Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
19 Grudzień 2018, 08:24:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pytanie o Gordiana  (Przeczytany 358 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
bandit
Użytkownik
**
Poland Poland

« : 01 Październik 2018, 12:36:49 »

Witam,

Do mojej kolekcji dołączył ostatnio taki antoninian Gordiana, średnica 25/21 mm i waga, która mnie mocno niepokoi, a mianowicie jedyne 2,10 g ! Ogólnie wg mnie moneta trzyma styl, zresztą jest dość popularna, jaki może być powód tak niskiej masy, bliższej raczej denarowi? Z góry dziękuję za wszelkie opinie.

Pozdrawiam

* febb23f5418eaf7892e89fe81ede.jpg (925.88 KB, 2560x2153 - wyświetlony 24 razy.)

* ec5d279847c9b6ee1adfbdb52504.jpg (855.41 KB, 2560x2170 - wyświetlony 30 razy.)
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #1 : 01 Październik 2018, 13:20:40 »

Witam,

Do mojej kolekcji dołączył ostatnio taki antoninian Gordiana, średnica 25/21 mm i waga, która mnie mocno niepokoi, a mianowicie jedyne 2,10 g ! Ogólnie wg mnie moneta trzyma styl, zresztą jest dość popularna, jaki może być powód tak niskiej masy, bliższej raczej denarowi? Z góry dziękuję za wszelkie opinie.

Pozdrawiam

Waga faktycznie niska, ale przy biciu monet al marco takie okazy czasem się zdarzają. Proszę się zatem nie niepokoić, bo monetka stylistycznie jest ok. Zresztą całkiem ładnie zachowana!
bandit
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #2 : 01 Październik 2018, 14:08:51 »

Dziękuję Uśmiech

Staram się, aby monetki w kolekcji, jeśli nie są rzadkie, były choć miłe dla oka i w pełni czytelne  Mrugnięcie

Pozdrawiam
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #3 : 01 Październik 2018, 14:38:59 »

Staram się, aby monetki w kolekcji, jeśli nie są rzadkie, były choć miłe dla oka i w pełni czytelne  Mrugnięcie

Słuszna reguła, którą można, a nawet należy polecić każdemu kolekcjonerowi!
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #4 : 01 Październik 2018, 20:12:45 »

Nie mam nic monecie stylistycznie do zarzucenia i zakładam, że jest oryginalna - ale waga 2,1 g to zdecydowanie za mało na zwykłe al marco. Przecież równolegle tłuczono denary o znacznie niższej (specjalnie nie piszę dwukrotnie, bo tu zdania uczonych są podzielone) wartości, które średnio ważyły koło 3 g (nie znalazłem średniej dla Gordiana III, ale dla Aleksandra Sewera Duncan-Jones podaje 3,09 g). Wydaje się, że podstawowa staranność w przygotowaniu krążków pod antoniniany (a na takim wybito tę monetę, zastawiałem się chwile nad krążkiem denarowym, ale to nie to) powinna nie dopuszczać do wybicia egzemplarzy lżejszych od denarów. Jeśli już to się stało, to raczej dlatego, że chłopaki z mennicy postanowili sobie dorobić na boku, a nie dlatego, że pozostałe monety były tak ciężkie, że średnia ze wszystkich dochodziła do nominalnych 4-4,5 g (niestety nie znalazłem żadnej sensownej publikacji na temat średniej wagi antoninianów Gordiana ani widełek opracowanych na podstawie znanych egzemplarzy).
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM