Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:40:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety Polski królewskiej  (Przeczytany 4890 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Monety Polski królewskiej
« dnia: 10 Września 2018, 10:07:09 »
Wystawiłem na Allegro troszkę monet z okresu Polski królewskiej. Niektóre numizmaty są naprawdę godne uwagi. Zapraszam do oglądnięcia
https://allegro.pl/uzytkownik/Romanczyk?order=m
Qui Non Proficit, Deficit.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Monety Polski królewskiej
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Września 2018, 10:43:32 »
Fajne stany, monetki zacne, szkoda, ze nie ma opcji ,,kup teraz" :)

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Monety Polski królewskiej
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Września 2018, 18:13:20 »
Jak zwykle ładne drobiazgi  :)

Niestety z tego srebrnego grosza SAP 1767, moim zdaniem ktoś wcześniej nieudolnie Panu to M.D.L. wydrapał. :scyth:
Wygląda mi to na amatorską robotę, która pozostawiła więcej niż liczne ślady....
Jak dla mnie, to niepospolita próba fałszerstwa na szkodę drobnych kolekcjonerów zbierających obiegowe stany.
Zawsze to jednak jakaś ciekawostka i z pewnoscią znajdzie swojego amatora  ;D
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Monety Polski królewskiej
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Września 2018, 00:47:49 »
Fajne stany, monetki zacne, szkoda, ze nie ma opcji ,,kup teraz" :)
Jak chyba większość z nas nie lubię jak mi ktoś coś narzuca. Dlatego nie wystawiam monet w opcji „Kup  teraz”. Każdy sam powinien oszacować cenę za jaką chce kupić monetę. A do tego ta adrenalina w końcowych sekundach aukcji…….bazcenne.  ;)
« Ostatnia zmiana: 11 Września 2018, 06:39:55 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Monety Polski królewskiej
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Września 2018, 00:57:13 »
... moim zdaniem ktoś wcześniej nieudolnie Panu to M.D.L. wydrapał...
Kupiłem tego grosza w większym pakiecie jako jedną z wielu popularnych monet. Dopiero w domu przy szczegółowym oglądaniu zakupów stwierdziłem, że jest interesujący. Jeśli ktoś by to zrobił umyślnie na pewno chciałby uzyskać za niego więcej pieniędzy a nie sprzedawać pomiędzy innymi monetami. W 1767 roku zostały wypuszczone do obiegu grosze bez zewnętrznej legendy Rewersu więc opcja z brakującym MDL nie jest niemożliwa. Ale istnieje druga, bardziej prawdopodobna wersja braku tej części legendy. Jest to wada blachy menniczej. Przedstawiam poniżej zdjęcie interesującego nas fragmentu Awersu i Rewersu tej monety. Widać na nim wady blaszki menniczej oraz fragmentu stempla (pionowego boku kwadratu) na pewno nie zrobione umyślnym działaniem. Czy jest to wina stempla, czy wada blaszki menniczej moneta sama w sobie jest interesująca. Wszystkie zdjęcia w moich aukcjach są wysokiej jakości istnieje więc możliwość dokładnego oglądnięcia każdej monety i wyrobienia sobie własnego zdania na ten temat. Moim zdaniem ta „wada” nie jest spowodowana celowym działaniem jakiejś osoby. Mimo to bardzo dziękuję za przedstawienie swojego zdania.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Monety Polski królewskiej
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Września 2018, 01:22:50 »
Zrobiłem jeszcze jeden "eksperyment", nałożyłem brakujące MDL na sprzedawaną monetę. Zaciemnienie blaszki menniczej czyli jakby "wydrapanie" zakryło by tylko część napisu.
Qui Non Proficit, Deficit.

mimarzec

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: Monety Polski królewskiej
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Września 2018, 06:50:23 »
moze rano mam za ostry wzrok ale ja tam bez klopotu widze L i kropke.
niewazne wiec jak wiekszosc napisu znikla skoro czesc widac.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Monety Polski królewskiej
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Września 2018, 08:52:09 »
moze rano mam za ostry wzrok ale ja tam bez klopotu widze L i kropke.
niewazne wiec jak wiekszosc napisu znikla skoro czesc widac.
Oto opis aukcji:
"Grosz w srebrze wybity w 1767 roku dla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odmiana z BEZ WYBITEGO MDL W LEGENDZIE. Znana jest odmiana bez legendy w otoku Rewersu ale odmiana bez MDL nie była notowana. Czy jest to wina wadliwego przygotowania stempla czy wady krążka menniczego trudno powiedzieć, oceną zostawiam Państwu. Zapraszam na inne moje aukcje."
Określiłem w nim dwie możliwości braku napisu.
1. Wadliwie wykonany stempel z pominięciem MDL.
2. Wada krążka menniczego co spowodowało niedobicie stempla.
Są to dwie sugerowane przeze mnie opcje, ale ocenę tej monety pozostawiłem każdemu kto jest nią zainteresowany. Od lat zbieram monety, wiele też sprzedałem (użytkownikom tego Forum też). Jeśli nie jestem czegoś pewny w 100% piszę to oraz ocenę monety pozostawiam zainteresowanym. Oczywiście każdy widzi to co chce i ma swoje zdanie. Nie neguję tego gdyż rzeczowa polemika jest zawsze wskazana. Poniżej prezentuję duże zdjęcie omawianego fragmentu dla wyrobienia sobie opinii przez każdego zainteresowanego.
Qui Non Proficit, Deficit.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Monety Polski królewskiej
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Września 2018, 10:03:16 »
moze rano mam za ostry wzrok ale ja tam bez klopotu widze L i kropke.
niewazne wiec jak wiekszosc napisu znikla skoro czesc widac.

Podzielam zdanie kolegi.Bez  większego zaglebiania się w temat spojrzałem na zestawienie autora i równiez widze tam L i kropke

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Monety Polski królewskiej
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Września 2018, 10:32:52 »
Również podzielam zdanie kolegów.Tytuł aukcji:" NIENOTOWANY BEZ MDL" wprowadza w błąd.
Pozdrawiam. zdzicho

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Monety Polski królewskiej
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Września 2018, 20:19:46 »
... moim zdaniem ktoś wcześniej nieudolnie Panu to M.D.L. wydrapał...
Czy jest to wina stempla, czy wada blaszki menniczej moneta sama w sobie jest interesująca. Wszystkie zdjęcia w moich aukcjach są wysokiej jakości istnieje więc możliwość dokładnego oglądnięcia każdej monety i wyrobienia sobie własnego zdania na ten temat. Moim zdaniem ta „wada” nie jest spowodowana celowym działaniem jakiejś osoby. Mimo to bardzo dziękuję za przedstawienie swojego zdania.

Bardzo dziekuję za więcej dobrych zdjęć oraz za stanowisko, że ocena monety należy do zainteresowanych.
Ze swojej strony dodam, że nie pamiętam bym spotkał na swojej drodze srebrniki z podobnymi wadami bicia.
Jednak nie widziałem wszystkich monet SAP i nie mam monopolu na wiedzę...

Faktem jest, że podobne defekty po obu stronach krążka mogą pośrednio wskazywać na kiepską blachę, która spowodowała spore niedobicie.
Potrafie jednak sobie równiez wyobrazić inny scenriausz, to jest dawnego własciciela tego grosza, który dłubał nim w czymś twardym i w efekcie pokaleczył go mechanicznie. ???
Jak by tego defektu nie oceniać, to jednak (nie tylko mom zdaniem) można zaobserować marne resztki napisu M.D.L. wyłażące spod tych zniszczeń.
Co w efekcie prowadzi do wniosku, że nie jest to nieznana odmiana srebrnika bo napis tam wcześniej był.
Mozna go uznać, za (ewentualnie) ciekawy destrukt, ale to juz sprawa kupującego  :)
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

 

R E K L A M A
aukcja monet