Aktualności: TRWAJĄ WYBORY DO TRIUMWIRATU XV KADENCJI !!!

• 12 Kwiecień 2021, 05:55:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Warszawscy sprzedawcy rzymskich falsów na allegro  (Przeczytany 20153 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pribislav

• Użytkownik
  • **
Odp: Warszawscy sprzedawcy rzymskich falsów na allegro
« Odpowiedź #195 dnia: 04 Kwiecień 2021, 00:18:44 »
Coś takiego mają napisane na tych swoich aukcjach:
"Firma gwarantuje autentyczność sprzedawanych przedmiotów - istnieje możliwość wystawienia stosownego certyfikatu."
Czy ktoś się orientuję co grozi za wystawianie fałszywych certyfikatów ?

Generalnie raczej nic nie grozi. Kodeks karny ściga fałszowanie dokumentów, a nie ogólnie sporządzanie dokumentów o nieprawdziwej treści. To ostatnie jest karalne w ściśle określonych sytuacjach, jak na przykład napisanie nieprawdy w opinii biegłego sporządzonej dla sądu.
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2021, 00:31:42 wysłana przez pribislav »

Bebek2006

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Legitymacja: TPZN nr 122
  • Zainteresowania: Cesarstwo Rzymskie
« Odpowiedź #196 dnia: 04 Kwiecień 2021, 17:56:10 »
Dziękuję za rozjaśnienie sytuacji.  ;)
Pozdrawiam - Karol

Hermogenes

• Stały bywalec
    • TWNA na Facebooku
« Odpowiedź #197 dnia: 10 Kwiecień 2021, 15:04:28 »
Drodzy Koledzy,

sądzę, że sklep może śmiało wystawiać dowolne certyfikaty. Nie ma w Polsce ustawowego wzorca certyfikatu autentyczności czy to monet antycznych, czy innych przedmiotów. Jako ekspert PTN w zakresie mennictwa antycznego bywam proszony o wystawienie certyfikatów autentyczności. Jednak zastrzegam zawsze, że Towarzystwo wzorców takowych certyfikatów nie opracowało, wobec czego mogę poświadczać oryginalność jedynie jako ja na formularzu wg mojego wzoru i z moim, rzecz jasna, podpisem. To samo może zrobić Archaizer, a gdy ktoś do nich wróci z pretensjami, odpowiedzą, że byli pewni autentyczności i certyfikat wystawili bona fide. Niestety... Swoją drogą dziwne jest to, że właściciele chwalą się zakładce "O nas" tradycjami sięgającymi Bolesława Podczaszyńskiego, a nigdzie nie chcą zdradzić własnych personaliów. Nazwisk właścicieli nie ma też w zakładce "Kontakt". Cóż, mnie firma, której właściciele, ponoć pasjonaci, nie chcą się przedstawić, zdecydowanie nie przekonuje do zakupów ani powierzenia im czegoś w komis.

Pozdrawiam serdecznie

Bartosz Awianowicz

kotek555

• Stały bywalec
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2021, 15:41:21 wysłana przez kotek555 »

Hermogenes

• Stały bywalec
    • TWNA na Facebooku
« Odpowiedź #199 dnia: 10 Kwiecień 2021, 16:46:50 »
Jeż znalazłem spółkę w KRS. Niemniej dla mnie znamienne jest, że jej właściciele na stronie własnej firmy postanowili pozostać anonimowi.

Pozdrawiam

B.A.

husyta74

• Stały bywalec
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
« Odpowiedź #200 dnia: 10 Kwiecień 2021, 17:25:00 »
Wielka szkoda. Można chyba odtrąbić ostateczny upadek działu starożytnego na forum.

Skąd ten pesymizm? Ja tu widzę sporo kolekcjonerów antyku i całkiem liczne dyskusje...
A co mają powiedzieć miłośnicy np. średniowiecza?  :-\ ;D

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

konosament

• Stały bywalec
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
« Odpowiedź #201 dnia: 10 Kwiecień 2021, 17:46:47 »
Coś takiego mają napisane na tych swoich aukcjach:
"Firma gwarantuje autentyczność sprzedawanych przedmiotów - istnieje możliwość wystawienia stosownego certyfikatu."
Czy ktoś się orientuję co grozi za wystawianie fałszywych certyfikatów ?

Generalnie raczej nic nie grozi. Kodeks karny ściga fałszowanie dokumentów, a nie ogólnie sporządzanie dokumentów o nieprawdziwej treści. To ostatnie jest karalne w ściśle określonych sytuacjach, jak na przykład napisanie nieprawdy w opinii biegłego sporządzonej dla sądu.

Tylko częściowo ma Pan rację, bo zawsze powstaje problem oszustwa albo usiłowania oszustwa. Myślę, że tego sprzedawcę to powinno spotkać, bo nie jest wiarygodne, że profesjonalista myli się względem wszystkich albo prawie wszystkich wystawianych przez siebie monet. Niestety problemem tutaj będzie raczej postawa organów ścigania - złożenie zawiadomienia spowoduje, że co najwyżej przesiedzę pół dnia na Policji, a nikomu nie będzie się chciało powołać biegłego i i tak będzie odmowa wszczęcia. W zasadzie jest poważny problem, żeby zakończyć taką działalność :(

borsuk1977

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
« Odpowiedź #202 dnia: 10 Kwiecień 2021, 18:45:53 »
Wielka szkoda. Można chyba odtrąbić ostateczny upadek działu starożytnego na forum.

Skąd ten pesymizm? Ja tu widzę sporo kolekcjonerów antyku i całkiem liczne dyskusje...
A co mają powiedzieć miłośnicy np. średniowiecza?  :-\ ;D

Pozdrawiam,
Waldek

Szczerze powiedziawszy to upadek może nie ale zważywszy na to ile postów w dziale antycznym było wcześniej, a ile jest aktualnie, to jednak należy zwrócić uwagę na dość istotny jego regres i faktyczne przeniesienie na wspomniane wcześniej forum amerykańskie.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

R E K L A M A
aukcja monet