Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:00:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co doradzicie początkującemu?  (Przeczytany 15316 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Szwejk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Legitymacja: TPZN nr. 114
  • Zainteresowania: Monety i banknoty polskie (lub z Polską związane) i krajów ościennych po 1918r.
Co doradzicie początkującemu?
« dnia: 07 Września 2018, 16:21:10 »
Jako, że dopiero niedawno postanowiłem zbierać monety "na poważnie", chciałbym poruszyć temat ich przechowywania. Obecnie okazy w lepszym stanie przechowuję (nie bijcie!) w klaserze z kartami z przegródkami z plastikowej folii. Nie jest to jakieś super rozwiązanie, ponieważ folia odkształca się po pewnym czasie i kiedy chcę np. zamienić monety miejscami, nie wygląda to zbyt ładnie. Ponadto karty czasem pękają. Czytałem też tematy na tym forum i wiem, że folia może mieć negatywny wpływ na monety. Resztę monet, czyli egzemplarze w gorszym stanie, czy te których mam więcej niż jedną sztukę z danego wzoru trzymam (nie bijcie!) w zwykłych puszkach po landrynkach, gdzie rysują się o siebie. Chcę się pozbyć puszek, jak i monet których mam w takim samym wzorze i roczniku kilka sztuk oraz tych w gorszym stanie. Reszcie chcę zapewnić bezpieczne warunki przechowywania. Lubię czasem wyjąć monetkę, obejrzeć ją i podotykać.

Holdery są dla mnie niezbyt estetyczne, palety i kapsle nieco drogie (gdybym chciał wszystko w nie pakować), a poza tym chciałbym zachować dotychczasowy podział: egzemplarze ładniejsze elegancko wyeksponowane i do pokazywania, egzemplarze gorsze i innych roczników już nie, ale dalej żeby mogły być łatwo dostępne. Nie zbieram jakiś wybitnie starych, czy drogich okazów, głownie to obiegówka PRL i krajów ościennych. Swój zbiór zamierzam poszerzyć jednak o monety z II RP, a to już wyższa półka niż PRL, a i stopy użyte do ich bicia szlachetniejsze.

Chciałbym również zapytać jak szanowni forumowicze katalogują swoje zbiory, gdyż sam chciałbym spisać i uporządkować własne zbiory, w sposób przejrzysty i czytelny. Jak zrobić uporządkowaną bazę danych z możliwością łatwej rozbudowy?

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Września 2018, 17:08:56 »
Witaj Kolego.
Pozwolę sobie odpowiedzieć jako pierwszy. Swoje monety przechowuję w holderach, te w kartach wpinanych do albumu. Takie rozwiązanie ma sporo zalet:
- niewysokie koszty (holder to kilkadziesiąt groszy), co ma znaczenie gdy trzeba je wymienić;
- możliwość opisania monety na holderze;
- kolekcja nie zajmuje wiele miejsca;
- łatwo organizować zbiory;
Jedna karta pozwala na przechowanie 20 monet. Właśnie jestem na etapie zakupu kolejnego albumu i kart do niego (cóż zrobić, kolekcja się rozrasta ;)) Osobiście preferuję firmę Leuchtturm (praktycznie wszystkie akcesoria mam od nich). Co do katalogowania, lata temu zakupiłem na alle...program Mkm. Pozwala na opisanie podstawowych parametrów monety, zamieszczenie zdjęć czy proste wyszukiwanie wg sporej ilości parametrów. To chyba tyle. Mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Września 2018, 22:26:27 »
Polecam papierowe kopertki polskiej firmy Beskid Plus. Papier ma neutralne Ph, a produkty są dostosowane do standardów muzealnych. Myślę, że to zaspokoi Twoje subiektywne uczucie, że monety są dobrze zabezpieczone. Jednocześnie papier bawełniany jest miły w dotyku i twardym ołówkiem można na kopercie opisać jej zawartość. Tak zapakowane medale przechowuję w tekturowych pudełkach podobnej wielkości. Każde z pudełek to inny temat kolekcjonerski.
http://www.beskidplus.com.pl/index.php?m=sh&n=Specjalne&sbnp=n&prod=78

Jest to oczywiście bardzo subiektywne, ale wolę mieć pudełko wypełnione kopertkami dwóch-trzech rozmiarów niż klaser w którym każdy obiekt jest inny. Pierwsze rozwiązanie daje mi większe poczucie porządku. Wreszcie przypuszczam, że rozwiązanie z kopertkami i pudełkami jest bezpieczniejsze i tańsze.

Jeśli chodzi o katalogowanie korzystam z OpenOffice, czyli darmowego odpowiednika Worda. Dla każdego tematu tworzę dwa lub trzy pliki. Jeden stanowi checklistę tego czego szukam do kolekcji. Drugi plik to skrócona wersja takiej checklisty, którą można wydrukować na jednej lub dwóch kartkach i zabrać ze sobą. Trzeci plik to karty katalogowe poszczególnych obiektów. Doszedłem do wniosku, że najlepiej zrobić je samemu dla każdego typu obiektu. Inne parametry będę chciał opisać przy medalu, a inne przy starym dokumencie. Na razie nie znalazłem programu który pozwoliłbym inwentaryzować tak różne obiekty. Dlatego posługuję się zwykłym Word. Jego przewaga nad programami kolekcjonerskimi tkwi także w tym, że nie ma zbyt wielkiego ryzyka, że ktoś zarzuci rozwijanie edytorów tekstów.


cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Września 2018, 22:36:16 »
Moje zdanie na temat przechowywania:
TUTAJ

Kilka porad n.t.katalogowania zbiorów:
TUTAJ
I TUTAJ
« Ostatnia zmiana: 07 Września 2018, 22:47:24 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Szwejk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Legitymacja: TPZN nr. 114
  • Zainteresowania: Monety i banknoty polskie (lub z Polską związane) i krajów ościennych po 1918r.
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Września 2018, 18:21:16 »
Podzielę się wnioskami, do jakich doszedłem po lekturze innych wątków i wyżej napisanym postom.

Postanowiłem egzemplarze ładniejsze (m.in. te co trzymam w klaserze) eksponować w holderach lub na paletach, pozostałe, czyli inne roczniki i "dublerów" trzymać w kopertkach. Muszę tylko wymyślić jeszcze coś do przechowywania banknotów.

Co do katalogowania, to zdecydowałem się stworzyć spis w Excelu. Można go łatwo rozbudować, sortować, zapisać wiele informacji, a także załączać zdjęcia. Na razie wygląda to tak jak na załączonym obrazku. Wiadomo, szału nie ma, jest tam tez kilka monet określonych jako złom, usunę je jednak jak znajdę ładniejsze egzemplarze. Każda monetka doczeka się własnego numeru porządkowego.

Na razie jednak inwentaryzuje kolekcję, wyrzucam z niej złom i uzupełniam spis. Potem wyselekcjonuję najładniejsze egzemplarze do ekspozycji, stworzę listę szukanych, wyszukam monety których się pozbędę... Pozdrawiam i dziękuję za rady i podzielenie się doświadczeniem.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Września 2018, 00:42:31 »
Co prawda mam w zbiorze tylko trzy banknoty ale myślę, że bez większego ryzyka mogę polecić do ich przechowywania produkty firmy Leuchtturm. Doskonale sprawdzają się dla starych pocztówek i dokumentów. Nie sądzę, żeby z banknotami miało być inaczej.

Przy okazji gratuluję zapału i ambicji do podniesienia jakości i opracowania własnego zbioru. Tak się rodzą najlepsze kolekcje, czego serdecznie Ci życzę.  :)

agentj23

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Września 2018, 13:19:34 »
Co do katalogowania, to zdecydowałem się stworzyć spis w Excelu. Można go łatwo rozbudować, sortować, zapisać wiele informacji, a także załączać zdjęcia. Na razie wygląda to tak jak na załączonym obrazku. Wiadomo, szału nie ma, jest tam tez kilka monet określonych jako złom, usunę je jednak jak znajdę ładniejsze egzemplarze. Każda monetka doczeka się własnego numeru porządkowego.

Ze swojej strony proponuję jeszcze katalogi internetowe. Ja np. kataloguje zbiory na https://pl.ucoin.net Można dodawać różne roczniki i odmiany danej monety, a później wszystko wyeksportować do pliku csv albo xls. Taka kopia bezpieczeństwa. Na stronie również można się wymieniać dubletami. Strona raczej dla bardziej popularnych okresów monetarnych aczkolwiek zaczynają się pojawiać również okresy Polski Królewskiej jak: August III (1734-1763) lub Stanisław August Poniatowski (1764 - 1795).

Drugą popularną stroną jest https://en.numista.com. Tam również można wprowadzić swoją kolekcję i wyeksportować ją do pliku. Numista jest bardziej rozbudowany i zawiera więcej monet z okresu starożytnego i średniowiecznego. Strona nie jest po polsku.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Września 2018, 11:40:15 »
Co do katalogowania, to zdecydowałem się stworzyć spis w Excelu.
Nic lepszego nie ma - wszystkie te bardziej specjalizowane programiki nie dają możliwości szybkiej obróbki danych albo jakiś większych zmian w ich strukturze, jak przyjdzie Panu na to ochota.

Jeśli chce Pan coś więcej się na tym PRLu nauczyć, może Pan zacząć opisywać dane metryczne - waga konkretnego egzemplarza, oś monety (o ile ma Pan tam jakieś anomalie, wpisywanie z góry na dół 12h wiele nie wniesie ;-) ).

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Września 2018, 16:43:30 »
Ej tam, jak ktoś ma excela czy worda to i ma accessa, w którym można pięknie wklejać zdjęcia itp.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Szwejk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Legitymacja: TPZN nr. 114
  • Zainteresowania: Monety i banknoty polskie (lub z Polską związane) i krajów ościennych po 1918r.
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Września 2018, 18:02:49 »
Jeśli chce Pan coś więcej się na tym PRLu nauczyć, może Pan zacząć opisywać dane metryczne - waga konkretnego egzemplarza, oś monety (o ile ma Pan tam jakieś anomalie, wpisywanie z góry na dół 12h wiele nie wniesie ;-) ).

Samo wypisywanie daje mi tyle, że przy okazji przeglądam zbiór, dzięki temu wiem czego i ile mam oraz usuwam ze zbioru złom. Spis pomoże mi przy dokonywaniu kolejnych zakupów i przy ewentualnym pozbywaniu się dublujących monet ze zbioru. Na przykład nie mam zamiaru trzymać 13 dwudziestozłotówek z Marcelim Nowotko z 1976 roku, niech część z nich zrobi miejsce dla nowych wzorów i nominałów. Sam spis traktuję jako wstęp do dalszych prac nad kolekcją.

Do ważenia każdego egzemplarza z osobna potrzeba dobrej wagi, a tej jeszcze nie posiadam. Jednak zamierzam tak zrobić, ale o kwestia przyszłości. Anomalii jak na razie jest mało, dopiero przy dwudziestozłotówkach wydaje mi się, że coś widzę.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Września 2018, 20:10:30 »
Jeśli chce Pan coś więcej się na tym PRLu nauczyć, może Pan zacząć opisywać dane metryczne - waga konkretnego egzemplarza, oś monety (o ile ma Pan tam jakieś anomalie, wpisywanie z góry na dół 12h wiele nie wniesie ;-) ).

Samo wypisywanie daje mi tyle, że przy okazji przeglądam zbiór, dzięki temu wiem czego i ile mam oraz usuwam ze zbioru złom. Spis pomoże mi przy dokonywaniu kolejnych zakupów i przy ewentualnym pozbywaniu się dublujących monet ze zbioru. Na przykład nie mam zamiaru trzymać 13 dwudziestozłotówek z Marcelim Nowotko z 1976 roku, niech część z nich zrobi miejsce dla nowych wzorów i nominałów. Sam spis traktuję jako wstęp do dalszych prac nad kolekcją.

Do ważenia każdego egzemplarza z osobna potrzeba dobrej wagi, a tej jeszcze nie posiadam. Jednak zamierzam tak zrobić, ale o kwestia przyszłości. Anomalii jak na razie jest mało, dopiero przy dwudziestozłotówkach wydaje mi się, że coś widzę.
Zazdroszczę zaangażowania i czasu , mi taki spis zakładając,że poświęcę 2 min na daną monetę  i będę opisywał je codziennie przez 3 h zająłby ponad 20 dni.
Janek

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Września 2018, 20:11:50 »
(...) ma accessa, w którym można pięknie wklejać zdjęcia
I który tak pięknie potrafi się rozłożyć, że nie idzie zrobić z nim nic poza przywróceniem poprzedniej działającej wersji z backupu.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Września 2018, 20:14:40 »
Do ważenia każdego egzemplarza z osobna potrzeba dobrej wagi, a tej jeszcze nie posiadam.
Niech Pan kupi taką do 50g z precyzją 0,01g, nie ma co ładować się ani w większe maksymalne obciążenie, ani w większą dokładność. Teoretycznie można coś takiego kupić za dychę, ale lepiej wyłożyć ~50 zł, żeby otrzymać coś co daje powtarzalne wyniki.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Września 2018, 21:27:25 »
(...) ma accessa, w którym można pięknie wklejać zdjęcia
I który tak pięknie potrafi się rozłożyć, że nie idzie zrobić z nim nic poza przywróceniem poprzedniej działającej wersji z backupu.
Nie demonizujmy. Wszystko może się rozłożyć. Wystarczy robić backupy i upewnić się, że plik nie jest większy od 2GB. Zacząłem od jednej bazy danych a teraz mam podzieloną na władców i kraje. Ale wybór pozostawiam każdemu osobiście.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Co doradzicie początkującemu?
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Września 2018, 08:52:45 »
Nie demonizujmy. Wszystko może się rozłożyć.
Nie demonizuję. Wszystko może się rozłożyć, ale niektóre rzeczy z dużo większym prawdopodobieństwem od innych. Access jest wyjątkowo podatny na psucie się po wielokrotnych zmianach/zapisach, nieporównywalnie bardziej od excela.

 

R E K L A M A
aukcja monet