekawe że większość z ponad 600 set monet pochodzi z I-II w ne. i nie jest  związana ze świątynią datowaną na przełom III /IV w.ne.

 

R E K L A M A
aukcja monet