Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:43:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe  (Przeczytany 13232 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« dnia: 18 Września 2018, 21:55:55 »
Dobry wieczór,

Zacznę od tego, że moja wiedza na temat monet z tego okresu jest niemalże zerowa. Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się monetami Powstania Listopadowego i trafiłem na taki egzemplarz:

https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/924/t7t9VX.jpg
5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe


Przyglądając się poniższemu zdjęciu zacząłem się zastanawiać co mogło być przyczyną powstania dziwnych wgłębień na koniu i na hełmie rycerza. Przejrzałem masę zdjęć archiwalnych 5-cio złotówek i ani razu nie zauważyłem czegoś podobnego. Nie wygląda mi to również na przypadkowe uszkodzenie monety. Może to jakaś odmiana o której nie wiem? Chętnie poznam wasze opinie.


Pozdrawiam
Marcin


gumer

  • Gość
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Września 2018, 22:14:24 »
W mojej opinii, to uszkodzenie monety. Inne egzemplarze, wybite tym samym stemplem, nie mają tego wgłębienia.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Września 2018, 22:57:37 »
Odmiana to nie jest.

Jak gumer napisal wczesniej - mozliwe, ze jest to oderzenie.

A moze w czasie bicia, na steplem dostal sie kawalem metalu i spowodowal te wglebienia ? Widac ze slad idzie od helmu przez reke do konia,
Taka moja teoria :-) Jesli chcesz sie pzrekowac to trzeba by zrobic BARDZO duzej rozdzielczosci zdiecia  tego miejsca (300+) i wtedy widac czy jest jednolitosc metalu (jego plyniecia, ktore powstalo w czasie bicia)

Pozdrawiam, Tomek

Pozdrowienia, Tomasz

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Września 2018, 08:06:57 »

A moze w czasie bicia, na steplem dostal sie kawalem metalu i spowodowal te wglebienia ? Widac ze slad idzie od helmu przez reke do konia,


Przychylam się do tej teorii, a ów kawałek metalu wygląda na gwóźdź :)

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Września 2018, 12:20:44 »

A moze w czasie bicia, na steplem dostal sie kawalem metalu i spowodowal te wglebienia ? Widac ze slad idzie od helmu przez reke do konia,


Przychylam się do tej teorii, a ów kawałek metalu wygląda na gwóźdź :)

Gwóźdź chyba nie, bo jeśli moneta ma średnicę 31,5mm, to ta szrama ma około 4mm długości i jakiś ułamek milimetra przekroju.
Być może był to jakiś opiłek metalu.
Co to było, to było, ale na pewno wpadło pomiędzy stempel, a krążek i zostało uwiecznione na wieki.
Doctrina multiplex, veritas una

mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Września 2018, 19:51:52 »
Bardzo dziękuję za wszystkie opinie. Faktycznie, wygląda to na coś co dostało się pod stempel aniżeli miało powstać później jako uszkodzenie mechaniczne. Cała powierzchnia wgłębienia jest pokryta równie starą patyną co sama moneta. No cóż, wygląda na to że będę posiadaczem wyjątkowego egzemplarza ;-).

Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam!

gumer

  • Gość
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Września 2018, 13:09:18 »
Co to było, to było, ale na pewno wpadło pomiędzy stempel, a krążek i zostało uwiecznione na wieki.

Czy takie "wpadnięcie" czegoś pod stempel nie zostawi wgłębienia także na stemplu? Inne monety z tego stempla nie mają żadnych wypukłości. Stemple są oczywiści hartowane, ale mimo wszystko jakiś ślad na nich by został.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Września 2018, 21:02:43 »
Co to było, to było, ale na pewno wpadło pomiędzy stempel, a krążek i zostało uwiecznione na wieki.

Czy takie "wpadnięcie" czegoś pod stempel nie zostawi wgłębienia także na stemplu? Inne monety z tego stempla nie mają żadnych wypukłości. Stemple są oczywiści hartowane, ale mimo wszystko jakiś ślad na nich by został.
Niekoniecznie, to cos moglo tez byc srebrne.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Września 2018, 23:14:04 »
Co to było, to było, ale na pewno wpadło pomiędzy stempel, a krążek i zostało uwiecznione na wieki.

Czy takie "wpadnięcie" czegoś pod stempel nie zostawi wgłębienia także na stemplu? Inne monety z tego stempla nie mają żadnych wypukłości. Stemple są oczywiści hartowane, ale mimo wszystko jakiś ślad na nich by został.

Być może, ale zapewne ślad byłby minimalny i stempel mógł zostać szybko wycofany. To w końcu rok 1831, a nie średniowiecze, więc standardy były wyższe. Ciekawostka. W 1830 r. pracownikiem mennicy warszawskiej został Józef Majnert, słynny fałszerz.
Doctrina multiplex, veritas una

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Września 2018, 15:38:52 »
Ciekawostka. W 1830 r. pracownikiem mennicy warszawskiej został Józef Majnert, słynny fałszerz.

Fakt jest faktem, byl pracownikiem - ale co ma to do tej monety ?
Pozdrowienia, Tomasz

mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Września 2018, 22:15:52 »
A tak przy okazji, zauważyłem że podobny (jeśli chodzi o stan zachowania) egzemplarz będzie dostępny na zbliżającej się akcji GNDM (https://aukcje.gndm.pl/auction/6/category/16057/lot/2669/).

Można by rzec, że równie piękny egzemplarz natomiast cena wywoławcza zwala z nóg ;-). Magia "pudełeczka" czy jednak egzemplarz wyjątkowo dobrze zachowany i mój nie może się z nim równać ;-). Jakie jest wasze zdanie?

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Września 2018, 22:27:59 »
Czy masz tak zwane: "wyrzuty sumienia po zakupie" ?  ;)


Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Września 2018, 22:52:15 »
Wyrzuty sumienia mam za każdym razem, gdy kupuję droższą monetę ;-). Ale prawda jest taka, że patrząc na takie aukcje czuję się szczęśliwszy posiadając (w mojej subiektywnej ocenie) ładniejszy egzemplarz (ah ta patyna...) zakupiony w ZNACZNIE niższej cenie! :-). Swoją drogą ciekaw jestem jaką ocenę dostałby mój egzemplarz ale pewnie nigdy się nie przekonam bo lubię to co mogę dotknąć :-).

mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Września 2018, 11:09:08 »
Czy znane są wam jakieś warte uwagi publikacje nt. Powstania Listopadowego i/lub mennictwa tego okresu (wiem, że zryw nie trwał długo ale odcisnął swój ślad na historii Polski)? W mojej ocenie są to jedne z najpiękniejszych Polskich monet! Jestem pod wielkim wrażeniem detali, szczególnie urzekły mnie monety 3-groszowe i 5-złotowe. To co udało mi się znaleźć to książka "Jerzy Łojek - Szanse Powstania Listopadowego" oraz magazyn "Polski pieniądz przez wieki, Nr. 10"

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Września 2018, 16:20:22 »
Mennica Warszawska: Wladyslaw Terlecki.
Jest tam rozdzial o Powstaniu,

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

 

R E K L A M A
aukcja monet