Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:14:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mennictwo wschowskie  (Przeczytany 7251 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Mennictwo wschowskie
« dnia: 09 Października 2018, 08:59:15 »
Ukazała się pozycja pod takim właśnie tytułem: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=44573
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpnia 2020, 09:17:33 wysłana przez DzikiZdeb »

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Października 2018, 22:00:18 »
Jest możliwość nabycia tej pozycji taniej, a nawet z autografem Autora. Jeśli ktoś jest zainteresowany, proszę o info na priv.
Doctrina multiplex, veritas una

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Października 2018, 22:09:14 »
Na WCN jest taniej (znacznie). Z niecierpliwością czekam na to aż książka do mnie dojdzie. Zastanawiam się jak Autor broni tych rewelacji o działalności mennicy wschowskiej za JK. Są pewne symptomy, że obronić będzie się ciężko (ostatnia prezentacja na GNDM).

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Października 2018, 22:27:59 »
Ja mam na myśli właśnie w tej cenie, ale z autografem Autora.
Doctrina multiplex, veritas una

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Października 2018, 22:28:41 »
Obroni się
Doctrina multiplex, veritas una

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Października 2018, 22:49:37 »
Rozumiem, że zna Pan Autora i pewne rzeczy może być ciężko przyjąć. Poczekam na książkę nim cokolwiek napiszę. Intryguje mnie, oprócz szeregu monet wschowskich Jana Kazimierza, nazewnictwo. Według spisu treści przedmiotem badań są " królewskie monety". Przeczy to treści samych monet, gdzie znajdziemy zwykle coś w stylu: "MONET NOVA ARG REG POL" czyli skrócenia z łacińskiego określenia moneta nowa królestwa polskiego. To skąd nagle te monety królewskie?

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Października 2018, 23:05:38 »
Samemu nie będąc obeznanym z tematyką mennictwa wschowskiego choćby w minimalnym stopniu, chciałbym się podzielić refleksją po wykładzie autora książki na sesji wykładów przed aukcją GNDM. Autor rozpoczął swoją prezentację od podkreślenia, że książka była efektem jego wielkiej miłości do miasta Wschowy. W moim odczuciu ten wstęp oddaje ducha późniejszej prezentacji. Odniosłem wrażenie, że autor z sympatii do wschowskiej mennicy chce jej przypisać możliwie wiele emisji. Charakterystyczne było w tym względzie stwierdzenie o jednej z monet, że nie można wykluczyć jej wschowskiego pochodzenia. Uważam, że jest wielką sprawą doprowadzić swoją pasję do momentu w którym można wydać podsumowującą ją książkę. Sam tego nie osiągnąłem. Nie mniej jednak obawiam się o to ile w książce jest miłości do Wschowy, a ile naukowej analizy.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Października 2018, 23:32:55 »
Owszem, mam wiedzę co do ogromu pracy, jaką autor włożył w zebranie i analizę materiałów.
Niestety w zakresie mennictwa JK nie pogadamy, bo jest mi kompletnie obcy. Mogę dyskutować w temacie mennictwa Wschowy w okresie ZIIIWazy bo tu poruszam się w miarę przyzwoicie.
Doctrina multiplex, veritas una

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Października 2018, 09:51:01 »
Owszem, mam wiedzę co do ogromu pracy, jaką autor włożył w zebranie i analizę materiałów.
Niestety w zakresie mennictwa JK nie pogadamy, bo jest mi kompletnie obcy. Mogę dyskutować w temacie mennictwa Wschowy w okresie ZIIIWazy bo tu poruszam się w miarę przyzwoicie.
Pan zauważy, że pisałem o mennictwie JK a nie o książce jako całości. Sam uważam, że na pewno Autor w trzech innych rozdziałach przedstawił rzetelny i oryginalny materiał, jednak obawiam się, że inaczej jest z rozdziałem czwartym.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Października 2018, 20:42:03 »
Po przeglądnięciu rozdziału o JK niestety moje obawy potwierdziły się, a w zasadzie jest gorzej niż myślałem. Mój komentarz odnosi się tylko do okresu JK. Wygląda to mniej więcej tak jak opisał jmskelnik. Autor chyba obrał sobie za cel przypisanie jak największej liczby monet mennicy wschowskiej. Dawno nie czytałem tak spekulatywnej książki. Nawet dla tymfów Autor gimnastykuje się, żeby przypisać jakieś Wschowie. W tym przypadku Autor powołał się na informację pewnego historyka po czym stwierdził, że innych dowodów nie ma, więc musi być to prawda. A np. Rybarski? Akurat co do Tymfów wiadomo, gdzie i ile ich wybito! Znane są szczegółowe rachunki mennic złotówkowych, gdzie krytyka źródeł? Autor na podstawie składu skarbu z XIX wieku, z  terenu mennicy Buscha, zawierającego boratynki przypisuje produkcję boratynek Wschowie. Praca C. Wolskiego jest do poprawki? Autor ignoruje dowody w postaci samych monet. Jest Mu kompletnie obojętny styl rytownika stempla, żongluje zdjęciami monet z innych mennic w bliżej nieokreślonym kontekście np. pokazuje trojaka krakowskiego z 1662, pisząc o mennictwie poznańskim, w książce o mennictwie wschowskim. Aż trudno dalej cokolwiek komentować. W zakresie mennictwa Jana Kazimierza książka ta nie stanowi przyczynku do wiedzy, jest wręcz szkodliwa dla numizmatyki ze względu na niebywały poziom spekulacji. Zastanawiam jakie uwagi krytyczne do tego działu miał Recenzent. Może On umiałby odpowiedzieć na pytanie: czym są monety królewskie i czym się różnią od koronnych?

Moja krytyka nie dotyczy innych rozdziałów, których jeszcze nie czytałem.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Października 2018, 21:24:26 »
Może On umiałby odpowiedzieć na pytanie
Profesor Paszkiewicz regularnie udzielał się na byłym cafe allegro. Może ktoś bliżej z nim współpracujący przekonał by go, żeby zajrzał czasem do nas?

zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Sierpnia 2020, 01:36:38 »
Panie Jacku, proszę o przeniesienie wątku do działu Literatura.

Jednocześnie proszę Panów o większe angażowane się porzucając kumoterstwo w temat recenzji literatury wydanej w przeszłości. Jako nowy narybek błądzę wśród wydanych pozycji przyjmując coś co jest z palca wyssane za pewnik.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Sierpnia 2020, 01:46:44 »
Drogi Panie, temat sprzed dwóch lat. Nawet link nie działa. Chyba nie warto kruszyć kopii.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Sierpnia 2020, 02:23:47 »
Panie Jacku, jeśli chodzi o literaturę to zawsze warto rzucić rękawicę...

Pozycja wisi w PTN w cenie promocyjnej i uważając forum TPZN za opinotwórcze to tu szukam recenzji a nie Pudelku.Skoro szukam ja szukają też inni.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Sierpnia 2020, 07:33:47 »
Ja się co do tej książki zgadzam j jmskielnik. Za dużo milosci. Czasem wręcz ślepej.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

 

R E K L A M A
aukcja monet