Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:44:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 2 aukcja Numimarket  (Przeczytany 11419 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 2 aukcja Numimarket
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Września 2018, 10:55:07 »
Te linie "czyszczenia" są na powierzchni tła, dochodzą do postaci i zanikają, znajdując kontynuację z drugiej strony postaci. Tak samo widoczne w zakamarkach między literami, ale już nie na literach.

To ewidentnie moneta wybita czyszczonym stemplem. Padające prostopadle, od góry światło wyeksponowało jedynie te wypukłe rysy.

Damian

1. Kilka drobnych uwag do tego słusznego spostrzeżenia. Nie widziałem tej monety w realu, ale wiele z tych nierówności wygląda jednak na wklęsłe, czyli rysy, nie wypukły ślad na stemplu.
2. Spodziewałbym się po dwudziestowiecznej monecie jednak bardziej porządnego polerowania stempla.
3. Zastanawia mnie użycie określenia "usterka" w tym wypadku. Usterka to według mnie coś, co powstało nieumyślnie, a czyszczenie stempla trudno uważać za działanie nieumyślne.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: 2 aukcja Numimarket
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Września 2018, 11:27:44 »

1. Kilka drobnych uwag do tego słusznego spostrzeżenia. Nie widziałem tej monety w realu, ale wiele z tych nierówności wygląda jednak na wklęsłe, czyli rysy, nie wypukły ślad na stemplu.
2. Spodziewałbym się po dwudziestowiecznej monecie jednak bardziej porządnego polerowania stempla.
3. Zastanawia mnie użycie określenia "usterka" w tym wypadku. Usterka to według mnie coś, co powstało nieumyślnie, a czyszczenie stempla trudno uważać za działanie nieumyślne.
d

Może i znajdzie się lepsze określenie niż "usterka", ale skoro mówimy o podziale umyślne/nieumyślne, to wydaje mi się, (przy założeniu, że są to rysy wypukłe), że zgrubnie wyczyszczono stempel, ale zapomniano, raczej nieumyślnie, o dokonaniu ostatecznego wygładzenia, zostało to przeoczone i stąd taki efekt. Wg mnie można to podciągnąć pod odmianę destruktu, w rozumieniu dopuszczenia do obiegu monety wybitej stemplem, który z takiej czy innej przyczyny nie powinien zostać użyty.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: 2 aukcja Numimarket
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Września 2018, 16:31:32 »
Wg mnie można to podciągnąć pod odmianę destruktu, w rozumieniu dopuszczenia do obiegu monety wybitej stemplem, który z takiej czy innej przyczyny nie powinien zostać użyty.
W tym konkretnym przypadku to ma sens, ale na omawianych monetach możemy zobaczyć sporą ilość różnych skaz: rysy, przebarwienia, obicia rantu, wgniecenia itp.
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: 2 aukcja Numimarket
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Września 2018, 16:47:37 »
Moim zdaniem stan zachowania omawianych monet jest zawyżony przynajmniej o jakieś 2 pkt w skali Sheldona. Jak już wcześniej wspomniałem, tło monet jest bogate w liczne skazy (rysy, przebarwienia, obicia rantu, wgniecenia), ale na zdjęciach rzeczywiście widać połysk menniczy i b. przeciętne lustro w tle.
Marcin

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: 2 aukcja Numimarket
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Września 2018, 06:23:44 »
Cytuj
Jak dla mnie po prostu kolejny dowód na to, że grading taki, siaki czy owaki, z kolekcjonerskiego punktu widzenia jest niewiele wart i tyle. Za to dla biznesu a i owszem - kto będzie patrzył na takie szczegóły - ważne że MS ileś tam, AU ileś tam. Liczę, że kiedyś nastąpi dzień zwrotny w karierze slabów i ludzie zaczną doceniać prawdziwy kontakt z monetą ;)

Też kiedyś tak myślałem, ale teraz widzę, że "nie zawróci się kijem Wisły".
Nowo wchodzący na rynek kolekcjonerzy traktują grading jako podstawowy wyznacznik, a inne opinie się nie liczą, bądź nie są brane pod uwagę.

Prawdziwy kontakt z moneta uważany jest wręcz za profanacje. Świadczą o tym np. liczne komentarze negatywne, jak tylko na filmiku pokarzemy monetę braną za rant gołą ręką (nawet Krzysztof Jurko na swoim profilu zaczął już używać rękawiczek).

Na swoim profilu YouTube mamy filmik o banknotach, gdzie bierzemy je gołymi rękami - spokojnie otrzymaliśmy już z kilkanaście wiadomości od osób zbulwersowanych tą profanacja, a przecież to podstawowy sposób weryfikacji stanu zachowania https://blog.gndm.pl/jak-oceniac-stany-zachowania-banknotow/
Niestety nie dla osób, które rozpoczęły swoją przygodę z numizmatyka w erze gradingu :)

Damian



Oczywiście trudno nie zgodzić się z powyższymi faktami. Grading w pewnym sensie jest "przepustką" (w przypadku starych monet) do kolekcjonowania dla osób bez doświadczenia, czasami ze znikomą wiedzą. Super - tylko, że takie rozwiązanie ma też ogromny minus - często te same osoby nie chcą swojej wiedzy poszerzać, traktując właśnie grading jako wyznacznik wszystkiego. A potem na nic zdadzą się uwagi, że w slabie jest moneta fałszywa lub oceniona w zawyżony sposób. Przecież "oddał monetę do gradingu i wszystko musi się zgadzać!". Taka jest największa pułapka.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: 2 aukcja Numimarket
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Września 2018, 09:00:05 »

Też kiedyś tak myślałem, ale teraz widzę, że "nie zawróci się kijem Wisły".
Nowo wchodzący na rynek kolekcjonerzy traktują grading jako podstawowy wyznacznik, a inne opinie się nie liczą, bądź nie są brane pod uwagę.

Prawdziwy kontakt z moneta uważany jest wręcz za profanacje. Świadczą o tym np. liczne komentarze negatywne, jak tylko na filmiku pokarzemy monetę braną za rant gołą ręką (nawet Krzysztof Jurko na swoim profilu zaczął już używać rękawiczek).

Na swoim profilu YouTube mamy filmik o banknotach, gdzie bierzemy je gołymi rękami - spokojnie otrzymaliśmy już z kilkanaście wiadomości od osób zbulwersowanych tą profanacja, a przecież to podstawowy sposób weryfikacji stanu zachowania https://blog.gndm.pl/jak-oceniac-stany-zachowania-banknotow/
Niestety nie dla osób, które rozpoczęły swoją przygodę z numizmatyka w erze gradingu :)

Damian

Wiadomo, to jest pokolenie lustrzankowe, które monety traktuje jak inwestycje i kiedyś ładowało je w kapsle a teraz mają taki lepszy kapsel, czyli grading.
Z punktu widzenia szerzenia wiedzy numizmatycznej, historii i piękna monet to jest niestety prawdziwa tragedia!!!

Pytanie, czy należy tym chorym trendom ulegać, czy próbować edukować i pokazywać, że w moneta bez kapsla/trumny sprzeda się równie dobrze.
Na dłuższą metę to jest w Państwa interesie, bo tak naprawdę kochający monety kolekcjonerzy są w stanie bić się do upadłego o wymarzony okaz.
Inwestorom wszystko jedno, które złotko lub talarek wpadnie do sakiewki, byle dał zarobić.
jarek

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: 2 aukcja Numimarket
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Września 2018, 09:55:17 »
Oczywiście trudno nie zgodzić się z powyższymi faktami. Grading w pewnym sensie jest "przepustką" (w przypadku starych monet) do kolekcjonowania dla osób bez doświadczenia, czasami ze znikomą wiedzą. Super - tylko, że takie rozwiązanie ma też ogromny minus - często te same osoby nie chcą swojej wiedzy poszerzać, traktując właśnie grading jako wyznacznik wszystkiego. A potem na nic zdadzą się uwagi, że w slabie jest moneta fałszywa lub oceniona w zawyżony sposób. Przecież "oddał monetę do gradingu i wszystko musi się zgadzać!". Taka jest największa pułapka.
Jedno słowo: marketing. I już ludzie mają klapki na oczach. Skoro kilka dużych domów aukcyjnych "lobbuje" grading bo to prestiż, bezpieczeństwo i jakość to ludzie pójdą za tym jak bydło na rzeź.
Nie uwierzyłbym gdybym nie był świadkiem jak durne reklamy kształtują świadomość ciemnych mas. A pracując z ludźmi, którzy wolą zareklamowane gówno (wie pan, widziałam w telewizji reklamę XXX, macie to?) od 2-3x tańszego ale sprawdzonego (lek vs suplement diety) preparatu to już mnie nie dziwi ten pęd do gradingu. A, że numizmatyka to łakomy kąsek dla "nowobogackich" co wrócili np. z Holandii z kieszeniami wypchanymi Eurasami to taki nie będzie się zastanawiał tylko kupi trumienkę bo usłyszy tu i tam, że to dobra inwestycja.
Miejmy nadzieję, że nie pójdzie to w ślepą uliczkę. Nadzieja tym bardziej żywa, że na ostatniej aukcji u "przodownika" gradingu - Niemczyka było sporo monet bez pudełek.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

TomekP

  • Gość
Odp: 2 aukcja Numimarket
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Września 2018, 19:43:00 »
Pierwszy dzień aukcji powoli mija - jak zdobycze forumowiczów?

Ja ustrzeliłem sobie tymfa z 1665 roku https://onebid.pl/pl/auction/476/lot/291/jan-ii-kazimierz-tymf-1666-at-bydgoszcz
Źle opisany ale można to wybaczyć. Jako dodatkowy smaczek można zaznaczyć legendę POLO i ozdboniki przy koronie w postaci kwiatków - to jedyny taki stempel rewersu. W archiwach drugiego nie znalazłem, w MNW nie ma, w MAiE w Łodzi nie ma, w katalogach brak...  :-*

Wcześniej ten sam egzemplarz był oferowany na aukcji PTN-u ale spadł
https://ptn.onebid.pl/auction/35/category/11705/lot/126/

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: 2 aukcja Numimarket
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Września 2018, 00:00:59 »
Pierwszy dzień aukcji powoli mija - jak zdobycze forumowiczów?

Ja ustrzeliłem sobie tymfa z 1665 roku https://onebid.pl/pl/auction/476/lot/291/jan-ii-kazimierz-tymf-1666-at-bydgoszcz
Źle opisany ale można to wybaczyć. Jako dodatkowy smaczek można zaznaczyć legendę POLO i ozdboniki przy koronie w postaci kwiatków - to jedyny taki stempel rewersu. W archiwach drugiego nie znalazłem, w MNW nie ma, w MAiE w Łodzi nie ma, w katalogach brak...  :-*

Wcześniej ten sam egzemplarz był oferowany na aukcji PTN-u ale spadł
https://ptn.onebid.pl/auction/35/category/11705/lot/126/

Przy okazji z aukcji na aukcję poprawił się także stan zachowania z IV na III :)
Tak na serio to gratuluję monety. Takie smaczki najlepiej poprawiają nastrój kolekcjonera.

TomekP

  • Gość
Odp: 2 aukcja Numimarket
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Września 2018, 07:36:27 »
Akurat miałem już ten egzemplarz w rękach przed aukcją PTNu - realny stan to właśnie 3 tylko z wadami blachy więc tu w pełni zgadzam się z opisem numimarketu. :)

 

R E K L A M A
aukcja monet