Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:19:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)  (Przeczytany 4820 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« dnia: 25 Września 2018, 07:34:00 »
Tak zupełnie przypadkowo natrafiłem w związku z groszem górskim (Biblioteka Warszawska III (XXXVII), 1847, s. 575).

Pytanie, czy mamy do czynienia z osobą, która nosiła ze sobą rzymskiego denarka, bo jej się spodobał, czy też z bardziej pragmatycznych powodów (przetopienie?) pozostanie raczej bez odpowiedzi. Natomiast może ktoś zna inne zapisy z podobnego zakresu dotyczące wzmiankowanych pieniążków św. Jana?

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Września 2018, 09:18:54 »
Bardzo ciekawe! Szukałem i nic nie znalazłem.Dlaczego św Jana?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Września 2018, 09:22:49 »
Bardzo ciekawe! Szukałem i nic nie znalazłem.Dlaczego św Jana?
Ludziom kojarzyły niektóre łebki cesarzy z uciętą głową św. Jana na misie, szczególnie widać to u dość powszechnie spotykanego na terenie Polski Hadriana :-)

Oczywiście chodziło mi o takie zapiski jak powyższy, czyli że ktoś nosił denarki albo na coś wydał albo coś tam jeszcze w tym stylu, nie o zapiski o pierwszych numizmatykach polskich, którzy już wtedy działali: http://mnk.pl/images/upload/o-muzeum/wydawnictwa/Notae/TOM%20III_IV/M.%20Mielczarek%20Macieja%20z%20Miechowa%20wiedza%20o%20pieni%C4%85dzu%20antycznym.pdf

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Września 2018, 09:48:16 »
"Znaleziska monet rzymskich miały uwiarygodnić genealogię Polaków"  ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Września 2018, 10:43:11 »
miały uwiarygodnić genealogię Polaków  ;)
Z dwojga narodów Najjaśniejszej Rzeczpospolitej statystycznie to Litwini mieli większego szmyrgla na punkcie rzymskiej genealogii - tak jak Koroniarze odwoływali się do Lecha, Litwini - do Palemona ;-)

http://www.wilanow-palac.pl/mityczne_pochodzenie_rodow_szlacheckich.html

Z piśmiennictwa staropolskiego np.
https://books.google.pl/books?id=_U5RAAAAcAAJ&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false - od strony 156 do 160

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Września 2018, 12:43:22 »
Mnie osobiście zainteresowała nazwa "wacek" dla woreczka/sakwy.
Pamiętam moją babcię nazywającą tak portmonetkę. Inna nazwa, którą pamiętam to "piterek".
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Września 2018, 17:22:03 »
szmyrgla
No dobrze, ale kto Waszmość Pana rodził
Szmyrgiel odziedziczyłem po moich naddziadach z pogranicza podlasko-mazowieckiego :-)

A co do pieniążków św. Jana, musiało być ich całkiem sporo, skoro zasłużyły na osobną ludową nazwę.
Tak się zastanawiam, czy przypadkiem wzmiankowana mieszczka (oraz wielu innych) nie nosiło pieniążków w sakiewce w charakterze świętego medalika. Biorąc pod uwagę nowotestamentowe skojarzenie nazwy, wydaje się to najprostszym wyjaśnieniem zagadki. Trochę na taką interpretację naprowadził mnie taki tekst: "Mieszkańcy miasta [Dukli] i okolicy nosili tzw. pieniążki bł. Jana, czyli medale bite na jego [św. Jana z Dukli] cześć."* - jakkolwiek autor tekstu myli w tym wypadku wszystko ze wszystkim, to akurat sama motywacja noszących wydaje się prawdopodobna.

* http://dukla.bernardyni.pl/archiwum/2013/01/24/zycie-i-dzialalnosc-sw-jana-z-dukli/
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 21:45:20 wysłana przez zenonmoj »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Września 2018, 18:40:32 »
A jeżeli na drugiej stronie był aniołek tzn Wiktoria to świętość była oczywista  ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Września 2018, 20:24:28 »
A jeżeli na drugiej stronie był aniołek tzn Wiktoria to świętość była oczywista  ;)
Wizja bardzo kusząca, ale przydało by się jakieś potwierdzenie z epoki :-) Coś w stylu "Trzeciey niedzieli po ś. Annie kazał x. Powęski przeciwko tym, co pogańskie bałwany noszą na monecie wyobrażone, imieniem pieniążków ś. Jana je nazywując i za cześć niezwykłą im oddają..." ;-)

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Września 2018, 21:10:48 »
https://www.academia.edu/37251821/The_common_people_and_material_relics_of_Antiquity._The_afterlife_of_ancient_coins_in_the_territory_of_present-day_Poland_in_the_medieval_and_modern_period
Jak dla mnie praca jest podobna do poprzednich tego typu opracowań i obraca się w zakresie czystej archeologii (gdyby przetłumaczyć na modny język kongresowy artykuł Kiersnowskiego z WN 2/58 wyszłoby coś bardzo podobnego, a być może znacznie bardziej spójnego). Nietypowe konteksty znalezisk monet rzymskich nie rzucają niestety prawie w ogóle światła na to, jak mogły być one postrzegane/wykorzystywane w okresie od późnego średniowiecza wzwyż. Stąd też moje zaciekawienie źródłami pisanymi, odnoszącymi się do konkretnych sytuacji z rzymską monetą w tle.
« Ostatnia zmiana: 25 Września 2018, 21:12:28 wysłana przez DzikiZdeb »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Września 2018, 18:46:31 »
Tutaj wspomnaino też o konsylium w Bazylei.
Link
Zabawna sprawa ,że i Hiszpanie i  Szwedzi  uważali się za dziedziców Gotów.Argumenty Szwedów w imieniu Eryka Pomorskiego wręcz powalają z nóg..
Hiszpanie ładnie je obalali stwierdzając ,że lodowatej północy po odejściu Gotów pozostali tylko tchórze i niedołędzy. :)
« Ostatnia zmiana: 27 Września 2018, 04:27:58 wysłana przez cancan62 »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Września 2018, 19:28:50 »
Hiszpanie i  Szwedzi  uważali się za dziedziców Gotów.
Szwedzkie ciągoty antyczne ciężko przebić - oni to mieli na najwyższym szczeblu i to do tego stopnia, że królów sobie ponumerowali (chyba w czasach pierwszych Wazów o ile dobrze kojarzę, może za Eryka XIV, wcześniej zapisywali ich jako Eryk Knuttson itp.) razem z bajecznymi władcami Gotów. Stąd też mamy od razu Karola VII i Eryka IX* :-)

* Przed Erykiem IX mają jeszcze dwóch czy trzech nieponumerowanych, którzy faktycznie istnieli, ale czemu nie mają nadanych numerów porządkowych, to już nie wiem.
« Ostatnia zmiana: 26 Września 2018, 19:33:17 wysłana przez DzikiZdeb »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Września 2018, 19:35:50 »
No dobra ale z tymi Gotami pod Troją  żeniącymi się z Amazonkami  już przegięli... ;D
« Ostatnia zmiana: 26 Września 2018, 19:56:07 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mieszczka krakowska - numizmatyk, rok 1560 :-)
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Września 2018, 22:27:39 »
No dobra ale z tymi Gotami pod Troją  żeniącymi się z Amazonkami  już przegięli... ;D
Mniej więcej to samo co pokonany Cezar dający swoją siostrę za żonę któremuś tam Lechowi ;-) Natomiast setki dodatkowych królów to nawet najtężsi Turbosłowanie się nie doliczyli. A Szwedzi i owszem :-) (https://en.wikipedia.org/wiki/Historia_de_omnibus_Gothorum_Sueonumque_regibus). To trochę tak, jakbyśmy teraz jakimś cudem mieli Bolesława XVI Walewskiego (Chrobry miałby na tej liście np. nr VII), koronowanego jako król Polaków, Sarmatów i Lugiów, który dopiero jakiś czas po koronacji zarzucił te antyki w tytule :-) (nie doczytałem, kiedy obecny król Szwecji zarzucił Gotów i Wandalów, ale odbyło się to za jego panowania).

 

R E K L A M A
aukcja monet