Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 10:01:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe  (Przeczytany 13260 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Września 2018, 23:46:03 »
Czy znane są wam jakieś warte uwagi publikacje nt. Powstania Listopadowego i/lub mennictwa tego okresu (wiem, że zryw nie trwał długo ale odcisnął swój ślad na historii Polski)? W mojej ocenie są to jedne z najpiękniejszych Polskich monet! Jestem pod wielkim wrażeniem detali, szczególnie urzekły mnie monety 3-groszowe i 5-złotowe. To co udało mi się znaleźć to książka "Jerzy Łojek - Szanse Powstania Listopadowego" oraz magazyn "Polski pieniądz przez wieki, Nr. 10"

Jeśli pyta Pan o publikacje na temat powstania w ogólności, a nie na temat numizmatyki to polecam "Wojnę Polsko-Rosyjską 1830 i 1831" prof. Wacława Tokarza. W mojej ocenie to najlepszy punkt wyjścia do poważniejszego poznania tego powstania.

mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Września 2018, 21:53:25 »
Zanim znajdę/pozyskam materiały, o których Panowie piszą, sięgnąłem do zasobów Internetu. Oto co znalazłem i co mnie zaciekawiło: "Kto tak naprawdę rozpętał powstanie listopadowe - wykład Grzegorza Brauna" (YouTube). Ciekawy wykład i myślę, że kontrowersyjny punkt widzenia na wydarzenia roku 1830.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 058
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Września 2018, 22:58:47 »
niestety ogladnalem to cos :-(

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Września 2018, 20:36:09 »
sięgnąłem do zasobów Internetu.
Jeśli chodzi o internet to dobrze wyważoną stronkę z dużą ilością skanów prasy z epoki znajdzie Pan tutaj: http://dziennikipowstania.pl; jest tam także spory dział bibliograficzny: http://dziennikipowstania.pl/bibliografia

Z Braunem jest ten problem, że o ile posługuje się on faktami historycznymi, o tyle potrafi całkowicie poprzestawiać akcenty, robiąc z przysłowiowej igły widły i pomijając rzeczy naprawdę istotne.


mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: 5 zł 1831 KG, Powstanie Listopadowe
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Września 2018, 23:23:30 »
Znalazłem jeszcze taką pozycję: "R. Janke - Źródła z dziejów mennicy warszawskiej".

 

R E K L A M A
aukcja monet