Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:26:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mennictwo wschowskie  (Przeczytany 7253 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Sierpnia 2020, 09:20:31 »
Nawet link nie działa.
Link poprawiłem (wdrożyli nowy system, więc musiało się coś pomieszać).

Do samej książki nie mam żadnych uwag, wstawiłem temat aby rozruszać forum pod kątem omawiania nowych pozycji literatury. Niestety nie jest z tym najlepiej, często jest tak, że nawet ważne wydawały by się książki nie znajdują tutaj żadnego komentarza.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Sierpnia 2020, 10:01:52 »
Moje spostrzeżenie jest takie, że najprawdopodobniej mało kto czyta książki. W konsekwencji nie ma komu recenzować.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Sierpnia 2020, 11:02:17 »
Myślę, że problem jest inny. Mało kto chce pisać recenzję, bo musiałby napisać sporo krytycznych uwag o tej książce. W konsekwencji Autor mógłby poczuć się mało komfortowo a jak wiadomo, nawet i z tego wątku, środowisko jest hermetyczne i trudno pisać negatywnie nt. dzieła kolegi, którego się zna osobiście. Tą "przykrość" powinien Autorowi zrobić recenzent, teraz to już musztarda po obiedzie.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Sierpnia 2020, 11:48:37 »
Jak dla mnie istnieje jeszcze jeden problem w przypadku recenzowania książek naukowych. Żeby dobrze zrecenzować książkę naukową trzeba znać się na temacie, który jest opisywany w książce. Co z tego jeśli dobrze opiszę książkę, jeśli zawiera ona błędy  merytoryczne, których nie byłem w stanie zauważyć ?
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Sierpnia 2020, 15:51:26 »
Panie Adamie, na forum jest tylu aktywnych członków z wiedzą na temat mennic i monet że wspólnie każdą pozycję potrafiliby w przyjemnej do czytania formie rozłożyć na części pierwsze i wypunktować ewentualne nieścisłości.Bardziej się schylam ku stwierdzeniu kolegi Optimusa że jednak ważniejszą rolę odgrywa tu delikatne kumoterstwo. Przykładem może być Pana katalog. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić by kolega modsog mógłby napisać o nim cos niepochlebnego a właśnie na jego opinii w tej kwestii zależałoby mi najbardziej.
Zupełnie inna para kaloszy to dostępność literatury...Katalogi Pana Kopickiego, nawet jeśli są nie do końca aktualne to jednak raczej są trzonem polskiej numizmatyki z których korzystają wszyscy przy opisywaniu monet. Jeśli już pojawiają się na aukcjach to trzeba głęboko sięgnąć do kieszeni by je zakupić. Na forum mamy członków PTN. Czy na zebraniach nie pojawia się wątek braku tych pozycji na rynku...?
Proszę Panów byście rzucili okiem na prywatne biblioteczki i rozruszali dział z literaturą ze wskazaniem pozycji które według Panów są potrzebne lub niezbędne dla początkujących.Przecież Panowie również swoją przygodę z monetami dzielą z literaturą.

Osobiście miałbym prośbę o recenzję pozycji Panów Dutkowskiego i Suchanka dotyczącą mennic z Torunia, Elbląga i Gdańska. W annałach forum znalazłem raptem wspomnienie w jednym poście o wspomnianych pozycjach i odczytałem to jako krytykę.

* Dziekuję Panie Jacku,nazwisko poprawione.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpnia 2020, 17:55:22 wysłana przez zmeczony »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Sierpnia 2020, 16:31:42 »
... Dutkiewicza...

Tylko w kwestii poprawności: chodzi chyba jednak o SP Pana Jarosława Dutkowskiego
http://ptn.pl/2019/07/09/zmarl-jaroslaw-dutkowski/
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Sierpnia 2020, 17:40:39 »
Panie Adamie, na forum jest tylu aktywnych członków z wiedzą na temat mennic i monet że wspólnie każdą pozycję potrafiliby w przyjemnej do czytania formie rozłożyć na części pierwsze i wypunktować ewentualne nieścisłości.Bardziej się schylam ku stwierdzeniu kolegi Optimusa że jednak ważniejszą rolę odgrywa tu delikatne kumoterstwo. Przykładem może być Pana katalog. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić by kolega modsog mógłby napisać o nim cos niepochlebnego a właśnie na jego opinii w tej kwestii zależałoby mi najbardziej.
Zupełnie inna para kaloszy to dostępność literatury...Katalogi Pana Kopickiego, nawet jeśli są nie do końca aktualne to jednak raczej są trzonem polskiej numizmatyki z których korzystają wszyscy przy opisywaniu monet. Jeśli już pojawiają się na aukcjach to trzeba głęboko sięgnąć do kieszeni by je zakupić. Na forum mamy członków PTN. Czy na zebraniach nie pojawia się wątek braku tych pozycji na rynku...?
Proszę Panów byście rzucili okiem na prywatne biblioteczki i rozruszali dział z literaturą ze wskazaniem pozycji które według Panów są potrzebne lub niezbędne dla początkujących.Przecież Panowie również swoją przygodę z monetami dzielą z literaturą.

Osobiście miałbym prośbę o recenzję pozycji Panów Dutkiewicza i Suchanka dotyczącą mennic z Torunia, Elbląga i Gdańska. W annałach forum znalazłem raptem wspomnienie w jednym poście o wspomnianych pozycjach i odczytałem to jako krytykę.
Mam książkę o Elblągu. O ile część opisowa jest dla mnie bardzo atrakcyjna to część katalogowa już jest dla mnie ciężkostrawna.

Co do mojego katalogu to przecież można zobaczyć stare wersja samemu. Książkowa to po prostu (znacznie) ulepszona tego co jest dostępne.
Z wad, które były mi znane (zdjęcia zamienione awers z rewersem, parę pomyłek w części katalogowej, styl tekstów) większość została poprawiona w wydaniu III. Sama część teoretyczna jest raczej dodatkiem do katalogu niż odwrotnie. Z mojej perspektywy łatwiej recenzować katalogi (tutaj bardzo ważna jest czytelność - szczególnie w przypadku domów aukcyjnych częstym powodem odrzucenia katalogu jest zbyt długie odszukiwanie pozycji). 
Część rzeczy, które zrecenzował Cezary
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,3124.msg103949.html#msg103949
nie zostały dodane ze względu na brak pomysłu jak to zrobić dalej by jednocześnie utrzymać spójność numeracji z nowymi dodatkami. Ale chyba w końcu udało mi się wymyśleć  dobry kompromis - co powinno być widać w nowym katalogu, który kiedyś tam się powinien pojawić.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Sierpnia 2020, 18:04:54 »
Katalogi Pana Kopickiego, nawet jeśli są nie do końca aktualne to jednak raczej są trzonem polskiej numizmatyki z których korzystają wszyscy przy opisywaniu monet. Jeśli już pojawiają się na aukcjach to trzeba głęboko sięgnąć do kieszeni by je zakupić.
Kiedyś próbowałem poruszyć temat. Głową w mur. Dałoby się, ale.
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,13342.msg97874.html#msg97874
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14395.msg106812.html#msg106812

Na forum mamy członków PTN. Czy na zebraniach nie pojawia się wątek braku tych pozycji na rynku...?
Ma Pan zdecydowanie zbyt idealistyczną/przedwojenną wizję tego ciała...
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,15057.msg112994.html#msg112994

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Sierpnia 2020, 22:06:14 »
Myślę, że problem jest inny. Mało kto chce pisać recenzję, bo musiałby napisać sporo krytycznych uwag o tej książce. W konsekwencji Autor mógłby poczuć się mało komfortowo a jak wiadomo, nawet i z tego wątku, środowisko jest hermetyczne i trudno pisać negatywnie nt. dzieła kolegi, którego się zna osobiście. Tą "przykrość" powinien Autorowi zrobić recenzent, teraz to już musztarda po obiedzie.

To by mogło być prawdą tylko wtedy, gdyby wszystkie książki były godne krytyki. Tak przecież nie jest. Poza tym "laurek" też tu nie widać. Sam na swoim blogu przyjąłem zasadę, że nie recenzuję książek w których przeważała by krytyka. Jednak nie dlatego, żebym nie chciał sobie psuć stosunków. Wychodzę z założenia, że lepiej kiepskich tytułów nie promować.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Mennictwo wschowskie
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Sierpnia 2020, 22:09:25 »
Jak dla mnie istnieje jeszcze jeden problem w przypadku recenzowania książek naukowych. Żeby dobrze zrecenzować książkę naukową trzeba znać się na temacie, który jest opisywany w książce. Co z tego jeśli dobrze opiszę książkę, jeśli zawiera ona błędy  merytoryczne, których nie byłem w stanie zauważyć ?

Większość książek zgodnych z tematyką forum ma charakter popularyzatorski. Ich recenzowanie nie jest takie trudne. Zresztą nie wiem czy chodzi o to aby na TPZN umieszczać recenzje naukowe. Spostrzeżenia o tym, czy książkę się dobrze czyta, czy jest przystępna, czy łatwo się porusza po katalogu, etc. można opisać także bez wnikania w przypisy.

 

R E K L A M A
aukcja monet