Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:19:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytanie o Gordiana  (Przeczytany 3700 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Pytanie o Gordiana
« dnia: 01 Października 2018, 13:36:49 »
Witam,

Do mojej kolekcji dołączył ostatnio taki antoninian Gordiana, średnica 25/21 mm i waga, która mnie mocno niepokoi, a mianowicie jedyne 2,10 g ! Ogólnie wg mnie moneta trzyma styl, zresztą jest dość popularna, jaki może być powód tak niskiej masy, bliższej raczej denarowi? Z góry dziękuję za wszelkie opinie.

Pozdrawiam

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Października 2018, 14:20:40 »
Witam,

Do mojej kolekcji dołączył ostatnio taki antoninian Gordiana, średnica 25/21 mm i waga, która mnie mocno niepokoi, a mianowicie jedyne 2,10 g ! Ogólnie wg mnie moneta trzyma styl, zresztą jest dość popularna, jaki może być powód tak niskiej masy, bliższej raczej denarowi? Z góry dziękuję za wszelkie opinie.

Pozdrawiam

Waga faktycznie niska, ale przy biciu monet al marco takie okazy czasem się zdarzają. Proszę się zatem nie niepokoić, bo monetka stylistycznie jest ok. Zresztą całkiem ładnie zachowana!

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Października 2018, 15:08:51 »
Dziękuję :)

Staram się, aby monetki w kolekcji, jeśli nie są rzadkie, były choć miłe dla oka i w pełni czytelne  ;)

Pozdrawiam

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Października 2018, 15:38:59 »
Staram się, aby monetki w kolekcji, jeśli nie są rzadkie, były choć miłe dla oka i w pełni czytelne  ;)

Słuszna reguła, którą można, a nawet należy polecić każdemu kolekcjonerowi!

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Października 2018, 21:12:45 »
Nie mam nic monecie stylistycznie do zarzucenia i zakładam, że jest oryginalna - ale waga 2,1 g to zdecydowanie za mało na zwykłe al marco. Przecież równolegle tłuczono denary o znacznie niższej (specjalnie nie piszę dwukrotnie, bo tu zdania uczonych są podzielone) wartości, które średnio ważyły koło 3 g (nie znalazłem średniej dla Gordiana III, ale dla Aleksandra Sewera Duncan-Jones podaje 3,09 g). Wydaje się, że podstawowa staranność w przygotowaniu krążków pod antoniniany (a na takim wybito tę monetę, zastawiałem się chwile nad krążkiem denarowym, ale to nie to) powinna nie dopuszczać do wybicia egzemplarzy lżejszych od denarów. Jeśli już to się stało, to raczej dlatego, że chłopaki z mennicy postanowili sobie dorobić na boku, a nie dlatego, że pozostałe monety były tak ciężkie, że średnia ze wszystkich dochodziła do nominalnych 4-4,5 g (niestety nie znalazłem żadnej sensownej publikacji na temat średniej wagi antoninianów Gordiana ani widełek opracowanych na podstawie znanych egzemplarzy).

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Marca 2019, 22:32:36 »
Witam

Ostatnio mam (nie)szczęście do lekkich monet. Tym razem trafił się denar Gety, jego waga to 2,33 g przy średnicy 19 mm. Także ten egzemplarz wydaje mi się poprawny stylistycznie i nie najgorzej zachowany, jednak chciałbym, abyście wyrazili swoje opinie. Po przejrzeniu części zasobów internetowych stwierdzam, że waga powinna oscylować raczej koło 3,2 g.

Pozdrawiam

Philippvs

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Kwietnia 2019, 13:51:43 »
Po zdjęciach poznaje, że to monety od alegrowicza "agajagaa". Obserwuję jego aukcje; systematycznie się pojawiają. Mimo 100% pozytywnych opinii (228), to włącza mi się lampka ostrzegawcza. Daje dokładne opisy monet, ale pomija wage i średnice. Poza tym handlując od dawna monetami, powinien dać jakieś informacje o sobie na stronie "O sprzedającym". Z wyglądu nie jestem w stanie ocenić, bo się nie znam. Pewnei dużo osób kojarzy jego aukcje z Allegro, więc mogłoby się wypowiedzieć i w razie co rozwiać moje wątpliwości.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Kwietnia 2019, 22:37:01 »
Ja nie widzę w tych monetach nic podejrzanego. Waga obu monet faktycznie niska, w przypadku Gordiana wręcz drastycznie niska, ale świadczy to tylko o tym, że kontrola jakości w mennicach w III wieku pozostawiała dużo do życzenia.
Dla przykładu antoninian Gordiana z bieżącej aukcji ebay -2,27 gr:  https://www.ebay.pl/itm/020-Roman-Silver-Coin-GORDIAN-III-AR-Antoninianus-Rome-Emperor-stg-aVF/202641281324?hash=item2f2e5c912c:g:C38AAOSwWKpcoSiC
Denar Gety z aukcji Agory - 2,57 gr : https://www.acsearch.info/search.html?id=5195415
« Ostatnia zmiana: 02 Kwietnia 2019, 22:43:12 wysłana przez Julek C »

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Kwietnia 2019, 23:38:45 »
Wg mnie obie monety są ok, a co do wagi... no cóż najpewniej jak już wcześniej napisali poprzednicy - ktoś sobie dorabiał na boku, złodziejstwo jest równie stare jak prostytucja. Dodatkowo sami rządzący wymagali aby z jak najmniejszej ilości srebra stworzyć jak najwięcej monet (przeciętna waga denarów z tego okresu to 2.5-3.5g, co nie znaczy, że nie klepali i lżejszych). Sam mam co najmniej kilka denarów Sewerów w wadze ok 2,30 i nie mam żadnych co do nich obiekcji, wszystkie też zakupione u uznanych sprzedawców.
« Ostatnia zmiana: 02 Kwietnia 2019, 23:52:20 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Philippvs

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Kwietnia 2019, 10:11:56 »
Czyli rozumiem, że od czasów Sewerów nie trzeba tak bardzo przejmować się wagą i do 2g można akceptować, jeśli wszystko inne wskazuje na oryginał. A jak ma się sytuacja z wcześniejszymi okresami? Jaką można przyjąć tolerancje wagi?

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Kwietnia 2019, 19:55:22 »
Czyli rozumiem, że od czasów Sewerów nie trzeba tak bardzo przejmować się wagą i do 2g można akceptować, jeśli wszystko inne wskazuje na oryginał. A jak ma się sytuacja z wcześniejszymi okresami? Jaką można przyjąć tolerancje wagi?

Witam.Kolega strasznie ortodoksyjnie podchodzi do wagi monet rzymskich. Proszę pamiętać że monety te były bite ręcznie w ilościach które ponownie osiągnięto w czasach nowożytnych. Przyjmując że w Brytanii w okresie Sewerów stacjonowały trzy legiony w sumie 18000 tys żołnierzy ,którym to cesarz (nie tylko im,całej armii :)) Sewer hojną ręką podwyższył żołd do 500 denarów rocznie,co daje zawrotną sumę 9 000 000 denarów razy 3,43g,daje to jakieś 30 ton srebra!!!rocznie w samej peryferyjnej Brytanii,    a przecież armia liczyła ok 150 000 ludzi i drugie tyle wojsk pomocniczych.Żeby zaspokoić potrzeby armii w tym okresie trzykrotnie dewaluowano denara poprzez zmniejszenie ilości srebra w monecie do ok 50%,co za tym idzie na pewno przestano pilnować wagi zyskując jeszcze bardziej na zdewaluowanej walucie,denar stał się typowym pieniądzem kredytowym.Oczywiście wcześniej też ratowano kasę państwową ,czy bardziej cesarską, psuciem pieniądza ,np. za panowania Marka Aureliusza ,ale nie tak dużą skalę.Wiąże się to z lepszym stanem gospodarki,mniejszym żołdem wypłacanym wojsku itp. Kolejna sprawa to utrzymanie reżimu technicznego przy  ręcznym wybijaniu milionowych emisji,pozyskiwanie kruszcu do emisji -produkcja srebra,a w końcu może w niewielkim stopniu nieuczciwość ludzi zatrudnionych przy produkcji monet.Proszę zauważyć że tylko w krótkich okresach historii rzymskiej monety trzymały wagę i zawartość kruszcu,w większości dziejów bywało inaczej.Pana monetki są ok,pozdrawiam Piotr

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Kwietnia 2019, 21:30:47 »
Witam

Dzięki Panowie za wyjaśnienia i udział w dyskusji, po prostu ten Gordian to pierwszy przypadek w mojej kolekcji o tak niestandardowej wadze, a nabyty niedługo potem Geta zapalił jakąś lampkę, czy przypadkiem nie jestem zbyt słabo opatrzony ze stylistyką monet z okresu początków III w. :-[

Pozdrawiam

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Stycznia 2021, 23:50:11 »
Witam,

Proszę o opinię w kwestii kolejnego denara, tym razem Julia Domna, waga wzorowa bo 3,43 g, jednak im dłużej na nią patrzę tym bardziej zastanawiam się czy nie jest odlewana, choć np. brak litery I na rewersie może świadczyć właśnie o biciu i zapchaniu stempla... Moneta jest oczywiście ze srebra, w miejscach pęknięć nie przebija inny kolor. Przepraszam za jakość zdjęć, mam jednak nadzieję, że wystarczą do oceny.
 
Pozdrawiam

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Pytanie o Gordiana
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Stycznia 2021, 12:39:08 »
Według mnie denarek jest ok.
Jeśli są jakieś wątpliwości to można popatrzeć na niego pod mikroskopem , wtedy wszystko wyjdzie.  ;)
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet