Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:12:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o ocenę stanu zachowania.  (Przeczytany 20815 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #30 dnia: 11 Października 2018, 17:31:36 »
Czy jesli moneta ma katalogową wagę, grubość, wielkość możemy domniemywać ze jest oryginalna?
To jest dobry poczatek.

Czy są jeszcze jakieś cechy na które warto zwrócić uwagę?
Nie jest to moj typowy okres.
Tego typu moneta bylaby falszowana przez odlew. Nalezy dokladnie badac powierzchnie szukajac porow oraz waskich zakamarkow szukajac sladow babelkow powietrza.
Napisy maja wtedy zaokraglony ksztalt, nie ma ostrych krawedzi.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Października 2018, 21:15:30 »
Dziękuję raz jeszcze.
Pozdrawiam, Marek.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Października 2018, 23:37:55 »
Mysle, ze na podstawie tych zdjec mozna ocenic awers jako bliski II+/I.
Rewers juz wskazuje na zuzycie na poziomie II. Kolor uniemozliwia dobra ocene powierzchni.
Zalaczylem zdjecia pokazujace typowe miejsca zuzycia.
Jest troche uszkodzenia rantu.

Oczywiscie przy zalozeniu, ze moneta jest prawdziwa.
Dziękuje serdecznie, o taką odpowiedz mi chodziło.

Czy jesli moneta ma katalogową wagę, grubość, wielkość możemy domniemywać ze jest oryginalna?
Czy są jeszcze jakieś cechy na które warto zwrócić uwagę?
Można tak powiedzieć , choć nie zawsze tak jest .
Janek

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #33 dnia: 17 Października 2018, 19:09:40 »
Jeszcze panów pomęczę :)
Co powiecie?
Pozdrawiam, Marek.

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #34 dnia: 17 Października 2018, 19:11:15 »
Cdn
Pozdrawiam, Marek.

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Października 2018, 10:55:53 »
Panowie, mam pytanie dotyczące 5 zł z żaglowcem które pokazalem 2 posty wyżej, a konkretnie, rewersu.
Na wysokosci znaku mennicy, przy rufie statku są , a raczej był wizerunek okienek statku ( kropki), jak widać cześć sie wytarła podczas obiegu.
Czy to dyskredytuje monetę kolekcjonersko, i jaki ma wpływ na ogólną ocenę stanu zachowania?
Moneta bardzo mi się podoba , jednak przegladajac inne w sieci nie zauważyłem tego typu wytarć, stąd nurtuje mnie ta kwestia.
Bedę wdzieczny za wszystkie odpowiedzi, za które z góry dziękuję.
Pozdrawiam, Marek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Października 2018, 11:51:30 »
Powinno pomóc:
stan I - STAN MENNICZY (SM) – stan menniczy dotyczy monet, które nigdy nie były używane jako środek płatniczy i nie noszą żadnych śladów użytkowania. Nie mają żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia.

stan II – ZNAKOMITY (ZN) - dotyczy monet z nieznacznymi uszkodzeniami powstałymi w mennicy w trakcie produkcji lub w czasie transportu, mogą to być także monety przeznaczone do obiegu, lecz wycofane z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań. Powinien być widoczny połysk stempla.

stan III - BARDZO PIĘKNY (BP) - dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu, drobnymi rysami, małymi skaleczeniami brzegu monety.

stan IV - PIĘKNY (P) -dotyczy monet z dość znacznymi śladami zużycia, które nie mają jednak wpływu na czytelność konturów rysunku. Legendy powinny być w pełni czytelne.

stan V - BARDZO DOBRY (BD) - dotyczy monet z bardzo znacznym zużyciem. Pojedyncze litery legendy i niektóre detale rysunku nieczytelne. Nadal można określić monetę, jednak niektórych danych nie można już odczytać. Data może już nie być czytelna, bądź jej część. Znak mennicy może nie być już rozpoznawalny.

stan VI - DOBRY (DB) - dotyczy monet, na których znaczna część rysunku i legendy jest nieczytelna, nie można odczytać legendy (poza jej zarysem); Można określić monetę na podstawie doświadczenia i porównywania z literaturą przedmiotu, także wagi, średnicy, metalu oraz kontekstu znaleziska (w przypadku znalezisk archeologicznych).

stan VII - ZŁY – (Z) - dotyczy monet, których stan uniemożliwia ich jednoznaczną identyfikację.
Zaprezentowana skala jest uniwersalna i dotyczy monet od starożytności do współczesności.

W praktyce aukcyjnej nie występują monety w gorszym niż III stanie zachowania. Sporadycznie oferuje się numizmaty w gorszych stanach (IV i V), ale dotyczy to największych rzadkości, np. podskarbiówek. Skala bardziej nadaje się do określania stanu zachowania monet współczesnych, bitych mechanicznie. Sztywne zastosowanie jej w stosunku do monet XVII w. bądź średniowiecznych mogłoby powodować, że określenia stanu takich monet drastycznie byłyby zaniżone.  
 https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2018, 11:58:56 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Października 2018, 12:24:12 »
Kolego Yoda,
zachęcam do zgłębiania wiedzy na temat stanu zachowania w inny sposób np. poprzez zakup popularnych monet PRL w nieskazitelnym I stanie, bądź też jeżeli masz na to środki to od razu kilka sztuk z II RP. W moim przypadku jak zaczynałem zbierać monety, to jak się później okazało nie miałem pojęcia o stanach ich zachowania. Wiele z nich uważałem za mennicze lub okołomennicze, bo się błyszczały i nie były brudne. Te świecące były jednak prawie zawsze przepolerowane, a te czyste z kolei po prostu wyszorowane. Te które uznałem za "brudne" i nieatrakcyjne często były pokryte patyną i miały piękny rysunek i lustro mennicze. Dopiero obcowanie z coraz większą liczbą monet w coraz lepszych stanach z różnych epok oraz porównywanie ich z tymi przeciętnymi III-kami pozwolą dostrzegać różnice od tych znaczących do subtelnych. Dzięki temu nie raz będziesz w stanie kupić na giełdzie czy "rynku" monetę na pierwszy rzut oka niepozorną, a tak naprawdę niedocenianą, w świetnym stanie i za niewielkie pieniądze. Z drugiej strony wiedza ta uchroni Cię przed zakupem wypolerowanych, oczyszczonych monet lub ze sztuczną patyną, które udają wybitne dobrze zachowane okazy, używanymi do zarabiania pieniędzy na niedoświadczonych kolekcjonerach. Pozdrawiam

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Października 2018, 12:36:49 »
Dziękuje.
Nim zadałem pytanie zapoznałem się z tym watkiem:
http://forum.tpzn.pl/index.php/board,104.0.html
Wynika z niego ze nie ma jakieś stabilnej, usestymatyzowanej skali oceny, bardziej indywidualna ocena konkretnego modelu, dotyczaca monety jako całosci ( róznice w stanie awersu i rewersu) jest pełniejsza, stad moje pytanie o wytarcie na rufie statku, i ogólną ocenę monety w tym wypadku .

Pozdrawiam, Marek.

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Października 2018, 12:40:05 »
Kolego Yoda,
zachęcam do zgłębiania wiedzy na temat stanu zachowania w inny sposób np. poprzez zakup popularnych monet PRL w nieskazitelnym I stanie, bądź też jeżeli masz na to środki to od razu kilka sztuk z II RP. W moim przypadku jak zaczynałem zbierać monety, to jak się później okazało nie miałem pojęcia o stanach ich zachowania. Wiele z nich uważałem za mennicze lub okołomennicze, bo się błyszczały i nie były brudne. Te świecące były jednak prawie zawsze przepolerowane, a te czyste z kolei po prostu wyszorowane. Te które uznałem za "brudne" i nieatrakcyjne często były pokryte patyną i miały piękny rysunek i lustro mennicze. Dopiero obcowanie z coraz większą liczbą monet w coraz lepszych stanach z różnych epok oraz porównywanie ich z tymi przeciętnymi III-kami pozwolą dostrzegać różnice od tych znaczących do subtelnych. Dzięki temu nie raz będziesz w stanie kupić na giełdzie czy "rynku" monetę na pierwszy rzut oka niepozorną, a tak naprawdę niedocenianą, w świetnym stanie i za niewielkie pieniądze. Z drugiej strony wiedza ta uchroni Cię przed zakupem wypolerowanych, oczyszczonych monet lub ze sztuczną patyną, które udają wybitne dobrze zachowane okazy, używanymi do zarabiania pieniędzy na niedoświadczonych kolekcjonerach. Pozdrawiam
Dokladnie tak robię, znajomy ma sklep z numizmatami, spedzam tam sporo czasu na ogladaniu i rozmowach dotyczących monet :)
Zaglowca nabyłem przypadkiem, w innym miejscu, stad zapytanie , a raczej porównanie z oceną własną, czy czegoś się nauczyłem :)
Pozdrawiam, Marek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Października 2018, 13:51:24 »
stan II – ZNAKOMITY (ZN) - dotyczy monet z nieznacznymi uszkodzeniami powstałymi w mennicy w trakcie produkcji lub w czasie transportu, mogą to być także monety przeznaczone do obiegu, lecz wycofane z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań. Powinien być widoczny połysk stempla.

stan III - BARDZO PIĘKNY (BP) - dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu, drobnymi rysami, małymi skaleczeniami brzegu monety.

stan IV - PIĘKNY (P) -dotyczy monet z dość znacznymi śladami zużycia, które nie mają jednak wpływu na czytelność konturów rysunku. Legendy powinny być w pełni czytelne.

stan V - BARDZO DOBRY (BD) - dotyczy monet z bardzo znacznym zużyciem. Pojedyncze litery legendy i niektóre detale rysunku nieczytelne. Nadal można określić monetę, jednak niektórych danych nie można już odczytać. Data może już nie być czytelna, bądź jej część. Znak mennicy może nie być już rozpoznawalny.

Doskonałe źródło informacji. Polecam jednak uwadze ostatni akapit:
Cytuj
Skala bardziej nadaje się do określania stanu zachowania monet współczesnych, bitych mechanicznie. Sztywne zastosowanie jej w stosunku do monet XVII w. bądź średniowiecznych mogłoby powodować, że określenia stanu takich monet drastycznie byłyby zaniżone.
Nie wiem czemu ten wiek XVII, a nie na przykład XVI?
W każdym razie dla monet wieków XVI-XVIII skala powinna być przesunięta, gdzie opisany wyżej stan II staje się niższą częścią stanu I, a III zostaje stanem II i tak dalej.
Taka modyfikowana skala jest bardziej zgodna ze skalą amerykańską, opartą na skali Sheldona.
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2018, 14:02:58 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Października 2018, 14:21:38 »
stan II – ZNAKOMITY (ZN) - dotyczy monet z nieznacznymi uszkodzeniami powstałymi w mennicy w trakcie produkcji lub w czasie transportu, mogą to być także monety przeznaczone do obiegu, lecz wycofane z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań. Powinien być widoczny połysk stempla.

stan III - BARDZO PIĘKNY (BP) - dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu, drobnymi rysami, małymi skaleczeniami brzegu monety.

stan IV - PIĘKNY (P) -dotyczy monet z dość znacznymi śladami zużycia, które nie mają jednak wpływu na czytelność konturów rysunku. Legendy powinny być w pełni czytelne.

stan V - BARDZO DOBRY (BD) - dotyczy monet z bardzo znacznym zużyciem. Pojedyncze litery legendy i niektóre detale rysunku nieczytelne. Nadal można określić monetę, jednak niektórych danych nie można już odczytać. Data może już nie być czytelna, bądź jej część. Znak mennicy może nie być już rozpoznawalny.

Doskonałe źródło informacji. Polecam jednak uwadze ostatni akapit:
Cytuj
Skala bardziej nadaje się do określania stanu zachowania monet współczesnych, bitych mechanicznie. Sztywne zastosowanie jej w stosunku do monet XVII w. bądź średniowiecznych mogłoby powodować, że określenia stanu takich monet drastycznie byłyby zaniżone.
Nie wiem czemu ten wiek XVII, a nie na przykład XVI?
W każdym razie dla monet wieków XVI-XVIII skala powinna być przesunięta, gdzie opisany wyżej stan II staje się niższą częścią stanu I, a III zostaje stanem II i tak dalej.
Taka modyfikowana skala jest bardziej zgodna ze skalą amerykańską, opartą na skali Sheldona.
XVII wiek to tylko przykład w cytacie, jest tam jeszcze wspomniane o średniowieczu :), więc i XVI się wpisuje.
P.S
Coś panowie napiszecie na temat wytartej burty w moim żaglowcu, jak i całej monety? :)
Pozdrawiam, Marek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Października 2018, 16:47:06 »
Cytat: cancan62
Doskonałe źródło informacji. Polecam jednak uwadze ostatni akapit:
Cytuj
Skala bardziej nadaje się do określania stanu zachowania monet współczesnych, bitych mechanicznie. Sztywne zastosowanie jej w stosunku do monet XVII w. bądź średniowiecznych mogłoby powodować, że określenia stanu takich monet drastycznie byłyby zaniżone.
Nie wiem czemu ten wiek XVII, a nie na przykład XVI?
W każdym razie dla monet wieków XVI-XVIII skala powinna być przesunięta, gdzie opisany wyżej stan II staje się niższą częścią stanu I, a III zostaje stanem II i tak dalej.
Taka modyfikowana skala jest bardziej zgodna ze skalą amerykańską, opartą na skali Sheldona.
Tutaj    https://www.numizmatyka24.pl/stany-monet.php  piszą,że"Jest to skala uniwersalna, dotycząca zarówno monet starożytnych jak i najnowszych." ale:"Oceniając monety szczególnie te stare, należy pamiętać, że na ogólną opinię o jakości monety ma nie tylko stan zachowania, ale również jakość bicia. Są to dwie zupełnie różne sprawy. Stan zachowania opisuje nam w jakim stopniu moneta zmieniła swój wygląd od momentu opuszczenia mennicy. "
Kolekcjoner specjalizujący się w jakiejś dziedzinie doskonale wie jak wyglądają monety mennicze z XVII wieku i starsze.Problem w tym,że takich monet jest ekstremalnie mało/szczególnie zdawkowych/,a popyt wzrasta.Sprzedawcy kombinują jak koń pod górę aby popyt zaspokoić cudownie zmieniając stany obiegowe w mennicze wspomagani przez firmy gradingowe.Specjalista tego nie kupi ale" inwestor" jak najbardziej.Na naszych oczach Kłam­stwo pow­tarza­ne ty­siąc ra­zy sta­je się prawdą.  :(  Niżej przykład.Jeśli moneta w pudelku ma MS,to jak ocenić te niżej?
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2018, 18:57:46 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam. zdzicho

medieval K

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #43 dnia: 20 Października 2018, 17:14:05 »
To według takiej skali gradingu  to ten poniżej musiałby mieć MS 65 ;)

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Prośba o ocenę stanu zachowania.
« Odpowiedź #44 dnia: 20 Października 2018, 17:28:32 »
Tak, tak MS 65 maxxx świat super ekstra mega.
A pytanie należałoby zadać tej firmie.

 

R E K L A M A
aukcja monet