Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:13:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu jesiennego  (Przeczytany 43711 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #75 dnia: 10 Listopada 2018, 13:52:28 »
kolekcja iovi powoli ale do przodu  a druga moneta, zawsze  zawsze chcialem miec :)
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #76 dnia: 12 Listopada 2018, 20:18:54 »
Zakup z ostatniej chwili.Następny lokator z miejsca kultu dynastycznego przy via Appia.
Konstancjusz.Teraz pozostał mi do zdobycia tylko Galeriusz  ;)
Widok mauzolem podobny jak w monecie Maksymiana.To co bym nazwał fazą pośrednią budowy tego obiektu.
Łatwo nie było ale jest...
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #77 dnia: 12 Listopada 2018, 21:09:31 »
Jeszcze jedno.Czy to RIC VI 252?
Tak została opisana.
Wydaje mi się jednak ,że to jest R a nie  SCARCE.I tu jest pomyłka sprzedawcy.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #78 dnia: 12 Listopada 2018, 22:00:18 »
Cytuj
.Czy to RIC VI 252?
Tak została opisana.

Gratuluję okazu!

Prawdę mówiąc, sam się zastanawiałem czy do niego nie startować, ale ostatecznie zrezygnowałem z powodu słabego awersu, dzięki czemu uniknęliśmy wzajemnej strzelaniny.

Opis zgadza się, jest to moneta odpowiadająca RIC 252. W RIC oznaczenia stopni rzadkości występowania są mocno przestarzałe, więc nie ma się czym za bardzo podniecać, czy posiada przypis "R", czy "S". Zresztą, powołanie się przez sprzedawcę w opisie na szóstą serię emisyjną i określenie SCARCE, może wskazywać na weryfikację u Drosta, wg którego jest to najbardziej powszechnie występujący wariant z mauzoleum ze stołecznej mennicy emitowany dla Konstancjusza (20 znanych autorowi egzemplarzy).

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #79 dnia: 13 Listopada 2018, 13:04:13 »
Dwadzieścia znanych to niedużo a to najpospolitszy wariant.Aż się obawiam czy uda mi się tego Galeriusza zdobyć.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #80 dnia: 13 Listopada 2018, 14:12:45 »
Udało mi się niedawno takiego oto Probusa z bardzo rzadkim i fajnym popiersiem całkiem okazyjnie zdobyć. Liczę po cichu, że uda się usunąć przynajmniej część z tych brązowych plam, ale nawet jeśli nie, i tak jestem bardzo zadowolony.

 OBVERSE: IMP C M AVR PROBVS P F AVG
 REVERSE: RESTITVTOR ORBIS
 BUST TYPE: I8 var. = Radiate, cuirassed and draped bust left, with parazonium placed on left shoulder and holding victory on globe in right hand
 FIELD / EXERGUE MARKS: M[oneta]S[erdicensis]//KAB
 WEIGHT 4.11 / AXIS: / DIAMETER: mm
 RIC: UNLISTED (856 VAR.)
 COLLECTION NO. 1358

 Extremely rare and desirable bust type !!!

 Only 6th specimen of this type known to me.
 

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #81 dnia: 13 Listopada 2018, 15:56:37 »
Ja bym był bardzo ostrożny z doczyszczaniem tych plam. One już są "wklęsłe", a widać tam też paskudną zieleń. Po dotknięciu ten "brąz" może okazać się czerwony i przemieszany z zielono-niebieską "brązową zarazą" i całość zacznie się sypać!
Obawiam się jednak, że ten grynszpan i tak trzeba będzie jakoś zneutralizować...

ZM

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #82 dnia: 13 Listopada 2018, 16:19:30 »
Ja bym był bardzo ostrożny z doczyszczaniem tych plam. One już są "wklęsłe", a widać tam też paskudną zieleń. Po dotknięciu ten "brąz" może okazać się czerwony i przemieszany z zielono-niebieską "brązową zarazą" i całość zacznie się sypać!
Obawiam się jednak, że ten grynszpan i tak trzeba będzie jakoś zneutralizować...

Wiem, że należy zachować dużą ostrożność w przypadku tej monety, ale - jak słusznie wskazałeś - tą zieleń i tak trzeba będzie zneutralizować, więc monetka musi pójść do konserwacji.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #83 dnia: 13 Listopada 2018, 17:13:01 »
Cytuj
Dwadzieścia znanych to niedużo a to najpospolitszy wariant.Aż się obawiam czy uda mi się tego Galeriusza zdobyć.

Spokojnie. Pisząc o dwudziestu znanych egzemplarzach, miałem na myśli wyłącznie monety Konstancjusza Chlorusa i to tylko ze stołecznej mennicy. Dla Galeriusza wygląda to odrobinę lepiej, a mamy przecież jeszcze emisje z mennicy w Ostii.

Powodzenia!

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #84 dnia: 13 Listopada 2018, 17:17:58 »
Cytuj
takiego oto Probusa z bardzo rzadkim i fajnym popiersiem całkiem okazyjnie zdobyć. Liczę po cichu, że uda się usunąć przynajmniej część z tych brązowych plam

Gratuluję ciekawego popiersia, ale samą monetkę oddaj jak najszybciej w ręce któregoś z zaprzyjaźnionych magików od konserwacji. Widać, że ktoś próbował już tam majstrować, ale bardziej wyszło to na maskowanie niż leczenie.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #85 dnia: 13 Listopada 2018, 20:35:19 »
dzieki panu Barnabie upolowałem takiego cudaczka..
jeszcze tylko musze przywyknąć do tych cen aukcyjnych  :D :D :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #86 dnia: 14 Listopada 2018, 08:20:46 »
Gratulacje Panie Pawle! Fajny, głęboko wybity i bardzo ładnie zachowany Probus z błędem na rewersie (ORIES AVG zamiast ORIENS AVG). Rzadko spotyka się tak dobrze i wyraźnie wybitego Sola z Lugdunum, z zachowanymi wszystkimi detalami rysunku.

Do cen aukcyjnych szybko zaś Pan przywyknie. Tak to już jest, że za jakość się płaci :)
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2018, 09:23:19 wysłana przez barnaba »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #87 dnia: 14 Listopada 2018, 08:32:57 »
wrzucac takie monety na strone z probusami ?
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #88 dnia: 14 Listopada 2018, 09:19:05 »
wrzucac takie monety na strone z probusami ?

Chodzi Panu o probuscoins.fr? Jeśli tak, to tam już są trzy egzemplarze ORIES AVG:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=81&reversType=-1&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

Nie wiem zatem, czy Oliva będzie zainteresowany dodać kolejny egzemplarz. Jego priorytetem na obecnym etapie jest dodawanie typów, których w ogóle jeszcze nie ma na stronie (a takich jest jeszcze całkiem sporo, więc jest to zadanie czasochłonne), ale spróbować wysłać mu zdjęcie zawsze Pan może albo poprzez formularz dodania monety na stronie albo bezpośrednio na jego adres e-mailowy wskazany na stronie. Proponuję też przejrzeć Pana kolekcję pod kątem monet, których jeszcze nie ma w bazie probuscoins.fr. Takie na pewno Oliva chętnie doda na stronę z zaznaczeniem, że pochodzą z Pana kolekcji.   

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #89 dnia: 18 Listopada 2018, 09:54:24 »
własnie upolowany
A/ IMP C M AVR PROBVS P AVG, Buste radié et cuirassé de Probus à droite vu de 3/4 en avant. (Code buste Bastien : B)

R/ ROMAE AETERNAE   /-//RZ, Em.2, 7e off., Rome (Roma) assise à gauche dans un temple, tenant une victoire de la main droite et un sceptre de la main gauche. (Type A)

« Ostatnia zmiana: 18 Listopada 2018, 09:57:05 wysłana przez okejos »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet